Προς το περιεχόμενο

Νέοι mobile Haswell CPUs από την Intel, προορίζονται για τους ανανεωμένους MacBook Pro


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Intel ανακοίνωσε νέους επεξεργαστές Haswell, σχεδιασμένους ειδικά για υψηλών προδιαγραφών notebooks, οι οποίοι ενδέχεται να βρίσκονται στους ανανεωμένους MacBook Pro με οθόνη Retina της Apple, των 13 και 15 ιντσών.Τα νέα chips της Intel αποτελούνται από τρεις Core i5 και τρεις Core i7 επεξεργαστές, που αποτελούν τους διαδόχους των chips που βρίσκονται στους σημερινούς MacBook Pro των 13 και 15 ιντσών με οθόνη Retina. Οι νέοι επεξεργαστές, έχουν κατά 200MHz υψηλότερη συχνότητα λειτουργίας από τα σημερινά Haswell chips.

 

Ο Intel Core i7-4770HQ στα 2.2GHz αποτελεί τον αντικαταστάτη του Core i7-4750 (2.0GHz) που χρησιμοποιείται στο lower-end μοντέλο MacBook Pro 15-inch με οθόνη Retina ενώ το μοντέλο Core i7-4870HQ των 2.5GHz αποτελεί το διάδοχο του μοντέλου Core i7-4850 των 2.3GHz που βρίσκουμε στον high-end MacBook Pro 15-inch με οθόνη Retina. Ο Core i7-4890HQ στα 2.8GHz αντικαθιστά τον επεξεργαστή Core i7-4960 των 2.6GHz που αποτελεί μία από τις επιλογές build-to-order.

 

Επίσης τα νέα μοντέλα Core-i5 4278U (2.6GHz), Core i5-4308U (2.8GHz) και Core i7-4578U (3.0GHz) αποτελούν υψηλότερα χρονισμένα κατά 200MHz chips σε σχέση με τα υπάρχοντα Core i5-4258, Core i5-4288 και Core i7-4558 που βρίσκονται στο εσωτερικό των σημερινών MacBook Pro 13-inch με οθόνη Retina.

 

Σύμφωνα με πληροφορίες οι νέοι MacBook Pro με οθόνη Retina δεν αναμένεται να διαθέτουν σημαντικές αλλαγές σε σχέση με τα σημερινά μοντέλα. Οι σημαντικές αλλαγές -και στην σχεδίαση/ αισθητική- αναμένονται με τα Broadwell chips της Intel, που έχουν δρομολογηθεί για το 2015.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Link.png Site: Macrumors

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν τα αμάξια τα έκαναν, βγάζουν facelift πριν βγάλουν το καινούριο μοντέλο.
Τα έχει κάνει μαντάρα η intel με τους νέους της επεξεργαστές, ακόμα έχει πρόβλημα να βγάλει τους broadwell ενώ υποτίθεται ότι το 2015 θα βλέπαμε τους skylake...
Aπό τo 2011 δουλεύουν στους broadwell κι έχουν μείνει στάσιμοι τόσο καιρό, φυσικά λεφτά δε χάνουν, μιας και ανταγωνισμό δεν έχουν δυστυχώς...

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να καταλαβω δηλαδη διαμαρτυρεσαι που εχεις εναν ηδη γρηγορο και power efficient επεξεργαστη που αποδεδειγμενα αντεχει στο χρονο ενω εχεις λεφτα για ξοδεμα και θαθελες να παρεις κατι ελαφρως καλυτερο αναβαθμιζοντας καθε λιγο και λιγακι; 

 

ανεξαρτητως ανταγωνισμου οι διαφορες ανα γενια εδω και χροοονια ειναι το πολυ ±15% αυξηση αποδοσης ποσο μαλλον οταν ειναι tick-tock φαση που δεν αλλαζει αρχιτεκτονικη και απλα σμικραινει με τους broadwell, οι οποιοι δε φερνουν και καμια επανασταση...

 

ωρες-ωρες μερικοι  τρωγεστε με τα ρουχα σας,

ή απλα γραφετε για να γραφετε..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει ουτε ενα σχολιο στα νεα που διαβαζω που να μην γκρινιαζουν.δεν γινεται ρε παιδι μου.

αψογα να ειναι τα νεα καποιος θα κραξει η θα κανει ασχετα σχολια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να καταλαβω δηλαδη διαμαρτυρεσαι που εχεις εναν ηδη γρηγορο και power efficient επεξεργαστη που αποδεδειγμενα αντεχει στο χρονο ενω εχεις λεφτα για ξοδεμα και θαθελες να παρεις κατι ελαφρως καλυτερο αναβαθμιζοντας καθε λιγο και λιγακι; 

 

ανεξαρτητως ανταγωνισμου οι διαφορες ανα γενια εδω και χροοονια ειναι το πολυ ±15% αυξηση αποδοσης ποσο μαλλον οταν ειναι tick-tock φαση που δεν αλλαζει αρχιτεκτονικη και απλα σμικραινει με τους broadwell οι οποιοι δε φερνουν και καμια επανασταση...

