Προς το περιεχόμενο

Mechanical Keyboard


SiLeTNaP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια,

Οπως ολοι ετσι και εγω θελω να αγορασω μηχανικο πληκτρολογιο..εχω κανει μια ερευνα γυρο απο αυτα

αλλα δεν μπορω να καταλυξω καπου. Υπαρχει καποιο διαθεσιμο τεστερ στην Ελλαδα ωστε να μπορεσω

να δοκιμασω τα Cherry MX? Γιατι απο ebay και τετοια site του εξωτερικου δεν το βλεπω (λογω χρηματων)

Μια βοηθεια και σε ποιο πληκτρολογιο να στραφω θα ηταν καλοδεχουμενη :)(δυστυχως ειμαι εκτος Αθηνας)

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.keyboardco.com/blog/index.php/2012/12/an-introduction-to-cherry-mx-mechanical-switches/

 

 

μια ωραια εικονα για το πως λειτουργουνε τα διαφορα switches.το osmium ειναι ισως η καλυτερη λυση (115 ευρω αρχικη τιμη ελλαδα)

 

edit :αλλαγη site

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.tomshardware.com/reviews/mechanical-keyboard-razer-logitech-gigabyte,3505-2.html 

 

μια ωραια εικονα για το πως λειτουργουνε τα διαφορα switches.Οπως καταληγει και το site.το osmium ειναι ισως η καλυτερη λυση (115 ευρω αρχικη τιμη ελλαδα)

Δεν υπαρχει περιπτωση να βρω καποιο τεστερ δηλαδη ε?

 

edit: Ναι τα εχω δει αυτα...αλλα ειναι αλλιως να τα βλεπεις και αλλιως να τα δοκιμαζεις... Ποιο site καταληγει στο osmium?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει περιπτωση να βρω καποιο τεστερ δηλαδη ε?

 

edit: Ναι τα εχω δει αυτα...αλλα ειναι αλλιως να τα βλεπεις και αλλιως να τα δοκιμαζεις... Ποιο site καταληγει στο osmium?

To tomshardware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To tomshardware

Α ΟΚ :) Απλα θα ηθελα να δοκιμασω τα switches πριν κανω καποια αγορα...θα δωσω που θα δωσω τοσα λευτα ας ξερω τι θα αγορασω.

Θα το εκτιμουσα παααρα πολυ αν βοηθουσε καποιος με αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεστ στην ελλαδα μονο στο πλαισιο καταφερα να κανω ειχε ενα logitech με brown switch και ενα razer ultimate (του '13 το μοντελο) με mx blue . επειδη αφοσιωθηκα υπερβολικα στην ευρεση του σωστου μηχανισμου αλλα και μοντελου , κατεληξα στην αγορα του corsair k70 με blue switch και πιστευω ειναι μακραν η καλυτερη αγορα που εχω κανει , ειναι ο τελειος συνδιασμος typing (cherry mx blue) και gaming (λογω wristband και ρυθμιζομενου φωτισμου ξεχωριστων πληκτρων-οποια πληκτρα θες ουσιαστικα) . Γενικα πιστευω οτι αν θες να δεις πραγματικη διαφορα απο πληκτρολογια μεμβρανης πρεπει να καταληξεις στο mx blue και του αθορυβου αδερφου του mx brown. τελευταια παιζει προσφορα crazy sundays ενα cm storm (mx blue) στα ~85€το οποιο πιστευω ειναι vfm (για την εγχώρια αγορα).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 Για το Corsair vengeance k70 cherry mx blue.Aπο τα καλυτερα και πιο ομορφα πληκτρολογια της αγορας.Τα μπλε switches ηταν αυτα που ηθελα λογο πατηματος και ηχου.Ηχος παλιος και αγαπημενος απο παλια πληκτρολογια.Αν δεν θες ηχο πας σε cherry mx brown.Ιδια αισθηση χωρις ηχο ομως.Λενε για gaming πιο πολυ κανουν τα red.Δεν τα δοκιμασα.Οι πιο πολλοι στα μπλε καταληγουν ειται εισαι gamer ειται απλα τα θες για πληκτρολογηση.

Μακρια απο razer.Δεν βαζει cherry mx αλλα δικα της.Το προσπαθησε και η corsair και δεν το εκανε ευτυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ROCCAT ROC-12-751

 

CORSAIR VENGEANCE K70 

 

CORSAIR VENGEANCE K95

 

RAZER BLACKWIDOW ULTIMATE 2014

 

COOLERMASTER  QUICKFIRE TK  

 

Δες ποιό σου αρέσει περισσότερο, full size ή compact, τι switches θέλεις και αν χρειάζεσαι extra usb ports και audio jack πάνω στο πληκρολόγιο. Για πολλούς το razer είναι ο βασιλιάς αλλά για μένα είναι υπερκοστολογημένο. Τα Corsair και Roccat είναι σταθερές αξίες και πολύ αξιόπιστες επιλογές και το Coolermaster είναι ένα ολοκληρωμένο και στιβαρό πληκτρολόγιο σε πολύ χαμηλότερη τιμή. Για gaming συνήθως προτιμούνται οι blue ,red και brown. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Gaming λόγω των περιορισμένων πληκτρολογίων που έχουμε στην Ελλάδα θα πρότεινα Corsair K70 ή Corsair K95 ( Αν χρειάζεσαι τα Macro Keys ) και εννοείτε Cherry MX Red Switches ή έστω Cherry MX Brown Switches αλλά με τίποτα Blue.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...