Προς το περιεχόμενο

Τρεξιμο


George b

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο κοσμος που θα σου πει οτι το γιαουρτακι πχ comple ειναι πιο υγιεινο απο ενα γιαουρτι βιολογικο ή γιδινο ακομη και με περισσοτερα λιπαρά δεν γνωριζει απο σωστή διατροφη. Γνωριζει απλα απο την διατροφη που θα τον κανει τούμπανο σε 3 μηνες ωστε να βγει στις παραλιες που έχουνε γεμισει πραγματικα. Αυτο σου λεω. Ναι αυτο το αμφισβητω γιατι το έχω ψαξει με τα βιολογικα........... 

 

 

Mιλησα για κοσμο που γνωριζει και ασχολειται με σωστη διατροφη, οχι για το καθε ασχετο. Πεσμου τα συστατικα απο το γιαουρτακι comple και θα σου πω αν ειναι υγιεινο.

Αν αμφισβητεις, σε ρωτησα, οτι οι ενηλικες πρεπει να αποφευγουν τα γαλακοτοκομικα πληρη λιπαρων.

Απο τη μια προσεχεις τα αυγα γιατι εχουν λες χοληστερινη, απο την αλλη ομως δειχνεις να μη σε ενδιαφερει η χοληστερινη των γαλακτοκομικων...

και νομιζεις οτι επειδη θα φάς ενα γιαουρτι 6% θα χαλασει η σιλουέτα σου ενταξει αστο. 

 

Και το μιλνερ ειναι λάθος κανονικα ... άσπρο κατσικισιο τυρι σε φετες αγρέας. 

 

Δεν ειναι θεμα σιλουετας, ειναι θεμα υγειας.

 

Το μιλνερ δεν ειναι το μονο φαουλ στο προγραμμα σου :)

Για τις σκόνες, αυτό που έχω ακούσει και το μεταφέρω (από γνωστό μου του χώρου, με κάθε επιφύλαξη για την πιθανότητα να με τρολάρει) είναι ότι υπάρχει το ΓΙΑΟΥΡΤΙ που γίνεται κανονικά από το γάλα και το ΕΠΙΔΟΡΠΙΟ ΓΙΑΟΥΡΤΙΟΥ που γίνεται από σκόνη γάλατος. Θεωρητικά το προερχόμενο από σκόνη απαγορεύεται να λέγεται γιαούρτι. Μάλιστα μου είχε πει ότι επειδή το "επιδόρπιο" είναι πιο φτηνό, το προτιμούν οι ξένοι, που δεν καταλαβαίνουν τι διαφορά και θεωρούν ότι αγοράζουν κανονικό γιαούρτι από γάλα.

 

Νομιζω οτι ο φιλος με το "σκονη" δεν εννοουσε τη σκονη γαλατος αλλα καποια αλλη, επικινδυνη κρυφη σκονη.

Η σκονη γαλατος δεν ειναι το μονο μειον που εχουν καποια επιδοπια/γιαουρτια. Ειναι και τα συντηρητικα. Αναγραφονται πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

ορφεα αυτο το κανουν μονο οι βλαμμενοι! μονο υγρα χανεις τα οποια θα τα παρεις με το που πιεις νερο στη διαρκεια της ημερας + οτι κανεις κακο στον οργανισμο σου και χαλας και την προπονηση γιατι ξοδευει ενεργεια ωστε να σε κρατησει στην σωστη θερμοκρασια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν βλεπεις καποιον τετοιο που υποστηριζει οτι χανει λιπος ετσι γελα του και φυγε!

 

Nα σε ρωτησω κατι; Για την ζωνη μεσης (που ειναι μεγαλη σε πλατος ωστε να καλυπτει ολη την κοιλια) ισχυει το ιδιο? Και δεν λεω για την ζωνη μεσης που φορας για να σηκωνεις κιλα, αλλα για αυτη που ειναι καθαρα για αεροβιες ασκησεις.

Οταν ειχα γραφτει πρωτη φορα σε γυμναστηριο καπου στο λυκειο, ο υπευθυνος μου προτεινε μια τετοια ζωνη απο καουτσουκ, ωστε με το τρεξιμο στο διαδρομο να ιδρωνω περισσοτερο στην κοιλια και να φυγει το λιπος. Επισης την ιδια ζωνη την ειχα δει να την προωθει και ενα περιοδικο παλιοτερα γυμναστικης (σαν αυτα τα δωρα που κανουν μερικες φορες τα περιοδικα μεσα σε ζελατινα).

