Προς το περιεχόμενο

Πιστωτικη Καρτα Χωρις Εκαθαριστηκο - ΑΛΗΘΕΙΑ? -


Demcoratus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

χωρίς να έχω ασχοληθεί καθόλου απλά ψάχνοντας λιγάκι το συγκεκριμένο Link κατέληξα στα εξής..

 

ισως ΔΕΝ ειναι μούφα.

 

Με την έννοια ότι αυτή η εταιρία αναλαμβάνει ηλεκτρονική πληρωμή λογαριασμών κτλ.

 

μπορεί σε κάποια χώρα κάποιος να μπορεί να βγάζει πιστωτικές σε Ευρωπαίους πολίτες (κατοίκους αυτής της χώρας όμως- με φυσική διεύθυνση εκει δηλαδή) 

 

και απλά να χρησιμοποιεί την δική του η κάποια φάση POBOX και να κάνει την χαρτούρα για πάρτι σας και απο εκει και πέρα εσέις να πληρώνετε αυτή την europay και εκείνη με την σειρά της την τράπεζα...

 

Παράνομο ή όχι νόμιμο άλλα ούτε παράνομο (γκρίζο) αν ο τύπος που σκέφτηκε την όλη κομπίνα δεν θέλει το κακό σας και απλα μαζεύει 20ρικα (και εσείς απο την άλλη πληρώνετε τις οφειλές σας στην κάρτα) δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα. 

 

Καπως ετσι το καταλαβα και εγω...εχω ατομο που ειναι στο να παραλαβει την καρτα απο την τραπεζα (να υπογραψει δηλαδη συμβαση) περιμενω να διαβασω τι θα γραφει μεσα

τελικα δε καταλαβα, εμπλεξες ή οχι;

 

Ακόμα δεν έχω φτάσει στο σημείο να πω κάτι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο 8 μιλαει για "εγκριση αιτησης πιστωσης απο την τραπεζα"....

 

δηλ. μπορει να σου πει οτι δεν εγκριθηκε τελικα? και απλα να σου χει φαει το 20/25αρι ? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο 8 μιλαει για "εγκριση αιτησης πιστωσης απο την τραπεζα"....

 

δηλ. μπορει να σου πει οτι δεν εγκριθηκε τελικα? και απλα να σου χει φαει το 20/25αρι ? :)

 

H κυρια που μιλήσαμε στο τηλέφωνο επανειλημμένα και ρητά μου έλεγε οτι είναι εγκεκριμένη 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο 8 μιλαει για "εγκριση αιτησης πιστωσης απο την τραπεζα"....

 

δηλ. μπορει να σου πει οτι δεν εγκριθηκε τελικα? και απλα να σου χει φαει το 20/25αρι ? :)

Το 20άρικο (ή 25) μπορούσε να το αποφύγει σύμφωνα με το 7 νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως τα "έξοδα φακέλου" έχουν καταργηθεί, γιατί τσιμπούσαν οι τράπεζες κάτι 80έυρα σε κάθε δάνειο που βγάζανε..

Edit: Ύστερα από ενέργειες της «Κίνησης πολιτών Δανειοληπτών» και του ΙΝΚΑ/ΓΕΝΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ, δικαστική απόφαση (υπ' αρ. 3084/2010 απόφαση του Ειρηνοδικείου Αθηνών) έκρινε παράνομα και καταχρηστικά τα έξοδα αυτά καθώς συνιστούν "αδικαιολόγητο πλουτισμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 20άρικο (ή 25) μπορούσε να το αποφύγει σύμφωνα με το 7 νομίζω

Αλλά προς το τέλος λέει ότι θα πλήρωνε 100 ευρώ χωρίς το 20άρικο, ενώ τώρα θα πληρώσει άλλα 60. Γλιτώνει 20 ευρώ δηλαδή... :unsure:

 

Εγώ παρατήρησα τα εξής διαβάζοντας την σύμβαση:

 

ι) Αναφέρει ότι το τραπεζικό ίδρυμα το επιλέγει η εταιρεία και όχι ο πελάτης.

 

ιι) Αναφέρει ετήσια συνδρομή, έσοδο στο οποίο στόχευαν πολλές πιστωτικές κάποτε.

 

ιιι) Λέει σε διάφορα σημεία ότι σου πιστώνει τα 80 ευρώ, αν αγοράσεις προϊόντα από την εταιρεία, αξίας 250 ευρώ. Νομίζω ότι δεν εννοεί να κάνεις χρήση της κάρτας γενικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά προς το τέλος λέει ότι θα πλήρωνε 100 ευρώ χωρίς το 20άρικο, ενώ τώρα θα πληρώσει άλλα 60. Γλιτώνει 20 ευρώ δηλαδή... :unsure:

 

Εγώ παρατήρησα τα εξής διαβάζοντας την σύμβαση:

 

ι) Αναφέρει ότι το τραπεζικό ίδρυμα το επιλέγει η εταιρεία και όχι ο πελάτης.

