Προς το περιεχόμενο

Πλυντηριο στο Μπανιο χωρις Παροχη.


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλα φωναξες ολοκληρο υδραυλικο και λυση δε σου δωσε? :P

 

μπορει να ειναι πολυ χαζη ερωτηση αλλα το εχω απορια. Αν υπαρχει καποιο προβλημα με το πλυντηριο ή θερμοσιφωνο και διαρρευσει ρευμα θα επηρεαστει ολο το δικτυο υδρευσης στο σπιτι? μπορει πχ εγω που πλενω τα πιατα στην κουζινα να παθω ηλεκτροπληξια λογω του πλυντηριου που πλενει και εχει καποια διαρροη ρευματος?

γιατι εχω ακουσει μονο το κλασσικο "μην κανεις μπανιο με ανοιχτο θερμοσιφωνο" αλλα δεν λενε τιποτα και για την βρυση στην κουζινα πχ. ειναι αυτονοητο? :huh:

 

Βάση νόμου όλες οι υδραυλικές εγκαταστάσεις έχουν γείωση (και συγκεκριμένα μετά την γενική βάνα του σπιτιού που συνήθως είναι κάτω από τον νιπτήρα της κουζίνας). Άρα ναι καλύπτεσαι, το μόνο που μένει, βγάλε ψυγεία και τηλεοράσεις από τις πρίζες και πήγαινε στον πίνακα και στο ρελέ έχει ένα κουμπάκι. Πάτα το και αν παίσει το ρελέ είσαι οκ.

 

Στο δικό μου που λόγο διαρροής αλλάξαμε όλο το δίκτυο και "υδραυλικός" ξέχασε να συνδέσει την γειώσει μέχρι μια μέρα έπλενα πιάτα και με χτύπαγε μικρή τάση ρεύματος.

 

Γενικός καλό είναι κάθε 2 χρόνια να φωνάζουμε έναν ηλεκτρολόγο για έναν έλεγχο της γειώσεις. Όχι τίποτα άλλο αλλά για την δική μας ασφάλεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ευχαριστω πολυ!! αυτο δε το ηξερα!! οποτε ουτε αυτο για το ανοιχτο θερμοσιφωνο ισχυει ετσι?

 

Σε περίπτωση που σε καλύπτει η γείωση, ναι... Τώρα για το πως θα δοκιμάσεις αν έχεις γείωση στους σωλήνες, καλύτερα αυτό να το δει κάποιος τεχνικός. Πάντως ρίξε μια ματιά στον θερμοσίφωνα αν υπάρχει κανένα καλώδιο γείωσης πάνω στους σωλήνες. Αν ναι τότε είσαι οκ.

 

Αυτό για τον ανοιχτό θερμοσίφωνα και για λόγους οικονομίας το λένε! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που σε καλύπτει η γείωση, ναι... Τώρα για το πως θα δοκιμάσεις αν έχεις γείωση στους σωλήνες, καλύτερα αυτό να το δει κάποιος τεχνικός. Πάντως ρίξε μια ματιά στον θερμοσίφωνα αν υπάρχει κανένα καλώδιο γείωσης πάνω στους σωλήνες. Αν ναι τότε είσαι οκ.

 

Αυτό για τον ανοιχτό θερμοσίφωνα και για λόγους οικονομίας το λένε! ;)

οκ θα το κοιταξω αυτο με τις γειωσεις -και αμεσα  μαλλον πρεπει- γιατι εκανα μια μλκ με το πλυντηριο και βγαζει νερα και εχει και καλωδια και εχω χεστει λιγο :P  ευχαριστω και παλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ θα το κοιταξω αυτο με τις γειωσεις -και αμεσα  μαλλον πρεπει- γιατι εκανα μια μλκ με το πλυντηριο και βγαζει νερα και εχει και καλωδια και εχω χεστει λιγο :P  ευχαριστω και παλι!

 

Χαχα :P πρόσεχε γιατί δεν παίζουμε με το ρεύμα! καλύτερα δώσε ένα 30άρι να το δει τεχνικός όλο το σύστημα να είσαι σίγουρος-η! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα :P πρόσεχε γιατί δεν παίζουμε με το ρεύμα! καλύτερα δώσε ένα 30άρι να το δει τεχνικός όλο το σύστημα να είσαι σίγουρος-η! 

κυριολεκτικα λοιπον οι μλκιες πληρωνονται!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχα ναιιιι! :P νταξ τι να κάνουμε κάπως πρέπει να ζήσουν και αυτά τα επαγγέλματα (μελλοντικός και εγώ και στους δύο κλάδους)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχα ναιιιι! :P νταξ τι να κάνουμε κάπως πρέπει να ζήσουν και αυτά τα επαγγέλματα (μελλοντικός και εγώ και στους δύο κλάδους)...

συναδελφος ε ! και εγω ηλεκτρολογος σπουδαζω ασε που δε μου φαινεται με αυτες τις πατατες που ρωταω! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ηλεκτρικές συσκευές δεν συνίσταται να τοποθετούνται σε χώρους με αυξημένη υγρασία, πέραν του προβλήματος της ασφάλειας που ας πούμε οτι το ξεπερνάμε, μειώνετε δραματικά το οριο ζωης της συσκευής.

 

Για οποιαδήποτε άλλη συσκευή θα συμφωνήσω κι εγώ.

Αλλά το πλυντήριο (εξ' ορισμού) είναι συσκευή που κυριολεκτικά μουλιάζει από την υγρασία (αφού την παράγει το ίδιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Η σωστή σύνδεση γίνετε κατω απο τον νιπτήρα του μπάνιου, ξέχνα την λεκάνη

 

Παροχή νερού

κλέβεις με ενα ταφ νερο και το πας στο πλυντήριο

 

 

Αποχέτευση

images?q=tbn:ANd9GcQ0idFqtD5Y8RXnabVPMq2

 

 

 

ΥΓ το πλυντήρια κάλο ειναι να μην τοποθετούνται στις τουαλέτες

 

Που μπορω να βρω ενα τετοιο και σε τι διαστασεις να το παρω? Οταν το δειξα στον υδραυλικο μου τα μασαγε. Μου ειπε οτι αυτο ειναι για νεροχυτες και οχι για νιπτηρες και οτι δεν ειναι σιγουρο οτι θα κανει στην περιπτωση μου κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το καλωδιο που παιρνει το νερο πρεπει να βρισκεται σε συγκεκριμενο υψος?

 

Ετσι οπως μου το βαλε φαινεται σαν να ειναι μαγκωμενο. Αν το βαλω σε πιο ψηλο σημειο, η τερμα κατω χαμηλα που εχει μεγαλυτερα ανοιγματα το ξυλοποδαρο θα χει θεμα η παροχη του νερου? Μην κανω στην τυχη πραματα μονος μου.

 

vgB5h8vl.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλώδιο του ρεύματος είναι ή η παροχή του νερού; Μας μπέρδεψες.

 

Άμα είναι του ρεύματος καλύτερα να μην ακουμπάει κάτω. Η παροχή του νερού δεν έχει πρόβλημα όπου και αν είναι.

 

 

Άστα έτσι όπως είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...