Προς το περιεχόμενο

Αθλητικά παπούτσια και στεγανότητα


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να αγορασω αθλητικά παπούτσια. Εχω κανει μια ερευνα και εχω καταληξει σε μερικα.
Μεχρι τωρα επαιρνα 'υφασματινα'(απο πανω) οποτε εκ των πραγματων δεν ειχα απαιτησεις σε θεματα στεγανοτητας-υγρασιας, απο τυχον νερα στους δρομους.
Ομως, τωρα που θελω ειδικα γι'αυτο το λογο, να παρω κατι μεν ανετο(γι'αυτο θελω αθλητικα-οχι για 'τρεξιμο'), αλλα να μπορω να το φορω και χειμωνα με βροχες και νερά στους δρομους, απο τη μια ειπα οτι θα δωσω κατι παραπανω και θα παω σε εξολοκληρου δερμάτινα, απο την αλλη βλεπω οτι για λογους 'εξαερισμου/εφιδρωσης', ακομη και τα δερματινα αθλητικα, εχουν μικρες τρυπιτσες μπροστα στο πανω μερος!
Δεν ειπα οτι θα τσαλαβουτω στα νερα συνεχως, αλλα αφου κανω μια επιλογη, και θα δωσω καποια χρηματα, θελω να ξερω οτι τα ποδια μου , με τα συνηθισμενα νερα των δρομων και τις μικρες βροχες (οχι κανενα κατακλυσμο), θα ειναι στεγνα.
Υπαρχει λυση;
Οι τρυπιτσες βαζουν νερα αν βραχουν τα αθλητικα πολυ στο πανω μερος;
Μηπως τελικα δεν ειναι καλη επιλογη, τα δερματινα αθλητικα οπως το σκεφτομαι;
Ή δεν θα εχω προβλημα;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κοιτουσα για nike air, γιατι φορεσα πριν κανενα χρονο για πρωτη φορα 'αεροσολα' και τα ειδα ολα, φασκελωνομουν που δεν τα ειχα ανακαλυψει τοσα χρονια, μιλαμε για ανεση, βεβαια παλια ηταν πολυ ακριβα.

Υπαρχει αυτη η επενδυση με gore tex σε nike air, αν ξερεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι προβληματισμενος για το αν ειναι πραγματικα στεγανα, δερματινα, με αυτες τις οπες πανω...

:(

Δεν θελω να παω σε κανονικο παπουτσι, θελω την ανεση ενος αθλητικου, αλλα οχι να φοβαμαι να κυκλοφορησω οταν βρεχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δεις στο σλαιτ τους ποιες μάρκες φτιάχνουν, έχει όλων των ειδών.

https://www.gore-tex.com/products/men/footwear/

 

Ακόμα και καθαρά τρεξίματος μπορείς να βρεις

http://sneakerreport.com/news/the-10-best-gore-tex-equipped-running-sneakers-this-winter/10

 

Τώρα ποια είναι διαθέσιμα και πόσο κοστίζουν είναι άλλη υπόθεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεκαθεν τα περισσοτερα αθλητικα, θυμαμαι ειχαν 'τρυπες' για εξαερισμο του ποδιου, για τον ιδρωτα κλπ. Απλα εγω προτιμουσα συνηθως αλλα που δεν ειχαν αυτες τις τρυπες, εξαλλου δεν τα θελω για αθληση στα γηπεδα(με ιδρωτα κλπ), αλλα απλα για ανετο περπατημα και πιο ξεκουραστα ποδια ολη τη μερα.
Παρηγγειλα ενα ζευγαρι δερματινα αθλητικα, με τις τρυπιτσες πανω κυριως (και κανα δυο απο το πλάι), και ελπιζω λογω του οτι ειναι δερματινα(και οχι υφασματινα), και οι τρυπιτσες μικρες, οτι αν μιλαμε για ψιλοβροχες(κι οχι γερες νεροποντες), να μην εχω προβλημα με νερο που θα εισχωρει εντός.

Αν ξερει κανεις και εχει σχετικη 'εμπειρια' πανω στο θεμα, ας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως για τρεξιμο φορουσα salomon αλλα trekking παπουτσια που αντεχουν καμποσο νερακι.σιγουρα δεν ειναι five fingers ουτε Nike αλλα ειναι μια ωραια ανετη ενδιαμεεση λυση.εχει και Running παπουτσια η salomon αλλα θα βαλουν νερο για αυτο ειπα για trekkin.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τα θελω οχι για τρεξιμο/αθλημα, απλα για ανετο περπατημα, ορθοστασια, και να εχουν τα ποδια μου την ελαχιστη επιβαρυνση.

