Προς το περιεχόμενο

Η Apple θέλει να ενσωματώσει το Shazam στο iOS


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο App store της Apple υπάρχουν αρκετές εφαρμογές/ υπηρεσίες που σας λένε τον τίτλο του άλμπουμ ή του τραγουδιού που ακούτε. Σύμφωνα ωστόσο με το Bloomberg, η Apple αναμένεται να αυτοματοποιήσει αυτή τη διαδικασία σε νέα έκδοση του iOS.Πιο συγκεκριμένα, η Apple αναμένεται να ενσωματώσει την λειτουργία αναγνώρισης τραγουδιών της υπηρεσίας Shazam με τον ίδιο περίπου τρόπο που ενσωματώνει τα Facebook και Twitter. Θα μπορούσατε να ρωτήσετε τη Siri για παράδειγμα για το μουσικό κομμάτι που ακούτε από το να πατήσετε κάποιο πλήκτρο ενώ το νέο χαρακτηριστικό θα λειτουργεί σε συνδυασμό με το iTunes Radio. Όπως λειτουργεί με τη μουσική, το Shazam λειτουργεί και με τα τηλεοπτικά σώου, και είναι πιθανό η Apple να θέλει να ενσωματώσει και αυτή τη δυνατότητα.

 

Δεν διευκρινίζεται πότε το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό, που αποτελεί το αποτέλεσμα της συνεργασίας της Apple με το Shazam θα είναι διαθέσιμο στο iOS. Παρόλα αυτά το WorldWide Developers Conference που θα πραγματοποιηθεί δεν είναι και πολύ μακριά μας, οπότε το πιθανότερο είναι να γίνει εκεί η σχετική ανακοίνωση.

 

Link.png Site: Engadget

Επεξ/σία από voltmod
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ουσιαστικά δηλαδή να ενσωματώσει τη λειτουργία του shazaam στο λειτουργικό σύστημα...

Καθόλου άσχημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εν το μεταξύ αυτό υπάρχει ήδη από τα windows phone 7

 

 

Ξέρεις πόσα πράγματα υπήρχαν ήδη όταν βγήκαν τα windows phone 7; 

 

Κάτι σχετικό με το thread έχεις να πεις αντί να αρχίζεις τα φανατιλίκια; 

 

 

Υ.Γ. Δεν ξέρω εάν υπήρχε ή όχι και σε τι μορφή, αλλά αυτό δεν αλλάζει το point μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις πόσα πράγματα υπήρχαν ήδη όταν βγήκαν τα windows phone 7; 

 

Κάτι σχετικό με το thread έχεις να πεις αντί να αρχίζεις τα φανατιλίκια; 

 

 

Υ.Γ. Δεν ξέρω εάν υπήρχε ή όχι και σε τι μορφή, αλλά αυτό δεν αλλάζει το point μου. 

 

φίλε παρεξήγησες.

εγώ όταν είχα το lumia 800

με παρατεταμένο πάτημα του μεγενθυτικού φακού, άνοιγε το μικρόφωνο για αναγνώριση τραγουδιών! χωρίς προγράμματα χωρίς τίποτα.

βέβαια αυτή η δυνατότητα δούλευε μόνο σε αμερικάνικο email, μάλλον λόγο δικαιωμάτων. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι αλλο, το shazam εχει συνεργασια με spotify, τι θα γινει εκει;

το OS θα κανει χρηση της υπηρεσιας shazam, αλλα η εφαρμογη θα συνεργαζεται με αντιπαλη υπηρεσια του itunes radio;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ξέρεις πόσα πράγματα υπήρχαν ήδη όταν βγήκαν τα windows phone 7; 

 

Κάτι σχετικό με το thread έχεις να πεις αντί να αρχίζεις τα φανατιλίκια; 

 

 

Υ.Γ. Δεν ξέρω εάν υπήρχε ή όχι και σε τι μορφή, αλλά αυτό δεν αλλάζει το point μου. 

 

φίλε παρεξήγησες.

εγώ όταν είχα το lumia 800

με παρατεταμένο πάτημα του μεγενθυτικού φακού, άνοιγε το μικρόφωνο για αναγνώριση τραγουδιών! χωρίς προγράμματα χωρίς τίποτα.

βέβαια αυτή η δυνατότητα δούλευε μόνο σε αμερικάνικο email, μάλλον λόγο δικαιωμάτων. 

Αν το πάμε έτσι εγώ στο αρχαίο Sony Ericsson K550i είχα το track ID,δωρεάν απο την SE.
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πολυ ωραια ολα αυτα που λετε αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειχαν την βαση δεδομενων του shaazam και την ευχρηστια του,  δυο  απο τους  κυριους λογους την επιτυχιας του .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ολο καινοτομιες αυτη η apple :P

Δεν νομιζω πως αποζητα τα σκηπτρα της πρωτοποριας καπου. Απλα εμπλουτιζει ενα ηδη καλο λειτουργικο. Φανταζομαι πως δεν θα υπαρχουν παραπονα για κατι τετοιο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...