Προς το περιεχόμενο

Κλήση αστυνομίας με λάθος επίθετο!


linuslost

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με έγραψαν σημέρα σε νησί με νοικιασμένο μηχανάκι επειδή δεν είχα μαζί άδεια κυκλοφορίας... Μου έκανε όμως λάθος στο επίθετο ένα γράμμα, πχ. αντί για Μπούρας έγραψε Μπουρης... <br><br><br>

Γίνεται να μην πληρώσω λόγω λάθους στο επίθετο ή θέλει τίποτα ενέργειες από μέρους μου πρώτα? Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εδώ και μερικά χρόνια, τα πρόστιμα σε ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα/μηχανάκια επιβάλλονται στον πελάτη και όχι στο γραφείο ενοικιάσεων. Που σημαίνει πως όταν πάει η κλήση στον ιδιοκτήτη της επιχείρησης, θα βρει το συμβόλαιο που έχεις κάνει με το σωστό όνομα, θα στείλει με φαξ τις πληροφορίες σου στην αρμόδια αρχή, και θα σου έρθει η κλήση στο σπίτι σου.

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας να πληρώσεις το πρόστιμό σου, για να δώσεις και τα μισά. Αλλιώς θα δώσεις ολόκληρο το ποσό αργότερα.

 

Δεν κάνω καν αναφορά στο ηθικό του θέματος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και μερικά χρόνια, τα πρόστιμα σε ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα/μηχανάκια επιβάλλονται στον πελάτη και όχι στο γραφείο ενοικιάσεων. Που σημαίνει πως όταν πάει η κλήση στον ιδιοκτήτη της επιχείρησης, θα βρει το συμβόλαιο που έχεις κάνει με το σωστό όνομα, θα στείλει με φαξ τις πληροφορίες σου στην αρμόδια αρχή, και θα σου έρθει η κλήση στο σπίτι σου.<br><br>Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας να πληρώσεις το πρόστιμό σου, για να δώσεις και τα μισά. Αλλιώς θα δώσεις ολόκληρο το ποσό αργότερα.<br><br>Δεν κάνω καν αναφορά στο ηθικό του θέματος...

Δεν πρόκειται να πάει στο γραφείο η κλήση γιατί δεν ξέρει από που το νοικιασα καθώς δεν το σημείωσε πουθενά.... Σε εμένα έγραψε την κλήση αλλά με λάθος επίθετο και χωρίς ΑΦΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το γραφείο γιατι δε σου την εδωσε την αδεια ειναι το θέμα... θα πληρωσεις εσυ για τη μλκια του άλλου;;;

 

για μενα γραφτον εκει που δε πιανει η μελάνη (δε θα μπω στο φαυλο κύκλο νομιμου-ηθικου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γραφειο ενοικίασης το βρισκουν απο την πινακιδα...

 

Στο θεμα τωρα πας στο τμημα/τροχαια απο το οποιο σε εγραψαν φαίνεται πανω στην κληση και ζητας να κανεις ενσταση και στη διαγραφουν γιατι κληση με λαθος επιθετο, ημερομηνία κτλπ ειναι ακυρη

<p>το γραφείο γιατι δε σου την εδωσε την αδεια ειναι το θέμα... θα πληρωσεις εσυ για τη μλκια του άλλου;;;</p>

<p> </p>

<p>για μενα γραφτον εκει που δε πιανει η μελάνη (δε θα μπω στο φαυλο κύκλο νομιμου-ηθικου)</p>

 

Υπαρχει νομος που δινει στα γραφεία τη δυνατότητα να εφοδιαζουν τα ενοικιαζομενα οχηματα με αντιγραφο της αδειας κυκλοφοριας και οχι το γνησιο εγγραφο.Τωρα στη συγκεκριμένη περίπτωση και το γραφειο και ο πελατης εχουν κανει λαθος το μεν δεν παραχώρησε τα απαραίτητα εγγραφα και ο πελάτης παρελαβε ενα οχημα χωρίς να προβει σε ελεγχο αν ειναι ετοιμο για κυκλοφορία. Σε περιπτωση που η κληση ηταν σωστη ο πελάτης θα ειχε το προβλημα και οχι το γραφείο....

Θελει προσοχη το θεμα με τα ενοικιαζομενα γενικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γραφειο ενοικίασης το βρισκουν απο την πινακιδα...

 

Στο θεμα τωρα πας στο τμημα/τροχαια απο το οποιο σε εγραψαν φαίνεται πανω στην κληση και ζητας να κανεις ενσταση και στη διαγραφουν γιατι κληση με λαθος επιθετο, ημερομηνία κτλπ ειναι ακυρη

 

Υπαρχει νομος που δινει στα γραφεία τη δυνατότητα να εφοδιαζουν τα ενοικιαζομενα οχηματα με αντιγραφο της αδειας κυκλοφοριας και οχι το γνησιο εγγραφο.Τωρα στη συγκεκριμένη περίπτωση και το γραφειο και ο πελατης εχουν κανει λαθος το μεν δεν παραχώρησε τα απαραίτητα εγγραφα και ο πελάτης παρελαβε ενα οχημα χωρίς να προβει σε ελεγχο αν ειναι ετοιμο για κυκλοφορία. Σε περιπτωση που η κληση ηταν σωστη ο πελάτης θα ειχε το προβλημα και οχι το γραφείο....

Θελει προσοχη το θεμα με τα ενοικιαζομενα γενικα.