 

ιι) Αναφέρει ετήσια συνδρομή, έσοδο στο οποίο στόχευαν πολλές πιστωτικές κάποτε.

 

ιιι) Λέει σε διάφορα σημεία ότι σου πιστώνει τα 80 ευρώ, αν αγοράσεις προϊόντα από την εταιρεία, αξίας 250 ευρώ. Νομίζω ότι δεν εννοεί να κάνεις χρήση της κάρτας γενικά...

Απλά τα γλιτώνεις αν δε σου φέρουν καθόλου την κάρτα. Δεν ξέρω τι είναι ακριβώς, θα δείξει αφού την πήρε ο φίλος. Πιστεύω ότι θα είναι κάτι σαν members card μόνο για συγκεκριμένα προϊόντα-καταστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μου δημιούργησε ένα ερώτημα. Ο κούριερ περίμενε να διαβάσει και να υπογράψει ο φίλος τη σύμβαση;

 

Γιατί αλλιώς, δε θα μπορούσε να ξέρει για το προαιρετικό, αφού ούτε τηλεφωνικώς του το είπαν και προφανώς ούτε ο κούριερ θα τον ενημέρωσε. Επιπλέον μου φαίνεται λίγο παράξενο να χρησιμοποιούν κούριερ και να ρισκάρουν να βάλουν τα έξοδα από την τσέπη τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μου δημιούργησε ένα ερώτημα. Ο κούριερ περίμενε να διαβάσει και να υπογράψει ο φίλος τη σύμβαση;

 

Γιατί αλλιώς, δε θα μπορούσε να ξέρει για το προαιρετικό, αφού ούτε τηλεφωνικώς του το είπαν και προφανώς ούτε ο κούριερ θα τον ενημέρωσε. Επιπλέον μου φαίνεται λίγο παράξενο να χρησιμοποιούν κούριερ και να ρισκάρουν να βάλουν τα έξοδα από την τσέπη τους.

Ε καλά ο Κούριερ δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει και να ενημερώσει εννοείται! Ούτε θα σου πει αυτός να κάτσεις να το διαβάσεις. Εσύ πρέπει να το ζητήσεις αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ μέσα στη σύμβαση δε λένε τίποτα για την κάρτα (για την ακρίβεια λένε ότι θα είναι visa η master-ΚΑΤA ΛΕΞΗ MASTER) ψάχνετε αν είναι σκαμ ακόμα;;

Ας ελπίζουμε ότι ο φίλος θα χάσει μόνο το 20€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως τα "έξοδα φακέλου" έχουν καταργηθεί, γιατί τσιμπούσαν οι τράπεζες κάτι 80έυρα σε κάθε δάνειο που βγάζανε..

 

Edit: Ύστερα από ενέργειες της «Κίνησης πολιτών Δανειοληπτών» και του ΙΝΚΑ/ΓΕΝΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ, δικαστική απόφαση (υπ' αρ. 3084/2010 απόφαση του Ειρηνοδικείου Αθηνών) έκρινε παράνομα και καταχρηστικά τα έξοδα αυτά καθώς συνιστούν "αδικαιολόγητο πλουτισμό.

 

 

Αλλά προς το τέλος λέει ότι θα πλήρωνε 100 ευρώ χωρίς το 20άρικο, ενώ τώρα θα πληρώσει άλλα 60. Γλιτώνει 20 ευρώ δηλαδή... :unsure:

 

Εγώ παρατήρησα τα εξής διαβάζοντας την σύμβαση:

 

ι) Αναφέρει ότι το τραπεζικό ίδρυμα το επιλέγει η εταιρεία και όχι ο πελάτης.

 

ιι) Αναφέρει ετήσια συνδρομή, έσοδο στο οποίο στόχευαν πολλές πιστωτικές κάποτε.

 

ιιι) Λέει σε διάφορα σημεία ότι σου πιστώνει τα 80 ευρώ, αν αγοράσεις προϊόντα από την εταιρεία, αξίας 250 ευρώ. Νομίζω ότι δεν εννοεί να κάνεις χρήση της κάρτας γενικά...

