Προς το περιεχόμενο

Πιο υγιεινο καπνισμα; Γινεται;


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για αυτο καπνιστες απο τα δεκαπεντε τους ζουν μεχρι και σημερα στα 90 τους χωρις κανενα προβλημα. Επειδη το τσιγαρο φταιει για ολα. Ετσι θελουν να πιστευεις..

 

Το γαλα τα προκαλει ολα αυτα και ισως και το κρεας.

 

Εγω πιστευω παντως οτι εισαι μεγαλος στοκος.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

<p>Για αυτο καπνιστες απο τα δεκαπεντε τους ζουν μεχρι και σημερα στα 90 τους χωρις κανενα προβλημα. Επειδη το τσιγαρο φταιει για ολα. Ετσι θελουν να πιστευεις..</p> <p> </p> <p>Το γαλα τα προκαλει ολα αυτα και ισως και το κρεας.</p>

Τα εμβόλια και τα chemtrails ξεχασες .

 

 

 

Επεξ/σία από Adon1s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο καπνιστες απο τα δεκαπεντε τους ζουν μεχρι και σημερα στα 90 τους χωρις κανενα προβλημα. Επειδη το τσιγαρο φταιει για ολα. Ετσι θελουν να πιστευεις..

 

Το γαλα τα προκαλει ολα αυτα και ισως και το κρεας.

 

Δε χρειάζεται κάποιος να «θέλει να πιστεύω» τις επιπτώσεις που έχει το κάπνισμα στον ανθρώπινο οργανισμό. Τις έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια σε τρία συγγενικά μου πρόσωπα. Είτε σου αρέσει είτε όχι, δεν είναι θέμα πίστης. 

 

Όπως ακριβώς τις αποδεικνύουν περίπου πέντε έως επτά εκατομμύρια άνθρωποι κάθε χρόνο, αρκετοί από τους οποίους είναι αποκλειστικά παθητικοί καπνιστές. Όποιος έχει στοιχειώδεις γνώσεις βιολογίας μπορεί να καταλάβει ακριβώς τι ζημιές προκαλούν οι τοξικές ουσίες του τσιγάρου στον ανθρώπινο οργανισμό, στα όργανα μας και στο DNA μας.

 

Αλλά όχι, ΠΡΟΦΑΝΩΣ και είναι όλα μια προπαγάνδα για να μας ελέγχουν. Το γάλα, το κρέας, το νερό, και ο Μπάγιεβιτς φταίνε. Και οι αεροπσεκαζμοί.

 

Βλέπεις, είναι πιο εύκολο να αναζητήσεις, να διαβάσεις, και προφανώς να κατανοήσεις άρθρα σε συνωμοσιολογικά μπλογκ, παρά επιστημονικές μελέτες και πορίσματα.

 

Δεν πειράζει, εν μέρει σε καταλαβαίνω. Και εγώ καπνιστής είμαι και έχω μπει πολλές φορές στον πειρασμό να αποπειραθώ να εκλογικεύσω αυτό που κάνω. Δεν έχω βέβαια το θράσος να το αθωώσω τελείως επικαλούμενος συνωμοσίες της πλάκας. Και πάλι όμως, σε καταλαβαίνω. Είναι η καλύτερη αντιμετώπιση αυτή. Με αυτή τη νοοτροπία δε χρειάζεται να νοιώθεις τουλάχιστον ντροπή όταν εκθέτεις τους άλλους στον καπνό σου και βέβαια μπορείς να υπερασπίζεσαι, έστω και με παρωπίδες, το δήθεν «δημοκρατικό» σου δικαίωμα να καπνίζεις όπου γουστάρεις. Αν μη τι άλλο, σε ευχαριστώ που μου υπενθύμισες το γιατί δεν θα φτάσω ποτέ σε αυτό το σημείο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δε περιμενω και καποιο σοβαρο επιπεδο στο μπλα μπλα. Απλα γελαω μαζι σας.. Θνητοι..

