Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια θα περιγραψω οσο πιο απλα γινεται.ειχα ανοιξει ενα λογαριασμο πριν λιγα χρονια στην τραπεζα πειραιως,μου δωσανε και τους κωδικους για το winbank για να μπορω να κανω ηλεκτρονικες αγορες.χθες το βραδυ ομως στο winbank βρεθηκα με 2 δικους μου λογαριασμους.αυτον που ειχα τοσα χρονια και εναν αλλο με παρα πολυ μεγαλο ποσο.πως ομως βρεθηκε ο αλλος λογαριασμος στο ονομα μου;μια θεια μου σε μεγαλη ηλικια η οποια δυςτυχως δεν εχει παιδια,ειχε ανοιξει πριν πολλα χρονια στην αγροτικη τραπεζα,στην αθηνα λογαριασμο και με ειχε βαλει συνδικαιουχο.εγω δεν γνωριζα τιποτα,ουτε ειχα βιβλιαριο,καρτα της αγροτικης τραπεζας ποτε μου.τωρα μπαινω στο ψητο.επειδη ενωθηκε η πειραιως με την αγροτικη,αναγκαστικα στο winbank μου βγαζει πλεον οτι εχω 2 λογαριασμους.τον δικο μου και ενα αλλον που ειμαι συνδικαιουχος και προερχεται απο την παλια αγροτικη τραπεζα.δηλαδη εχω πλεον 2 δικους μου λογαριασμους στο winbank.θελω να ρωτησω πως μπορω να τραβηξω ολο το ποσο απο την θεια μου στο δικο μου;γινεται να τα μεταφερω αλλα μετα η πειραιως να μου κανει τιποτα σχεδια;γινεται τοσο απλα η μεταφορα τοσο μεγαλων ποσων;μιλαμε για 6ψηφια ποσα.εαν σας μπερδεψα συγνωμη,γιατι ειμαι σε περιεργη φαση.

 

 

Συνδικαιούχος σημαίνει ακριβώς αυτό. Άσε ένα ποσό στον άλλο λογαριασμό (πχ. 100 ευρώ) και βάλτα στο δικό σου. Περίμενε λίγο καιρό κ μετά βάλε τα σε άλλη τράπεζα. Μη βρεθεί κανένας ακόμη συνδικαιούχος... Αν σου περισσεύουν πάντως 400 ευρώ στείλε κι από δω γιατί έκανα ένα ρεκτιφιέ πρόσπατα (εννοείται δανεικά κ αγύριστα έτσι;)  :P . Άντε κ σε καλή μεριά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

νομιζω πρεπει να παει πρωτα στο ειρηνοδικειο να αποδεχτει την ''κληρονομια'' εφοσον εχει απεβιωσει η θεια και εφοσον δεν υπαρχουν αλλοι συνδικαιουχοι και στο τελος να μιλησει με την τραπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον συγχαρητήρια. :-D

Κατά δεύτερον,η θεία ζει;

Με αυτήν θα πρέπει να μιλήσεις,και έπειτα με την τράπεζά σου.

Αυτό, γιατί αν πράξεις εν άγνοια της (και τα λεφτά είναι πολλά) φλερτάρεις με δικαστήρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει αλλος συνδικαιουχος.εγω και η θεια μου ειναι.αλλα παιδια μπορω να τα μεταφερω ετσι απλα;συγνωμη και παλι αλλα ειμαι κουρασμενος,και εψαχνα 1 ημερα για να δω πως και βρεθηκα με 2 λογαριασμους.μπορει η πειραιως να μπλοκαρει μεταφορα μεγαλων ποσων ηλεκτρονικα;

ζει η θεια μου ρε παιδεια.τι δουλεια εχουνε τα δικαστηρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον είναι συνδικαιουχος δεν υπάρχει θέμα κληρονομιάς. Είναι δικά του άσχετα εάν ο άλλος ζει η όχι.

δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. στην ελλαδα εισαι. γραφειοκρατια δηλαδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ παιδια.κατι τελευταιο.εαν τα μεταφερω στο δικο μου αποκλειστικο λογαριασμο,παιζει η τραπεζα πειραιως μετα απο καποιες ημερες να μου τα μπλοκαρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή στις λεπτομέρειες. Συνδικαιούχος ναι, αλλά δεν του είχε δοθεί βιβλιάριο και το ελευθερο να κάνει κινήσεις. Σε περίπτωση δικαστηρίου, ο δικαστής άνετα μπορεί να θέσει θέμα δόλου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό, γιατί αν πράξεις εν άγνοια της (και τα λεφτά είναι πολλά) φλερτάρεις με δικαστήρια. 

Kανενα δικαστηριο. Αν παει αυριο και τα σηκωσει ολα εν αγνοια της θειας, ειναι νομιμος. Τα λεφτα ΕΙΝΑΙ δικα του απτη στιγμη που ειναι συνδικαιουχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κινησεις κανω κανονικα.τραβηξα 100ευρο δοκιμαστικα και αγορασα μεσο paypal.στο μονο που κολλαω ειναι με την τραπεζα.μπορω να τα ματαφερω ολα με τη μια;οσο ποσο και εαν ειναι;

οκ παιδια ολα οκ.συνδικαιουχος=δικος μου.ευχαριστω για τις απαντησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κινησεις κανω κανονικα.τραβηξα 100ευρο δοκιμαστικα και αγορασα μεσο paypal.στο μονο που κολλαω ειναι με την τραπεζα.μπορω να τα ματαφερω ολα με τη μια;οσο ποσο και εαν ειναι;

οκ παιδια ολα οκ.συνδικαιουχος=δικος μου.ευχαριστω για τις απαντησεις.

Με την θεία έχεις μιλήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο αεροβολα, τι αλλα σκοπευτικα οπλα μη θανατηφορα υπαρχουν, για χρηση σκοπβολης χορις απαραιτητη χορηγηση αδειας οπλοφορειας/κατοχης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο αεροβολα, τι αλλα σκοπευτικα οπλα μη θανατηφορα υπαρχουν, για χρηση σκοπβολης χορις απαραιτητη χορηγηση αδειας οπλοφορειας/κατοχης?

 

Γιατί δεν σου κάνουν τα αεροβόλα;

Μετά πας σε λειόκαννα που θες άδεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...