 

ωρες-ωρες μερικοι  τρωγεστε με τα ρουχα σας

Aκριβώς το αντίθετο λέω, ότι οι haswell refresh και οι broadwell δεν προσφέρουν τίποτα παραπάνω ειδικά όταν έχουν καθυστερήσει τόσο πολύ να βγουν και θα έπρεπε να περάσουν κατευθείαν στους skylake.

Εννοείται ότι δεν πρόκειται ν'αγοράσω επεξεργαστή μέχρι να βγουν οι skylake και ακόμα και τότε θα το σκεφτώ ανάλογα, ο e8400 μου μια χαρά είναι ακόμα μετά από 6 χρόνια, ούτε λεφτά για ξόδεμα έχω ούτε αναβαθμίζω κάθε 3 και λίγο όπως βλέπεις...

 

Κι ούτε έχω κανένα λόγο να τα χώσω στην intel για την ποιότητα των προϊόντων της από τα οποία είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, όταν όμως βλέπω ότι έχουν κολλήσει κι έχουν μείνει στάσιμοι είτε επειδή τα βρήκαν κάπου δύσκολα είτε επειδή δεν υπάρχει ανταγωνισμός και δε βιάζονται, να μην το πω γιατί κάποιοι θα προτρέξουν να πουν ότι την κράζω; Ας γράφει κάποιος τότε κάτω από κάθε θέμα ό,τι κι αν είναι, μπράβο στην intel, apple, samsung κοκ, να κάνουμε όλοι like και να είμαστε ευχαριστημένοι...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκριβώς το αντίθετο λέω, ότι οι haswell refresh και οι broadwell δεν προσφέρουν τίποτα παραπάνω ειδικά όταν έχουν καθυστερήσει τόσο πολύ να βγουν και θα έπρεπε να περάσουν κατευθείαν στους skylake.

Εννοείται ότι δεν πρόκειται ν'αγοράσω επεξεργαστή μέχρι να βγουν οι skylake και ακόμα και τότε θα το σκεφτώ ανάλογα, ο e8400 μου μια χαρά είναι ακόμα μετά από 6 χρόνια, ούτε λεφτά για ξόδεμα έχω ούτε αναβαθμίζω κάθε 3 και λίγο όπως βλέπεις...

 

Κι ούτε έχω κανένα λόγο να τα χώσω στην intel για την ποιότητα των προϊόντων της από τα οποία είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, όταν όμως βλέπω ότι έχουν κολλήσει κι έχουν μείνει στάσιμοι είτε επειδή τα βρήκαν κάπου δύσκολα είτε επειδή δεν υπάρχει ανταγωνισμός και δε βιάζονται, να μην το πω γιατί κάποιοι θα προτρέξουν να πουν ότι την κράζω; Ας γράφει κάποιος τότε κάτω από κάθε θέμα ό,τι κι αν είναι, μπράβο στην intel, apple, samsung κοκ, να κάνουμε όλοι like και να είμαστε ευχαριστημένοι...

 

 

δεν βγαζουν νοημα αυτα που γραφεις.. κι εγω μεταπηδησα απο e8500 σε i5 2500k και ειδα διαφορα,

που πλεον δε θα δω συντομα με τα incoming μοντελα

 

εσυ ομως δε χρειαζεται να περιμενες broadwell ή skylake για να δεις διαφορα.. ήδη με τους Haswell θα δεις τεραστια διαφορα που θα αντεξει για μια 5ετια τουλαχιστον,

 

αν ωστοσο περιμενεις το breaktrhough και αναβαθμιζεις καθε 10 χρονια τοτε σε καλο δρομο εισαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν βγαζουν νοημα αυτα που γραφεις.. κι εγω μεταπηδησα απο e8500 σε i5 2500k και ειδα διαφορα,

που πλεον δε θα δω συντομα με τα incoming μοντελα

 

εσυ ομως δε χρειαζεται να περιμενες broadwell ή skylake για να δεις διαφορα.. ήδη με τους Haswell θα δεις τεραστια διαφορα που θα αντεξει για μια 5ετια τουλαχιστον,

 

αν ωστοσο περιμενεις το breaktrhough και αναβαθμιζεις καθε 10 χρονια τοτε σε καλο δρομο εισαι...