Θεουλης :-)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθεσω οτι η βρομα του στοματος απο το τσιγαρο δεν φευγει ποτε.Και η μ@λακια ειναι οτι καπνιζουν και πολλες γκομενες και πας να τις φιλησεις και τρως τη βρομα μες στο στομα

Φιλια μονο στην γυναικα που θα παντρευτείτε  - σε ολες τις αλλες , πιτα μονο :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ολους τους παραγοντες για σοβαρες ασθενειες το καπνισμα ειναι ο πιο ευκολα τροποποιησιμος παραγων!

Ειναι αδυνατον να αλλαξεις το γενετικο σου προφιλ ενω για πολυ κοσμο ειναι δυσκολο να γυμναζεται η να ακολουθει

μεσογειακη διατροφη. Με το καπνισμα ομως ειναι πιο απλα, δεν καπνιζεις και εχεις μεγαλυτερη και πιο ποιοτικη ζωη,

τοσο απλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το να κόψεις το κάπνισμα είναι απλά μια απόφαση ( το έκοψα εδώ και 6 χρόνια - κάπνιζα ένα πακέτο τη μέρα ).

Δεν μπορώ να ακούω όλους αυτούς να κλαίγονται ότι δεν μπορούν να το κόψουν. 

Στην ουσία είναι εθισμένοι ακόμα σε μια βλακεία που κάνανε όταν ήταν 15-16 χρονών.

Τραγικό αν το καλοσκεφτείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nicoc89 τρελα επιχειρηματα και πολυ σοφη απαντηση, αλλα σε παρακαλω μην ασχοληθεις αλλο με το θεμα.

 

Απο το να αφαιρω τις ζωες των αλλων, ας περιορισω λιγο τη δικη μου.

 

Αμα θελεις να τρως κρεας, να το σκοτωνεις εσυ ο ιδιος. Και αφου εισαι σαρκοφαγο ον, να το τρως ωμο, οπως κανουν ολα τα σαρκοφαγα/παμφαγα ζωα.

Τωρα πραγματικα,εσυ πιστευεις οτι το τσιγαρο δεν ειναι επιβλαβες στην υγεια,δεν προκαλει αναπνευστικα προβληματα και καρκινο,και οτι ολο αυτο ειναι "κατασκευασμα" των "αλλων"? Really?

Ναι, οι γιατροί είναι κακοί, τα φάρμακα μας σκοτώνουν.

 

Όταν πριν μια εβδομάδα με έπιασε πυρετός και βήχας, όσες βιταμίνες, χόρτα, σούπες και να έφαγα δεν μου έκαναν τίποτα. Όταν πήγα την Τρίτη στο γιατρό που μου βρήκε πνευμονία, με 1 χάπι που μου έδωσε, την επόμενη σταμάτησε ο πυρετός και τώρα σταματάει και ο βήχας.

Χαζουλη,δεν το ξερεις οτι οι σουπες,τα χορτα κτλ επιδρουν και βλεπεις τα αποτελεσματα τους καθε Τεταρτη? Αδιαβαστο σε πιανω... :P

 

ΟΙ επιστημονες του Insomnia, αποφανθηκαν οτι δεν υπαρχει τροπος για ΠΙΟ υγιεινο καπνισμα, οποτε κλειδωστε το θεμα.

 

Ναι δεν υπαρχει ΠΙΟ υγιεινο καπνισμα,πως να το κανουμε τωρα.Ντε και καλα να υπαρξει για να το παιξεις γαμαουας? Και δεν το λενε οι επιστημονες του Ιnsomnia,αλλα οι επιστημονες απο καθε ακρη του κοσμου...

Λιγοτερο επιβλεβες ναι,ΠΙΟ υγιεινο οχι...Ελπιζω να καταλαβαινεις την διαφορα,αν και χλωμο το κοβω..

 

Για αυτο καπνιστες απο τα δεκαπεντε τους ζουν μεχρι και σημερα στα 90 τους χωρις κανενα προβλημα. Επειδη το τσιγαρο φταιει για ολα. Ετσι θελουν να πιστευεις..

 

Το γαλα τα προκαλει ολα αυτα και ισως και το κρεας.

 

Να σου πω,επειδη σε εχει χτυπησει εσενα η ζεστη του καλοκαιριου,θα λες για πολλες φορες ακομα τις μαλαγιανιες -για να μην το θεσω αλλιως- που λες? Γιατι το καπνισμα το κρεας και τα κοπρανα των ποντικιων,δεν ειναι τιποτα μπροστα σε αυτα που γραφεις..

