Προς το περιεχόμενο

Κι εγώ που νόμιζα ότι πέθαναν οι φιλόσοφοι.....


mathsrule

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από ότι φαίνεται ζουν και βασιλεύουν στο facebook. Ψάχνω εδώ και ένα τέταρτο να βρω κάποιο post που να μην περιέχει βαθυστόχαστες φιλοσοφίες. WTF;;;; Τι έγινε ρε παιδιά, όλοι την είδαν Σωκράτης; Και το αστείο είναι ότι μου πετάνε μπηχτές που και που γιατί δεν κάνω κι εγώ τέτοια ποστ.

 

Εμετός και συνεχή ξεράσματα. Τίποτα άλλο.

 

Υπήρχαν και οι κυνικοί φιλόσοφοι ξέρεις..;ρ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ωραίο με αυτό το thread είναι ότι αυτή την απορία την έχει ένας άνθρωπος που είναι max 18 χρονών και έχει γνώμη και γνώση (σύμφωνα με τα γραπτά του) για την θρησκεία και για το ποια ήταν η μεγάλη γενιά των φιλοσόφων. 

 

 

Άρα, ένας άνθρωπος max 18 χρόνων απλά "κράζει" όσους είναι μικρότεροι για το γεγονός ότι εκφράζουν διαφορετικά την μεγαλομανία τους και με ένα τρόπο που δεν αρέσει σε αυτόν. 

 

 

Απολύτως λογικό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ωραίο με αυτό το thread είναι ότι αυτή την απορία την έχει ένας άνθρωπος που είναι max 18 χρονών και έχει γνώμη και γνώση (σύμφωνα με τα γραπτά του) για την θρησκεία και για το ποια ήταν η μεγάλη γενιά των φιλοσόφων. 

 

 

Άρα, ένας άνθρωπος max 18 χρόνων απλά "κράζει" όσους είναι μικρότεροι για το γεγονός ότι εκφράζουν διαφορετικά την μεγαλομανία τους και με ένα τρόπο που δεν αρέσει σε αυτόν. 

 

 

Απολύτως λογικό. 

Δεν κράζω μικρότερούς μου. Κράζω συνομήλικούς μου με τους οποίους έχω πάνω κάτω ίδιες εμπειρίες οι οποίες δεν επαληθεύουν αυτά που (αντι)γράφουν εκείνοι στο fb. Πες πολύ απλά ότι είναι κάτι που με εκνευρίζει και άνοιξα αυτό το τόπικ για να αδειάσω τη χολή μου, εάν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα.

 

Δεν νομίζω η ηλικία μου να ορίζει το τι πρέπει να με εκνευρίζει και τι όχι.

ποια ήταν η μεγάλη γενιά των φιλοσόφων. 

Τόσα ποστ και ακόμα να με μάθετε; Δεν με ενδιαφέρει ποια ήταν η μεγαλύτερη γενιά των φιλοσόφων. Με ενδιαφέρει το ποια θεωρώ εγώ ως την μεγαλύτερη γενιά φιλοσόφων και για εμένα αυτή είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσα ποστ και ακόμα να με μάθετε; Δεν με ενδιαφέρει ποια ήταν η μεγαλύτερη γενιά των φιλοσόφων. Με ενδιαφέρει το ποια θεωρώ εγώ ως την μεγαλύτερη γενιά φιλοσόφων και για εμένα αυτή είναι.

 

 

Ο. Ε. Δ.

 

Ένας άνθρωπος 18 χρόνων πιστεύει/γνωρίζει ότι έχει τόση γνώση για να θεωρήσει και να αξιολογήσει γενιές φιλοσόφων (χώρια από το ότι θεωρεί πως έχει αρκετή γνώση για να σχηματίσει άποψη για τα μεταφυσικά) ενώ τον ενοχλεί που άλλοι συνομήλικοί του έχουν άποψη και λένε για τις πίκρες και τις κακοτυχίες της ζωής. 

