Προς το περιεχόμενο

FX-6300 Overclock-Έφτασε η ώρα


Xristaras12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την κοινότητα.

Αποφάσισα επιτέλους να ανεβάσω τον FX γιατί δεν τραβάει.

Μέχρι στιγμής τον έχω παει στα 4.3 με 1,4Vcore.

Οι ρυθμίσεις του bios είναι:

post-184642-0-99142200-1404552614_thumb.jpgpost-184642-0-62626000-1404552617_thumb.jpgpost-184642-0-41083800-1404552620_thumb.jpgpost-184642-0-23468500-1404552623_thumb.jpg

 

απο θερμοκρασίες ειμαι

post-184642-0-99388300-1404551893_thumb.jpg

post-184642-0-34683600-1404551937_thumb.jpg

 

χρειάζεται να ρυθμίσω κάτι αλλο;

ήδη εχω και το κοπανάω με torture test απο Prime95.

Αυτο που λεει maximum heat,power consumption κλπ.

ειχα κατεβασει την ταση λιγο(+0.050)αλλα μετα απο 2-3 λεπτα εβγαζε error ο 4 η ο 5 η ο 6 core.

 

 

έχω αφήσει ανοιχτα C1E,C6 κλπ για να ριχνει ρολογια οσο ειναι idle το συστημα.

 

Ευχαριστω σε οποιον ασχοληθει!


33 λεπτα μετα το Prime95,ο 4ος worker εβγαλε error.

επειδη οι θερμοκρασιες ειναι λιγο ανεβασμενες λεω να κατεβασω 100ΜΗz τον επεξεργαστη και ξαναβλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι,οι θερμοκρασιες παραπανω ειναι ενω τρεχω prime95.

τον κατεβασα στα 4.2 με την ιδια ταση,και βλεπω περιπου 2 βαθμους κατω σε θερμοκρασια(η μπορει να φταιει οτι ειναι μετα απο restart)

μηπως οση ωρα τρεχει το Prime δεν κανει να χρησιμοποιω τον υπολογιστη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οριο εχει το 1,55 αν εχω διαβασει σωστα.

οι θερμοκρασιες ειναι με την freezer 13 pro πανω και 2 ανεμιστηρες να βαζουν αερα και εναν να βγαζει.

εχω ηδη κατεβει 100ΜΗz και μαξαρει στους 59 το συστημα πλεον.

Μακαρι να μεινει σταθερο ετσι το συστημα.

Υποψιν ειμαι με θερμοκρασια δωματιου,χωρις κλιματιστικο.πρεπει να εχω καμια 28αρα μεσα στο δωματιο και βαλε,το χτυπαει και ο ηλιος ολο το πρωι.

 

ποση ωρα πρεπει να τρεξει το prime για να ειναι σταθερο το συστημα;

διαβαζω οτι αλλοι το αφηνουν και 24ωρες αλλοι στις 10 και αλλοι στις 6.

Εγω τι να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως οση ωρα τρεχει το Prime δεν κανει να χρησιμοποιω τον υπολογιστη;

Αυτό αλλάζει μόνο τον χρόνο που χρειάζεται το prime,πάνω από 100% δεν μπορεί να πάει η cpu οπότε από θερμοκρασίες δεν αλλάζει κάτι και να τον δουλεύεις ή και όχι παράλληλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cool & Quiet/C1/C6 κάν'τα όλα disable. Καλύτερα βάλε το LLC στο Extreme και μείωσε κι άλλο την τάση γιατί θα σου ανέβει. Μου φαίνεται μεγάλο το offset ακόμα και για 4.3.

 

Τα πρώτα δεν είναι τόσο υπεύθυνα για την idle λειτουργία, αλλά πιο πολύ για εξοικονόμηση ενέργειας όταν ξεκουράζεται ο cpu. Σε καταστάσεις OC όμως δημιουργούν προβλήματα. Για να πέφτει η τάση/συχνότητα στο idle ρύθμισέ το από τα windows στη Διαχείριση Ενέργειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαχείριση της τάσης να ξέρεις ότι είναι διαφορετική από το σύστημα αναλόγως τι θα θέσεις στο LLC. Ακόμα και επιλογές εξοικονόμησης ενέργειας στο bios μπορούν να της προκαλέσουν σκαμπανεβάσματα. 

