Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα, πηγαινε και να δουμε αν θα σου κανουν.

Τα τελευταια χρονια εχουν αυστηροποιηθει οι διαδικασιες. Παλιοτερα πχ. σου εκαναν ενημερωση μονο με το βιβλιαριο, τωρα ζηταν και ταυτοτητα για να τσεκαρουν οτι ειναι δικο σου.

 

Η δουλεια των αντισπαμ ειναι να κρατανε τα σπαμ, αλλα καποιες φορες μπορει να μπερδευτουν και να σου κρατησουν χρησιμο μηνυμα που θα το εκλαβουν ως σπαμ. Την εχουν πατησει πολλοι.

 

Χρήματα βγάζω πάντα χωρίς βιβλιάριο από τις 3 συστημικές τράπεζες (στην Alpha δεν έχω λογαριασμό).

Ούτως ή άλλως οι λογαριασμοί όψεως είναι άνευ βιβλιαρίου...

Βιβλιάριο έχω να ενημερώσω χρόνια.

Φυσικά και σου ζητάν ταυτότητα όταν πας να ενημερώσεις βιβλιάριο... είναι απαραίτητο... δεν είναι εγώ να μαθαίνω πόσα λεφτά έχει πχ ο θείος μου, ο αδελφός μου κλπ στο λογαριασμό του. Όταν πάω για ενημέρωση το βιβλιάριο ζητάω να μάθω στοιχεία για το λογαριασμό μου  και πολύ σωστά η τράπεζα ζητάει την ταυτότητά μου.

Όσο για τα spam όταν στο google βάλεις να φιλτράρει και να πετάξει συγκεκριμένο αποστολέα, πως γίνεται να χάσεις mail που θέλεις; Αφού απο αυτόν δεν θέλεις να λαμβάνεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλα, πηγαινε και να δουμε αν θα σου κανουν.

Τα τελευταια χρονια εχουν αυστηροποιηθει οι διαδικασιες. Παλιοτερα πχ. σου εκαναν ενημερωση μονο με το βιβλιαριο, τωρα ζηταν και ταυτοτητα για να τσεκαρουν οτι ειναι δικο σου.

 

Η δουλεια των αντισπαμ ειναι να κρατανε τα σπαμ, αλλα καποιες φορες μπορει να μπερδευτουν και να σου κρατησουν χρησιμο μηνυμα που θα το εκλαβουν ως σπαμ. Την εχουν πατησει πολλοι.

ποιο βιβλιαριο?!!!  τωρα πια κανεις ενημερωση και στο μηχανημα..

για αναληψη μονο ταυτοτητα χρειαζεσαι ουτε καν αριθμο λογαριασμου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα app για desktop tv streaming? Συγκεκριμένα για mac και να περιλαμβάνει bbc world.

Mην ρωτάτε γιατί δεν αρκεί απλά ένα tab σε browser, αυτόνομη εφαρμογή να παίζει στην επιφάνεια εργασίας το ζητούμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μπορω να κουβαλησω ξυριστικη μηχανη και ξυραφακη στην χειραποσκευη μου?

Ξυριστική μηχανή ναι. Ξυραφάκι όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήματα βγάζω πάντα χωρίς βιβλιάριο από τις 3 συστημικές τράπεζες (στην Alpha δεν έχω λογαριασμό).

Ούτως ή άλλως οι λογαριασμοί όψεως είναι άνευ βιβλιαρίου...

Βιβλιάριο έχω να ενημερώσω χρόνια.

Φυσικά και σου ζητάν ταυτότητα όταν πας να ενημερώσεις βιβλιάριο... είναι απαραίτητο... δεν είναι εγώ να μαθαίνω πόσα λεφτά έχει πχ ο θείος μου, ο αδελφός μου κλπ στο λογαριασμό του. Όταν πάω για ενημέρωση το βιβλιάριο ζητάω να μάθω στοιχεία για το λογαριασμό μου  και πολύ σωστά η τράπεζα ζητάει την ταυτότητά μου.

Όσο για τα spam όταν στο google βάλεις να φιλτράρει και να πετάξει συγκεκριμένο αποστολέα, πως γίνεται να χάσεις mail που θέλεις; Αφού απο αυτόν δεν θέλεις να λαμβάνεις!

 

Απλά για το τυπικό να πω πως έχω βγάλει πρόσφατα κανονικά από Alpha χωρίς βιβλιάριο, μόνο με ταυτότητα και αριθμό λογαριασμού. Δε θα έχει πρόβλημα ο φίλος να βγάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας συναδελφος εχει κανει διακανονισμο στον ΟΑΕΕ κατι χρωστουμενα που ειχε και εχει κανει ρυθμιση με παγια εντολη (βαζει την δοση στην τραπεζα στον λογαριασμο του καθε μηνα  και τα τραβανε αυτοματα και ετσι το αποπληρωνει)

 

ειχε κανει 12 δοσεις.

