Προς το περιεχόμενο

Επιστροφη φορου-Την πηρε κανεις?


mynam3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ούτε εγώ βλέπω κάτι στο εκκαθαριστικό κάτω αριστερά που αναφέρετε οι περισσότεροι παρόλο που υπέβαλα το Ε1 σχετικά νωρίς.Λογικά υποθέτω όπως και οι υπόλοιποι πως δεν θα έχει ολοκληρωθεί η εκκαθάριση μαζί με τον έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος στον οποίο έχει εμφανιστεί η ημερομηνία επιστροφής φόρου, να κάνει ένα print screen και να το ανεβάσει εδώ να το δούμε και εμείς για να καταλάβουμε σε ποιό σημείο εμφανίζεται ακριβώς; Εννοείται πως θα σβήσει τα προσωπικά του στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν fellas ακούστε λίγο την ιστορία....16/6 έγινε η εκκαθάριση, πάω χθες τράπεζα και το ποσό δεν είχε πιστωθεί ακόμα....πάω στην ΔΟΥ μου (τμήμα επιστροφής φόρου) και μου λένε το εξής ''τα χρήματα δεν μπήκαν στον λογαριασμό σας γιατί πρέπει να προσκομίσετε τον αριθμό λογαριασμού''...τους λέω ότι το ΙΒΑΝ το έχω δηλωμένο στην τελευταία σελίδα για να πάρω την αφοπλιστική απάντηση ''αυτό κύριε είναι κατεβασμένο από ιντερνετ, εμείς θέλουμε το κανονικό βιβλιάριο του λογαριασμού''...είχα μαζί μου το βιβλιάριο της Εθνικής οπότε το εβγαλαν μια φωτοτυπία και μου είπαν πως σε 15 μέρες τα χρήματα θα πιστωθουν στον λογαριασμό μου....Αθάνατη νεοελληνική Γραφειοκρατεία στο μεγαλείο της:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μπορεί κάποιος στον οποίο έχει εμφανιστεί η ημερομηνία επιστροφής φόρου, να κάνει ένα print screen και να το ανεβάσει εδώ να το δούμε και εμείς για να καταλάβουμε σε ποιό σημείο εμφανίζεται ακριβώς; Εννοείται πως θα σβήσει τα προσωπικά του στοιχεία.

Ανοίγεις το spoiler εδώ. Το τμήμα είναι από το κάτω αριστερά μέρος του εκκαθαριστικού (PDF)

http://www.insomnia.gr/topic/535269-επιστροφη-φορου-την-πηρε-κανεις/?p=53329418

 

edit: Σε μένα εδώ και μερικά χρόνια δουλεύει η πίστωση στο λογαριασμό του οποίου το IBAN δίνω στην (ηλεκτρονική δήλωση) του Ε1. (Εξαίρεση πέρσι, που είχαν αργήσει κάπως αρκετά να βάλουν τα χρήματα και πήγα από την τράπεζα με το εκκαθαριστικό (όπως ανέφερε το ίδιο το εκκαθαριστικό). Περίπου ένα μήνα αργότερα ήρθε και ταχυδρομικά καθυστερημένη ειδοποίηση ότι πιστώθηκε ο λογαριασμός).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ακομα να παρω τα 80 ευρω που ηταν να

λαβω ως επιστροφη φορου; τι λετε να κανω;

Και εγώ 80 ευρώ ακριβώς έχω επιστροφή, ακόμη τα περιμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα να παρω τα 80 ευρω που ηταν να

λαβω ως επιστροφη φορου; τι λετε να κανω;

 

 

Και εγώ 80 ευρώ ακριβώς έχω επιστροφή, ακόμη τα περιμένω.

για δειτε αυτο

 

