Προς το περιεχόμενο

Λογαριασμός internet on the go με σύνδεση 1000 ευρώ τι να κάνω;


Demon13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κλασικα νομιμες αλλα οχι ηθικες απατες των παροχων κινητης. Τοσα χρονια τα ιδια κολπα κανουν με τον ενα η με τον αλλο τροπο. ΟΡΙΟ σημαινει οτι ως εκει παει και οχι πιο πανω. Πχ οριο αναληψεων 500 ευρω. Δε παιρνεις περισσοτερα. Τωρα οι πονηροι παροχοι σιγουρα το γραφουν καπου στα ψηλα γραμματα αλλα δεν ειμαι υποχρεωμενος εγω να φανταστω οτι ΟΡΙΟ σημαινει οτι παραπανω χρεονομαι χρυσαφι. Και ας το υποψιαζομαστε λιγο πολυ ολοι οτι ετσι γινεται. Και ουτε το οτι κατεβαζα τορρεντς η εγραφα κωδικα για τη νασα σημαινει οτι πρεπει να εχω στο μυαλλο μου να μη ξεπερασω το οριο. Οι τυποι ειναι απλα απαραδεκτοι και ακομα πιο απαραδεκτο το κρατος που επιτρεπει τετοια φαινομενα.

Εξαλου προσφατα ετυχε να θελω μια καρτα για ιντερνετ μεσω κινητης. Γυρισα διαφορα καταστηματα και ολα μου λεγανε οτι δεν εχουμε το προπληρωμενο αλλα εχουμε συνδεση αν θες. Μεχρι που πηρα τηλεφωνο τον παροχο και τους ειπα πτι στην ταδε αλυσιδα τεχνολογιας μου λενε οτι δεν εχουν την καρτα σας και θελουν να μου πουλησουν συνδεση αλλα εγω θελω την καρτα σας και μου λενε πως το εχουν ολα τα καταστηματα της αλυσιδας. Ε και πηγα και τους ζητησα το συγκεκριμενο πακετο, μου κανανε νουμερα οτι δε το εχουν κτλπ, μεχρι που τους ειπα τωρα πηρα τηλ τον παροχο και μου ειπε οτι το εχετε. Και τοτε με μιση καρδια μου το δωσαν.

Απαραδεκτοι και οι μεν και οι δε κια κη ξεχνιομαστε το κρατος. Και στο θεμα παλι οταν σου διαφημηζουν ΟΡΙΟ ειναι λογικο να υποθεσεις οτι μεχρι τοσο παει και αρα ξενοιαζεις και κανεις τη χρηση που θελεις θεωροντας οτι ο παροχος θα λαβει μετρα οταν φτασεις το οριο.

Θα σου ελεγα να το κυνηγισει ο φιλος σου αν και δυσκολα θα βγαλει ακρη πιστευω
Επισης θεωρω απιθανο να τον ενημερωσε ο πωλητης τι γινεται αν ξεπερασει το οριο. Το αποκλειω!!! Γιατι αυτος θα ηταν λογος να το ξανασκεφτει ο φιλος σου και πιθανον να υπαναχωρουσε, οποτε και ο πωλητης θα εχανε το στοχο του
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 264
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλό το κείμενο, αλλά η cosmote δεν αναφέρει πουθενά την λέξη "ΟΡΙΟ", σου λέει τόσα ΜΒ έχει το πρόγραμμα και "Χρέωση μετά την κατανάλωση των δωρεάν MB (€/MB)" τόσο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το κείμενο, αλλά η cosmote δεν αναφέρει πουθενά την λέξη "ΟΡΙΟ", σου λέει τόσα ΜΒ έχει το πρόγραμμα και "Χρέωση μετά την κατανάλωση των δωρεάν MB (€/MB)" τόσο..

Λαθος δικο μου τοτε, επειδη ειδα πως αναφερθηκε η λεξη οριο. Παντως οτι οτι και αν σου λεει 10 gb το μηνα με 30 ευρω το μηνα πρεπει να υποθεσεις οτι μετα τα 10 gb ισχυουν αλλες χρεωσεις αν δε το λεει ξεκαθαρα ακριβως απο κατω απο τη διαφημηση.