 

 

Δηλαδή, "γιατί γίνεται τόσο χαμός με αυτούς και μαζεύουν τόσα likes ενώ εγώ που κάνω ακριβώς το ίδιο δεν παίρνω τόση δόξα". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λολ όμως. Μου θυμίζει αυτή η συζήτηση το παλιό φόρουμ που σάπιζα (e-steki.gr). Γεμάτο 18χρονους σπυριάριδες ξερόλες. I love insomnia.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο. Ε. Δ.

 

Ένας άνθρωπος 18 χρόνων πιστεύει/γνωρίζει ότι έχει τόση γνώση για να θεωρήσει και να αξιολογήσει γενιές φιλοσόφων (χώρια από το ότι θεωρεί πως έχει αρκετή γνώση για να σχηματίσει άποψη για τα μεταφυσικά) ενώ τον ενοχλεί που άλλοι συνομήλικοί του έχουν άποψη και λένε για τις πίκρες και τις κακοτυχίες της ζωής. 

 

 

Δηλαδή, "γιατί γίνεται τόσο χαμός με αυτούς και μαζεύουν τόσα likes ενώ εγώ που κάνω ακριβώς το ίδιο δεν παίρνω τόση δόξα". 

Δεν λέω πως ό,τι θεωρώ εγώ σωστό, όντως είναι. Λέω ότι για εμένα είναι. Π.Χ. Εγώ που είμαι Χριστιανός προφανώς, θεωρώ εγώ ως αλήθεια ότι υπήρξε ο Χριστός. Εσύ μην το πιστεύεις άμα δεν θέλεις, να μου εάν πιστεύεις, να μου εάν δεν πιστεύεις.

 

Αλλά μάλλον παρεξήγησες το τι πραγματεύομαι. Είδα πριν λίγο κολλητό μου κοπρόσκυλο που όλη τη ζωή του κάθεται να γράφει διάφορα περί εργασίας κτλ, και ουσιαστικά ο λόγος που άνοιξα το τόπικ είναι να σχολιάσουμε αυτό, πως γίνεται να αντιγράφεις λόγια που σου άρεσαν και να τα πλασάρεις απλά για να πουλήσεις μούρη δίχως να μπορείς να τα επαληθεύσεις.

 

Υ.Γ. Απλά επειδή κάτι σα να διάβασα εδώ: Δεν έχω facebook και ούτε θέλω να αποκτήσω, απλά μπαίνω μέσω της αδελφής μου για να βρω καμία ομαδική φωτογραφία εάν έχουν ανεβάσει φίλοι μου.

Γεμάτο 18χρονους σπυριάριδες ξερόλες.

Δεν σου είπα ποτέ μου πως αυτά που λέω είναι αλήθεια ή ότι μόνο εγώ γνωρίζω την καθολική αλήθεια, σου λέω όμως το τι πιστεύω, οπότε πριν κρίνεις τους 18χρονους μάθε πρώτα την διαφορά του "πιστεύω" με το "γνωρίζω".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας κάνει ολοκληρη πτυχιακή για τα σόσιαλ μύδια , με έρευνα και στατιστικά στοιχεία έγκυρα ,

σου λέω ότι η βασική συμπεριφορά στο Facebook ειδικά είναι ο ναρκισισμός , το "Celebrity-Me Behaviour".

 

Αν δεν είσαι σελέμπριτι γουόναμπι , δεν παίρνεις λάικ στο ΦΒ.

 

Και φυσικά , το 80% των χρηστών είναι μικροί σελέμπριτι , που οδηγούνται απο το ψώνιο τους.

 

Μια άλλη πάλι συμπεριφορά , είναι το "δημοσιο-σχετίστικο" στυλ.

 

Δεν κάνουνε λάικ επειδή τους αρέσει αυτό που δημοσίευσες , κάνουνε λάικ , για να διατηρούνε επαφή μαζί σου.

