Προς το περιεχόμενο

Κουζινα υγραεριου VS ηλεκτρικης κουζινας


mitsoschios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κοιτα,οτι κ να λεμε,η ουσια ειναι μια,απλα ο καθενας εχει δικα του "ισα".ειναι σαφες οτι το ρευμα ειναι το πιο ελεγχομενο μεσο ειτε για θερμανση ειτε για μαγειρεμα.ουτε θα τρυπησει κανα καλωδιο,ουτε ντουμανια βγαζει ουτε φλογες.ναι εγινε προοδος στον τομεα του φυσικου αεριου/υγραεριου κ δεν ειναι το "γκαζι" του 50,αλλα το μεσο ειναι ιδιο.

 

απλα οπως ειπα ο καθενας εχει τα δικα του μετρα κ σταθμα.προτιμω να παιζω εκ του ασφαλους σε ζωτικης σημασιας πραματα που αφορουν κ τριτους.

 

Για να παιξεις "εκ του ασφαλους" πρεπει να δεις τα στατιστικα πυρκαγιων και θανατων απο ηλεκτροπληξια, και απο διαρροη αεριου. Αν ειναι τεραστια η διαφορα, τοτε ναι, παιζεις εκ του ασφαλους, αν οχι, απλα φοβασαι κατι το οποιο δεν ξερεις (δεν το θεωρω κακο, αλλα ετσι ειναι).

Οντας μεγαλωμενος διπλα σε σομπα υγραεριου (απο τις παλιες κιολας, χωρις καταλυτες κλπ), δεν αντιμετωπισαμε ως οικογενεια ποτε προβλημα. Ακομη και σημερα, μια σομπα απο το '94 (αν θυμαμαι καλα), λειτουργει σχεδον καθημερινα στο χωριο καθε χειμωνα χωρις κανενα προβλημα. 

Αρα λοιπον ειναι θεμα του πως εχει μαθει ο καθενας, και οχι θεμα γενικοτερης ασφαλειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παντως καπου διαβασα οτι η "αγαπητη" :devil:  μας ΔΕΗ θα αυξησει τα τιμολογια απο το καλοκαιρι.Αυτο βεβαια δε σημαινει και οτι δε θα γινει και με το υγραεριο καποια στιγμη.Παντως θα ημουν πολυ περιεργος να εβλεπα τι διαφορα θα υπαρχει στο λογαριασμο της ΔΕΗ σε ενα σπιτικο με τετραμελη οικογενεια που εχει ηλεκτρικη κουζινα και σε ενα αντιστοιχο (με την ιδια χρηση εκατερωθεν) με υγραεριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να παιξεις "εκ του ασφαλους" πρεπει να δεις τα στατιστικα πυρκαγιων και θανατων απο ηλεκτροπληξια, και απο διαρροη αεριου. Αν ειναι τεραστια η διαφορα, τοτε ναι, παιζεις εκ του ασφαλους, αν οχι, απλα φοβασαι κατι το οποιο δεν ξερεις (δεν το θεωρω κακο, αλλα ετσι ειναι).

Οντας μεγαλωμενος διπλα σε σομπα υγραεριου (απο τις παλιες κιολας, χωρις καταλυτες κλπ), δεν αντιμετωπισαμε ως οικογενεια ποτε προβλημα. Ακομη και σημερα, μια σομπα απο το '94 (αν θυμαμαι καλα), λειτουργει σχεδον καθημερινα στο χωριο καθε χειμωνα χωρις κανενα προβλημα. 

Αρα λοιπον ειναι θεμα του πως εχει μαθει ο καθενας, και οχι θεμα γενικοτερης ασφαλειας.

 

αλλο η φοβια,αλλο η επιλογη.κ μεις ειχαμε παλια πετρογκαζ κ γκαζακια κ ολα εφαγαν σουτο.ειτε θα μυριζαν,ειτε θα πεταγαν καμια φλογα ακυρη που κ που αλλα οκ γιαυτο εφυγαν κ ολας.

 

στατιστικα η οχι μικρη σημασια εχει.το μεσο αυτο καθε αυτο ειναι σαφες οτι ειναι μη ελεγχομενο σε περιπτωση αποτυχιας.στο ρευμα κυριως δεν εχεις να κανεις με φλογα,ουτε κατι που να απαιτει την διαρκη προσοχη σου.ακομα κ βραχυκυκλωμα να συμβει κ να μη δουλεψει καμια ασφαλεια,δε προκειται να εκραγει κατι,η να σκασεις απτα ντουμανια.