 

Γενικα παντως ειναι γνωστο οτι ζουμε σε ενα κρατος μπανανια που ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει αν εχει τα αναλογα κονε.

 

Οσο για την απαντηση του τιμον κ πουμπα, ακομα κ ετσι να ηταν μιλαμε για το πως αντιμετωπιζεται η καθε περιπτωση/ οργανωση νομικα και δε νομιζω να διαφωνει κανενας οτι υπαρχουν δυο ( κ παραπανω) μετρα κ σταθμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελω να κανω τον δικηγορο της cosmote, αλλα...

 

Ως χρηστης Internet On The Go με καρτα, να ενημερωσω πως η cosmote εχει προνοησει και για αυτους που ισχυριζονται πως... "δεν ειδαν - δεν ακουσαν - δεν ξερουν". Στις καρτες, παρεχει το http://ciotgonrequest.cosmote.gr το οποιο ειναι προσβασιμο μονο οταν εχεις συνδεθει, και μαλιστα αν χρησιμοποιεις το στικακι της cosmote, λειτουργει και σαν captive portal.

 

Φανταζομαι πως το ιδιο ή κατι αντιστοιχο θα γινεται και στα συμβολαια.

Ειναι αδυνατον λοιπον, να ισχυριστει καποιος οτι δεν "γνωριζει"!

 

ScreenShot:

 

ciotg.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Ας προσπαθείσει να έρθει σε κάποιο διακανονισμό με την εταιρία για κάποια μείωση του ποσού αλλά θα τον συμβούλευα να μην κινηθεί νομικά για πολλύς λόγους.

2)Αφού κατέβαζε torrent δεν έβλεπε πόσα GB είναι το καθένα. Είναι σαν να έχω μία πιστοτική κάρτα με λογαριασμό στην τράπεζα 1000 € και να κάνω αγορές 5000€ και μετά να ζητάω τα ρέστα. Αυτό δεν έχει να κάνει με πόσο σχετικός είναι με την τεχνολογία του internet

3)Απο την στιγμή που όπως λές είναι τελείως άσχετος έπρεπε να τον ενημερώσεις καλύτερα και απο την στιγμή που του πρότεινες εσύ να βάλει το internet το πιό σωστό θα ήταν να πληρώσεις εσύ τα μισά χρήματα.

4)Ο φίλος σου έχει εξοχικό οπότε λογικά θα έχει την οικονομική δυνατότητα να πληρώσει 500 €.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελω να κανω τον δικηγορο της cosmote, αλλα...

 

Ως χρηστης Internet On The Go με καρτα, να ενημερωσω πως η cosmote εχει προνοησει και για αυτους που ισχυριζονται πως... "δεν ειδαν - δεν ακουσαν - δεν ξερουν". Στις καρτες, παρεχει το http://ciotgonrequest.cosmote.gr το οποιο ειναι προσβασιμο μονο οταν εχεις συνδεθει, και μαλιστα αν χρησιμοποιεις το στικακι της cosmote, λειτουργει και σαν captive portal.

 

Φανταζομαι πως το ιδιο ή κατι αντιστοιχο θα γινεται και στα συμβολαια.

Ειναι αδυνατον λοιπον, να ισχυριστει καποιος οτι δεν "γνωριζει"!

Οι φίλοι σε αυτό και το άλλο νήμα έχουν στα χέρια τους νόμιμους λογαριασμούς 1000 και 500 ευρώ από πολυεθνικό κολοσσό. Δεν είναι ότι είπαν 'α, συγγνώμη, δεν γνώριζα' και την έκαναν με ελαφρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φίλοι σε αυτό και το άλλο νήμα έχουν στα χέρια τους νόμιμους λογαριασμούς 1000 και 500 ευρώ από πολυεθνικό κολοσσό. Δεν είναι ότι είπαν 'α, συγγνώμη, δεν γνώριζα' και την έκαναν με ελαφρά.

ο O.P ισχυριζεται πως ο φιλος του ειναι ασχετος.

Η ερωτηση μου ειναι...

