Προς το περιεχόμενο

Λογαριασμός internet on the go με σύνδεση 1000 ευρώ τι να κάνω;


Demon13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Το συγκεκριμένο περιστατικό το έπαθε φίλος πριν 2-3 μέρες. Με ρώτησε τι internet να βάλει για το εξοχικό του και του είπα internet on the go με μονάδες.

 

Σαν άσχετος που είναι δεν κατάλαβε και πήγε σε ένα κατάστημα cosmote και του δώσανε σύνδεση on the go με 10Gb όριο, χωρίς να του εξηγήσουν τίποτα. νόμιζε οτι θα κλειδώσει μόλις περάσουν τα 10gb.

 

Κλείδωσε και ήρθε λογαριασμός 1.000 ευρώ λόγο torrent μέσα σε λίγες μέρες.

 

Λοιπόν τι κάνει; Στρέφεται εναντίον του καταστήματος, της εταιρίας, το πληρώνει; Κάνει καταγγελία κάπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 264
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καταγγελία για ποιο λόγο να κάνει? Που δεν ήξερε τι αγόρασε? Δε νομίζω ότι θα δικαιωθεί, αφού τα χρησιμοποίησε πρέπει και να τα πληρώσει

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελεος πια με αυτες τις υποτιθεται φιλελευθερες αποψεις καποιων εδω μεσα. Σας λεει οτι δεν γνωριζε οτι δεν μπλοκαρει αυτοματα.

Και σιγουρα καπου θα το εγραφε στο συμβολαιο που υπεγραψε, ομως αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι εξαπατηση και παλι. Τετοιοι οροι πρεπει να ειναι σε σημειο εμφανες και μαλιστα να διαβαζονται και προφορικα απο τον υπαλληλο.

Επειδη το ποσο ειναι μεγαλο, εγω θα το κυνηγούσα μια με το συνηγορο του καταναλωτη.

 

 

Κοιταξε για ποιο λογο εφαγε προστιμο η συγκεκριμενη τραπεζα. Αν ανοιγε θεμα καποιος πελατης αυτης της τραπεζας εδω στο ινσομνια, θα ειχαν πεταχτει ολοι να του την πουνε "Επενδυσες φιλε, επρεπε να προσεξεις"

 

http://www.kathimerini.gr/776239/article/oikonomia/die8nhs-oikonomia/symvivasmos-7-dis-dol-gia-th-citigroup

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα του ελεγα να μην πληρωσει και να προσπαθησει να ζητησει μια εκπτωση για αυτο ακριβως γιατι δεν τον ειχαν ενημερωσει οτι δεν κλειδωνει. Και δικος μου φιλος ειχε κανει 2500 ευρω γιατι το κινητο του ειχε συνδεθει στο ιντερνετ καμποσες μερες απο μια εφαρμογη χωρις να το γνωριζει και τελικα τη σκαπουλαρε με 2-3 κατοσταρικα αν θυμαμαι. Αλλα μιλησε με πολλα τηλεφωνα και πολλους υπευθυνους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελεος πια με αυτες τις υποτιθεται φιλελευθερες αποψεις καποιων εδω μεσα. Σας λεει οτι δεν γνωριζε οτι δεν μπλοκαρει αυτοματα.

Και σιγουρα καπου θα το εγραφε στο συμβολαιο που υπεγραψε, ομως αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι εξαπατηση και παλι. Τετοιοι οροι πρεπει να ειναι σε σημειο εμφανες και μαλιστα να διαβαζονται και προφορικα απο τον υπαλληλο.

Επειδη το ποσο ειναι μεγαλο, εγω θα το κυνηγούσα μια με το συνηγορο του καταναλωτη.

 

 

Κοιταξε για ποιο λογο εφαγε προστιμο η συγκεκριμενη τραπεζα. Αν ανοιγε θεμα καποιος πελατης αυτης της τραπεζας εδω στο ινσομνια, θα ειχαν πεταχτει ολοι να του την πουνε "Επενδυσες φιλε, επρεπε να προσεξεις"

 

http://www.kathimerini.gr/776239/article/oikonomia/die8nhs-oikonomia/symvivasmos-7-dis-dol-gia-th-citigroup

Internet on the go 10GB! Πόσο πιο καθαρά να το γράψει? :-)  Αυτός δεν είδε το 10gb? Δεν είδε ότι κάθε torrent που κατέβαζε είχε κάποια gb μέγεθος για να σκεφτεί ότι κάτι δεν πάει καλά? ΤΙ να σου πω, δε νομίζω να πέσει έξω η wind για ένα χιλιάρικο αλλά δε βλέπω να έχει κάποια καλή δικαιολογία για να τα γλυτώσει ο άνθρωπος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλησπέρα!