 

Και εμενα προισωπικα μου φαινεται πλεον γελοιο να χανεις κιλα/θερμιδες απο τον ιδρωτα, χωρις να κανεις τιποτα (σαουνα πχ). Αλλα οταν γυμναζεσαι και φορας ταυτοχρονα κατι που σε κανει να ιδρωνεις περισσοτερο σε συγκεκριμενη περιοχη, δεν ειμαι σιγουρος αν αυτο ειναι καλο η κακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

το ιδιο ισχυει! ζωνη εφιδρωσεις λεγετε! με τον ιδρωτα ουτε καν τοξινες δεν χανεις που λενε (ειναι απιστευτα μικρη η ποσοτητα που χανεται σχεδον μηδενικη)

 

ολα αυτα ειναι βλακειες! οτι και να κανεις το σωμα δεν καει απο οπου θες εσυ αλλα απο οπου θελει αυτο! (παντου δηλαδη)

αυτα το μονο που κανουν ειναι σε αυτους που δεν ξερουν να τους δινουν ενα ψυχολογικο μπουστ! τιποτα παραπανω

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει κάποιο blog/forum για πιο ειδικές συμβουλές για το τρέξιμο και την βελτίωση σε αυτό?

Ψάχνω ασκήσεις και ίσως κάποιο συστηματικό πρόγραμμα προπονήσεων με στόχους π.χ από τα 5km στα 10km ή από τα 10 στα 20km.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει κάποιο blog/forum για πιο ειδικές συμβουλές για το τρέξιμο και την βελτίωση σε αυτό?

Ψάχνω ασκήσεις και ίσως κάποιο συστηματικό πρόγραμμα προπονήσεων με στόχους π.χ από τα 5km στα 10km ή από τα 10 στα 20km.

runningnews.gr Έχει και φόρουμ για να ρωτήσεις ότι θέλεις. Προγράμματα με στόχο κάποιον αγώνα μπορείς να βρεις στο gοοgle εύκολα (http://www.google.com/search?q=προγραμμα+τρεξιμο+10χλμ). Επίσης καλό είναι το http://my.asics.gr όπου αφού κάνεις εγγραφή, μπορείς να  βγάλεις πρόγραμμα για αγώνα 5, 10 χιλιομέτρων κλπ σε κάποια συγκεκριμένη ημερομηνία.

Ο George b τελικά έτρεξε ή απογοητεύτηκε με όλα αυτά που διάβασε; :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν βλεπεις καποιον τετοιο που υποστηριζει οτι χανει λιπος ετσι γελα του και φυγε!

Πως προτείνεις να ρίξω το ποσοστό λίπους (οκ με τσακώσατε για κοιλιά μιλάω :P) βασιζόμενος στο τρέξιμο και σε σετάκια κοιλιακών μετά από αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω οτι ο καλύτερος τρόπος να χάσεις κιλά είναι η αερόβια άσκηση.Προσωπικά έχασα 7 κιλά σε 1 μήνα.Πήγαινα γυμναστήριο το πρωί κάνοντας μισή ώρα διάδρομο πριν και μετά τα βάρη και το βράδυ ξανά τρέξιμο. Από διατροφή έκοψα τα γλυκά,τηγανιτά και τα ετοιματζίδικα.Έτρωγα κάθε τρεις ώρες περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός είναι και ο πιο αξιόπιστος/σωστός τρόπος. Αερόβιο για τουλάχιστον 20-30 λεπτά 5 φορές τη βδομάδα (ή και περισσότερες) και φυσικά προσεγμένη διατροφή... Σε ένα μήνα θα δεις τα πρώτα αποτελέσματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ πιστεύω οτι ο καλύτερος τρόπος να χάσεις κιλά είναι η αερόβια άσκηση.Προσωπικά έχασα 7 κιλά σε 1 μήνα.Πήγαινα γυμναστήριο το πρωί κάνοντας μισή ώρα διάδρομο πριν και μετά τα βάρη και το βράδυ ξανά τρέξιμο. Από διατροφή έκοψα τα γλυκά,τηγανιτά και τα ετοιματζίδικα.Έτρωγα κάθε τρεις ώρες περίπου.

για ποιο λογο πιστευεις οτι ειναι ο καλυτερος τροπος? (δεν ειναι και θα σου εξηγησω μετα γιατι αλλα θελω να δω εσυ τι πιστευεις)

 

μγσ και εσυ λαθος εισαι :)

 

οσο και αν σας ακουγεται περιεργο (περα απο τη διατροφη που ειναι το νουμερο 1 παντα)

τα βαρη ειναι καλυτερος τροπος. (απο το αεροβιο το ιδανικο ειναι ΣΩΣΤΟΣ συνδυασμος των 2, και θα εξηγησω αργοτερα το σωστος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογω δουλειας δε μπορω να πω οτι η διατροφη ειναι η ιδανικη, εχω κοψει αναψυκτικα, γλυκα και το απ εξω. αλλα τα υπολοιπα δυστυχως δεν γινεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...