 

Και να σου πω,για ποσταρε μας μια ερευνα που να αναφερει τους θανατους απο το τσιγαρο απο τα 15χρονια τους,και ποσοι πεθαναν απο το κρεας το γαλα κτλ ανεκδιηγητα πραγματα που λες..

 

Υ.Γ Ελπιζω να μην εχεις παιδια,γιατι αν εχεις,τα λυπαμαι πολυ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την αποξήρανση του καπνού τι ξέρουμε; Αν δεν γίνεται π.χ. με τον ήλιο αλλά με φάρμακα δεν επιβαρύνει την κατάσταση; Μήπως κάτι τέτοιο εννοεί ο luxx; Τέτοιου είδους "υγιεινό κάπνισμα" υφίσταται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το να κόψεις το κάπνισμα είναι απλά μια απόφαση ( το έκοψα εδώ και 6 χρόνια - κάπνιζα ένα πακέτο τη μέρα ).

Δεν μπορώ να ακούω όλους αυτούς να κλαίγονται ότι δεν μπορούν να το κόψουν. 

Στην ουσία είναι εθισμένοι ακόμα σε μια βλακεία που κάνανε όταν ήταν 15-16 χρονών.

Τραγικό αν το καλοσκεφτείς.

Δεν είναι τόσο απλό. Υπάρχει ψυχολογική και σωματική εξάρτηση, σε διαφορετικό βαθμό σε κάθε καπνιστή. Συν τοις άλλοις, το πόσο δυνατός χαρακτήρας είναι κάποιος, το φιλικό/οικογενειακό περιβάλλον, το στρες που συναντά κάποιος καθημερινά, είναι παράγοντες που επηρεάζουν την ευκολία διακοπής.

 

Αυτό που πρέπει κάθε καπνιστής να κάνει αν δει οτι δε μπορεί να το κόψει, είναι να επικεφτεί ένα ειδικό κέντρο, και σίγουρα να ψάξει και να κατανοήσει και μόνος του τα αίτια τα οποία τον ωθούν σ αυτή τη συμπεριφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ ακυρο αφου !!!

 

να πας εσυ σε ειδικο κεντρο αν δε μπορεις να το κοψεις , σε λιγο θα προτεινετε να παει ο κοσμος σε  ψυχολογους και ψυχιατρους για να κοψει το καπνισμα , ελεος τι συμβουλες ειναι αυτες ?

πολυ απλο ειναι να το κοψουμε φτανει να εχουμε θεληση και λιγο  μυαλο να καταλαβουμε ποσο κακο κανουμε στον εαυτο μας ! βαζουμε σαν στοχο μια κοντινη ημερομηνια και οταν αυτη ερθει , τοτε δε το ξαναβαζουμε στο στομα μας ποτε!

ολα τα αλλα που αναφερεις για στρες κτλ  ειναι δικαιολογιες ανθρωπων που δεν θελουν πραγματικα να το κοψουν  ..

δεν υπαρχει δε μπορω - υπαρχει μονο δε θελω !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Don't startle the witch!

 

Στο θέμα μας, Mau-Maus η ψυχολογική εξάρτηση είναι άσχημο πράγμα. Δεν έχεις και άδικο στα περί δικαιολογιών, αλλά δυστυχώς δεν είναι και ό,τι πιο εύκολο, για τους περισσότερους οργανισμούς δηλαδή. Έχοντας κόψει την καφεϊνη μαχαίρι (που ντάξει, καφέ και κόκακόλες έπινα σαν νερό) με αποτέλεσμα να έχω στερητικό που κόντεψε να κλείσει δίμηνο, ξέρω πως η απαλλαγή από μια εξάρτηση, ιδιαίτερα με «μαχαίρι», είναι τραγικά δύσκολη από ψυχολογικής άποψης και αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα σοκ που μπορεί να υποστεί ο οργανισμός από σωματικής.

 

Ξαναλέω, δεν αντιλέγω ότι τα παραπάνω τα χρησιμοποιούν πολλοί ως δικαιολογία. Αλλά δεν τo λες και εύκολο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...