Προς το περιεχόμενο

Σαν σήμερα [19/04/2000]: Παρουσιάζεται το πρώτο iPaq από τη Compaq


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν από 14 χρόνια, στις 19 Απριλίου του 2000, η Compaq παρουσίασε στο κοινό το πρώτο Pocket PC της σειράς iPaq το οποίο είχε την ονομασία Η3100.Εξοπλισμένο με έναν επεξεργαστή Intel StrongARM SA1110 χρονισμένο στα 206 MHz, το iPaq Η3100 απευθυνόταν κυρίως σε επαγγελματίες και παράλληλα διέθετε μονόχρωμη οθόνη 3.8 ιντσών, και 16 ΜΒ μνήμης ενώ το λειτουργικό του σύστημα ήταν το PocketPC 2000.

 

Το εν λόγω PDA, το οποίο αποτέλεσε την αρχή μιας ιδιαίτερα επιτυχημένης σειράς, ήταν ακόμη εξοπλισμένο με μπαταρία χωρητικότητας 950mah και γρήγορα το διαδέχθηκαν τα Η3630 και Η3660, τα οποία πρακτικά ήταν όμοια με αυτό, με εξαίρεση τη μνήμη όπου διέθεταν στα 32 και 64ΜΒ αντίστοιχα.

 

Η εξέλιξη και ο εμπλουτισμός της σειράς iPaq δεν εμποδίστηκε από την εξαγορά της Compaq από την ΗΡ, το 2001, αλλά συνεχίστηκε για αρκετά χρόνια ακόμη, στη διάρκεια των οποίων παρουσιάστηκαν πολλά νέα μοντέλα ενώ έγινε και η μεγάλη μετάβαση από το λειτουργικό σύστημα PocketPC OS στα Windows Mobile.

 

To τελευταίο μοντέλο της σειράς ήταν το iPAQ Glisten, το οποίο κυκλοφόρησε το Δεκέμβριο του 2009 εφοδιασμένο με το λειτουργικό σύστημα Windows Mobile 6.5 της Microsoft.

 

Link.png Site: Wikipedia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

StrongArm επεξαργαστή απο την Intel. Αν ψάξετε λίγο την ιστορία του, θα βρείτε το όνομα της ακατανομαστης εταιρείας και θα καταλάβετε ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο....

Κατι τετοιες συσκευες μου υπενθυμιζουν ποσο σημαντικη εταιρια ειναι η Apple.

http://en.wikipedia.org/wiki/MessagePad αυτό είναι κάτι που δεν νομίζω να μπει στο σαν σήμερα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γουσταρα τα windows mobile.

Δύσκολα για τον απλό χρήστη αλλά σε έκαναν να νοιώθεις ότι είσαι όντος σε ενα μικρό υπολογιστή!

Δεν έδιναν νέες αναβαθμισεις έκδοσης (να δουμε τώρα αμα πανε τα wp8.1 σε 9)

Θυμάμαι ελιωνα ενα μπιλιαρδακι με το πενακι.

Με qtek s100 412mhz επαιζε αριστα port του Tomb Raider και τωρα θες iphone 5 για να το παιξεις!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ γελάω με το όνομα..... iPaq !!

Ακόμα και το i κλεμμένο;;;

Εγώ γελάω με τον iMac .....απο που έκλεψε το i αλήθεια?

Δε νιμιζω να υπαρχει ανθρωπος που εχει αμφιβολία οτι τα πισι διαδοθηκαν τοσο πολυ μετα τα μεσα του 90 λογω windows...

Δεν νομίζω να είχαμε διάδοση συσκευών σαν το iPAQ αν δεν ήταν το iPhone.....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα τεχνολογικό φόρουμ γεμάτο τεχνολογικά αναλφάβητους και κυρίως, τεχνολογικά αχάριστους... Όλοι είναι σημαντικοί. Και αυτός που εφευρίσκει και αυτός που βελτιώνει και αυτός που που χρησιμοποιεί με νέο τρόπο μια υπάρχουσα τεχνολογία και αυτός που συνδυάζει 2 ή περισσότερες τεχνολογίες για να δημιουργήσει ένα νέο προϊόν, ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ, γιατί όλοι βάζουν το λιθαράκι τους στην ανθρώπινη εξέλιξη.

ακόμα και οι "κινεζιές" ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναμνησεις...πενακι....παταγες και ελεγες εχω υπολογιστη αφης....

δεν ξερω τι λενε οι πιτσιρικαδες που κατευθειαν πηραν ενα iphone και νομιζουν οτι αυτο ειναι τελος....παντως εγω που εζησα την τεχνολογια αφης windows mobile με το συγκεκριμενο τοτε και οχι μονο....να θυμησω και τα πολυ μετα μοντελα...

p3300 htc , qtech , mio....ενα εχω να πω . το μονο που εκανε η apple ηταν το να καταργησει το πενακι και να το κανει καθαρα με δαχτυλο...κατι που το καταφερε πολυ καλα....μετα βεβαια εξελιχθηκε κατα πολυ γιατι επεσε ο ανταγωνισμος.... και μην μου πειτε εσεις οι νεοι ειχε τρομερο λειτουργικο ? τιποτα δεν ειχε mono 6 εικονιδια... ακομα και το appstore  ηρθε ενα με ενα μιση χρονο μετα....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ένα τέτοιο με multisqueeze. Επειδή το πενάκι ήταν μόνο ένα στη συσκευασία, χρησιμοποιούσα chop sticks και έκανα ζουμ στη φωτογραφία με pushpinch-to-zoom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ο θείος μου που είναι μηχανικός ένα μηχανιματακι για μέτρηση και έχει Windows mobile!!!είναι άλλη φάση ειδικά όταν ειμουν μικρός ένιωθα λες και είχα έναν υπολογιστή στα χέρια μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...