 

Αν τα έκανες όλα αυτά που σου είπα ξεκίνα από το 0.000 να βρεις πρώτα το σωστό offset για το 4.2 (στο δικό μου κομμάτι με αυτό είμαι οκ). Αν δε σου βγάλει πρόβλημα ανέβα στα 0.025/4.3. Όταν η τάση είναι πραγματικά μικρή για την τάδε συχνότητα, συνήθως το prime σου πετάει error στο πρώτο 5λεπτο. Κάνε πειράματα μέχρι να σου βγάλει γρήγορο error για να ξέρεις στο περίπου ότι απορρίπτεται το τάδε offset κι έπειτα το αφήνεις περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλα 0.025 για 4.3 και στο 2λεπτο ερρορ.

αρα να κατεβω συχνοτητα;

δεν ξερω πραγματικα,μου φαινεται εχω πολυ μουφα κομματι.

τελικα κατεβασα στα 4.2 και προσευχομαι να ειναι σταθερο.

Δεν θελω κατι το τρομερο απ τον 6300 απλα πιστευω οτι τα 4.2-4.3 τα εχω ανετα γι αυτο και θελω να τον παω εκει.

στα 3.5 αδικειται.

 

μεγιστη ταση πλεον με 0.025 και extreme LLC 1.392V

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό σημάδι το γρήγορο error. Δυστυχώς δε φαίνεται να έχεις πέσει και στο καλύτερο κομμάτι. Άστο έτσι όπως είναι τώρα στα 4.2 να δεις αν σου βγάλει μετά από ώρα. Θέλει υπομονή. Αν είσαι οκ στα 0.025/4.2 πιθανότατα για τα 4.3 να χρειάζεσαι μόλις ένα offset παραπάνω στα 0.050. Καλύτερα με τα offset να αναφέρεις και την τάση στην οποία σε πάει (στο full-load μπορεί να ανέβει και λίγο παραπάνω, μιλώντας πάντα για 100% λειτουργία των πυρήνων ακόμα και σε idle). Φαντάζομαι ότι σε έχει στα 1.404V στο 0.25, ίσως και παραπάνω.

 

Στη θέση σου πάντως δε θα ανέβαινα στα 4.3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι οχι,αν ειναι οκ στα 4.2 το αφηνω εκει.Δεν με απασχολει ποσο θα παει,αρκει να ανεβει.

Μηπως ειναι και θεμα μητρικης;

γενικοτερα εχουν προβληματα με τη rev3 επειδη δεν κλεινει το APM.

Ποση ωρα να τρεξω prime ετσι οπως ειναι 5-6 ωρες;

απλα εχω να βγω το απογευμα και δεν θα ειμαι να το παρατηρω αμα βγαλει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μεν δεν κλείνει, με το HPC ανοιχτό όμως είναι σαν να 'ναι κλειστό. Στην ουσία λειτουργεί όπως το apm αλλά αντιστρόφως ανάλογα, οπότε δεν αλλάζει τπτ. Αν τελικά το αποφάσισες για τα 4.2 άστο όσο το δυνατόν περισσότερο. Τουλάχιστον 10ωρο θα έλεγα.

 

Αν έχεις και fan controller στην ψύχτρα ανέβασε και τις στροφές της τουλάχιστον στο 50% μην τυχόν και τα temps πλησιάσουν επικίνδυνα τους 62-63 τώρα καλοκαιριάτικα, που υποτίθεται ότι είναι και το όριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το fan control το εχω στο off και δουλευει 100%

το amd overdrive λεει thermal margin κοντα 15 βαθμους ακομα,τοσο κατω εχει ο 6300? (θυμομουν 70 οριο)

 

Μεχρι στιγμης παει μια χαρα σχεδον 30λεπτα στρεσαρισματος :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...