Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα μια καρέκλα γραφείου, χάλασε η στήλη στήριξης, βρήκα μια στο ΙΚΕΑ στις προσφορές με 10 ευρώ (στήλη+ρόδες), την πήρα, αλλού γι' αλλού οι τρύπες, πήρα τρυπάνι, φόρεσα την καινούρια, αλλά προφανώς οι βίδες δεν πιάνουν γιατί δεν έβαλα ούπα (δεν είχα στη διάμετρο). Όταν κάθομαι καλά είναι, όταν πάω να γείρω η ζωή μου περνάει μπροστά απ' τα μάτια μου.

 

Πριν πάω να πάρω ούπα, υπάρχει κάνας άλλος τρόπος; Μπορώ κάπως να βάλω στροφές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ούπα;;;

Κάπου μπερδεύεσαι.

Περαστές βίδες με παξιμάδι χρειάζεσαι φαντάζομαι.

Μπορεί να την έβαλε στον τοίχο :blink:

 

 

Λου, τα έκανες θάλαττα με την περιγραφή. Ή έχει περαστες βίδες και πας και παίρνεις μια διάμετρο που να μπαίνει, ή τα παξιμάδια είναι φιξ στο κάθισμα και για κάποιο λόγο δεν χωράνε οι βίδες.

 

Βάλε μια πικ να καταλάβουμε και να σου πούμε τι να πάρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούπα μέσα στη στήλη δε νομίζω να μπορείς να βάλεις (μόνο αυτά που είναι για γυψοσανίδα και αν)

Τα ούπα είναι κυρίως για τοίχο/ξύλο.

 

Από ότι κατάλαβα από την περιγραφή σου, μπορείς να κάνεις το εξής:

Συνεχίζεις εκεί που τρύπησες για να βάλεις τη στήλη και βγαίνεις και από την πίσω μεριά της στήλης

Μετά χρησιμοποιείς βιδες με σπείρωμα για περικόχλιο + περικόχλιο από την πίσω μεριά. (όπου περικόχλιο = παξιμάδι) 

 

Κάτι τέτοιο (είναι η πιο σχετική pic που μπόρεσα να βρω για να δεις τι εννοώ)

http://www.bsbros.in/full-images/674568.jpg

(όπου ανάμεσα στο κεφάλι της βίδας και το παξιμάδι θα είναι η στήλη και η βάση της καρέκλας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ερωτήσεις οδοντιατρικής φύσεως

 

Η μια αφορά στον καλύτερο και τον λιγότερο καταστροφικό τρόπο λεύκανσης

και η 2η: έχω χτισμένο ένα δόντι (δεν ξέρω υλικό) καμιά 10ετία, το θέμα είναι πως τον τελευταίο καιρό βγάζει ανέμεσα μια έντονη κακή μυρωδιά/γεύση, το πλένω με την οδοντόβουρτσα βάζω νήμα και μετά από κανα μισάωρο πάλι τα ίδια. Πρίν κανένα μήνα που πήγα να φτιάξω ένα σφράγισμα μου είπε η οδοντίατρος ότι παίζει να έχει χαλάσει το υλικό και γι αυτό γίνεται η ιστορία. Ποιά είναι η βέλτιστη λύση που έχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε καλλιτέχνη δεν πήγες στον οδοντίατρο; ΤΙ σου είπε;

 

Δεν είμαι καλλιτέχνης τύπε, με μπερδεύεις με άλλον. Πήγα και μου είπε ότι έγραψα, αλλά πρώτα είπα να ρωτήσω τα τζιμάνια εδώ, μπας και πάρω καμιά εμπεριστατωμένη άποψη γιατί έχω κακή εμπειρία με τον κλάδο παλαιόθεν.

 

Υγ. το κάουντερ δεν μετράει τα μηνύματα στο μπλά μπλά σέξιον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πρεπει να κανει καποιος για να σπουδασει ιατρικη στο εξωτερικο? Το foundation ειναι υποχρεωτικο? Ειμαι ακομα στο ψαξιμο οποτε δειξτε ελεος... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πρεπει να κανει καποιος για να σπουδασει ιατρικη στο εξωτερικο? Το foundation ειναι υποχρεωτικο? Ειμαι ακομα στο ψαξιμο οποτε δειξτε ελεος... :D

Σε ποιά χώρα; Δεν έχουν όλες το ίδιο σύστημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα μια καρέκλα γραφείου, χάλασε η στήλη στήριξης, βρήκα μια στο ΙΚΕΑ στις προσφορές με 10 ευρώ (στήλη+ρόδες), την πήρα, αλλού γι' αλλού οι τρύπες, πήρα τρυπάνι, φόρεσα την καινούρια, αλλά προφανώς οι βίδες δεν πιάνουν γιατί δεν έβαλα ούπα (δεν είχα στη διάμετρο). Όταν κάθομαι καλά είναι, όταν πάω να γείρω η ζωή μου περνάει μπροστά απ' τα μάτια μου.

 

Πριν πάω να πάρω ούπα, υπάρχει κάνας άλλος τρόπος; Μπορώ κάπως να βάλω στροφές;

 

Πω ρε man!!! Σε φαντάζομαι να γέρνεις για να κλάσεις και από την τρομάρα να χέζεσαι.

 

(κυριολεκτικά) σκατά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχεις κάνει μαθήματα οδήγησης σε μια σχολή και μετά θες να πας να δώσεις πρακτικά σε άλλη πόλη με άλλο δάσκαλο, μπορείς απλά να πάρεις την καρτέλα σου και να πας; Πληρώνεις κάτι;

Επεξ/σία από Pankar95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα χαλακι, μπανιου το οποιο συνεχεια μαζευει νερα και ολο το βγαζω στη βεραντα να στεγνωνει.

 

Τι μποω να εχω για το πατωμα στο μπανιο, το οποιο ναι μεν να κραταει νερα, αλλα να μη μουλιαζει και να μη παπαριαζει? Επισης τα νερα που πεταω εξω, μονο με σφουγγαριστρα μπορω να τα μαζευω? ΚΑτι πιο αποροφητικο και ευχρηστο υπαρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...