 

Το συγκεκριμένο περιστατικό το έπαθε φίλος πριν 2-3 μέρες. Με ρώτησε τι internet να βάλει για το εξοχικό του και του είπα internet on the go με μονάδες.

 

Σαν άσχετος που είναι δεν κατάλαβε και πήγε σε ένα κατάστημα cosmote και του δώσανε σύνδεση on the go με 10Gb όριο, χωρίς να του εξηγήσουν τίποτα. νόμιζε οτι θα κλειδώσει μόλις περάσουν τα 10gb.

 

Κλείδωσε και ήρθε λογαριασμός 1.000 ευρώ λόγο torrent μέσα σε λίγες μέρες.

 

Λοιπόν τι κάνει; Στρέφεται εναντίον του καταστήματος, της εταιρίας, το πληρώνει; Κάνει καταγγελία κάπου;

 

Keep in mind, ότι ο ISP γνωρίζει τι χρήση έκανε ο φίλος σου.

 

Ενημέρωσέ τον για αυτό, μην πάει για μαλλί και βγει κουρεμένος, σε περίπτωση που όλως τυχαίως του γίνει καμιά καταγγελία ότι κατέβαζε πειρατικό περιεχόμενο κλπ κλπ.

 

Άποψή μου, μάλλον είναι προτιμότερο να πληρώσει τα 1000 ευρώ και να μην το συνεχίσει περαιτέρω το θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Internet on the go 10GB! Πόσο πιο καθαρά να το γράψει? :-)  Αυτός δεν είδε το 10gb? Δεν είδε ότι κάθε torrent που κατέβαζε είχε κάποια gb μέγεθος για να σκεφτεί ότι κάτι δεν πάει καλά? ΤΙ να σου πω, δε νομίζω να πέσει έξω η wind για ένα χιλιάρικο αλλά δε βλέπω να έχει κάποια καλή δικαιολογία για να τα γλυτώσει ο άνθρωπος!

 

Αυτό ακριβώς.

 

Επίσης, τι πάει να πει ότι νόμιζε ότι μετά τα 10GB θα κλειδώσει; Του είπε κανένας υπάλληλος κάτι τέτοιο; Το έγραφε στο συμβολαιο; Μήπως του το είπε κάποιος φίλος του σε κάποια συζήτηση; Ή μήπως το έβγαλε από το μυαλό του, πράγμα το οποίο θεωρώ το πιο πιθανό σενάριο; Και εγώ μπορεί να νομίζω ότι μετά τα 10GB θα μου κάνουν δώρο άλλα 100. Θα φταίει η εταιρία άν δεν μου τα κάνουν δώρο; Η μόνη περίπτωση για να μπορέσει να γλιτώσει κάποια από τα χρήματα, είναι εάν ζήτησε από τον πωλητή internet με κάρτα και αυτός του πούλησε συμβόλαιο. Αλλά και πάλι τον λώκο μας και την υπογραφή μας προσέχουμε ΠΑΝΤΑ που τη βάζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα μην βγαλει ακρη...εγω ειχα καποτε ΟΤΕ στο σπιτι, σταθερο και ιντερνετ, τις εποχες που εκανε 50 ευρω το σταθερο και αλλα 30 το ιντερνετ. Που λες για καποιους μηνες δεν το πληρωσα γιατι δεν ειχα και φυσικα κοπηκε. Καποια στιγμη παω να ακυρωσω την συνδεση για να αλλαξω παροχο και τι μου λενε? Πως πρεπει λεει να πληρωσω ολους τους μηνες που εχω απληρωτους (ΚΑΙ αυτους που ηταν κομμενο). Λεω βρε παιδια, να πληρωσω τους λογαριασμους που εκδοθηκαν, ενταξει, αλλα για τους μηνες που ηταν κομμενο και δεν εκδοθηκε τιποτα απο που κι ως που? Μιλησα με υπευθυνους, φασαρια εκανα και ακρη δεν βρηκα. Τα παγια λεει πρεπει να τα πληρωνεις ακομα και κομμενη να ειναι η υπηρεσια.