λοιπόν fellas ακούστε λίγο την ιστορία....16/6 έγινε η εκκαθάριση, πάω χθες τράπεζα και το ποσό δεν είχε πιστωθεί ακόμα....πάω στην ΔΟΥ μου (τμήμα επιστροφής φόρου) και μου λένε το εξής ''τα χρήματα δεν μπήκαν στον λογαριασμό σας γιατί πρέπει να προσκομίσετε τον αριθμό λογαριασμού''...τους λέω ότι το ΙΒΑΝ το έχω δηλωμένο στην τελευταία σελίδα για να πάρω την αφοπλιστική απάντηση ''αυτό κύριε είναι κατεβασμένο από ιντερνετ, εμείς θέλουμε το κανονικό βιβλιάριο του λογαριασμού''...είχα μαζί μου το βιβλιάριο της Εθνικής οπότε το εβγαλαν μια φωτοτυπία και μου είπαν πως σε 15 μέρες τα χρήματα θα πιστωθουν στον λογαριασμό μου....Αθάνατη νεοελληνική Γραφειοκρατεία στο μεγαλείο της :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν fellas ακούστε λίγο την ιστορία....16/6 έγινε η εκκαθάριση, πάω χθες τράπεζα και το ποσό δεν είχε πιστωθεί ακόμα....πάω στην ΔΟΥ μου (τμήμα επιστροφής φόρου) και μου λένε το εξής ''τα χρήματα δεν μπήκαν στον λογαριασμό σας γιατί πρέπει να προσκομίσετε τον αριθμό λογαριασμού''...τους λέω ότι το ΙΒΑΝ το έχω δηλωμένο στην τελευταία σελίδα για να πάρω την αφοπλιστική απάντηση ''αυτό κύριε είναι κατεβασμένο από ιντερνετ, εμείς θέλουμε το κανονικό βιβλιάριο του λογαριασμού''...είχα μαζί μου το βιβλιάριο της Εθνικής οπότε το εβγαλαν μια φωτοτυπία και μου είπαν πως σε 15 μέρες τα χρήματα θα πιστωθουν στον λογαριασμό μου....Αθάνατη νεοελληνική Γραφειοκρατεία στο μεγαλείο της :-)

πηγα και εγω σημερα και μου ειπαν τα ιδια με την διαφορα οτι μου ειπαν να παω να βγαλω φωτοτυπια την τελευταια σελιδα απο την φορολογικη δηλωση που αναγραφει το iban και το αφμ μου,θα αργησει λιγακι μου ειπαν σε δεκαπεντε μερες.....τα πηρες εσυ φιλε? μηπως και...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι σε διακοπές και δεν έχω μαζί μου το βιβλιάριο, αύριο που επιστρέφω θα κατέβω στην τράπεζα και θα σου πω....λογικά πάντως πρέπει να τα έχουν βάλει μιας και έχει περάσει το 15νθήμερο..απορίας άξιο βέβαια γιατί να περνάμε όλη αυτή την διαδικασία από την στιγμή που δηλώνουμε το IBAN...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι σε διακοπές και δεν έχω μαζί μου το βιβλιάριο, αύριο που επιστρέφω θα κατέβω στην τράπεζα και θα σου πω....λογικά πάντως πρέπει να τα έχουν βάλει μιας και έχει περάσει το 15νθήμερο..απορίας άξιο βέβαια γιατί να περνάμε όλη αυτή την διαδικασία από την στιγμή που δηλώνουμε το IBAN...

σε αλλες περιπτωσεις παντως διαβασα οτι τους τα εδωσαν μετρητοις τα λεφτα...δεν βγαζεις ακρη μαζι τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αστείο είναι ότι με το που θα τα πάρουμε κατευθείαν θα τα δώσουμε για τον ΕΝΦΙΑ...θα μπορούσανε να κάνουν συμψηφισμό επιστροφής και ΕΝΦΙΑ και κατευθείαν να τα κρατούσανε από εκεί...σε περίπτωση διαφοράς είτε θα πληρώναμε το υπόλοιπο είτε θα μας το πίστωναν στον λογαριασμό μας....ψιλά γράμματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αστείο είναι ότι με το που θα τα πάρουμε κατευθείαν θα τα δώσουμε για τον ΕΝΦΙΑ...θα μπορούσανε να κάνουν συμψηφισμό επιστροφής και ΕΝΦΙΑ και κατευθείαν να τα κρατούσανε από εκεί...σε περίπτωση διαφοράς είτε θα πληρώναμε το υπόλοιπο είτε θα μας το πίστωναν στον λογαριασμό μας....ψιλά γράμματα!

σωστά.....αυτό σκεφτηκα και εγω...ας τα παρουμε εστω και καθυστερημενα...και ας τα δωσουμε για τον ενφια τι να κανουμε...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εμενα που η δηλωση ειναι μηδενικη και εχω επιστροφη φορου 80 ευρω αλλα πανω στο μηδενικο εκκαθαριστικο που εχω δεν αναγραφει ουτε οτι εχω επιστροφη φορου ουτε τον αριθμο iban τον οποιο ομως εδωσα στον λογιστη μου και ειπε θα το περασει αυτος.
https://www1.gsis.gr/webtax2/incomefp2/year2014-income-e1-search.doεδω που βαζω το αφμ μου λεει πιστωτικο και οτι η ημερομηνια εκκαθαρισης εχει γινει απο 31/05/2014 αλλα ακομα δεν εχω παρει τιποτα.μπορει να μου πει κανενας τι να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...