Προς το περιεχόμενο

Απεχθές έγκλημα σε σκυλάκι στην εύβοια


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διάβασα παντως οτι για καποιο λόγο η αστυνομία δηλώνει αναρμόδια... και οτι το λιμενικό ειναι υπεύθυνο στο οποίο και έγινε η καταγγελία

 

 

Ας είναι αρμόδιος και ο Πρωθυπουργός ο ίδιος.Κλείσιμο του καταστήματος αμέσως και βαρβάτο πρόστιμο αν όχι και φυλάκιση στον ίδιο.Το ζωντανό παρά τα όσα διαβάζω κατά καιρούς χρήζει περισσότερης προσοχής γιατί ούτε οικογένεια έχει για προστασία, και επίσης οι μυρωδιές του φαγητού το καθιστούν εντελώς ανυπεράσπιστο στο κάθε ανθρωπόμορφο κτήνος.Τέλος πάντων ειλικρινά δεν μπορώ να γράψω άλλα συγχύστηκα πρωί πρωί άσχημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 550
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το εξωργιστικό ειναι οτι το σκυλί δεν πήγε καν μόνο του το δελέασε με φαγητό και έκανε οτι έκανε δηλαδη το ειχε στο μυαλό του να το κάνει ..... :mad:

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η μόρφωση φυσικά δεν παίζει κανένα ρόλο στη βρομιά που κρυβει ο καθένας στην ψυχή του

Ηράκλειο Κρήτης: Ο καθηγητής που κακοποιούσε τον σκύλο του κατηγορεί τους φιλόζωους επειδή έσωσαν το ζώο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Και παρεπιπτωντος, αμα γινοτανε μια τρομοκρατικη επιθεση στο Ισραηλ, οπως εχουνε γινει πολλες και ητανε μερικα παιδια νεκρα κανενας δεν θα εχανε υπνο, και ισα ισα αμα εκανε κανενας ποστ θα λεγανε οτι καλα να παθουνε.

 

  Η ευαισθησια μας ειναι επιλεκτικη οσο δεν παει. Επειδη εκανες ενα σχολιο στο φορουμ σχετικα με τους νεκρους της Γαζας πιστευεις οτι βοηθησες να αλλαξει κατι ? Οτιδηποτε? Δεν το εκανες για αυτους, για σενα το εκανες, για να νιωσεις καλυτερα. Αμα θες να αλλαξεις κατι φροντισε να εισαι ενταξει με τους γυρω σου και να τους φερεσαι σωστα. 

 

 Αμα θελεις να βοηθησεις αθωους γινε γιατρος και πηγαινε στην Αφρικη να βοηθησεις τα παιδακια, εκει τουλαχιστον θα μπορεσεις να κανεις την διαφορα. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα παντως οτι για καποιο λόγο η αστυνομία δηλώνει αναρμόδια... και οτι το λιμενικό ειναι υπεύθυνο στο οποίο και έγινε η καταγγελία

 

Ίσως λόγω περιοχής επειδή είναι παραθαλάσσια. Αν και σε τέτοιες περιπτώσεις συνήθως σε κάνουν μπαλάκι.

 

Πριν από 8-9 χρόνια είχα ανακαλύψει ότι η γειτόνισσα κακοποιούσε το σκυλί της. Αρχικά από τη συμπεριφορά (γαύγιζε και φερόταν επιθετικά σε όποιον έβλεπε αλλά αν το πλησίαζες ηρεμούσε σε έγλυφε στο χέρι και προσπαθούσε να σου δείξει τις πληγές του). Κατάφερα να την πιάσω σε βίντεο να του ρίχνει ξύλο με τη μάνικα και λοιπά χαριτωμένα. Πέρασα δυο μέρες ψάχνοντας στα τηλέφωνα ποιός είναι ο αρμόδιος για καταγγελία (αστυνομία, φιλοζωικες, μέχρι και σε κτηνιάτρους με παρέπεμψαν). Τελικά κατέβηκα και της τα έσυρα ο ίδιος. Ίσως έχουν αλλάξει τα πράγματα αλλά κάτι μου λέει ότι η αστυνομία τέτοιες περιπτώσεις δεν τις βλέπει όσο σοβαρά θα έπρεπε.

