Προς το περιεχόμενο

Minimum Βιβλιογραφία για μεταφορά από Computer Science σε Electrical Engineering


siropio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρετε παίδες,

 

είμαι απόφοιτος CS σχολής και θα ήθελα ένα Πρόγραμμα Σπουδών(minimum Syllabus)/Βιβλιογραφία για να μπορέσω να αποκτήσω γνώσεις Electrical Engineering.

Η ερώτηση φυσικά περιλαμβάνει και το ερώτημα αν γίνεται αυτό. Αν γίνεται σε πόσο καιρό γίνεται. 

 

Δε θέλω και δε μπορώ να πάω να παρακολουθώ σχολές κλπ. Θέλω να πιστεύω αν και πιο αργά σίγουρα θα μπορείς να μάθεις ότι είναι να μάθεις ειδικά με τόσα open courses από πολύ καλά πανεπιστήμια online αλλά και με τόσα καλά ebooks να κυκλοφορούν στο διαδίκτυο.

 

Ο στόχος μου είναι να μπορώ να ανταπεξέλθω σε εργασίες που μπορεί να προκύψουν σε Embedded Systems, να μπορώ να πειράζω ηλεκτρονικές συσκευές και να μπορώ να ανταπεξέλθω σε systems programming(πχ drivers, μικρά operating systems)

 

Από προγραμματισμό είμαι αρκετά σχετικός. Γενικά δεν είμαι άσχετος από hardware. Ξέρω τα βασικά από Computer Arch. 

Έχω παραγγείλει και ένα arduino να παίξω.

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ΥΓ

Μία απάντηση στο net ήταν αυτή > εδω <

Επεξ/σία από siropio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται πόσο χαμηλά θες να πας στα embedded. 

 

 

Μέχρι και drivers (ίσως και firmware) μπορείς να γράψεις άνετα από ένα CS τμήμα αρκεί να έχεις ασχοληθεί. Εάν θες να πας παρακάτω τότε θα πρέπει να ξεχάσεις το παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Arduino είναι αρκετά high level, εγώ που είμαι επίσης απόφοιτος πληροφορικής (όχι ότι έχει καμιά σημασία αν δεν σε ενδιαφέρει το συγκεκριμένο αντικείμενο), δεν πολυσκαμπάζω σε low level programming αλλά έχω κάνει πολλά projects με Arduino. Σίγουρα θα μάθεις κάποια πράγματα για hardware και ηλεκτρονικά, αλλά πιστεύω από αυτό που θες υπάρχει μεγάλη απόσταση ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το arduino ειναι για τα παιδακια.. παιζω και μαθαίνω.. καμια σχέση με ηλεκτρονικα.. μια καλή ιδέα θα ήταν να βρείς μια χαλασμένη τηλεοραση CRT και να κάτσεις να τη φτιάξεις με το κολλητηρι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρενθεση

 

αλλο το electrical egineering κι αλλο το electronics το πρωτο εχει να κανει με ηλεκτρικες εγκαταστασεις, μετασχηματιστες και γενικως ρευμα που τροφοτει μεγαλες εγκαταστασεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρενθεση

 

αλλο το electrical egineering κι αλλο το electronics το πρωτο εχει να κανει με ηλεκτρικες εγκαταστασεις, μετασχηματιστες και γενικως ρευμα που τροφοτει μεγαλες εγκαταστασεις.

Έχεις δίκιο σε αυτό έπρεπε να αναφέρω Electronics Engineering. Thnx

 

 

Άρα καταλήγουμε ότι πρέπει κάποιος να έχει πολύ καλό υπόβαθρο στα Electronics.

Πως θα μπορούσα να αποκτήσω ένα τέτοιο καλό background; Κάποιες προτάσεις;

 

Μπήκα στο > πρόγραμμα σπουδών < της σχολής ceid στην Πάτρα και κοιτούσα τα μαθήματα που αφορούν τα Ηλεκτρονικά και τους Μικρουπολογιστές. Θεωρείτε ότι είναι καλά να ακολουθήσω τη συνιστώμενη βιβλιογραφία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια σχολή τελείωσες; Γιατί με μια γρήγορη ματιά στον οδηγό σπουδό που ανέβασες, τα βασικά μαθήματα ηλεκτρονικής διδάσκονται νομίζω στα περισσότερα τμήματα Πληροφορικής.

 

Δηλαδή Ψηφιακή Σχεδίαση, Μικροηλεκτρονικά και Ψηφιακά Ηλεκτρονικά είναι μαθήματα που πολλά τμήματα έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια εγω Electrical Engineering ειμαι.. πρεπει να μαθεις ένα σωρο πράγματα.. αναλογικά.. ψηφιακά.. φυσικά.. φίλτρα.. ηλεκτρικους οδηγούς.. ηλεκτρικα δίκτυα.. κτλ και καθε τομεας απο αυτα ειναι ξεχωριστό μαστερ! 

μιλάμε για τουλάχιστον 3 χρόνια πρόγραμμα για να αποκτήσεις καλο μπακγκρουντ..

και γω δηλαδη συχνα τα κανω επαναληψη απο τις σημειώσεις του ΕΜΠ και πάλι δεν τα θυμάμαι ολα.. 

το Arduino το κανουμε στο πρώτο ετος για πλακα.. στο τριτο έτος φτιάξαμε ραλακι με φωτοδίοδο που εκανε γύρες σε ενα μαυρο κύκλο και εκανε διαφορα εξτρα.. χι χι χι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...