 

Δικαιολογειται η "ασχετοσυνη":

 

1. Οταν περιμενεις εσυ να σε ενημερωσουν απο το καταστημα, και δεν κανεις ερωτησεις ο ιδιος?

2. Oταν η εταιρια σου παρεχει τα εργαλεια για να ελεγχεις τον λογαριασμο σου?

3. Οταν το ιδιο το software που χρησιμοποιεις εχει ενσωματωμενο μετρητη MB/GB?

 

Τι παει να πει "συμπερανα / υπεθεσα" οτι μετα τα 10GB, κοβεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και να κοβόταν είναι δυνατόν να μη μπορείς να υπολογίσεις ότι έκανες παραπάνω χρήση? Άντε 1-2-5GB να το καταλάβω αλλά εδώ μιλάμε για 32 επιπλέον GB!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως άφησε ανοιχτό το Vuze/ μ-Torrent και ανέβαζε αβέρτα; Όλο και καπως μπορεί να την πάθεις. Και streaming στο youtube να έκανε πέφτει ένα Gb τις 6 ώρες νομίζω.

 

Εμένα η απορία μου είναι, θα έδινε κανείς από εσάς 30 € για 1 Gb εν γνώση του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και να κοβόταν είναι δυνατόν να μη μπορείς να υπολογίσεις ότι έκανες παραπάνω χρήση? Άντε 1-2-5GB να το καταλάβω αλλά εδώ μιλάμε για 32 επιπλέον GB!!!

Δεν χρειαζεται να υπολογισεις τιποτα...

Ειναι ολα υπολογισμενα.

 

cote.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτός ο φίλος σου internet δεν έχει στο κύριο σπίτι του έπρεπε δηλαδή να πάει στο εξοχικό και να καεί στο κατέβασμα torrents να κατεβάσει όσα δεν κατέβασε σε όλη του τη ζωή με το Internet on the go??? Αυτό δεν είναι δεν ξέρω ή είμαι άσχετος είναι και θέμα βλακείας, αν είναι δυνατόν 32gb, όλη την ώρα τσόντες και ταινίες θα βλέπει στο εξοχικό;

 

Κρίμα πάντως γιατί είναι τεράστιο το πόσο, αν μπορέσει να έρθει σε κανένα διακανονισμό πάλι καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο O.P ισχυριζεται πως ο φιλος του ειναι ασχετος.

Η ερωτηση μου ειναι...

 

Δικαιολογειται η "ασχετοσυνη":

 

1. Οταν περιμενεις εσυ να σε ενημερωσουν απο το καταστημα, και δεν κανεις ερωτησεις ο ιδιος?

2. Oταν η εταιρια σου παρεχει τα εργαλεια για να ελεγχεις τον λογαριασμο σου?

3. Οταν το ιδιο το software που χρησιμοποιεις εχει ενσωματωμενο μετρητη MB/GB?

 

Τι παει να πει "συμπερανα / υπεθεσα" οτι μετα τα 10GB, κοβεται?

Τίποτα δεν τους είπε ο πωλητής, άντε να είπε καμια προηδοποίηση του κώλου.

2. Δεν ξέρει να χρησιμοποιεί αυτά τα εργαλεία, όσο εύκολο αν σου φαίνεται. Να συνδέεται ξέρει μόνο.

 

Και γιατί να τα χρησιμοποιήσει; Ήξερε οτι υπάρχει τέτοιος κίνδυνος τον ενημέρωσε κανείς οτι μπορεί να έρθει 1.000 ευρώ αν δεν προσέξει;

 

Σε άλλες χώρες δεν επιτρέπονται αυτά, κλειδώνει. Στην Ελλάδα μαλάκες είναι να το κλειδώσουν; Αφήστε το ανοιχτό να πληρώσουν τα κοροϊδα.

 

Με 1000 ευρώ δεν πήγαινε να βάλει κανονικό τηλέφωνο και να του μηνούν και 800 μετά απο 1 χρόνο...

 

ΓΙΑΤΙ Τρολάρετε όλοι; ΛΥΣΗ ψαχνω όχι κριτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...