Δηλαδή , όπως κάποιος δημοσιο-σχετίστας , χαιρετάει το μισό μαγαζί , χωρίς να γουστάρει τους περισσότερους ,

έτσι γίνεται και με τα λάικ.

 

Οπότε , όταν μια γκόμενα , που ξέρει πολύ κόσμο , ανεβάζει μια φωτογραφία , αρχίζουνε τα " Κουκλίτσα μου , σκατίτσα μου , αφάπη μου κλπ" απο τις φίλες και τα αγάμητα σχόλια απο άντρες.

 

Εμείς , που έχουμε 200 φίλους , ειδικά φίλους που βλέπουμε , ΔΕΝ έχουμε ανάγκη να του δείξουμε ότι υπάρχουμε στην ζωή του , και ότι τον εκτιμούμε μέσω των λάικ. Και μένα , στις φωτό , και στα στάτους μου , έχω ελάχιστα λάικ , παρόλο που με διαβάζουνε οι φίλοι μου , απλά βαριούντε να σχολιάσουνε ή να ασχοληθούνε . Εκτός αν ανεβάσω καμιά κάμμενη ή αστεία φωτό!

 

Κάτι παλιοι φίλοι απο τα φοιτητικά , σκάνε κανα λάικ που και που.

 

Δείτε το καλύτερα το δημοσιοσχετίστικο , με τύπους/τύπισσες που λένε καλημέρα/καληνύχτα/καλησπέρα , και έχουνε 23 σχόλια και 42 λάικς.

+1000

Όλα όσα λες είναι ακριβώς το τι ισχύει μέσα στο fb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέω πως ό,τι θεωρώ εγώ σωστό, όντως είναι. Λέω ότι για εμένα είναι. Π.Χ. Εγώ που είμαι Χριστιανός προφανώς, θεωρώ εγώ ως αλήθεια ότι υπήρξε ο Χριστός. Εσύ μην το πιστεύεις άμα δεν θέλεις, να μου εάν πιστεύεις, να μου εάν δεν πιστεύεις.

Ε ακριβώς αυτό πάρτο και βάλτο για τα άτομα που κράζεις για το fb. Αυτοί έχουν το fb να τα λένε, εσύ έχεις το insomnia. Δεν βλέπω κάποια διαφορά. Και ναι για μένα βλακείες κάνεις που κράζεις τα βλαχαδερά του fb. Γιατί άλλο τόσο βλαχαδερό είσαι εσύ, άλλο τόσο είμαι και εγώ, απλά προτιμάμαι να μην το βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ακριβώς αυτό πάρτο και βάλτο για τα άτομα που κράζεις για το fb. Αυτοί έχουν το fb να τα λένε, εσύ έχεις το insomnia. Δεν βλέπω κάποια διαφορά. Και ναι για μένα βλακείες κάνεις που κράζεις τα βλαχαδερά του fb. Γιατί άλλο τόσο βλαχαδερό είσαι εσύ, άλλο τόσο είμαι και εγώ, απλά προτιμάμαι να μην το βλέπουμε.

Αναλόγως πως το βλέπει κανείς. Εγώ θέλω να πιστεύω πως είμαι ενάρετος και ορθολογιστής, συνεπώς θα θεωρούσα απαράδεκτο να πλάσαρα παραέξω αμπελοφιλοσοφίες θέλοντας να δείξω στους φίλους μου (που με ξέρουν τόσα χρόνια) ότι έχω φιλοσοφίσει την ζωή (που καλά-καλά δεν έχω ζήσει) ή κάτι τέτοιο. Απλά τυχαίνει αυτό ακριβώς να κάνουν και επίσης τυχαίνει αυτό να μου ανάβει λαμπάκια.

 

BTW είμαι ο πρώτος που λέει από μόνος του ότι είναι βλαχαδερός και το έλεγα χρόνια τώρα, οπότε εάν ήθελες να με προσβάλλεις βρες άλλο επίθετο. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ πάντως που δεν έχω 18χρονους φιλους στο φμπ, μια χαρα φιλοσοφίες διαβάζω κάθε μέρα.

