Προς το περιεχόμενο

Ο Vic Gundotra, που δημιούργησε το Google+ αποχωρεί από την εταιρεία


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Vic Gundotra που οδήγησε τη προσπάθεια της Google στον κόσμο των social media με τη δημιουργία του Google+ αποχωρεί από την Google, όπως ανακοίνωσε ο ίδιος μέσω του λογαριασμού του στο κοινωνικό δίκτυο.“Σήμερα ανακοινώνω την αποχώρηση μου από τη Google μετά από σχεδόν οκτώ χρόνια” έγραψε στην ανάρτηση του. “Ήμουν απίστευτα τυχερός που συνεργάστηκα με τους καταπληκτικούς ανθρώπους της Google. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει πιο ταλαντούχο και παθιασμένο σύνολο ανθρώπων οπουδήποτε αλλού. Συγκινούμαι ότι σκέφτομαι την ηγεσία του Larry Page και αυτά που με εξουσιοδότησε να κάνω όσο ήμουν στη Google. Από το ξεκίνημα του Google I/O, την ευθύνη όλων των mobile εφαρμογών, τη δημιουργία του Google+, τίποτα από όλα αυτά δεν θα είχε συμβεί χωρίς την ενθάρρυνση και υποστήριξη του Larry” συνέχισε.

 

“Υπάρχουν λίγοι άνθρωποι με το κουράγιο και την ικανότητα να ξεκινήσουν κάτι τέτοιο (Google+) και είμαι ευγνώμων για όλη τη σκληρή δουλειά του και το πάθος του” δήλωσε ο Larry Page. Ο Page επίσης δήλωσε ότι η Google θα συνεχίσει να επενδύει στο Google+, και σύμφωνα με πηγές επέλεξε τον David Besbris, Vice President of Engineering για να αναλάβει τη θέση του Gundotra πηγαίνοντας αντίθετα από τις φήμες που ήθελαν τον Bradley Horowitz, το δεξί χέρι του Gundotra να αναλαμβάνει τη θέση.

 

Ο Gundotra ανέλαβε να ξεκινήσει το Google+ (πριν μετακομίσει στη Google είχε εργαστεί στη Microsoft για δεκαπέντε χρόνια) μετά από άλλες αποτυχίες της εταιρείας να εισέλθει στο κόσμο των social media –με εξαίρεση το YouTube- με το Google Buzz ενώ δεν πρέπει να ξεχνάμε και την αργοπορία του πρώην CEO της Google, Eric Schmidt, ο οποίος έχασε το... καράβι των social media, όπως και ο ίδιος είχε παραδεχτεί σε συνέντευξη το 2011.

 

Σύμφωνα με στοιχεία από τον Οκτώβριο του 2013, το Google+ είχε 300 εκατομμύρια ενεργούς χρήστες, ενώ 540 εκατομμύρια ήταν οι ενεργοί χρήστες που δραστηριοποιούνταν σε “social βελτιστοποιημένα” προϊόντα της εταιρείας. Αν και το Google+ δεν αποτέλεσε τον Facebook killer που οραματιζόταν η Google, είναι ένα ισχυρό εργαλείο διαμοιρασμού και ταυτοποίησης για τους χρήστες, αλλά και για την ίδια τη Google.

 

Θα έχει ενδιαφέρουν να δούμε πως θα κινηθεί μελλοντικά η εταιρεία με το Google+ και αν προσανατολίζεται στο να αλλάξει κάποια πράγματα για να αντιμετωπίσει αποτελεσματικότερα το Facebook, το οποίο πρόσφατα ανακοίνωσε ότι έφτασε τους 1 δισεκατομμύριο ενεργούς χρήστες.

 

Link.png Site: Recode

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Πιστεύω οτι σύντομα το google plus θα βρεθεί στο νεκροταφείο της Google όπως και τόσες άλλες υπηρεσίες της απο το παρελθόν.

Ε, εντάξει δεν μπορεί κάθε τι που κανει η Google να έχει επιτυχία. Ήδη με κάποιες υπηρεσίες της ελέγχει το μισό και βάλε διαδίκτυο. Πάντως το google+ απέτυχε οικτρά...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχα Pure hate ..... Κοιτάξτε να δείτε, η ομάδα του google έιχε ένα σχέδιο, όραμα πείτε το όπως θέλετε,,.