Καθημερινη χρηση, αλλα άνετη.

Ομως, οταν τα φορω δεν μπορω να ειμαι σιγουρος και με το δελτιο καιρου, για το αν θα βρέξει.

Δεν ειναι οτι θα βαλω τα αθλητικα μου να παω για τρεξιμο, οποτε θα ειναι μια συγκεκριμενη ωρα σε συγκεκριμενο χωρο, και ξερω περιπου τι να περιμενω(αν εβρεξε κλπ).

Θα το φορεσω το πρωι, και ισως τα βγαλω το βραδυ, και σε διαφορες δουλειες/διαδρομες με τα πόδια μες την πόλη, οπότε μπορει ειναι και βροχερος ο καιρος καποιες ωρες της ημερας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως με salomon εχω μεινει ευχαριστημενος.τα εχω χρησιμοποιησει απο περπατημα μεχρι δεν ξερω τι και ολα οκ.προσωπικη αποψη.εχω σταματησει να φοραω αθλητικα στυλ Nike Κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα αν συζηταμε για τη μια πιθανοτητα που ισως βρεξει αυτο ειανι λιγο ακυρο γιατι θα το ξερεις απο πριν,8αχει συννεφια κλπ.

οποτε δεν αξιζει να θυσιαζεις τα χαρακτηριστικα ενος καθαροαιμου αθλητικου (ανεση,αερισμος,κλπ) για το "αν βρεξει μη βραχουν τα ποδια μου".στη τελικη κ λιγο να βραχουν δε τρεχει κατι.

 

εξαλλου πολλα αθλητικα σημερα παρολο που ειναι υφασματινα δε μπαζουν νερο αμεσως,εχουν μια αδιαβροχοποιηση.προσωπικα τα δικα μου κρατανε κ νερο μεσα οταν τα πλενω,ενω περιμενα να ειναι σουρωτηρι,

 

τελος το βασικοτερο,παιζει ρολο το υψος του παπουτσιου.αν φορας τα τελειως χαμηλα με τη σολα 3 χιλιοστων,ναι θα βραχεις.

αν μιλαμε για παπουτσι τρεξιματος που εχει τουλαχ 1 ποντο σολα εισαι κομπλε στο 80% των περιπτωσεων.

 

τωρα αν θες να εισαι 100% αδιαβροχος κ να πατας μεσα στις λουμπες υπαρχουν αλλες λυσεις ειδικα γιαυτο το σκοπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως καπου θα κερδισεις και καπου θα χασεις.δεν γινεται να τα εχεις ολα μαζι σε ενα παπουτσι.πχ αυτα με την μικρη σολα και το διχτακι ειναι παναλαφρα ανετα αλλα σε νερο...και επισης καποια εχουν ελαστικη σολα και νιωθεις ολους τους κραδασμους αν τρεξεις λιγο.ανετα μεν αλλα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα αν συζηταμε για τη μια πιθανοτητα που ισως βρεξει αυτο ειανι λιγο ακυρο γιατι θα το ξερεις απο πριν,8αχει συννεφια κλπ.

οποτε δεν αξιζει να θυσιαζεις τα χαρακτηριστικα ενος καθαροαιμου αθλητικου (ανεση,αερισμος,κλπ) για το "αν βρεξει μη βραχουν τα ποδια μου".στη τελικη κ λιγο να βραχουν δε τρεχει κατι.

 

Μάλλον δεν μένεις κοντά σε δρόμους με λακούβες που πλημυρίζουν ακόμα και όταν ψιχαλίζει. Τα αδιάβροχα αθλητικά είναι must.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενει να δουμε, ή να καποιος ξερει ας πει, ποσο νερο μπαζουν τα 'δερματινα' αθλητικα με τις τρυπιτσες εξαερισμου.

Δεν ειναι επισημως 'αδιαβροχα', ωστοσο με σολα ανω του 1 εκ οπως ειπε ο xifiassamsung, και με δέρμα και οχι υφασμα, ειμαι περιεργος ποσο στεγανα ειναι τελικα στην πραξη, με νορμαλ βροχοπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρτάται από τις τρύπες, αν είναι μικρές όπως αυτό δεν μπαίνει νερό. Αν μπαίνει υπάρχουν τρόποι να κλείσουν φυσικά χάνοντας τον εξαερισμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...