 

Στο οφτόπικ τώρα, μην πέφτετε στην παγίδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοι ανωμαλοι που σκοτωνεται σκυλακια,την επομενη φορα αντι για ενα τετραποδο ζωο προτιμηστε αλλο ενα ζωο,τον ανθρωπο και συγκεκριμενα τους φιλοζωους του ιντερνετ.Ναι ξερετε για ποια ρατσα ανθρωπου μιλαω,αυτους που σκοτωνουν οτι δεν ειναι χαριτωμενο,τρωνε κρεας σαν να μην εχουν ξαναδει και οι ιδιοι πολλες φορες δεν φροντιζουν σωστα τα κατοικιδια τους.Τι και αν εχουν γινει ολες οι απαραιτητες κινησεις για τον συγκεκριμενο?Μαλλον δεν  ειναι αρκετο για ορισμενους και πρεπει  να επεμβει ο Δημος,ΣΔΟΕ,ΙΚΑ,να διαδωσουμε τα στοιχεια του,να προτεψουμε κοσμο να αποφυγει το μαγαζι του,να απειλησουμε αυτον και την οικογενεια του κ.α.Και ανθρωποι πεθανει αλλα δεν ειδα καποιον να κανει τοσο αγωνα για τους δραστες.

 

 

ΥΓ.Μεχρι και πορεια οργανωνουν :blink:

 

 

Το να μην σκοτωνει καποιος τιποτα χωρις λογο δεν παιζει ?
Τι και αν εχουν γινει οι απαραιτητες κινησεις για τον συγκεκριμενο που αναφερεις,πιστευεις πως συνηθως τετοιες κινησεις εχουν καποιο ουσιαστικο αποτελεσμα?
Με την ιδια ανεση που ο συγκεκριμενος χτυπησε το σκυλακι θα μπορουσε και να ταισει εν αγνοια τους τους πελατες του στο μαγαζι του με κρεας απο σκυλο.Θεωρεις παραλογο που ορισμενοι θελουν να γινει ελεγχος στο μαγαζι του ?

 Και παρεπιπτωντος, αμα γινοτανε μια τρομοκρατικη επιθεση στο Ισραηλ, οπως εχουνε γινει πολλες και ητανε μερικα παιδια νεκρα κανενας δεν θα εχανε υπνο, και ισα ισα αμα εκανε κανενας ποστ θα λεγανε οτι καλα να παθουνε.

 

  Η ευαισθησια μας ειναι επιλεκτικη οσο δεν παει. Επειδη εκανες ενα σχολιο στο φορουμ σχετικα με τους νεκρους της Γαζας πιστευεις οτι βοηθησες να αλλαξει κατι ? Οτιδηποτε? Δεν το εκανες για αυτους, για σενα το εκανες, για να νιωσεις καλυτερα. Αμα θες να αλλαξεις κατι φροντισε να εισαι ενταξει με τους γυρω σου και να τους φερεσαι σωστα. 

 

 Αμα θελεις να βοηθησεις αθωους γινε γιατρος και πηγαινε στην Αφρικη να βοηθησεις τα παιδακια, εκει τουλαχιστον θα μπορεσεις να κανεις την διαφορα. 

 

Επιλεκτικη ευαισθησια ?
Μαλλον η Δημοκρατια ειναι επιλεκτικη.
Εμεις με τους γυρω μας ειμαστε ενταξει,ομως οι σκοπιμες αιματοχυσιες σε πολλες χωρες γινονται και θα εξακολουθουν να γινονται γιατι ετσι θελουν καποιοι αλλοι και οχι εμεις.
Οσο  για το τελευταιο που ειπες γιατι να ξενιτευτει καποιος στην Αφρικη οταν ολη η Αφρικη ειναι πλεον εδω ?
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Με την ιδια ανεση που ο συγκεκριμενος χτυπησε το σκυλακι θα μπορουσε και να ταισει εν αγνοια τους τους πελατες του στο μαγαζι του με κρεας απο σκυλο.

 

Δεν ξερω αν θα το πηγαινα τοσο μακρια, αλλα για καποιον λογο ειμαι σιγουρος πως ενας ανθρωπος που φερεται τοσο βαναυσα σε ενα ζωο (ενα ζωντανο πλασμα δηλαδη που δεν μπορει να αμυνθει και ειναι αδυναμο), θα μπορουσε εν δυναμει να φερθει εξισου βαναυσα σε ενα παιδι ή μια γυναικα. Εχω την αισθηση πως η Ψυχολογια θα συμφωνησει μαζι μου αν και δεν εχω ασχοληθει (αν και νομιζω πως καπου ειχε παρει το ματι μου καποια στιγμη μια ερευνα για ψυχωτικους και τη συμπεριφορα τους στα ζωα σε μικροτερες ηλικιες,αλλα δεν ειμαι σιγουρος).

