Προς το περιεχόμενο

OTE VDSL Router και Turbo-X Repeater = προβλήματα.


ultraxmode

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους!

 

Σε σπίτι ενός φίλου υπάρχει το εξής setup :

 

1. OTE VDSL Router

2. Turbo-X Repeater

 

To πρόβλημα είναι οτι όταν πάω να συνδεθώ μέσω smartphone πχ. στο "κανονικό" wireless (του router) μπαίνω κανονικά και surfάρω στο internet. Αν πάω να μπώ στο Wifi του Repeater το smartphone (ή οποιαδήποτε άλλη συσκευή) βγάζει "Obtaining IP Address" και μένει εκεί...δεν παίρνει IP. Ο DHCP του router είναι ανοιχτός, o DHCP του Repeater είναι κλειστός. 

 

Η σύνδεση μέσω του Repeater δούλεψε μόνο 2-3 φορές και για λίγο (χωρίς να κάνω αλλαγές στις ρυθμίσεις).. Το σήμα είναι full, το έχω δοκιμάσει ακόμα κ δίπλα ακριβώς απο τον repeater. 

 

Έχει κάποιος απο εσάς τον ίδιο εξοπλισμό στο σπίτι του με τα ίδια αποτελέσματα? Να αγοράσω λέτε άλλον router? Άλλο repeater?

 

Βοηθήστε λίγο παιδιά, έχω τρελαθεί με αυτό το θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά άλλο repeater. Δοκίμασε για αρχή να βγάλεις την ασφάλεια από το ρουτερ και να δοκιμάσεις να μπεις με το repeater.

 

Αν σου κάνει τα ίδια καλύτερα να τι αλλάξεις. Αν δεν σου κάνει τα ίδια τότε πειραματίσου με την ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ασφάλεια πειραματίστηκα.. αλλά τίποτα.. Εντελώς να την βγάλω την ασφάλεια δεν το δοκίμασα να πω την αλήθεια.. Αλλά και σε περίπτωση που θα παίξει χωρίς ασφάλεια κ πάλι δεν πρόκεται να το αφήσω έτσι.. οπότε δώρον άδωρον.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε ενα κοπο και πηγαινε το πίσω αν μπορείς και πάρε κατι αλλο

 

βεβαια στο πλαισιο δεν εχει αλλες μαρκες...

 

παρε tplink αν βρεις στα ίδια λεφτά ειναι (ίσως λίγο πιο πάνω σε μερικές περιπτώσεις ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο turbox ειναι δωσε Link να σε βοηθησουμε.

επισης το προβλημα το κανει μονο με smartphone;

 

Eίναι αυτό --> http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/diktya/router-access-points/Turbo-X-Wireless-N-Repeater-300Mbps-WLR-300.htm

 

Το πρόβλημα το κάνει με smartphone, laptop και smartTV. Με όλα δλδ.. :)

 

Λέτε netgear ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σε όλους!

 

Σε σπίτι ενός φίλου υπάρχει το εξής setup :

 

1. OTE VDSL Router

2. Turbo-X Repeater

 

To πρόβλημα είναι οτι όταν πάω να συνδεθώ μέσω smartphone πχ. στο "κανονικό" wireless (του router) μπαίνω κανονικά και surfάρω στο internet. Αν πάω να μπώ στο Wifi του Repeater το smartphone (ή οποιαδήποτε άλλη συσκευή) βγάζει "Obtaining IP Address" και μένει εκεί...δεν παίρνει IP. Ο DHCP του router είναι ανοιχτός, o DHCP του Repeater είναι κλειστός. 

 

Η σύνδεση μέσω του Repeater δούλεψε μόνο 2-3 φορές και για λίγο (χωρίς να κάνω αλλαγές στις ρυθμίσεις).. Το σήμα είναι full, το έχω δοκιμάσει ακόμα κ δίπλα ακριβώς απο τον repeater. 

 

Έχει κάποιος απο εσάς τον ίδιο εξοπλισμό στο σπίτι του με τα ίδια αποτελέσματα? Να αγοράσω λέτε άλλον router? Άλλο repeater?

 

Βοηθήστε λίγο παιδιά, έχω τρελαθεί με αυτό το θέμα. 

 

zte ρουτερ και turbo x repeater.κορυφαια επιλογη και τα 2.α.αν το vdsl router ειναι 192.168.1.254 τοτε το repeater βαλτο 192.168.1.253 δηλαδη να ειναι στο ιδιο δικτυο.θα πρεπει οταν συνδεθεις με το adsl router να μπορεις να κανεις Ping και το repeater και αναποδα.αλλιως κατι δεν παιζει καλα.επισης ναι αν μπορεις να το αλλαξεις και να παρεις κατι αλλο καλο θα ηταν.οτι εχει Full σημα δεν σημαινει οτι εχει βρει το σημα του αρχικου ρουτερ και οτι υπαρχει connection.