Αν το παθαινα σημερα θα το κυνηγουσα πολυ περισσοτερο, ομως τοτε ηθελα να ξεμπερδευω και ειχα μαζι μου και καποιον που με πιεζε να τα πληρωσω να τελειωνω οποτε και υπεκυψα.

Ο φιλος σου μπορει μονο να ισχυριστει οτι δεν του εξηγησαν τις χρεωσεις, αλλα δυσκολο να τον πιστεψουν ή να του μειωσουν το ποσο. Παρολα αυτα ας το δοκιμασει, ποτε δεν ξερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και απο δικη μου εμπειρια παντως πολλες φορες με τις εταιριες τηλεφωνιας καποια στιγμη θα βρεις εναν υπευθυνο που θα κανεις τη δουλεια σου. Αλλα θα πρεπει να μιλησεις με πολλους που ο καθενας θα σου πει τα δικα του και θα σε απογοητευσει αλλα τελικα θα σε συνδεσει με καποιον ανωτερο αν επιμενεις.

 

Εσυ αυτο που θα πρεπει να επιμενεις (ο φιλος σου δλδ) θα ειναι οτι θεωρησες οτι αγορασες 10GB και ηταν λογικο να θεωρησεις οτι  οταν τελειωσει το προιον που αγορασες η συνδεση διακοπτεται. Με αυτο θα επιμενεις και οτι δεν ηξερε οτι αγοραζει 10GB φθηνα και συνεχιζει η εταιρια να του παρεχει υπηρεσιες για τα επιπλεον δεδομενα αλλα με πανακριβο τιμολογιο. Επισης αν δεν του ηρθε μηνυμα σε καποιο κινητο οτι ξεπερασε τα 10GB (νομιζω υποχρεουνται) ειναι ενα μεγαλο + για να ζητησει καποια μειωση και διακανονισμο.

 

Ξερω οτι στις χρεωσεις ιντερνετ εχουν κανει σκοντο κατα καιρους. Αν ηταν χρεωση κλησεων θα σου ελεγα αμεσως ξεχνα το. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω ομως λιγο τον δικηγορο του διαβολου στο παραπανω, για να πηγε 1000 ευρω προφανως και εκανε χρηση για πολυ περισσοτερο απο 10GB, ειναι αρκετα δυσκολο να πεισει καποιον πως "δεν το καταλαβε". Οταν ειδε πως κατεβαζε αβερτα ταινιες και δεν διακοπηκε τιποτα, τι πιστευε δηλαδη?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σαν άσχετος που είναι δεν κατάλαβε και πήγε σε ένα κατάστημα cosmote και του δώσανε σύνδεση on the go με 10Gb όριο, χωρίς να του εξηγήσουν τίποτα. νόμιζε οτι θα κλειδώσει μόλις περάσουν τα 10gb.

 

Κλείδωσε και ήρθε λογαριασμός 1.000 ευρώ λόγο torrent μέσα σε λίγες μέρες.

 

Κάτσε γιατί τώρα έκανα τη σύνδεση.

 

Δηλαδή ο φίλος είναι αρκετά «pro» ώστε να χρησιμοποιεί torrents, αλλά ταυτόχρονα αρκετά «n00b» ώστε να μην ξέρει τι σημαίνει «10 GB όριο». Κάτι δεν κολλάει εδώ.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα παντως οταν παλιοτερα ειχα συνδεση wind κ με ηρθε στα καλα καθουμενα 400 ευρω τηλεφωνο απο χρηση ιντερνετ το οποιο δεν ειχα μπει καν μου ελεγαν θα το πληρωσω θελω δεν θελω.. τους εκανα κ εγω μια καταγγελια στην εθνικη επιτροπη τηλεπικοινωνιων και ταχυδρομειων κ δεν το πληρωσα τελικα μου το αφερεσαν.τωρα ο παραπανω φιλος με ποια λογικη κατεβαζε torrent ενω ειχε οριο 10gb δεν ξερω πραγματικα....

 

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/index.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...