Προς το περιεχόμενο

Η CB280HK είναι μία πιο προσιτή, 4Κ οθόνη 28 ιντσών από την Acer


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τις οθόνες 28 ιντσών ανάλυσης 4Κ να κάνουν όλο και πιο έντονη την παρουσία τους στην αγορά, η Acer αποφάσισε να εμπλουτίσει τη γκάμα της με μια ακόμη τέτοια οθόνη, η οποία έχει την ονομασία CB280HK και έχει ήδη κάνει την εμφάνισή της στην Ευρώπη, καθώς είναι διαθέσιμη για προπαραγγελία.Με τιμή περί τα €500, η νέα αυτή οθόνη, την οποία μπορείτε να δείτε και στη σχετική φωτογραφία, έχει ανάλυση 3840 x 2160 pixels, και είναι εφοδιασμένη με ΤΝ panel συνδυασμένο με οπίσθιο φωτισμό LED, έχοντας έτσι στατικό λόγο αντίθεσης 1.000:1 και χρόνο απόκρισης 1ms.

 

Παράλληλα είναι εφοδιασμένη με θύρες HDMI 1.4, DisplayPort 1.2, Mini-DisplayPort 1.2, και DVI, διαθέτει ρυθμιζόμενη βάση καθώς και 100 mm VESA mount ενώ το panel της καλύπτει το 72% της χρωματικής παλέτας NTSC.

 

Προς το παρόν δεν έχει γίνει γνωστό το πότε θα ξεκινήσει η κυκλοφορια της και το εάν αυτή θα επεκταθεί και σε άλλες αγορές εκτός της Ευρωπαϊκής.

 

Link.png Site: Tom's Hardware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλο σημαδι το οτι οι τιμες πεσφτουν,το θεμα ειναι ομως οτι ακομη δεν εχει ερθει η ωρα τους,δεν εχουν βγει ακομη καλες gpu για gaming(γνωμη μου) και δεν ειναι ips panel(αραγε θα υπαρξει ποτε ips οθονη με 1-5 ms χρονο αποκρισης?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

υπάρχουν IPS με 5ms, εκτός αν εννοείς 4Κ...

 

 

κατά τα άλλα προτιμώ να περιμένω προς το τέλος της χρονιάς για 4Κ ΑΗVA από ΑUO...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με την σειρά μου θα πω το εξής.........που στο καλό είναι χρήσιμο το 4Κ σε 28" ?!?! Ακόμα και τέλεια gpu να έχεις που να βγάζει 4Κ σαν καθαρό νερό,πως να το δεις στης 28" την ποιότητα αυτή?

Απλά είναι ένα ερώτημα που με απασχολεί,βλέποντας της εταιρείες να βγάζουν 2Κ και 4Κ σε μικρές ίντσες που για το ανθρώπινο δεν μπορεί να το παρατηρήσει!! :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Και με την σειρά μου θα πω το εξής.........που στο καλό είναι χρήσιμο το 4Κ σε 28" ?!?! Ακόμα και τέλεια gpu να έχεις που να βγάζει 4Κ σαν καθαρό νερό,πως να το δεις στης 28" την ποιότητα αυτή?</p>

<p>Απλά είναι ένα ερώτημα που με απασχολεί,βλέποντας της εταιρείες να βγάζουν 2Κ και 4Κ σε μικρές ίντσες που για το ανθρώπινο δεν μπορεί να το παρατηρήσει!! :) </p>

 

Έχεις δει ποτέ 4Κ από κοντά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος να την παρει για να δει τι?Ε ρε ματαιοδοξίες

Οτι εβλεπες στην ποιοτητα DVD απεναντι στο bluray περιπου..

Η εξελιξη δεν σταματα,το θεμα ολο ειναι τα χρηματα που θα πρεπει να δωσουμε ολοι ξανα καποια στιγμη αλλα αυτο δεν αναιρει το οτι ειναι εξαιρετικες σε ποιοτητα.Περιμενουμε καινουργιες gpu λοιπον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με την σειρά μου θα πω το εξής.........που στο καλό είναι χρήσιμο το 4Κ σε 28" ?!?! Ακόμα και τέλεια gpu να έχεις που να βγάζει 4Κ σαν καθαρό νερό,πως να το δεις στης 28" την ποιότητα αυτή?

Απλά είναι ένα ερώτημα που με απασχολεί,βλέποντας της εταιρείες να βγάζουν 2Κ και 4Κ σε μικρές ίντσες που για το ανθρώπινο δεν μπορεί να το παρατηρήσει!! :)

28'' ιντσες ειναι μικρη??Σε αποσταση 0,5 μετρου?Ακομα και 1 μετρου,παραπανω λιγο δυσκολο να παιζεις στο pc.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με την σειρά μου θα πω το εξής.........που στο καλό είναι χρήσιμο το 4Κ σε 28" ?!?! Ακόμα και τέλεια gpu να έχεις που να βγάζει 4Κ σαν καθαρό νερό,πως να το δεις στης 28" την ποιότητα αυτή?

Απλά είναι ένα ερώτημα που με απασχολεί,βλέποντας της εταιρείες να βγάζουν 2Κ και 4Κ σε μικρές ίντσες που για το ανθρώπινο δεν μπορεί να το παρατηρήσει!! :)

 

Πολλοι προγραμματιστες θα ηθελαν μια φθηνη 4k για να ανοιγουν πολλα παραθυρα κωδικα η ενα σωρο panels στο visual studio , εχοντας ταυτοχρονα τη δυνατοτητα να αυξησουν την ποιοτητα των fonts

 

Ουτε 60 fps χρειαζονται ουτε την απολυτη χρωματικη πιστοτητα

 

Μην υποθετεις οτι ολη η βιομηχανια κινειται με αξονα το gaming.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά,στο pc μου αυτή την στιγμή έχω FHD samsung 27" και στο σπίτι που έμενα,μέχρι να πάρω τηλεόραση κανονική,καθόμουν στα 2-2,5 μέτρα και έπαιζα και διάβαζα μια χαρά,το ότι θα είναι 4Κ δεν πάει να πει ότι θα μεγαλώσουν τα fonts από τα παιχνίδια,ποιο ευκρινές θα είναι τίποτα άλλο.

Και ναι έχω δει 4Κ τηλεόραση.......52" και πάνω,άπλα στης μικρές ίντσες το 4Κ το θεωρώ υπερβολικό και ανούσιο.

Αλλά στης τηλεορασης 52" και πάνω,εκεί απλά είναι φοβερό,γιατί θα την πάρεις,θα την βάλεις στα 5 μέτρα και θα το βλέπεις πεντακάθαρα .Ένας γνωστός μου,επειδή δεν πεινάει το παιδί,πήρε την LG 84",την βγάζει στην αυλή τώρα το καλοκαίρι και βλέπει ταινίες,στα 8-10 μέτρα είναι σαν να είσαι σινεμά ένα πράμα :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...