Προς το περιεχόμενο

Chrome Remote Desktop. Απομακρυσμένη πρόσβαση σε υπολογιστή από Android


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και η εφαρμογή Chrome Remote Desktop υπάρχει εδώ και καιρό για υπολογιστές desktop, η Google ανακοίνωσε την έκδοση της εφαρμογής για συσκευές Android.Οι χρήστες με συσκευή Android μπορούν πια να έχουν απομακρυσμένη πρόσβαση στον υπολογιστή τους, Windows PC ή Mac μέσω του Chrome. Για καιρό τώρα, το app βρισκόταν σε δοκιμαστική φάση, ωστόσο μπορείτε πια να κατεβάσετε το Chrome Remote Desktop app από το Google Play, δωρεάν.

 

Στη συνέχεια θα πρέπει από το Chrome Web store να ενεργοποιήσετε την απομακρυσμένη διαχείριση από τον desktop υπολογιστή σας.

 

Σύμφωνα με τη Google, η εφαρμογή σύντομα θα είναι διαθέσιμη και για το mobile λειτουργικό της Apple, iOS.

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύει και εφόσον οι δύο συσκευές είναι σε διαφορετικά δίκτυα? Π.χ. αν μπω από το κινητό μέσα απο 3g στον σταθερό μου συνδέεται ή πρέπει και οι δύο συσκευές να είναι στο ίδιο δίκτυο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύει και τούμπαλιν? Δηλαδή από το desktop μου να μπω στο smartphone? Μπορεί να ακούγεται χαζό αλλά έχω κάτι στο νου μου που θα έχει πλάκα να το δοκιμάσω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φαίνεται πολύ καλό, μια χαρά δουλεύει. Ελπίζω μόνο να είναι αρκετά secure γενικά.

 ε λογικα μονο εσυ google και nsa/fbia/cia θα εχουν προσβαση σε αυτο

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ο λόγος να πας σε αυτο απο το team viewer ?

Υποτείθεται οτι υπάρχει μεγαλύτερη προστασια δεδομένων(και καλά)...

 

Με το teamviewer υπάρχει κάποιος ενδιάμεσος στην μεταξυ σας επικοινωνία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας δουλεύει με ποντίκι; Εννοώ να συνδέσεις ποντίκι στο κινητό με USB otg και να χειρίζεσαι με αυτό το pc και οχι από την οθόνη αφής. Εγώ που το δοκίμασα δεν δούλεψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι η μονη εφαρμογη για αυτο.

Εκτος απο το teamviewer που δεν ειναι το ιδιο, υπαρχει και κανονικο app που συνδεεσαι σε windows desktops με το κλασικο πρωτοκολλο και επισης δουλευει νια χαρα.

 

Για διαφορετικα δικτυα θα πρεπει σαφως να κανεις port forwarding στο router

 

Αυτο στο νεο τωρα λεει οτι δουλευει και για mac, αλλα απο το ονομα υποθετω θα απαιτει να βαλεις τον chrome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεχνικά μιλώντας, στην μεταφορά της "εικόνας" ναι πολύ καλύτερο και ποιο γρήγορο με μικρές απαιτήσεις σε bandwidth. Απλά το teamviewer έχει τα πλεονέκτημα ότι περνάει πάνω από http και δεν χρειάζεται καμία δικτυακή ρύθμιση σε router κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...