Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία αξιοπρεπούς συστήματος Home Cinema 5.1


Jenkins

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Τον τελευταίο καιρό αγόρασα μία Samsung UE55 F6500 και επειδή ο ήχος της είναι κάτι λιγότερο από απαίσιος, άρχισα να ψάχνω λύσεις. 

Η επιλογή soundbar απερρίφθη γρήγορα, καθότι ήθελα κάτι καλύτερο. Τον τελευταίο καιρό άρχισα να κοιτάζω λύσεις all in one 5.1 αλλά σε κάθε αντίστοιχο νήμα συναντώ την πρόταση "καλύτερα φτιάξτο μόνος σου"

Είπα λοιπόν, επειδή το budget μου είναι στα πατώματα, να ξεκινήσω να ψάχνομαι για να συνθέσω σιγά, σιγά ένα σύστημα 5.1. Σε πρώτη φάση ενδιαφέρομαι να αγοράσω έναν οικονομικό ενισχυτή και δύο μπροστινά ηχεία και αργότερα να κοιτάξω για ένα ενεργό sub, ένα κεντρικό και δύο πίσω. 

Ο χώρος που θέλω να καλύψω είναι περίπου 30 τετραγωνικά (τα 20 σαλόνι και τα 10 εννιαία κουζίνα) και η χρήση του θα είναι ταινίες, αθλητικά γεγονότα, video gaming μέσω PC και μουσικούλα μέσω PC, γι' αυτό κοιτάζω κάτι με DLNA για να μπορώ να στέλνω τα αρχεία προς αναπαραγωγή στον ενισχυτή. Επίσης θα ήθελα να μπορώ τα mp3 του κινητού να τα αναπαράγω μέσω του ενισχυτή επίσης. Για BRD δεν καίγομαι άμεσα.

Από ενισχυτή, στο λίγο που έψαξα, βρήκα τον παρακάτω 
https://www.skroutz.gr/s/3603407/Pioneer-VSX-828.html και μου φαίνεται αρκετός και θα ήθελα απόψεις σχετικά με τον ενισχυτή ή όποιον άλλο έχετε να προτείνετε, όπως επίσης και για L-R ηχεία.

To αρχικό budget είναι στα 500€.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο ενισχυτης που διαλεξες ειναι οκ. Ειναι το λιγότερο για να υποστηρίξει 2 ηχοστηλες.

 

Μια πρόταση entry level ειναι τα Wharfedale Vardus VR-300. Σοβαρη Εγγλέζικη εταιρια, παρεχει ποιότητα κατασκευής και ουδέτερο ηχο για λιγο απο ολα. Του λείπει λιγο το τσαγανό και τα δυναμικά αλλα θα αποκτήσεις sub για αυτο εν καιρώ.

 

Αν θες μπασακι και ζωηράδα καλη λύση ειναι και τα Κινεζικά KODA EX-588F. Εχουν 8αρες μονάδες πανω και βγάζουν ωραιο χαμηλό. Δεν ειναι ηχειο για σοβαρό Hi-Fi αλλα ζητα πολυ λιγα λεφτα για την απόκτηση του και παιζει αξιοπρεπώς.

 

Σημειωτέων οτι και να διαλέξεις απο τα πανω ειναι μερα με την νυχτα απο οποιοδήποτε all in one σύστημα.

 

 

PS τωτα τα θυμήθηκα, δες και αυτα Koda SL-800F τα εχω βαλει σε ενα πελατη και εξεπλάγην θετικα.. Σε συνάρτηση παντα για τα λεφτα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υπολογισα με βαση τα χρηματα που ηθελες να δωσεις. Τα magnat ειναι λιγο πιο χρωματιστα ηχητικα. Τσιμπημένα ψηλα και πιο μακροσυρτο χαμηλο. Τα wharfedale πιο ουδετερα. Και τα δυο πανω κατω στην ιδια κατηγορία ειναι.

 

Το σωστο ειναι να τα ακουγες σε κανα καταστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ψάξω αν βρω κάποιο που να έχει στημένα τα παραπάνω μοντέλα για να πάρω μία γεύση.

 

Κάποια πακέτα όπως της Crystal Audio που έχουν και τα 5 ηχεία ας πούμε, στα 450€ αξίζουν και να μείνει απλά η αγορά woofer μετά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα η απόλυτη αγορά:
http://www.insomnia.gr/classifieds/gadgets/hifi/278810-home-cinema-onkyo-71-thx/

Το δίνει σε τιμή σκότωμα και επειδή έχω το ίδιο σύστημα,με αλλαγμένο ενισχυτή σε πιο καινούριο μοντέλο, πραγματικά τα σπάει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αγοράζω μεταχειρισμένα χωρίς εγγύηση και επίσης προτιμώ ηχοστήλες. 

 

Έχω καταλήξει στον Denon AVR-X 1000 ο οποίος κατέβηκε στα 280 € επειδή αποσύρεται το μοντέλο και μου προτάθηκε ένα σετ της Taga, δηλαδή το παρακάτω:

 

http://www.audioshow.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=10826

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Και την 55αρα γιατί ξηλώθηκα για να την πάρω? :P

 

Αναθεώρησα και μάλλον θα πάω σε Magnat Supreme 802 τα 2 μπροστά για αρχή και βλέπουμε για τα υπόλοιπα.

 

Αυτά τα Taga με τρομάζουν που είναι παντελώς άγνωστα στον κόσμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτυπα αρχικα 2 roister emphasis 25 για μπροστα και ενα c5 για κεντρικο και αργοτερα περνεις και 2 emphasis 5 για πισω.Καλυτερα να φτιαξεις ενα καλο συστημα που θα μεινει σιγα σιγα παρα ενα που θα θες να το αλλαξεις μετα απο λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ηχεία που προτείνεις δεν υπάρχουν πουθενά στο skroutz. Μόνο το κεντρικό. Η Roister έχει ψιλοδιαλυθεί και οι περισσότεροι από το τμήμα της πήγαν στη νέα Rois Acoustics 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ηχεία που προτείνεις δεν υπάρχουν πουθενά στο skroutz. Μόνο το κεντρικό. Η Roister έχει ψιλοδιαλυθεί και οι περισσότεροι από το τμήμα της πήγαν στη νέα Rois Acoustics

Μεχρι πριν λιγο καιρο υπηρχαν.Φαινετε εφοσον εκλεισε η roister τα καταργησαν.Πηγαινε για αυτα τα magnat που λες ειναι αξιοπρεπη ηχεια για την τιμη τους.Και ενα καλο woofer μαρκας earthquake και εισαι ετοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε, σιγά, σιγά.

 

Παίρνουμε τώρα τις ηχοστήλες, μετά το κεντρικό, αργότερα τα δύο πίσω και κατά Χριστούγεννα μεριά, χτυπάμε και το sub. :)

Ναι βρε δεν ειπαμε να τα παρεις ολα τωρα.Εγω μεσα σε 7 μηνες ολοκληρωσα το ηχοσυστημα μου αν και ημουν λιγο ατυχος και καηκε ενα twitter απο τα μπροστινα ηχεια.Οχι οτι το καταλαβαινεις οταν ακους μουσικη/βλεπεις ταινια αλλα το παρατηρησα μετα απο καιρο.Sub παρε ενα καλο αν βλεπεις πολλες ταινιες και αν ακους μουσικη προτιμα ενα γρηγορο να προλαβαινει τα μπασα των γρηγορων τραγουδιων.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...