 

επειτα το πως εχει μεγαλωσει ο καθενας ειναι πολυ σχετικο κ μεγαλη κουβεντα,εδω βλεπεις καθε μερα εξω οικογενειες 3καβαλο πανω σε παπια,πιτσιρικια κ μεγαλους χωρις κρανος κλπ,κ ολοι εχουν να σου πουν οτι σιγα το κανω τοσα χρονια κ δεν επαθα τπτ.δεν ειναι απαντηση αυτη ομως γιατι σε τετοιες περιπτωσεις μια φορα θα τη παθεις,οχι 15.

 

 

εν κατακλειδι οντας ανθρωποι υπευθυνοι με κριτικη σκεψη οφειλουμε να διαλεγουμε τα βελτιστα για τους εαυτους μας κ την οικογενεια μας.αυτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...........................εν κατακλειδι οντας ανθρωποι υπευθυνοι με κριτικη σκεψη οφειλουμε να διαλεγουμε τα βελτιστα για τους εαυτους μας κ την οικογενεια μας.αυτα.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο στην θεωρία σου.

Αλλά που ακριβώς βρίσκεται αυτή η "κριτική σκέψη" στην οποία αναφέρεσαι όταν μηδενιστικά και ισοπεδοτικά χαρακτηρίζεις πρακτική που εφαρμόζεται τουλάχιστον στην μισή ευρώπη (και μάλιστα στο ανεπτυγμένο τμήμα της καθώς δεν αναφέρομαι στα γκαζάκια που θα βρεις βουλγαρία, ρουμανία, κλπ) ότι "ειναι μια λογικη περασμενων δεκαετιων";

Η σκέψη σου μπορεί να είναι κριτική αλλά στερείται τεχνολογικής ενημέρωσης. Και στον τομέα του αερίου (αφού μάλλον γνωρίζεις μόνο τις μεταπολεμικές εφαρμογές του) αλλά και στον τομέα του βραχυκυκλώματος το οποίο μάλλον το παίρνεις αρκετά ελαφρά.

Αυτοκίνητα μπουρλοτιάζουν εν μέση οδό από βραχυκύκλωμα στην καλωδίωση (και όχι σε σχέση με το ρεζερβουάρ τους). Και βραχυκυκλώματα μια χαρά καίνε σπιτάκια χωρίς ΚΑΜΙΑ έκρηξη.

Προσωπικά πιο πολύ ανησυχώ για τα ΠΟΛΛΑ πολύμπριζα που σίγουρα ανεύθυνα χρησιμοποιούν οι γειτονές μου στους άλλους ορόφους (ενδεχομένως κι εσύ και ίσως να μην το σκέφτηκες ποτέ) παρά για κάποιον που θα έχει κουζίνα αερίου.

Το επικίνδυνο δεν θεωρώ ότι είναι το μέσο αυτό καθαυτό αλλά το γεγονός ότι ενώ με το αέριο όλοι (χρήστες και μη) έχουν στο πίσω μέρος του κεφαλιού τους ότι ίσως έχει κάποιο κίνδυνο και άρα το προσέχουν, με το ηλεκτρικό με το οποίο μεγαλώσαμε το θεωρούμε δεδομένο και φιλικό και άρα και ένα τσαφ να κάνει no big deal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι καλα τα λες,κ μηχανικος προσωπικα γαρ,εχω επιγνωση της γενικοτερης μηχανικης,δε κατεβηκα απο κανα βουνο.απλα στα γραφω λιγο γλαφυρα για την αντιθεση.

 

η κριτικη σκεψη πηγαζει απο τη φυση του μεσου.ασχετα τι κανει η υπολοιπη ευρωπη.ειναι ενα αεριο υλικο καυσιμο ενδεχωμενως δηλητηριωδες.υφισταται.σε αντιθεση ο ηλεκτρισμος δεν εχει υποσταση,μονο αποτελεσματα,τα οποια ελεγχονται ευκολα.αλλα ακομα κ αν δεν ελεγχθουν θελει εναν αλφα κοπο για να γινει στραβη.προσωπικα το αεριο μου φαινεται επικινδυνο.αν ηταν στερεο,θα το συζηταγα λιγο παραπανω.σιγουρα ομως,δε θελω σε καμια περιπτωση σωληνακια μεσα στο σπιτι μου γεματα με ευφλεκτο δηλητηριωδες αεριο για να μαγειρευω κ να ζεσταινομαι.period που λενε κ εξω.