Oι Haswell δεν υποστηρίζουν ούτε ddr4 ούτε pci-express 3.0 ούτε καν πλήρως το directx 12, δεν είναι καλή αγορά τώρα, αν δεν επείγεται κάποιος για αγορά γιατί διαφορά φυσικά και θα δεις, το σημαντικό είναι αν έχεις την ευχέρεια να κάνεις την αγορά σου στο σωστό τάιμινγκ.

Αναβάθμιση δεν κάνω ανάλογα με τα χρόνια αλλά ανάλογα με το τι μου προσφέρει το μηχάνημα που έχω και τι μπορεί να μου προσφέρει η ενδεχόμενη αλλαγή, πλέον δεν είναι απαραίτητο να ξηλώνεσαι κάθε 2-3 χρόνια για υπολογιστή, μια χαρά κρατάει και χωρίς σημαντικές υποχωρήσεις.

Το να αλλάξεις επεξεργαστή σημαίνει ότι θα πρέπει να αλλάξει και motherboard και μνήμες, πιθανώς θα πρέπει ν'αλλάξεις και κάρτα γραφικών. Tα τελευταία χρόνια υπάρχει στασιμότητα όχι μόνο στους επεξεργαστές αλλά και στις κάρτες γραφικών, λογικά σε 1-1,5 χρόνο θα έχουμε τη νέα γενιά, οπότε και πλέον θα είναι καλή περίοδος για αγορά υπολογιστή, μέχρι τότε εγώ το μόνο που θα χάσω είναι να κάνω υπομονή να παίξω τότε τα παιχνίδια που χρειάζονται αποκλειστικά directx12, ε, μπορώ να το αντέξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο ινσομνια εισαι φιλε... δεν αξιζει να αγοραζεις μηχανημα και να το σκοτωνεις μετα απο πανω απο 5 χρονια οταν δε θα κοστιζει μία, ειδικα οταν αναφερεις directx και παιχνιδια...

 

δηλαδη τι μου λες οτι θα περιμενεις αλλα 2 χρονια για να αγορασεις next-gen hardware ενω ηδη εδω και 2-3 χρονια εχεις χασει τη δυνατοτητα να παιζεις σε top επιπεδο...

πολλη αναμονη και πολλες παραχωρησεις με το αναλογο τιμημα...

 

ηδη τη τελευταια 2-3ετια  ο διπυρηνος σου θα δημιουργει bottleneck ακομα κι αν εχεις συμπαθητικη καρτα...

αν ειχες εστω εναν βαρβατο lga775 quad θαλεγα οκ αλλα με το διπυρηνακο ακομα και overclocked δυσκολο...

 

εγω για παραδειγμα δινω 150 ευρω καθε 2 χρονια για gfx και με αλλα 150 ευρω απο τη πωληση της παλιας παιρνω μια των 300 ειτε λιγους μηνες μετα τη κυκλοφορια της ειτε απο καποια καλη προσφορα απο εδω ετσι εχω διαδοχικα   gtx770, gtx570, gtx280 κλπ.

 

και οταν αναβαθμισα σε SandyBridge και z77 mobo ddr3 κλπ. ολα τα αγορασα μισοτιμης αφου το προηγουμενο μηχανημα c2duo επιανε λεφτα

 

γιαυτο σου λεω ο κυκλος που εσυ προσωπικα κρινεις να αναβαθμιζεις ειναι τεραστιος (εχεις μεινει 4-5 γενιες πισω και αν περιμενεις skylake θα πας πολυ παραπανω) για να ασκεις τετοιου ειδους κριτικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι Haswell δεν υποστηρίζουν ούτε ddr4 ούτε pci-express 3.0 ούτε καν πλήρως το directx 12, δεν είναι καλή ...

Pci-e 3 υποστηρίζουν, directX12 που ακριβώς το χρειάζεσαι στα ενσωματωμένα γραφικά, το ίδιο και την ddr4 που θα βγει σε 2 μήνες με τρελές τιμές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω όμως ότι πρέπει να δούμε φορητούς χαμηλού κόστους με αξιοπρεπέις επιδόσεις...

Μια χαρά αξιοπρεπέστατες επιδόσεις έχουν οι χαμηλού κόστους υπολογιστές... Με 350€ παίρνεις ωραιότατο i3!

Να μη σου πω οτι αν κάνεις μόνο browsing παίρνεις με ακόμα λιγότερα λεφτά ένα tablet και είσαι πάλι μια χαρά!

 

Τώρα αν εννοείς ότι θες να πάρεις το τελευταίο MacBook Air, με i7, 16gb Ram, 1TB ssd, Retina κλπ κλπ με 500€, τότε μην έχεις πολλές ελπίδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...