Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία πίνακα υπολογισμού


AfterForever

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Προσπαθώ να φτιάξω ένα site στο joomla.

Θέλω σε κάποιο σημείο να δημιουργήσω μια φόρμα που να διαλέγεις είδος πράξης, κάποιες τιμές και να σου κάνει κάποιους υπολογισμούς.

Κάτι σαν και αυτό.

http://www.ypothath.gr/htm/mortgage/index.php?option=com_content&view=article&id=171:main-cost-cost&catid=66:main-cost

 

Αν μου πείτε "κάντο σε c" ξέρω :Ρ Δηλαδή δεν ψάχνω να μου πείτε τον κώδικα που θα χρησιμοποιήσω.

Αυτό που δεν ξέρω είναι τι εργαλεία/πρόσθετα/αρχεία χρησιμοποιώ για να βάλω ένα τέτοιο ένθεμα στη σελίδα μου που θα τρέχει τον κώδικα που θα το γράψω. Δεν ξέρω αν τα λέω και καλά. Και μετά θα τη βρω την άκρη υποθέτω.

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που χρειάζεσαι είναι μια html φόρμα και όλα τα υπόλοιπα θα γίνουν με javascript - αυτό γίνεται και στο link σου. Αν κοιτάξεις στο source, θα δεις ένα κομμάτι ανάμεσα σε  < script > tags (~324 γραμμή) που χειρίζεται τη λογική και αμέσως μετά τη φόρμα, για να πάρεις μια ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά θα πρέπει είτε να κάνεις subit τη φόρμα και να κάνει reload η σελίδα είτε να χρησιμοποιήσεις και ajax, οπότε πας Θεσσαλονίκη μέσω Πάτρας (από Αθήνα :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που χρειάζεσαι είναι μια html φόρμα και όλα τα υπόλοιπα θα γίνουν με javascript - αυτό γίνεται και στο link σου. Αν κοιτάξεις στο source, θα δεις ένα κομμάτι ανάμεσα σε  < script > tags (~324 γραμμή) που χειρίζεται τη λογική και αμέσως μετά τη φόρμα, για να πάρεις μια ιδέα.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, έχω μερικές αποριούλες ακόμη :)

Έφτιαξα μια φόρμα σε html. Όλα οκ ως εδώ.

Τώρα δηλαδή αν γράψω :

<script type="text/javascript"> 

μπορώ από κάτω να αρχίσω να γράφω javascript κανονικά; Δε χρειάζομαι κάποιο ξεχωριστό αρχείο or something??

Επίσης 

1) Που γράφω τον κώδικα js ? Δηλαδή το <script> !@#@#!$#!@ </script> ; Σε ποιο σημείο δηλαδή του html αρχείου;  Μετά τη φόρμα;

2) Πως αναφέρομαι στα στοιχεία της φόρμας; Δηλαδή έχω ένα dropdown menu & ένα πεδίο αριθμού.

Πως θα του πω: If list.timi===tade && if (pedio.arithmou.tade=@$#@) then tade ξέρωγω; Υπάρχει κάπου που μπορώ να δω ένα τέτοιο παράδειγμα, γιατί μπερδεύομαι λίγο από τον κώδικα της παραπάνω σελίδας.

Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Υπάρχει ένα library, το jQuery που κάνει πιο εύκολο τον χειρισμό των html στοιχείων οπότε θα σου πρότεινα να το χρησιμοποιήσεις*

 

Το script μπορεί να είναι και σε ξεχωριστό αρχείο (προτείνεται) αλλά δεν είναι λάθος να το έχεις και μέσα στο ίδιο html / php / whatever αρχείο μέσα σε script tags,  ότι θες κάνεις. Αν είναι στο ίδιο αρχείο, το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι μη ζητάς κάτι χωρίς να το έχεις ήδη ορίσει, πχ θα φορτώσεις πρώτα το jQuery library και μετά το script στο οποίο το χρησιμοποιείς. Το ίδιο βέβαια ισχύει και αν είναι σε ξεχωριστό αρχείο, πρώτα υπάρχουν τα dependencies και μετά το script σου.

 

Μια λογική είναι να βάζεις όλα τα script στο τέλος του body

 

...script...

</body>

 

ώστε να μην περιμένει η html να φορτώσουν αυτά τα αρχεία πριν δείξεις κάτι, σε άλλες περιπτώσεις τα βάζεις στο head γιατί π.χ. υπάρχουν inline scripts που θέλουν να έχεις ήδη φορτώσει κάποια dependencies... όλα είναι κατά περίπτωση.

 

Για να μην το ψειρίζουμε όμως πάμε σε κάτι που σίγουρα δεν θα σου δημιουργεί πρόβλημα: βάλε ότι script χρειαστείς σε ξεχωριστό αρχείο και κάλεσέ το στο τέλος του head:

<head>
...
...
<script src="//ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.11.1/jquery.min.js"></script>
<script src="/path/gia/to/arxeioSou.js">
</head>

Τώρα, υπάρχει η φόρμα που έφτιαξες στο παραπάνω αρχείο και το js αρχείο σου, που ανοίγεις με ένα text editor και γράφεις ότι νομίζεις.

 

Εφόσον χρησιμοποιείς jQuery, θα βάλεις οτιδήποτε κάνεις μέσα στη δήλωση:

jQuery(document).ready(function($) {

//ολα εδώ μέσα

})΄

που σημαίνει: περίμενε να φορτώσει πρώτα το dom (η σελίδα) ώστε να υπάρχουν τα στοιχεία που αναφέρομαι και μετά δες τι γράφω στο script.

 

Δεν είναι δυνατόν να σου πω και πολλά παραπάνω γιατί δεν ξέρω τι θες να κάνεις και βέβαια πρέπει να υπάρχει και μια συγκεκριμένη html, απλά θα σου πω ότι αν ένα πεδίο σου είναι κάπως έτσι:

<input name="enaonoma" value="123456">

αυτό:

var myValue = $('input[name="enaonoma"]').val();

θα περιέχει σαν string το 12345

 

Το $ αναφέρεται στο jQuery library και περικλείει το στοιχείο που θα του πες σε ένα jQuery object κάνοντας διαθέσιμες τις μεθόδους που έχει, στο παράδειγμά μου τη μέθοδο val().

 

Περισσότερα αν θες με κάτι πιο συγκεκριμένο.

Επεξ/σία από alou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...