Προς το περιεχόμενο

Κι εγώ που νόμιζα ότι πέθαναν οι φιλόσοφοι.....


mathsrule

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει γίνει μόδα και λειτούργημα και ο ορθολογισμός πλέον.

 

 

θα μπορούσε να ρωτήσει κανείς τι σχέση έχει ο ορθολογισμός με την πίστη και τις θρησκείες, π.χ.:

 

 

Εγώ θέλω να πιστεύω πως είμαι ενάρετος και ορθολογιστής

 

 

Εγώ που είμαι Χριστιανός προφανώς, θεωρώ εγώ ως αλήθεια ότι υπήρξε ο Χριστός. 

 

 

αλλά τρομάζω με τις πιθανές απαντήσεις... και από ό,τι έμαθα και η κοινή λογική για το ένα ακόμα καρφί στο φέρετρό της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αλλά τρομάζω με τις πιθανές απαντήσεις... και από ό,τι έμαθα και η κοινή λογική για το ένα ακόμα καρφί στο φέρετρό της. 

Δεν υπάρχει τίποτα πιο λογικό από το να πιστεύεις σε μια ανώτερη δύναμη όταν δεν έχεις εξηγήσει το πως δημιουργήθηκαν τα πάντα. Αφού το εξηγήσεις και το τεκμηριώσεις αδιαμφισβήτητα και επιστημονικά, τότε θα το δεχτώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιχάθηκα πολλά πράγματα στο fb mathsrule ανάμεσα τους και αυτό, το διέγραψα και ησύχασα. Πάνω - κάτω είμαι ένα μήνα χωρίς fαcebook και νιώθω πολύ καλύτερα :D

 

ειμαι ο ilias_97 και ειμαι καλα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει τίποτα πιο λογικό από το να πιστεύεις σε μια ανώτερη δύναμη όταν δεν έχεις εξηγήσει το πως δημιουργήθηκαν τα πάντα. Αφού το εξηγήσεις και το τεκμηριώσεις αδιαμφισβήτητα και επιστημονικά, τότε θα το δεχτώ.

 

 

Είπε ένας max 18χρονος, που προφανώς έχει ψάξει και έχει κατανοήσει διάφορες θεωρίες, έχει εμπειρία για "τα πάντα" (και τα κοάλα) και του φταίνε οι άλλοι συνομήλικοί του που λένε για την ζωή κτλ κτλ κτλ...

 

Α! Ξέχασα να συμπληρώσω πως ο εν λόγω max 18χρονος έχει άποψη για την μεγαλύτερη γενιά φιλοσόφων (δηλαδή ξέρει ποια είναι αυτή) και θεωρεί τον εαυτό του ορθολογιστή. 

 

 

ΟΚ. Τώρα ετοιμάζω το ένα ακόμα καρφί για το φέρετρο που έλεγα... 

 

 

tumblr_mj5823ohgL1ru74s4o1_500.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπε ένας max 18χρονος, που προφανώς έχει ψάξει και έχει κατανοήσει διάφορες θεωρίες, έχει εμπειρία για "τα πάντα" (και τα κοάλα) και του φταίνε οι άλλοι συνομήλικοί του που λένε για την ζωή κτλ κτλ κτλ...

 

Α! Ξέχασα να συμπληρώσω πως ο εν λόγω max 18χρονος έχει άποψη για την μεγαλύτερη γενιά φιλοσόφων και θεωρεί τον εαυτό του ορθολογιστή. 

 

 

ΟΚ. Τώρα ετοιμάζω το ένα ακόμα καρφί για το φέρετρο που έλεγα... 

 

 

tumblr_mj5823ohgL1ru74s4o1_500.jpg

Είτε δεν αντιλαμβάνεσαι αυτά που διαβάζεις και τους δίνεις την σημασία που θέλεις εσύ να τους δώσεις, είτε το παίζεις ηλίθιος. Δεν θα μπω καν στον κόπο να εξηγήσω τι έγραψα, ξαναδιάβασέ τα μέχρι να καταλάβεις τι θέλω να πω (που το λέω ξεκάθαρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλόσοφος δεν είναι όποιος γράφει εξυπνάδες.

φιλόσοφος είναι αυτός που αρέσκεται στο να μαθαίνει νέα πράγματα και ψάχνει την αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα φιλοσοφίες διαβάζω κάθε μέρα.

Οι οποίες τελειώνουν πάντα με ενα ''αντε καλημέρες'' ή ''καληνύχτες'' ανάλογα την ώρα.

Οι γνωστοι "Θεοδωρακηδες".

 

http://m.youtube.com/watch?v=N-jNLD-g2X8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα ποσες απο αυτες ειναι για τα ματια του κοσμου?

 

Δεν ξερω αν εγινα κατανοητός, αλλά εννούσα φιλοσοφίες του κώλου, απο άτομα κοντά στα πρώτα άντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε δεν αντιλαμβάνεσαι αυτά που διαβάζεις και τους δίνεις την σημασία που θέλεις εσύ να τους δώσεις, είτε το παίζεις ηλίθιος. Δεν θα μπω καν στον κόπο να εξηγήσω τι έγραψα, ξαναδιάβασέ τα μέχρι να καταλάβεις τι θέλω να πω (που το λέω ξεκάθαρα).

 

 

Θα μπορούσα να σου πω πως δεν αντιλαμβάνεσαι ούτε τι γράφεις αλλά θα ήταν σαν να λέω σε αυτούς τους χρήστες του facebook που αναφέρθηκαν σε αυτό το thread ότι γράφουν χαζομάρες. 

 

Τσάμπα κόπος. 

 

Όσο και να προσπαθείς να το ντύσεις, από κάτω παραμένει το γεγονός πως κλαίγεσαι γιατί οι άλλοι δεν σου κάνουν "like" για τα *****&@#* που γράφεις (και εσένα σου φαίνονται μαμάτα) ενώ κάνουν like σε κάτι τύπους στο facebook. 

 

Αλά δεν βαριέσαι... εδώ λες για τον εαυτό σου ότι είσαι ορθολογιστής 18χρονος που πιστεύει σε θεούς και έχει άποψη και ονοματίζει την μεγάλη γενιά φιλοσόφων. 

 

 

Εννοούσα ότι είχε πεθάνει η μεγάλη γενιά των φιλοσόφων (Αρχαία Αθήνα κτλ)

 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...