Ήθελε να καθιερωθεί και προφανώς να περάσει και να κάνει το facebook να χασει δύναμη σε χρήστες για να την πα΄ρει η google... 
 

Προφανώς και επειδή ο κόσμος δεν το θεώρησε  ως κάτι αξιόλογο το περασαν με πλάγια μέσα και μας έδεσαν από παντού..

 

Ο τύπος όπως και να έχει μπορει να έφυγε αλλά δεν μπορεί κανέις να αρνηθέι αυτό που έκανε σε κώδικα ίσως  (άσχετα με όποιες managment ή όχι ικανότητες είχε)...

 

από την στιγμη΄που οι περισσότεροι από εμάς που γράφουμε στο φρόρουμ ούτε ένα κομπιουτεράκι δεν μπορούμε να προγραμματίσουμε.... 

 

Προφανώς και η  google ίσως με αυτό σκοπεύει να αρχίσει να αλλάζει τακτική και πλάνο προσέγγισης... Ρίχνοντας και καλά όπως καί αν δειτε από τα παραπάνω σχόλια, όλη την ευθύνη του google +   σε ΄'ενα άτομο...  Ηθελιμένα ή όχι , όλοι τον ρίξατε στα ταρταρα κατηγορόντας τον για κάθε κίνηση της google η οποία έιναι κολλοσσος με διοιηκητικό συμβούλιο και CEO...\

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω για εσάς αλλά εγώ το χρησιμοποιώ καθημερινά και το βρίσκω καλύτερο απο το facebook σε πολλά επίπεδα. Αποτυχία το Plus δεν είναι. Διαρκώς αυξάνετε ο κόσμος που το χρησιμοποιεί ενεργά. Και δε μιλάω για αυτούς που το έχουν χωρίς να το ξέρουν λόγο του Google Account. To plus μέσα σε 2 χρόνια άλλαξε ριζικά. Από ένα πειραματικό κοινωνικό δίκτυο άθλιας σχεδίασης σε κάτι καθαρό και μοντέρνο και πρακτικό. Ο κόσμος που το χρησιμοποιεί έχει αυξηθεί τρομερά. Όχι τόσο για να χτυπήσει άμεσα το facebook αλλά αρκετά για να θεωρηθεί ένα από τα μεγάλα ανερχόμενα κοινωνικά δίκτυα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφ πρώτα την άποψή μου. Θεωρώ το Google Plus έτη φωτός μπροστά απο το Facebook. Τόσο σε Design (το οποίο πρακτικά κατάκλεψε το Facebook αλλά και το Twitter στο τελευταίο update) όσο και σε υλικό. Ολα τα λεφτά στο G+ είναι τα Communities (αντίστοιχα των Groups). Προσωπικά δεν έχω δει Community (απο Anime μέχρι Φιλοσοφία) στο οποίο η συζήτηση να μην γίνεται με κανόνες και να υπάρχουν βλάκες που βρίζουν και τρολλάρουν. Επιπλέον οι περισσότεροι χρησιμοποιούμε Google services. Ο τρόπος με τον οποίο δένει το Android, Google Drive, Calendar, Gmail Picasa Photos, Youtube, Plus κτλ είναι εκπληκτικός και σου λύνει τα χέρια.

 

Πάμε λοιπόν σε περισσότερο αντικειμενική κριτική. Μελλοντικά, μας αρέσει δεν μας αρέσει το Google Plus θα πετύχει. Η Google το προωθεί σε όλες της τις υπηρεσίες. Για να κάνεις comment στο Youtube θλέλεις G+, σε λίγο καιρό διάβασα (δεν ξέρω αν ισχύει) δεν θα μπορείς να βάζεις οτι ναναι όνομα. Τι θα γίνει τότε; Ποιός; θα φύγει απο τις υπηρεσίες της Google; Δεν λέω πως συμφωνώ με την λογική "δοκίμασες δεν ήθελες και στο επιβάλλω" αλλά δυστυχώς έτσι είναι όταν πρακτικά το 90% του internet είναι η Google

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το google+ ειναι απλα η εναλλακτική λύση για οσους δεν θελουν να κανουν Facebook και κυριως για τα μικρα παιδια που οι γονείς τους ακούνε Facebook και λενε μην τολμησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...