Με την ασφάλεια πειραματίστηκα.. αλλά τίποτα.. Εντελώς να την βγάλω την ασφάλεια δεν το δοκίμασα να πω την αλήθεια.. Αλλά και σε περίπτωση που θα παίξει χωρίς ασφάλεια κ πάλι δεν πρόκεται να το αφήσω έτσι.. οπότε δώρον άδωρον.. 

δοκιμασε χωρις ασφαλεια για δοκιμη.επισης δοκιμασε γιατι το εχω δει και σε tp link να αφησεις ανοιχτο και τον dhcp του repeater.απλα θα βαλεις να δινει ενα μικρο ευρος διαφορετικο απο το adsl router και επισης σαν gateway και dns την Ip του adsl router.dns μπορεις και τους Isp.

 

κανε ενα κοπο και πηγαινε το πίσω αν μπορείς και πάρε κατι αλλο

 

βεβαια στο πλαισιο δεν εχει αλλες μαρκες...

 

παρε tplink αν βρεις στα ίδια λεφτά ειναι (ίσως λίγο πιο πάνω σε μερικές περιπτώσεις ) 

 

+1.tuvlo x sucks

μόνο netgear παιδιά!

 

καλα υπαρχουν και αλλες καλες μαρκες.και netgear και draytek και d link και air live και tp link για κατι φτηνο

ποιο turbox ειναι δωσε Link να σε βοηθησουμε.

επισης το προβλημα το κανει μονο με smartphone;

αν μπορει να το αλλαξει ας το αλλαξει.απο turbo x τι να περιμενεις.

επισης και το γραφω με bold. για να δεις αν πραγματι εχει συνδεθει το repeater με το adsl router και απλα το προβλημα ειναι πχ στον dhcp η καπου αλλου συνδεσου με καλωδιο ethernet ή wireless στο adsl router Και κανε το ping.αν δεν κανεις Ping to repeater τοτε δεν εχει ενωθει το ενα με το αλλο.αν κανεις ping κανονικα τοτε εχει συνδεθει αλλα ισως κατι να γινεται με τον dhcp .Οποτε ανοιξε τον αν και κανονικα θα πρεπε να παιζει με κλειστο αλλα επειδη το εχω ξαναδει και με tp link αλλο τοσο με turbo x που ειναι σαπιδομηχανηματα για αυτο κανε και αυτην την δοκιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@poulinos : Τα έχω κάνει όλα όσα παραθέτεις φίλε μου.. και το DHCP Scope χώρισα στα δύο (για να δουλεύουν μαζί) και χωριστά.. και στο ίδιο δίκτυο.. κ σε διαφορετικό.. 

 

Μάλλον το tuvlo x (όπως πολύ εύστοχα είπες) έχει το πρόβλημα. Θα του πω του φίλου να αγοράσει ένα άλλο!

 

Να είσαι καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρόβλημα είναι οτι όταν πάω να συνδεθώ μέσω smartphone πχ. στο "κανονικό" wireless (του router) μπαίνω κανονικά και surfάρω στο internet. Αν πάω να μπώ στο Wifi του Repeater το smartphone (ή οποιαδήποτε άλλη συσκευή) βγάζει "Obtaining IP Address" και μένει εκεί...δεν παίρνει IP. Ο DHCP του router είναι ανοιχτός, o DHCP του Repeater είναι κλειστός. 

 

Τι εννοεις "κανονικο" wireless και wireless του repeater αφου ενα wireless δικτυο ειναι αυτο του router.Εαν εννοεις οτι κλεινεις το router και πας να μπεις στο δικτυο του repeater δεν θα παρει ip αφου ειναι κλειστο το DHCP. Δοκιμασες να κλεισεις και το DHCP του royter και να παιξεις με καρφωτες ip?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@poulinos : Τα έχω κάνει όλα όσα παραθέτεις φίλε μου.. και το DHCP Scope χώρισα στα δύο (για να δουλεύουν μαζί) και χωριστά.. και στο ίδιο δίκτυο.. κ σε διαφορετικό.. 

 

Μάλλον το tuvlo x (όπως πολύ εύστοχα είπες) έχει το πρόβλημα. Θα του πω του φίλου να αγοράσει ένα άλλο!

 

Να είσαι καλά!

αν δνε υπαρχει και firmware update τοτε οκ πηγαινε σωστο πισω.ακομα και να κανεις εσυ κατι λαθος δεν αξιζει σαν repeater

Τι εννοεις "κανονικο" wireless και wireless του repeater αφου ενα wireless δικτυο ειναι αυτο του router.Εαν εννοεις οτι κλεινεις το router και πας να μπεις στο δικτυο του repeater δεν θα παρει ip αφου ειναι κλειστο το DHCP. Δοκιμασες να κλεισεις και το DHCP του royter και να παιξεις με καρφωτες ip?

