Προς το περιεχόμενο

Επιστροφη φορου-Την πηρε κανεις?


mynam3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμβαίνει σε κανέναν άλλο? Να πάω εφορία; Πιστεύω θα φάω άκυρο...

 

Ακριβώς το ίδιο μήνυμα σε μένα, έπρεπε να παω ΔΟΥ για συμψηφισμό (ενώ νόμιζα ότι δε χρωστάω).

Τελικά χρώσταγα (η γυναίκα μου, αλλά όσον αφορά την Εφορία είναι το ίδιο).

Στις Οφειλές εκτός ρύθμισης δε σου βγάζει τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμένα πάντως πριν μια βδομάδα που έδωσαν την επιστροφή φόρου της προηγούμενης χρονιάς (δηλαδή για τα εισοδήματα του 2012)!!! Κανένα μήνα αφού είχα πληρώσει τον φόρο της φετινής χρονιάς και ένα χρόνο από τότε που είχε εκκαθαριστεί η δήλωσή μου.

 

Ελπίζω στους υπολοίπους να σας μπουν πιο σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Liverpool89 και σε όποιον άλλο περιμένει επιστροφή και δεν έχουν μπει τα λεφτά στο λογαριασμό:

 

Κάνε login στο gsis.

Πάνω έχει 4 φακέλους:

Ο λογαριασμός μου

Εφαρμογές TAXISnet

Προσωπ.Πληρ/ση

Αποσύνδεση

 

Πήγαινε στο Προσωποποιημένη Πληροφόρηση και αριστερά κάνε κλικ στο:

Στοιχεία Οφειλών Εκτός Ρύθμισης.

 

Αν εκεί γράφει ότι χρωστάς κάποιο ποσό (ΕΝΦΙΑ, ΕΕΤΗΔΕ, κτλ), δε θα πιστωθεί ο λογαριασμός σου.

Θα πρέπει να πας από τη ΔΟΥ να γίνει συμψηφισμός.

Εκτος απο αμαξι που αγορασα φετος τον αυγουστο για το 13 δεν ειχα κατι στο ονομα μου, μονο τωρα που θα το δηλωσω φετος. Αλλωστε ηταν και η πρωτη φορα που εκανα δηλωση.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δε χρωστάς τίποτα περίμενε λίγο ακόμα (εγώ αυτό θα έκανα).

Ίσως προσπαθούν να καθυστερήσουν όσο μπορούν τις επιστροφές.

 

Βέβαια αν έχεις χρόνο για σκότωμα, πήγαινε. Να χάσεις αποκλείεται. Στη χειρότερη περίπτωση να μην τα πάρεις στο χέρι αλλά να σου ξαναζητήσουν αριθμό λογαριασμό για να στα βάλουν... κάποια στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα και απο εμενα,δυστυχως ςιμαι και εγω απο τους ατυχους που ακομα περιμενουν την επιστροφη.Τελικα την προηγουμενη βδομαδα ειδα οτι χρωσταω 1,6 ευρω στην εφορια απο τις οφειλες εκτος ρυθμισης,να το πληρωσω μεσω internet banking και να περιμενω καμια βδομαδα μηπως μου δωσουνε την φετινη επιστροφη ή να παω κατευθειαν απο εκει που φανταζομαι θα χασω μια μερας δουλεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα πάλι εχθές. Αφού μου έκαναν έναν έλεγχο να δουνε αν χρωστάω κάτι, ειδαν οτι ειμαι καθαρός. Άρχισαν τις δικαιολογίες, μου ζήταγαν να κάνω αιτήσεις κτλ.

Τους ζήτησα λοιπόν τη διαταγή, εντολή, νόμο που να αναφέρει οτι πρέπει να κάνει κανείς αίτηση για το προφανές. Να πάρει τα λεφτά που του χρωστάει το κράτος πίσω. Κάτι που μέχρι πέρσι γινόταν αυτόματα.

"Έτσι μας είπαν"

Σας το είπε ποιός?

Εκεί έλαβα απάντηση. Κλασικά, "απευθυνθείτε στο υπουργείο οικονομικών", "ρωτήστε τον έφορο"

 

Πήρα και το υπουργείο..."Ρωτήστε στην εφορία σας"...

 

Δε περιγράφω άλλο.

 

Είναι σαφές πως το υπουργείο έχει δώσει συγκεκριμένη εντολή. Όσοι πήραν πήραν. Προφανώς γίνεται εξωνυχτιστικός έλεγχος, δεν έχουν το σύστημα να τον κάνουν και ψάχνονται.

 

Λεφτά λογικά του χρόνου και άμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αδερφή δικαιούται επιστροφή και την έχουν καθυστερήσει όπως και σε πολλούς άλλους. Πήγε ημέρα Παρασκευή στην εφορία και της είπαν ότι τις Παρασκευές δεν κάνουν πληρωμές και να πάει κάποια άλλη μέρα (προφανώς Δευτέρα ως Πέμπτη). Δυστυχώς μένουμε σε χωριό και η εφορία είναι σε άλλη πόλη και δεν μπορούμε να πηγαίνουμε κάθε μέρα. Με την πρώτη ευκαιρία όμως θα πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

νομίζω χωρίς να είμαι βέβαιος 100% ότι για ποσά πάνω από 1000-1500 ευρώ γίνεται έλεγχος και καθυστερούν...το λέω αυτό γιατί φέτος και πρίν ένα χρόνο πήρα την επιστροφή μου (300-500 ευρώ) μέσα σε ένα 20ήμερο..θυμάμαι όμως πριν 4 χρόνια για επιστροφή 1200 ευρώ που τράβηξε η ιστορία μέχρι τέλη Νοέμβρίου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγα να μπω στο taxis και μου λεει οτι ο λογαριασμος μου εχει κλειδωθει και να επικοινωνησω με τον διαχειριστη..τι μπορω να κανω? γνωριζει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...