Προς το περιεχόμενο

MSI Z97 Gaming series μητρικές. Πρώτες εικόνες πριν το επίσημο λανσάρισμα


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο πλαίσιο της προετοιμασίας όλων των εταιρειών να υποδεχθούν τα νέα 9 series chipsets της Intel, ήρθε και η σειρά της MSI να μας δώσει μια μικρή γεύση από τα επερχόμενα motherboards της εταιρείας που προσφέρουν μεταξύ άλλων πλήρη υποστήριξη στους επεξεργαστές Haswell Refresh.Έτσι, στη νέα σειρά 9-series Gaming συναντάμε (για την ώρα τουλάχιστον) τρία μοντέλα τα οποία έχουν την ονομασία 9-series Gaming 9 AC, 9-series Gaming 7, και 9-series Gaming 3.

Από αυτές η πρώτη, η 9-series Gaming 9 AC, έρχεται εφοδιασμένη με 12-phase CPU VRM, τέσσερα DDR3 DIMM slots, τρία PCI-Express 3.0 x16 slots, 8 θύρες SATA 6 Gb/s, μια θύρα PCI-Express x2 M.2 καθώς και ασύρματη δικτύωση 802.11 ac WLAN.

Δημοσιευμένη Εικόνα

Στη συνέχεια, η 9-series Gaming 7 διαθέτει την ίδια τροφοδοσία 12-phase CPU VRM, και παρόμοια χαρακτηριστικά με την πρώτη, ενώ η 9-series Gaming 3 θα αποτελέσει την πιο οικονομική λύση της εταιρείας σε αυτή τη σειρά, καθώς θα είναι εφοδιασμένη με 6-phase CPU VRM, μια θύρα PCI-Express 3.0 x16, δύο PCI-Express 2.0 x1, 6 θύρες SATA 6 Gb/s, και μια θύρα Μ.2.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Δημοσιευμένη Εικόνα

Τέλος, θα στη σειρά αυτή θα προτεθεί και ένα mini-ITX μοντέλο με την ονομασία 9-series Gaming ITX, που θα προσφέρει μια θύρα PCI-Express 3.0 x16, 802.11 ac Wifi, και ήχο AudioBoost.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Δημοσιευμένη Εικόνα

Η κυκλοφορία τους αναμένεται να ξεκινήσει περίπου στα μέσα του ερχόμενου Μαΐου, ενώ για την ώρα δεν έχει γίνει γνωστή κάποια πληροφορία σχετικά με την ημερομηνία κυκλοφορίας τους ή την τιμή τους.

 

Link.png Site: TechPowerUp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς τι ο γέλωτας με την MSI? 

Την θεωρώ πολύ αξιόπιστη εταιρεία...
Όλες μου οι μητρικές ήταν και είναι MSI, καθώς έχουμε στήσει και internet cafe με MSI οι οποίες είναι κοπρόσκυλα και δεν καταλαβαίνουν χριστό!

Λίγο kits οι δράκοι για τα γούστα μου... αλλά το red/black μου αρέσει.. ;)

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με Χρήστο...

Μια χαρά είναι οι MSI, δεν είχα ποτέ πρόβλημα και στο γραφείο 3 PC με MSI είναι και δουλεύουν πολλές ώρες κάθε μέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ τα τελευταία 6 χρόνια χρησιμοποιώ αποκλειστικά MSI motherboards και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

 

Συνολικά 4 μητρικές και 0 προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας να αναφερω οτι ειμαι απολυτα ευχαριστημενως απο msi και πανω απο ολλα δεν λενε να παιθανουν οσο παλιες και να ειναι. Εξηγω:

 

Σε 8 χρονων Msi μητρικη αλλαχτηκε ενας καμενος πυκνωτης και συνεχιζει να δουλευει ρολοι

 

Σε 5 χρονων Msi καρτα γραφικων εκανα reflow το gpu και επισης συνεχιζει να δουλευει ρολοι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας να αναφερω οτι ειμαι απολυτα ευχαριστημενως απο msi και πανω απο ολλα δεν λενε να παιθανουν οσο παλιες και να ειναι. Εξηγω:

 

Σε 8 χρονων Msi μητρικη αλλαχτηκε ενας καμενος πυκνωτης και συνεχιζει να δουλευει ρολοι

 

Σε 5 χρονων Msi καρτα γραφικων εκανα reflow το gpu και επισης συνεχιζει να δουλευει ρολοι

φτιαγνει η msi καρτες γραφικων;

το ειχα παντα απορια, και δεν εκατσα ποτε να το κοιταξω,

ξερω πως τις καρτες τις φτιαγνουν η ati-amd και η nvidia, και απλα οι αλλες (sparkle π.χ. που ειναι η 260 μου) βαζουν τι ψυχτρα. κανουν κατι παραπανω απο το να βαζουν μια ψυχτρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φτιαγνει η msi καρτες γραφικων;

το ειχα παντα απορια, και δεν εκατσα ποτε να το κοιταξω,

ξερω πως τις καρτες τις φτιαγνουν η ati-amd και η nvidia, και απλα οι αλλες (sparkle π.χ. που ειναι η 260 μου) βαζουν τι ψυχτρα. κανουν κατι παραπανω απο το να βαζουν μια ψυχτρα;

 

Στην ουσία αυτό που δίνει η nvidia ή Ati είναι το chipset. Όλα τα υπόλοιπα πάνω στην κάρτα τα φτιάχνει η εκάστοτε εταιρία. Εδώ πρέπει να αναφέρουμε ότι η Msi και η Asus είναι από τις πολύ λίγες εταιρίες που φτιάχνουν η ίδιες τα προϊόντα τους και δεν τα αγοράζουν έτοιμα και απλά κολλάνε το αυτοκόλλητο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...