 

 

Εδώ μέσα στη σύμβαση δε λένε τίποτα για την κάρτα (για την ακρίβεια λένε ότι θα είναι visa η master-ΚΑΤA ΛΕΞΗ MASTER) ψάχνετε αν είναι σκαμ ακόμα;;

Ας ελπίζουμε ότι ο φίλος θα χάσει μόνο το 20€

Εγώ πάντως νομίζω ότι ειναι σαφές πως η πιστωτική αυτή κάρτα ΔΕΝ θα εκδοθεί απο κάποια ελληνική τράπεζα... άρα όλα αυτά που λέτε θα μπορούσαν να ειναι άτοπα με την έννοια ότι θα μπορούσε να ειναι legit deal πάραυτα...

 

Το θέμα ειναι αν όντος όμως σου εκδίδουν κάρτα....  (εγώ ας πουμε έχω μια γερμανική visa επειδή ο πατέρας μου ειναι μόνιμος κάτοικος εκει πέρα και με την διεύθυνσή του έβγαλα μια και ας μην μένω γερμανία.... )

 

 

Τώρα το ότι η εταιρία θα επιλέξει τι κάρτα θα βγάλεις και αυτό φυσικό μου φαίνεται γιατι δεν γίνεται να βγάλει 1000 κάρτες απο μια τράπεζα θα υποψιαστεί η τράπεζα ότι κάτι δεν πάει καλά.... οπότε ανάλογα με το τι βολεύει ανα περιπτωση θα διαλέξει η εταιρία χώρα και τράπεζα και κατ επέκταση και είδος πιστωτικής... normal μεχρι εδώ. 

 

 

Δεν λέω ότι δεν παίζει να είναι απάτη απλά προς το παρόν δεν βρίσκω πειστήρια (πέρα απο το να σε πάρουν τηλέφωνο σε φάση τηλεμάρκετινγκ... )..

 

όσο για το 20 που έγινε 25 μπορεί πολύ απλά 20€ για την κάρτα +5 για την κούριερ και στο συμβόλαιο λένε για 20 και όχι 25 γιατι μιλάνε για τα έξοδα της κάρτας που ειναι 20.... 

 

λογικό ειναι να θέλουν να πληρώσεις την κούριερ γιατι φανταστείτε να πουν πως ενδιαφέρονται 100 άτομα και να το μετανιώσουν μετά; 500€ ζημιά θα είχαν... 

 

 

όσο για το αποτέλεσμα σε Link απο την google που σηκώθηκε πιο πάνω δεν μοιάζει να μιλάνε για το ίδιο πράγμα τα link που λένε για scam κάτι σαν πυραμίδα που θα πληρωνόταν ακούγεται η europay στην οποία αναφέρονται και παραπονιούνται αυτοί.... εδω μιλάμε απλά για έκδοση πιστωτικής... 

 

Πραγματικά ενδιαφέρομαι να δω πως θα καταλήξει αυτό το σενάριο,... περιμένω πως και πως ο TS να πεί τα καθέκαστα :P

 

Αυτό που δεν μου άρεσε ειναι ότι ζητάνε πληρεξούσιο με ισχύ 2 μηνών.... μπορεί να σου βγάλουν όντως κάρτα κανονική visa/mastercard αλλά μετά να στην σκάσουν αλλιώς... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τα +5ευρω είναι για την πληρωμή του κουριερ

να δώσω κάποιες πληροφορίες εξτρά ύστερα από τηλεφωνική συνομιλία με την κυρία αυτή

 

είναι πιστωτική ή χρεωστική?

: Πιστωτική

 

θα την παραλάβω από κατάστημα Πειραιώς που διάλεξα? και θα γράφει επάνω "Πειραιώς"

: Ναι για αυτό και σας δόθηκε αυτή η επιλογή (Κατα λέξη)

 

θα μπορώ για παράδειγμα να πάω μετά στον κοτσόβολο και να πάρω με δόσεις?

: Φυσικά,εννοείται

 

Δεν είναι ρίσκο για την τράπεζα που την εκδίδει? Όσο αφορά την ανάληψη/αγορά και εξαφάνιση του οφειλέτη?

: Είναι καινούργιο εγχείρημα και προέρχεται από ευρωπαϊκά κονδύλια

 

Θα έχει ετήσια συνδρομή?

: όχι

 

Μου είπατε κάτι και για δάνειο? πως λειτουργεί?

: με το πέρας 6 μηνών ορθής χρήσης της κάρτας θα δεχθείτε ένα τηλέφωνο από αρμόδιο τμήμα για διπλασιασμό του ορίου πίστωσης , επιπλέον θα έχετε προεγκεκριμένο δάνειο μέχρι 5.000€ για ανέργους εώς και 30.000€ ανάλογα με το εισόδημά σας

 

---------

 

Επίσης ο κούριερ δεν ήξερε λεπτομέριες, το μόνο που μου ανέφερε ήταν ότι 1η μέρα προχτές παρέδωσε από τις 09.00 μέχρι και εμένα στις 15:00 περίπου στις 15 αιτήσεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...