δεν θυμαται ποσες εχει πληρωσει.υπαρχει καπου να μπει στον ΟΑΕΕ η πουθενα αλλου να δει το υπολοιπο που του μενει να πληρωσει;;

 

(δεν θελει να τρεχει στον ΟΑΕΕ αν υπαρχει καποιος συνδεσμος σαν το ΤΑΧIS να μπαινει και να βλεπει τι υπολοιπο εχει; ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα γούφερ το οποίο για σύνδεση σε οποιαδήποτε πηγή ήχου έχει ένα καλώδιο με βύσμα jack 3.5 αρσενικό που σημαίνει ότι η πηγή ήχου πρέπει να έχει έξοδο jack 3.5 θηλυκό. Το καλώδιο είναι ενσωματωμένο στο γούφερ και δεν βγαίνει οπότε με περιορίζει στο να το χρησιμοποιώ μόνο σε συσκευές που έχουν θηλυκό jack 3.5. Μέχρι πρόσφατα τo είχα συνδεδεμένo στον υπολογιστή πάνω στην κάρτα ήχου (στην κλασσική πράσινη θύρα). Τώρα θέλω να το τοποθετήσω σε ένα media player που έχω συνδεδεμένο στην τηλεόραση. Το θέμα είναι ότι το media player έχει μόνο εξόδους rca. Υπάρχει κάποιος convertor που να δίνει από rca σε θηλυκό jack;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να κουβαλησω ξυριστικη μηχανη και ξυραφακη στην χειραποσκευη μου?

 

 

Ξυριστική μηχανή ναι. Ξυραφάκι όχι.

Πριν λίγες μέρες ταξίδεψα με δύο εταιρείες και είχα ξυραφάκι μαζί μου. Δεν είχα κάποιο πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα γούφερ το οποίο για σύνδεση σε οποιαδήποτε πηγή ήχου έχει ένα καλώδιο με βύσμα jack 3.5 αρσενικό που σημαίνει ότι η πηγή ήχου πρέπει να έχει έξοδο jack 3.5 θηλυκό. Το καλώδιο είναι ενσωματωμένο στο γούφερ και δεν βγαίνει οπότε με περιορίζει στο να το χρησιμοποιώ μόνο σε συσκευές που έχουν θηλυκό jack 3.5. Μέχρι πρόσφατα τo είχα συνδεδεμένo στον υπολογιστή πάνω στην κάρτα ήχου (στην κλασσική πράσινη θύρα). Τώρα θέλω να το τοποθετήσω σε ένα media player που έχω συνδεδεμένο στην τηλεόραση. Το θέμα είναι ότι το media player έχει μόνο εξόδους rca. Υπάρχει κάποιος convertor που να δίνει από rca σε θηλυκό jack;

 

Ναι, υπάρχουν.

 

http://www.elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&cPath=2142_54_56_1108&products_id=18847&zenid=39mrb8d9f38sqrl1p25ilarun4

 

http://www.cable-shop.gr/29818.html

 

Αλλά τώρα μου δημιουργήθηκε εμένα η εξής απορία:

Αφού ξέρεις την ορολογία (rca, jack, θηλυκό/αρσενικό), γιατί έκατσες και έγραψες όλο αυτό αντί να googlάρεις/σκρουτζάρεις "rca σε καρφί θηλυκό";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, υπάρχουν.

 

http://www.elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&cPath=2142_54_56_1108&products_id=18847&zenid=39mrb8d9f38sqrl1p25ilarun4

 

http://www.cable-shop.gr/29818.html

 

Αλλά τώρα μου δημιουργήθηκε εμένα η εξής απορία:

Αφού ξέρεις την ορολογία (rca, jack, θηλυκό/αρσενικό), γιατί έκατσες και έγραψες όλο αυτό αντί να googlάρεις/σκρουτζάρεις "rca σε καρφί θηλυκό";

Αυτό ακριβώς ήθελα, αλλά το προϊόν στο 2ο λινκ έχει rca θηλυκό και όχι jack θηλυκό. Το προϊόν στο 1ο λινκ είναι αυτό που ψάχνω. Βασικά κοιτούσα στο e-shop.gr γιατί με βολεύει να το ψωνίσω από εκεί και δεν μπορούσα να βρω κάτι, εκτός αν είμαι πολύ στραβός και δεν το έβλεπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς ήθελα, αλλά το προϊόν στο 2ο λινκ έχει rca θηλυκό και όχι jack θηλυκό. Το προϊόν στο 1ο λινκ είναι αυτό που ψάχνω. Βασικά κοιτούσα στο e-shop.gr γιατί με βολεύει να το ψωνίσω από εκεί και δεν μπορούσα να βρω κάτι, εκτός αν είμαι πολύ στραβός και δεν το έβλεπα.

 

http://www.e-shop.gr/hama-43254-audio-adapter-2-rca-male-plugs-35mm-female-jack-stereo-p-PER.752615

 

Ναι, στο δεύτερο link έκανα λάθος, ήθελα να βάλω αυτό:

 

http://www.cable-shop.gr/34693.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...