Δεν νομιζω πως πρεπει να κρινουμε μοναχα το γεγονος μεμονωμενα δηλαδη αλλα να δουμε ολες τι προεκτασεις που μπορει να εχει. Δεν προκειται για καποιον που κλωτσησε ενα σκυλι οταν αυτο πηγε να του επιτεθει, ειναι καποιος που το δελεασε για να τον εμπιστευθει και μετα το σκοτωσε με αποτροπαιο τροπο. Αρα ειχε στο μυαλο του τη διαδικασια που επρεπε να ακολουθησει. Αυτο ως απαντηση σε οσους μπαινουν στη διαδικασια συγκρισης μιας βιαιοτητας σε ενα ζωο με εναν ανθρωπο.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Απολύτως σεβαστό (το ψιλοκατάλαβα είναι η αλήθεια αλλά τεσπα).Θα νοιώσεις περισσότερα για όλα τα παιδάκια του κόσμου όταν θα κάνεις δικά σου δεν μπορείς να το κάνεις τώρα και δεν σου απαντάω στερεότυπα.

 

Και που να σου πω πως μάλλον δεν θέλω να κάνω παιδάκια...  :shock:

 

και η μόρφωση φυσικά δεν παίζει κανένα ρόλο στη βρομιά που κρυβει ο καθένας στην ψυχή του

 

Ηράκλειο Κρήτης: Ο καθηγητής που κακοποιούσε τον σκύλο του κατηγορεί τους φιλόζωους επειδή έσωσαν το ζώο

 

Ε πως, παίζει και παρα παίζει. Η μόρφωση δεν έχει να κάνει μόνο με τα πτυχία και το επάγγελμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Επίσης εδώ λένε ανέκδοτα, ενω άνθρωποι στην γάζα πεθαίνουν.

 

Απο τα πιο καθυστερημένα σκεπτικά που έχω ακούσει. Σε φάση ότι δεν μπορώ να πιστέψω ότι ανθρώπινα μυαλά μπορούν να κάνουν τέτοιους συνειρμούς.

 

Καθυστερημένο σκεπτικό είναι όντως . Αλλά δεν είχε σκοπό για αυτό το θέμα μόνο , παντού για το ίδιο πράγμα μιλάνε τουλάχιστον "παντού" που κοιτάζω/ενημερώνομαι εγώ και είμαι σίγουρος οτί και στον τοίχο σας στο facebook τα ίδια γίνονται και στις σελίδες γενικότερα που μπαίνετε για να διαβάσετε κάνα νέο .

Ασχολούμαστε με ένα σκυλάκι που το σκότωσε ένας αμόρφωτος και αύριο θα σκοτώσει ένα άλλο ένας χωριάτης κτλ και καλό είναι αυτοί οι άνθρωποι να τιμωρούνται και να υπάρχει σωστή δικαιοσύνη γιατί έγκλημα είναι,όμως δεν μπορώ να πιστέψω πως τα ανθρώπινα μυαλά αφού αναρωτιέσαι πως κάνουν τέτοιους συνειρμούς μας πρήζουν τα παπάρια για ένα σκυλάκι και δεν μιλάω για αυτό το θέμα συγκεκριμένα μιλάω για την ελληνική ιντερνετική κοινότητα  όταν γίνονται πολύ χειρότερα γύρο μας και στην πούτσα μου λουλούδια και γύρο γύρο μέλισσες . Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω εγώ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα πιο καθυστερημένα σκεπτικά που έχω ακούσει. Σε φάση ότι δεν μπορώ να πιστέψω ότι ανθρώπινα μυαλά μπορούν να κάνουν τέτοιους συνειρμούς.

απο τα πιο ευστοχα μηνυματα που εχω δει,  εδω και 3 χρονια που διαβαζω την σελιδα ειτε σαν επισκεπτης ειτε σαν μελος ..

ουτε εγω μπορω να το πιστεψω ..

ενας αλλος  που του ειπα οτι ταιζω τα αδεσποτα αρχισε να μου λεει , γιατι δε ταιζω και τους  αστεγους και κατι τετοια περιεργα , αλλα αυτος εδω εφτασε στην γαζα το ξεφτιλησε τελειως !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αυτο που μου κάνει εντύπωση οσο αφορά το συγκεκριμένο περιστατικό και αφου εγινε σε κόσμο μπροστά ειναι πως δεν βρέθηκε ενας χριστιανός να κανει τιποτα

αμ γεια σου!!!!!! κανείς όμως ; αποκλείεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας αλλος  που του ειπα οτι ταιζω τα αδεσποτα αρχισε να μου λεει , γιατι δε ταιζω και τους  αστεγους και κατι τετοια περιεργα , αλλα αυτος εδω εφτασε στην γαζα το ξεφτιλησε τελειως !

To οτι εσυ ταιζεις τα αδεσποτα μπορει να ειναι ο λογος που καποιος αλλος σκοτωνει τα αδεσποτα, το σκεφτηκες ποτε; Οταν συντηρεις ενα κοπαδι αδεσποτα, αυτο αναπαραγεται με ταχεις ρυθμους, τα πολλα αδεσποτα ενοχλουν περισσοτερο κοσμο και αυξανεται η πιθανοτητα να βρεθει αναμεσα τους αυτος που θα κανει το "εγκλημα".

