Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia ανακοίνωσε το Shield Tablet με Tegra K1 SoC και 8 ιντσών οθόνη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξοπλισμένο με το νέο Tegra K1, το Nvidia Shield tablet αποτελεί το νέο μέλος της οικογένειας προϊόντων Shield της Nvidia, η οποία εμπλουτίστηκε και με το χειριστήριο Shield.Το Shield Tablet διαθέτει οθόνη αφής 8 ιντσών που υποστηρίζει ανάλυση 1920 x 1200 pixels και βασίζεται στο Nvidia Tegra K1 SoC (4-Plus-1 Quad-Core ARM Cortex-A15, 192 core Kepler GPU) με συχνότητα λειτουργίας 2.2GHz, το οποίο με τη σειρά του συνεπικουρείται από 2GB RAM.

 

Θα κυκλοφορήσει σε δύο εκδόσεις, 4G LTE (με αποθηκευτικό χώρο 32GB) και WiFi-only (με αποθηκευτικό χώρο 16GB). Ο αποθηκευτικός χώρος είναι επεκτάσιμος μέσω κάρτας μνήμης microSD έως και κατά 128GB. Υποστηρίζει Directstylus 2 (συμπεριλαμβάνεται στη συσκευασία του) και διαθέτει δύο κάμερες, μία στο πίσω μέρος και μία εμπρός με αισθητήρες 5.0 Megapixels.

 

Η μπαταρία του έχει χωρητικότητα 19.75Wh και είναι ιόντων λιθίου. Διαθέτει δύο ηχεία στη πρόσοψη, για στερεοφωνικό ήχο και υποδοχή dual bass reflex με ενσωματωμένο μικρόφωνο.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Το κόστος του Shield Tablet ξεκινάει από τα $299 και είναι διαθέσιμο για προ-παραγγελίες. Το μοντέλο με τα 32GB δεν είναι ακόμη διαθέσιμο και κοστίζει $399. Το λογισμικό του tablet περιλαμβάνει επίσης τις εφαρμογές Nvidia Shield app, Nvidia Dabbler, Trine 2: Complete Story, Twitch, Evernote, JusWrite και Camera Awesome.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Μαζί με το Shield Tablet, η Nvidia ανακοίνωσε και μερικά νέα αξεσουάρ, όπως τον Shield Controller, με επιπέδου κονσόλας πλήκτρα/ χειριστήρια, με υποδοχή για stereo headset και μικρόφωνο καθώς και touchpad για ευκολότερη πλοήγηση. Διαθέτει επαναφορτιζόμενη μπαταρία. Το κόστος του χειριστηρίου είναι $59.99.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Οι χρήστες επίσης μπορούν να αποκτήσουν -και ξεχωριστά- το DirectStylus 2 με κόστος $19.99 αλλά και ένα κάλυμμα για το Shield Tablet, το οποίο διπλώνει περίπου όπως αυτό της Apple για τα iPad, ώστε να στηρίζεται σε διάφορες θέσεις. Το Shield Tablet Cover κοστίζει $39.99.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το gaming στο android έχει πάει σε άλλη διάσταση. 

 

Και ειδικά στο L θα τα σπάει, όπως ανακοίνωσαν και στο Google I/O.

 

Πολύ ωραίο το τάμπλετ. Αλλά λογικά θα περιμένω να βγει το nexus 8 για να αποφασίσω ποιο με καλύπτει. (Μακάρι να είχε sdcard το nexus. Θα ήταν επιλογή με κλειστά μάτια.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προηγούμενη-τωρινή έκδοση, δηλαδή το Tegra Note 7 που μου κόστισε 90 λίρες (100 στα καταστήματα στο Η.Β.) είναι γρηγορότερο από την πιο ακριβή android συσκευή που μπορεί να μου φέρει ο οποιοσδήποτε. Όχι μόνο στα benchmarks, αλλά και πρακτικά, π.χ. γράφω τη γνώμη μου στο ινσομνια αυτή τη στιγμή με μηδέν lag. Η επόμενη έκδοση θα είναι ακόμα καλύτερη.

Οι σοβαρές φορητές υπολογιστικές συσκευές παύουν σιγά σιγά να είναι ειδος πολυτέλειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν ακουσω διαρκεια μπαταριας σοβαρη (8++ ωρες) δεν ασχολουμαι καν...

 

Αν ειναι σοβαρή... θα ασχοληθω... και θα περιμένω την επομενη εκδοση, αφου δειξει/αποδειξει η Nvidia οτι σοβαρολογει και θα παρέχει υποστηριξη και αναβαθμίσεις στα μηχανάκια της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ειδες την αλλη διασταση? :P

portal και half-life

 

περα απο αυτο δεν βλεπω να εχει αλλαξει κατι σημαντικό στο gaming στο android.

αν θες σοβαρό gaming παιρνεις ταμπλετ με κουμπια και περνάς emulators και ports

gta sa, το αγαπημένο μου πορτ, ppsspp ο αγαπημένος μου emulator.

κοτσαρα και πρόσφατα μια 5800mah μπαταρια πισω απο το archos gamepad, κουκλι λεμε

 

εγω περιμενω gaming tablet με κουμπια αναλογικους, αλλα οχι με το στιλακι του shield που μιαζει με nds, αλλα σε στιλακι psp. σε πιο μεγαλο φυσικα.

ως τοτε, βολεύομαι με αυτο εδω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...