 

εν πασει περιπτωσει,η συζητηση ειναι θεωρητικη,οπως ειπα απτην αρχη,εχει να κανει με τα προσωπικα ισα του καθενος.εκει ειναι ολη η ουσια.δε μπορει κανεις να πεισει τον αλλο για κατι που θεωρει ο καθενας λογικο,γιατι απλα σημερα πχ δε θαβλεπες ουτε πιτσιρικαδες να καπνιζουν πχ,ουτε χειρουργημενους με 3πλο μπαιπας να κλεβουν τζουρες στους φωταγωγους,ουτε αναβατες σε χιλιαρες με σαγιοναρες.ολα σχετικα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτούς που το έχουν αποφασίσει για υγραέριο...

Στα Media markt στο Ρέντη (δεν γνωρίζω για τα υπόλοιπα και μόνο για το φυσικό κατάστημα) μείον το ΦΠΑ σε επιλεγμένες συσκευές (και ηλεκτρικές και γκαζιού) στα καρτελάκια που έχουν στο κατάστημα λένε για εκθεσιακές συσκευές αλλά δεν ισχύει, το κάνουν σε όλες!!!

παραδείγματα σε αυτές που με ενδιέφεραν:

LA GERMANIA N64C81X σκρουτζ 839€

ΜΜ internet 829€

ΜΜ κατάστημα 849€

τελική 690€

 

και LA GERMANIA AM 6 4 C 71 C NE

ΜΜ internet 879€

ΜΜ κατάστημα 999€

 

τελική 760€

 

νομίζω ότι αξίζει, προσωπικά πήρα την δεύτερη αλλά ισχύει και για άλλα μοντέλο. Δεν ξέρουν μέχρι πότε.

Είχα σκοπό να ψωνίσω από συνηκειακό κατάστημα μιας και παίζαν διαφορές 10€ αλλά αυτές οι τιμές όντως άξιζαν.

Την Πέμπτη θα την έχω εδώ, μόλις μαγειρέψω θα σας πω σχόλια... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτούς που το έχουν αποφασίσει για υγραέριο...

Στα Media markt στο Ρέντη (δεν γνωρίζω για τα υπόλοιπα και μόνο για το φυσικό κατάστημα) μείον το ΦΠΑ σε επιλεγμένες συσκευές (και ηλεκτρικές και γκαζιού) στα καρτελάκια που έχουν στο κατάστημα λένε για εκθεσιακές συσκευές αλλά δεν ισχύει, το κάνουν σε όλες!!!

παραδείγματα σε αυτές που με ενδιέφεραν:

LA GERMANIA N64C81X σκρουτζ 839€

ΜΜ internet 829€

ΜΜ κατάστημα 849€

τελική 690€

 

και LA GERMANIA AM 6 4 C 71 C NE

ΜΜ internet 879€

ΜΜ κατάστημα 999€

 

τελική 760€

 

νομίζω ότι αξίζει, προσωπικά πήρα την δεύτερη αλλά ισχύει και για άλλα μοντέλο. Δεν ξέρουν μέχρι πότε.

Είχα σκοπό να ψωνίσω από συνηκειακό κατάστημα μιας και παίζαν διαφορές 10€ αλλά αυτές οι τιμές όντως άξιζαν.

Την Πέμπτη θα την έχω εδώ, μόλις μαγειρέψω θα σας πω σχόλια... 

Αναμενουμε με αγωνια και εμεις οι υποψηφιοι αγοραστες :-D

Να φανταστω οτι πριν ειχες ηλεκτρικη?Αν ναι περιμενουμε σχολια (εκτος απο το μαγειρεμα) και για το θεμα του λογαριασμου της ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν είχα μάτια γκαζιού και μικρό φουρνάκι ηλεκτρικό οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω στο θέμα της οικονομίας.

Για 2 άτομα και σχεδόν καθημερινό μαγείρεμα η φιάλη με έβγαζε 4 μήνες.Τώρα και με τον φούρνο θα δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

η κριτικη σκεψη πηγαζει απο τη φυση του μεσου.ασχετα τι κανει η υπολοιπη ευρωπη.ειναι ενα αεριο υλικο καυσιμο ενδεχωμενως δηλητηριωδες.

 

 Ίδια φύση καυσίμου (αλλά σε υγρή μορφή) και χειρότερη είναι και η αμόλυβδη.

Με σχεδόν διπλάσια ενεργειακή απόδοση από το αέριο και flame front που αγγίζει τα 25m/sec.

