Προς το περιεχόμενο

αγορα DSLR


fuku

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα από εμένα και χρόνια Πολλά σε όλους, θέλω να ασχοληθώ με την φωτογραφία και σκοπεύω να αγοράσω την πρώτη μου dslr. Έχω διαβάσει πολλά καλά λόγια για την Nikon d3200 και από φίλους που έχω και αυτοί στηρίζουν αυτή την επιλογή. Το θέμα μου είναι με το φακό να το συνδυάσω... βλέπω ενα κιτ με φακό 18-55 στα 430€ και ενα άλλο με φακό 18-105 στα 550€. Θέλω την γνώμη σας για το τι φακό θα χρειαστώ σαν αρχάριος στον κόσμο της φωτογραφίας.

 

Ακούω και άλλες γνώμες για άλλες φωτογραφικές μηχανές αλλα πάντα για Nikon / cannon. Λεφτά δίνω μέχρι 550€

Επεξ/σία από fuku
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε και χρόνια πολλά

 

Δεν έχω εμπειρία με τις Nikon, αλλά νομίζω οτι η d3200 έχει ίδια λεφτά περίπου με την d5100 η οποία απ' ότι ξέρω είναι σαφέστατα καλύτερη επιλογή. Μην ψαρώνεις με τα 24 MP της d3200 απέναντι στα 18 της d5100 εκτός αν σκοπεύεις να τυπώνεις γιγαντοαφίσες με την d3200. Τώρα αν πας στην d3200 να προτιμήσεις τον 18-105 φακό.

Γενικότερα οι απόψεις που θα ακούσεις θα θυμίζουν λίγο το ερώτημα "ποια ομάδα να επιλέξω: ΠΑΟ ή ΟΣΦΠ", θα βασίζονται κυρίως στην προτίμηση που έχει ο καθένας για τις Canon ή τις Nikon.

Αν έχεις κάποιον φίλο με Canon ή Nikon, προτίμησε τη μάρκα που έχει για να μπορείτε να ανταλλάζετε φακούς και αξεσουάρ.

Αν ξεκινάς από το μηδέν και δεν έχεις κάποια εμπειρία, τότε αγόρασε αυτή που σου "κάθεται" καλύτερα εσένα στο χέρι και στο μάτι. Ποιο μενού σε βολεύει καλύτερα. Θες να τραβάς βίντεο και θα ήθελες σχετικά καλή ποιότητα ή δεν σε ενδιαφέρει? Όλα αυτά τα ερωτήματα μπορείς να βρεις τις απαντήσεις με λίγο ψάξιμο στο google. Δες τιμές στα περιφερειακά γιατί μετά από 1 μήνα που θα την αγοράσεις, θα αρχίσεις να σκέφτεσαι "Να αγοράσω εκείνον τον φακό ή εκείνο το φλας".

Γενικά τις διαφορές ανάμεσα στις 2 μάρκες θα τις εκτιμήσει κάποιος με μεγάλη εμπειρία. Για έναν αρχάριο πάνω-κάτω ίδιες είναι όλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο 18-105 Θα σε καλύψει μια χαρά και θα σου ειναι πάντα χρήσιμος, οτι και να πάρεις ειναι καλή επιλογή ο συγκεκριμένος

Κατά τη γνώμη σου ποια θεωρείς ότι είναι καλύτερη για έναν αρχαριο?

 

http://www.aa-digitalphoto.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=vmj_estore.tpl&product_id=2307&category_id=5&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart

 

 

http://www.aa-digitalphoto.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=vmj_estore.tpl&product_id=1371&category_id=5&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&vmcchk=1&Itemid=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου έβαλε ο Ntinaras ενα συγκριτικό , ειναι σχεδόν όμοιες , οπότε θα πήγαινα σίγουρα για την d5100 που ειναι φτηνότερη

Επίσης αν εισαι απο Αθήνα το 499 γίνεται πολύ ευκολα  450 πηγαίνοντας να την πάρεις απο το μαγαζί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μεταχειρισμένη με 12000 κλικ στα 350€ είναι καλά? (για την Nikon 5100 18-105)


Βασικά τα 12000 κλικ είναι πολλά για μεταχειρισμένη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν εχω σκοπό να επενδύσω σε ενα φακό με την κατάλληλη εν γενει οξύτητα (και φυσικά τιμή) εγω θα επερνα την d5100.

Με τους κιτ φακους 18-55 18-105 τα 24mpix της d3200 είναι λίγο πολλά. 

 

Παντως χαιρομαι που στο ινσομνια οταν καποιος ρωταει για dslr δε μπαινουν 10 νοματαιοι να προτεινουν mirrorless B)

 

Οσον αφορα τα 12000 κλικ εξαρταται απο τη χρηση. Τυπικά δεν ειναι πολλα. Αλλα αυτο θα το καταλαβεις αν πιασεις τη μηχανη στα χερια σου και δεν εχει χτυπηματα.

Επεξ/σία από SpirtouLisS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι κακη τιμη τα 350...Αλλα εαν δεν εχει εγγυηση και ισως να θελει και κανενα καθαρισμο ο αισθητηρας ισως αξιζει τα +100 για καινουργια..

 

Απο την αλλη στην μεταχειρισμενη βαζεις αλλα αυτα τα 100 ευρω και κατι ακομα και παιρνεις εναν 35mm f1.8 που ειναι must εαν ασχοληθεις για να κατανοησεις ευκολοτερα το βαθος πεδιου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...