 

ακριβως, δεδομένου οτι η πρωτότυπη ειναι πιθανό να χαθεί με τοσα χερια που αλλαζει οφείλουν να εχουν μια κοπια απο ολα τα χαρτια... Ειδικά για περιπτώσεις ατυχήματος και ναι γιατι οχι και ελεγχου... Ειναι 80-20 (γραφειο/πελατης) η ευθύνη αλλα κανονικά με το χαρτί της ενοικίασης ειναι καλυμενος ο πελάτης...

 

καταλαβε ο μπατσακος οτι ειναι ενοικιαζόμενο;

 

τι κοστος εχει η κληση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το γραφειο ενοικίασης το βρισκουν απο την πινακιδα...

 

Στο θεμα τωρα πας στο τμημα/τροχαια απο το οποιο σε εγραψαν φαίνεται πανω στην κληση και ζητας να κανεις ενσταση και στη διαγραφουν γιατι κληση με λαθος επιθετο, ημερομηνία κτλπ ειναι ακυρη

 

Υπαρχει νομος που δινει στα γραφεία τη δυνατότητα να εφοδιαζουν τα ενοικιαζομενα οχηματα με αντιγραφο της αδειας κυκλοφοριας και οχι το γνησιο εγγραφο.Τωρα στη συγκεκριμένη περίπτωση και το γραφειο και ο πελατης εχουν κανει λαθος το μεν δεν παραχώρησε τα απαραίτητα εγγραφα και ο πελάτης παρελαβε ενα οχημα χωρίς να προβει σε ελεγχο αν ειναι ετοιμο για κυκλοφορία. Σε περιπτωση που η κληση ηταν σωστη ο πελάτης θα ειχε το προβλημα και οχι το γραφείο....

Θελει προσοχη το θεμα με τα ενοικιαζομενα γενικα.

 

ακριβως, δεδομένου οτι η πρωτότυπη ειναι πιθανό να χαθεί με τοσα χερια που αλλαζει οφείλουν να εχουν μια κοπια απο ολα τα χαρτια... Ειδικά για περιπτώσεις ατυχήματος και ναι γιατι οχι και ελεγχου... Ειναι 80-20 (γραφειο/πελατης) η ευθύνη αλλα κανονικά με το χαρτί της ενοικίασης ειναι καλυμενος ο πελάτης...

 

καταλαβε ο μπατσακος οτι ειναι ενοικιαζόμενο;

 

τι κοστος εχει η κληση;

Κατάλαβε μια χαρά!!! Εγώ και στα δύο γραφεία που νοικιασα αυτές τις μέρες ρωτήσα για άδεια κυκυκλοφορίας και μου είπαν ότι άμα δείξω το χαρτί ενοικίασης δεν θα έχω κανένα πρόβλημα.... Συν ότι είπα στον μπάτσο ότι το γραφείο είναι στα 2010 μέτρα και να πάμε μαζί να του δείξουν την άδεια..Το πόσο δεν είναι τιποτα, αλλά δεν θέλω να τους δώσω ούτε τα 10 ευρώ για το γαμωτο.. Θα πάω τώρα στο τμήμα που είναι εκτός πόλης.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι άδειες κυκλοφορίας, όντως δεν μένουν μέσα στα ενοικιαζόμενα και αρκεί η επίδειξη διπλώματος οδήγησης συν το συμβόλαιο. Σόρυ δεν πρόσεξα το λόγο της κλήσης.

Ανέφερε το γεγονός στο γραφείο και θα το λύσουν αυτοί το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα από το τμήμα και έκανα ένσταση... Ο αστυνομικός που ήταν εκεί μου είπε ότι δεν έπρεπε να με γράψουν από την στιγμή που είχα το δίπλωμα και το ενοικιαστηριο-συμβολαιο... Επίσης μου είπε ότι εφόσον είναι κ το επίθετο λάθος μάλλον θα δικαιωθω στην ένσταση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<<Μου λέει μάλιστα ότι ακριβώς γι' αυτούς τους λόγους υπάρχει όχι μία, αλλά δύο εγκύκλιοι του Υπουργείου Εσωτερικών προς τα αρμόδια τμήματα. Η 8868 και η 65171.

Τις βρίσκω στο διαδίκτυο, τις διαβάζω και πράγματι λένε ότι «Επί του εν λόγω θέματος το Υπουργείο Υποδομών , Μεταφορών & Δικτύων, με το ανωτέρω (β) σχετικό έγγραφό του, διευκρινίζει, ότι σε περιπτώσεις κατά τις οποίες το αρμόδιο διοικητικό όργανο, το οποίο φέρει, μεταξύ άλλων, την ευθύνη της ορθής αναγραφής όλων των εκ του νόμου προβλεπομένων στοιχείων για τον ακριβή προσδιορισμό του οχήματος, του παραβάτη-οδηγού και της παράβασης που διαπράχθηκε, αναγράφει εσφαλμένα ή ελλειπή στοιχεία, η εν λόγω πράξη καθίσταται ακυρωτέα.». Εδώ είμαστε λέω. Κάνω δεύτερη ένσταση και γράφω ότι η κλήση θεωρείται ακυρωτέα λόγω αυτών και αυτών των λόγων.>>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Tελικα μετα απο 9 ημερες ο διοικητης αποφασισε να κοιταξει την ενσταση και την απερριψε.... Δηλαδη ποσο βλακας παιζει να ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πληρωσα γιατι ηταν 10 ευρω το μισο προστιμο για να μην εχω τιποτα προβληματα αργοτερα... Δεν ηταν το θεμα τα λεφτα, αλλα ο πουστικος τροπος και νοοτροπια που εχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...