 

Να υποθέσουμε ότι ούτε σε αυτοκίνητα μπαίνεις λοιπόν. Τα πλησιάζεις ή φοβάσαι μην εκραγούν και αυτά; 

 

 

/sc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ίδια φύση καυσίμου (αλλά σε υγρή μορφή) και χειρότερη είναι και η αμόλυβδη.

Με σχεδόν διπλάσια ενεργειακή απόδοση από το αέριο και flame front που αγγίζει τα 25m/sec.

 

Να υποθέσουμε ότι ούτε σε αυτοκίνητα μπαίνεις λοιπόν. Τα πλησιάζεις ή φοβάσαι μην εκραγούν και αυτά; 

 

 

/sc

 

βασικα να μην υποθεσετε τπτ,γιατι δεν προαγεται η συζητηση σαυτον τον τονο.

 

μιλαμε για σπιτια,για χρηση-συμβιωση 24/7,για καποιο ποσοστο οικονομιας,vs ασφαλειας,ουτε για καταναλωση αυτοκινητων,παπιων dragster κλπ.

 

"ιδια φυση αλλα σε υγρη μορφη.." χμ σα να μου λες ιδιο χρωμα με το ασπρο μονο που ειναι μαυρο.πωτς γκενεν αυτο?

 

οπου υπαρχει εναλακτικη σαφως προτιμαται.προσωπικα ουδεποτε συμπαθησα την κινηση με καυσιμες υλες ειδικα 150 χρονια αφοτου ανακαλυφθηκε αυτος ο τροπος μετακινησης.φυσικα αν υπηρχε διαδεδομενη ηλεκτρικη εναλλακτικη θα τη χρησιμοποιουσα αλλα η κουβεντα παει αλλου.στο διαταυτα αν προτιμας να κοιμασαι με μια μπουκαλα στη κουζινα κ αλλη μια στο μπαλκονι,η σωληνακια με γκαζι ολ οβερ,δε θα σου αλλαξω εγω γνωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμάω επίσης να μετακινούμε με οχήματα που καίνε καύσιμη ύλη. Έγώ και ~6 δις κόσμος πάνω κάτω.

Αυτοκίνητα, μηχανές τα λένε. 

Αν δεν κατάλαβες ακόμα εδώ συζητάμε τα υπέρ και κατά με επιχειρήματα, όχι τις φοβίες κάποιου.

Αυτά θα χρειαστεί να τα συζητήσεις αλλού. Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σου στο thread.

 

 

 

/sc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φίλε... Κοίταξε εγώ εδώ και 2 χρόνια έχω κουζίνα υγραερίου (με φιάλη και φούρνος υγραερίου). Θα αρχίσω με τα μειονεκτήματα...

 

α) Είναι ένα θέμα αισθητικής η φιάλη αν δεν έχεις που να την βάλεις

β) Θα κάψεις μερικά κέικ στον φούρνο μέχρι να μάθεις την διαφορά φωτιάς με ηλεκτρικής :P

 

Και τα πλεονεκτήματα:

 

α) Οικονομία= Μια φιάλη τον μήνα με 6-7 μαγειρέματα στον φούρνο τον μήνα. Φιάλη=15€ 

β) Τον χειμώνα σου προσφέρει απίστευτη ζέστη (μεγάλο + για εμένα γιατί η κουζίνα είναι κοντά στα δωμάτια και μεταφέρεται εύκολα η θερμότητα).

 

Είναι και άλλα απλός δεν μου έρχονται τώρα :P

 

Τώρα για θέματα ασφάλεια από όσο ξέρω στις νέες κουζίνες βάζουν βαλβίδες αντεπιστροφής, διακοπής παροχής σε περίπτωση που σβήσει η φλόγα κ.α.... Άρα δεν υπάρχει φόβος. Ο μόνος φόβος είναι η φιάλη μην έχει διαρροή το σημείο σύνδεσης, αλλά και αυτό άμα πεις στο παιδί που σου την φέρνει να στην βάλει δεν έχεις θέμα.

 

Αυτά από εμένα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω παιδια οτι πλεον ειναι ξεκαθαρο οτι το υγραεριο συμφερει πιο πολυ (εχω μαζεψει και πολλες γνωμες απο γνωστους που το εχουν).Το θεμα ειναι οτι παλευω να πεισω τη γυναικα να το βαλουμε αλλα ξερετε πως ειναι τα μυαλα τους ορισμενες φορες :wacko: :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυναίκα που δεν θέλει να κάνει οικονομία στο σπίτι;;;

Μήπως αν της πεις ότι το κέρδος θα μπορεί να το "τρώει" στον χόντο; ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...