Προς το περιεχόμενο

OTE TV μέσω ευρυζωνικής σύνδεσης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να βάλω το Full Pack του ΟΤΕ μέσω ευρυζωνικής σύνδεσης, μιας και στην Καβάλα δεν έχουμε Digea και ούτε πρόκειται να έρθει μέσα στα επόμενα χρόνια, και τα αναλογικά κανάλια είναι gtp.

 

Έχω μερικές ερωτήσεις σε κάποια θέματα όσον αφορά την σύνδεση:

 

  • Θα χρειαστώ VDSL; Έχω 24άρα CYTA ADSL με μέγιστο 1.2 mbp/s στο download kai 90kpb/s στο upload.
  • Θα έχω καμιά παραπάνω χρέωση όσον αφορά την εγκατάσταση; Κάνα πάγιο ενεργοποίησης ή καμία "κρυφή" χρέωση που αναφέρονται στα ψιλά γράμματα;
  • Ποια ακριβώς είναι η διαδικασία "μέσω ευζωνικής σύνδεσης"; Θα μπορώ να βλέπω τα κανάλια σε μια απλή non-smart TV; Η είναι αποκλειστικά μόνο για PC;
  • Έχω 2 τηλεοράσεις, μία μικρή 23" και μία μεγάλη 32" σε διαφορετικό δωμάτιο, θα πρέπει να χρησιμοποιήσω 2 διαφορετικούς αποκωδικοποιητές ή έχουν ένα σταθερό και απλά τραβάω καλώδια σε όσες τηλεοράσεις θέλω;
  • Τη εξοπλισμό θα μου δώσει ο ΟΤΕ και τι εξοπλισμό πρέπει να έχω εγώ ήδη;
  • Θα μπορώ να βλέπω και στις δυο τηλεοράσεις ταυτόχρονα διαφορετικά κανάλια;
  • Από τι διάβασα, τα HD ακόμα δεν είναι διαθέσιμα, ξέρετε εάν τα φέρουν θα χρειαστώ μεγαλύτερη ταχύτητα για να τα streamάρω;
  • Γενικά τι ταχύτατα καταναλώνουν τα SD και τι τα HD κανάλια;

post-267815-0-67416800-1398074653_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Αρκεί η adsl σύνδεση.Απαιτούνται τουλάχιστον 4 Mbps.

2. Η εγκατάσταση γίνεται από σένα.Συνδέεις τον αποκωδικοποιητή που θα σου δώσει ο ΟΤΕ με το ρούτερ στη θύρα stb και ο αποκωδικοποιητής συνδέεται με την τηλεόραση μέσω hdmi (κατά προτίμηση) ή με scart

3. Όλο τον εξοπλισμό θα στον δώσει ο ΟΤΕ με χρησιδάνειο

4. Να βλέπεις 2 διαφορετικά κανάλια σε 2 τηλεοράσεις δεν γίνεται.

5. Το να δεις σε 2 τηλεοράσεις, έστω και το ίδιο κανάλι, το βλέπω χλωμό έως αδύνατο.

6. Κάτσε να έρθουν τα hd και ύστερα το ξανασυζητάμε.

7. Σε ταχύτητα η σύνδεση θα χάσει 4-6 Mbps

 

Κατ' εμέ βάλε δορυφορικό.Πέραν των HD, έχει ως ελεύθερο στον δορυφόρο το w9 που δείχνει europa league και επίσης το TF1, επίσης ελεύθερο, θα έχει πλήρη κάλυψη του Μουντιάλ.

Θα μου πεις πως θέλεις κανά 100άρικο για εξοπλισμό και τεχνικό, μα μια φορά θα τα δώσεις και θα σου μείνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Αρκεί η adsl σύνδεση.Απαιτούνται τουλάχιστον 4 Mbps.

2. Η εγκατάσταση γίνεται από σένα.Συνδέεις τον αποκωδικοποιητή που θα σου δώσει ο ΟΤΕ με το ρούτερ στη θύρα stb και ο αποκωδικοποιητής συνδέεται με την τηλεόραση μέσω hdmi (κατά προτίμηση) ή με scart

3. Όλο τον εξοπλισμό θα στον δώσει ο ΟΤΕ με χρησιδάνειο

4. Να βλέπεις 2 διαφορετικά κανάλια σε 2 τηλεοράσεις δεν γίνεται.

5. Το να δεις σε 2 τηλεοράσεις, έστω και το ίδιο κανάλι, το βλέπω χλωμό έως αδύνατο.

6. Κάτσε να έρθουν τα hd και ύστερα το ξανασυζητάμε.

7. Σε ταχύτητα η σύνδεση θα χάσει 4-6 Mbps

 

Κατ' εμέ βάλε δορυφορικό.Πέραν των HD, έχει ως ελεύθερο στον δορυφόρο το w9 που δείχνει europa league και επίσης το TF1, επίσης ελεύθερο, θα έχει πλήρη κάλυψη του Μουντιάλ.

Θα μου πεις πως θέλεις κανά 100άρικο για εξοπλισμό και τεχνικό, μα μια φορά θα τα δώσεις και θα σου μείνουν.

 

Τελικά δορυφορικό θα βάλω, μιας και θα έχω τα HD και η κοπέλα μου είπε ότι πρέπει να πάω στον ΟΤΕ για ευρυζωνική σύνδεση. Επίσης μου είπε, ότι έχουν προσφορά που μου δίνουν την κεραία δωρεάν όποτε θα πληρώσω μόνο τον τεχνικό 50€ για την εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δορυφορικό θα βάλω, μιας και θα έχω τα HD και η κοπέλα μου είπε ότι πρέπει να πάω στον ΟΤΕ για ευρυζωνική σύνδεση. Επίσης μου είπε, ότι έχουν προσφορά που μου δίνουν την κεραία δωρεάν όποτε θα πληρώσω μόνο τον τεχνικό 50€ για την εγκατάσταση.

να ξερεις ο τεχνικος του οτε το βαζει να βλεπει μια τηλεοραση στο σπιτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...