Το ταιζω τα αδεσποτα δεν ειναι λυση, το εχω αδεσποτα δεν ειναι λυση, το παιρνω ενα σκυλακι για την πλακα μου (και μετα το αφηνω να ζησει ελευθερο και χαρουμενο με τα αλλα αδεσποτα) δεν ειναι λυση.

 

Λυση υπαρχει και εδω, εφαρμοζεται αλλου, αλλα η Ελληνικη κοινωνια δεν ειναι ωριμη σαν συνολο να την αποδεχτει, αρα μην ριχνουμε ολο το φταιξιμο σε ενα μ@λ@κα που απλα ηταν λιγο ποιο μ@λ@κας απο τους υπόλοιπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ας είναι αρμόδιος και ο Πρωθυπουργός ο ίδιος.Κλείσιμο του καταστήματος αμέσως και βαρβάτο πρόστιμο αν όχι και φυλάκιση στον ίδιο.

 

Το μαγαζί γιατί να του το κλείσουν; Πώς συνδέεται με την κακοποίηση ζώου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

To οτι εσυ ταιζεις τα αδεσποτα μπορει να ειναι ο λογος που καποιος αλλος σκοτωνει τα αδεσποτα, το σκεφτηκες ποτε; Οταν συντηρεις ενα κοπαδι αδεσποτα, αυτο αναπαραγεται με ταχεις ρυθμους, τα πολλα αδεσποτα ενοχλουν περισσοτερο κοσμο και αυξανεται η πιθανοτητα να βρεθει αναμεσα τους αυτος που θα κανει το "εγκλημα".

Το ταιζω τα αδεσποτα δεν ειναι λυση, το εχω αδεσποτα δεν ειναι λυση, το παιρνω ενα σκυλακι για την πλακα μου (και μετα το αφηνω να ζησει ελευθερο και χαρουμενο με τα αλλα αδεσποτα) δεν ειναι λυση.

 

Λυση υπαρχει και εδω, εφαρμοζεται αλλου, αλλα η Ελληνικη κοινωνια δεν ειναι ωριμη σαν συνολο να την αποδεχτει, αρα μην ριχνουμε ολο το φταιξιμο σε ενα μ@λ@κα που απλα ηταν λιγο ποιο μ@λ@κας απο τους υπόλοιπους.

 

Πολιτισμένες λύσεις εφαρμόζονται και εδώ. Απλά η Ελληνική Κοινωνία θεωρεί τα κατοικίδια σαν "εξοπλισμό σπιτιού" ή "παιχνιδάκι για το κομπλεξικό παιδάκι" και μετά τα εγκαταλείπει όπου βρει (ειδικά λίγο πριν τις διακοπές).

 

Η σωστή λύση είναι αυτό που κάνει τώρα ο Δήμος Αθηναίων αλλά δεν γίνεται ακόμη σε μεγάλη κλίμακα. Συγκεντρώνει τα αδέσποτα, τα καταγράφει, τα εμβολιάζει, τα στειρώνει και τα επιστρέφει στο σημείο που τα βρήκε. Έτσι δεν αναπαράγονται και ταυτόχρονα δεν αποτελούν κίνδυνο (εκτός προφανώς από τα προβληματικά ζώα).

 

Αλλά αυτό πετυχαίνει μόνο όταν τα 2ποδα ζώα σταματήσουν να παίζουν με τα υπόλοιπα ζώα.

αμ γεια σου!!!!!! κανείς όμως ; αποκλείεται!

 

Κάθεσαι σε μια ταβέρνα και τρως, 

 

ο μαγαζάτορας φωνάζει ένα σκυλάκι που περνάει απο κει και καλά για να του δώσει μεζέ,

 

ο σκύλος πλησιάζει και αυτός σηκώνει μια καρέκλα και του σπαει το κεφάλι...

 

Πες μου τι θα μπορούσες να προλάβεις να κάνεις (και δεν είσαι ο superman ή ο Flash)...

Το μαγαζί γιατί να του το κλείσουν; Πώς συνδέεται με την κακοποίηση ζώου;

 

Δεν θα το κλείσουν γιατί ο ιδιοκτήτης σκότωσε το σκύλο, αλλά συνήθως επειδή αυτά πάνε σετάκι με το χαρακτήρα του ιδιοκτήτη, στοιχηματίζω πως δεν θα τηρούσε κανέναν από τους κανόνες λειτουργίας ενός καταστήματος.

 

Απο και και πέρα όμως και επειδή οι μαλακίες πρέπει να πληρώνονται, είτε του το κλείσουν είτε όχι, μόνος του θα κάθεται στην ταβέρνα και θα περιμένει να πατήσει το πόδι του κάνας ανήξερος πελάτης...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...