Οι οποίες τελειώνουν πάντα με ενα ''αντε καλημέρες'' ή ''καληνύχτες'' ανάλογα την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα ποσες απο αυτες ειναι για τα ματια του κοσμου?

Ευτυχως εβγαλα απο την ζωη μου μερικα ατοιμα του κωλου, που το παιζανε φιλοσοφικα μπλαζε ψαγμενοι στο facebook αλλα απο κοντα ειναι ζωα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλόγως πως το βλέπει κανείς. Εγώ θέλω να πιστεύω πως είμαι ενάρετος και ορθολογιστής, συνεπώς θα θεωρούσα απαράδεκτο να πλάσαρα παραέξω αμπελοφιλοσοφίες θέλοντας να δείξω στους φίλους μου (που με ξέρουν τόσα χρόνια) ότι έχω φιλοσοφίσει την ζωή (που καλά-καλά δεν έχω ζήσει) ή κάτι τέτοιο. Απλά τυχαίνει αυτό ακριβώς να κάνουν και επίσης τυχαίνει αυτό να μου ανάβει λαμπάκια.

 

BTW είμαι ο πρώτος που λέει από μόνος του ότι είναι βλαχαδερός και το έλεγα χρόνια τώρα, οπότε εάν ήθελες να με προσβάλλεις βρες άλλο επίθετο. :P

Και μόνο που σκέφτεσαι τι είσαι ή που ανήκεις και όλα αυτά που γράφεις παραπάνω το φιλοσοφείς και με το παραπάνω. Έχει γίνει μόδα και λειτούργημα και ο ορθολογισμός πλέον. Κάνε ότι γουστάρεις να κάνεις και μην το πολυσκέφτεσαι. Δεν είναι κακό που τα 15χρόνα γράφουν τις "χαζές" σκέψεις τους στο fb. Το κακό είναι οτι τους τρώει όλο τον χρόνο τους αυτό και δεν τρώνε την ώρα τους σε κάτι άλλο που θα είχε καλύτερα αποτελέσματα πέρα από την εκτόνωση των σκέψεων τους. Και επειδή και εγώ αυτήν την στιγμή μαλακίζομαι που κάθομαι και γράφω, πάω να κάνω κάτι πιο δημιουργικό (για εμένα πάντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιχάθηκα πολλά πράγματα στο fb mathsrule ανάμεσα τους και αυτό, το διέγραψα και ησύχασα. Πάνω - κάτω είμαι ένα μήνα χωρίς fαcebook και νιώθω πολύ καλύτερα :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιχάθηκα πολλά πράγματα στο fb mathsrule ανάμεσα τους και αυτό, το διέγραψα και ησύχασα. Πάνω - κάτω είμαι ένα μήνα χωρίς fαcebook και νιώθω πολύ καλύτερα :D

Δικός μας είσαι! :P

 

Και μόνο που σκέφτεσαι τι είσαι ή που ανήκεις και όλα αυτά που γράφεις παραπάνω το φιλοσοφείς και με το παραπάνω. Έχει γίνει μόδα και λειτούργημα και ο ορθολογισμός πλέον. Κάνε ότι γουστάρεις να κάνεις και μην το πολυσκέφτεσαι. Δεν είναι κακό που τα 15χρόνα γράφουν τις "χαζές" σκέψεις τους στο fb. Το κακό είναι οτι τους τρώει όλο τον χρόνο τους αυτό και δεν τρώνε την ώρα τους σε κάτι άλλο που θα είχε καλύτερα αποτελέσματα πέρα από την εκτόνωση των σκέψεων τους. Και επειδή και εγώ αυτήν την στιγμή μαλακίζομαι που κάθομαι και γράφω, πάω να κάνω κάτι πιο δημιουργικό (για εμένα πάντα).

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, αλλά είναι σα να δίνεις πάσα για άλλο τόπικ σχετικά με την εκμετάλλευση του ελεύθερου χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...