εννοει μαλλον οτι παει κοντα στο repeater οποτε πρεπει να τον συνδεσει στο repeater και οχι στο adsl router.θα μπορουσε να παιξει και με το καναλι του adsl router μηπως φταιει αυτο.να κλεινει το adsl router δεν παιζει γιατι τοτε δεν θα ειχε ιντερνετ καν αλλα επειδη ειχε ανοιξει τον dhcp του repeater θα επαιρνε ip.με το inssider μπορεις να δεις και τα 2 ssid και ας ειναι ιδια οπως και σε ποιο εχεις συνδεθει.με καρφωτες Ip ακομα και να παιξει παλι δεν ειναι λυση δυστυχως.να καθεσαι σε καμια μια συσκευη να βαζεις καρφωτη ip.ας το παει πισω γιατι μαρκα με καψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τι εννοεις "κανονικο" wireless και wireless του repeater αφου ενα wireless δικτυο ειναι αυτο του router.Εαν εννοεις οτι κλεινεις το router και πας να μπεις στο δικτυο του repeater δεν θα παρει ip αφου ειναι κλειστο το DHCP. Δοκιμασες να κλεισεις και το DHCP του royter και να παιξεις με καρφωτες ip?

 

Εννοώ πως στο κινητό μου βλέπω δύο ασύρματα δικτυα, ένα αυτό του router και ένα αυτό του repeater. (πχ OTEVDSLWireless Και WirelessRepeater) --> 2 x SIDS

 

Έχω δοκιμάσει να δουλεύει μόνο ο OTE Router σαν DHCP (χωρίς αποτέλεσμα), έχω δοκιμάσει να παίζει το ρόλο του DHCP μόνο ο Repeater (χωρίς αποτέλεσμα), όπως επίσης και να μοιράσω το DHCP Range (μισές IPs ο router, μισές IPs o Repeater) Πάλι χωρίς αποτέλεσμα..

 

μάλλον θα φύγει ο repeater.. (αγόρασε κ ο γαμπρός μου έναν.. - δεν με ρώτησε- χαχα) και έχει πολλά προβλήματα..

 

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ πως στο κινητό μου βλέπω δύο ασύρματα δικτυα, ένα αυτό του router και ένα αυτό του repeater. (πχ OTEVDSLWireless Και WirelessRepeater) --> 2 x SIDS

 

Έχω δοκιμάσει να δουλεύει μόνο ο OTE Router σαν DHCP (χωρίς αποτέλεσμα), έχω δοκιμάσει να παίζει το ρόλο του DHCP μόνο ο Repeater (χωρίς αποτέλεσμα), όπως επίσης και να μοιράσω το DHCP Range (μισές IPs ο router, μισές IPs o Repeater) Πάλι χωρίς αποτέλεσμα..

 

μάλλον θα φύγει ο repeater.. (αγόρασε κ ο γαμπρός μου έναν.. - δεν με ρώτησε- χαχα) και έχει πολλά προβλήματα..

 

:(

αν το repeater επαιζε σωστα και μιλαμε παντα σε λειτουργεια repeater με ενα radio τοτε θα πρεπε με τα κινητο λαπτοπ κτλ να βλεπεις ενα δικτυο.θα βλεπες δυο δικτυα μονο με το inssider το προγραμμα το οποιο σου λεει τι ασυρματα δικτυα υπαρχουν ακομα και με το ιδιο ονομα.ενω οταν ψαχνεις απο το λαπτοπ,κινητο εκει αν ενα δικτυο υπαρχει δυο φορες θα σου βγαλει μονο την μια.αυτο διοτι το repeater θα πρεπει να παρει το ονομα του δικτυου του adsl router.ο dhcp θεωρητικα θα μπορουσε να παιξει ειτε στο ενα ειτε στο αλλο αναλογα τι δυνατοτητες δινει το repeater αλλα οκ αυτο το βρισκουμε μετα.σε tp link πχ εχω δει κατι σκαλωματακια και μερικες φορες οταν δινει dhcp μονο το adsl router καποιες συσκευες δεν παιρνουν ιντερνετ.οποτε εκει ή ανοιγεις και τον δευτερο αφου τον σεταρεις σωστα για να μην γινει conflict ειτε αφηνεις μονο του repeater.τωρα σε repeater που ειναι με 2 radio εκει ναι μπορει καποιος να βαλει αλλο ονομα κτλ αλλα οκ δεν πιανουμε τις πιο παραξενες περιπτωσεις.αλλα γενικα αποφευγουμε 2 dhcp ανοιχτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...