Προς το περιεχόμενο

iPhone στη πισίνα


Tablet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ότι λέει ο τίτλος..

Έκανα βουτιά με το τηλέφωνο στη τσέπη..

Και κολύμπησα για 5 λεπτά..

 

Όταν βγήκα και το κατάλαβα το τηλ ήταν ήδη κλειστό και ήταν πολύ ζεστό στο πίσω μέρος..

 

Υπάρχει ελπίδα να σωθεί;

 

Φυσικά δε το άνοιξα το έχω από χθες σε σακούλα με ρύζι και σήμερα θα το έχω όλη μέρα στον ηλιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά ότι λέει ο τίτλος..

Έκανα βουτιά με το τηλέφωνο στη τσέπη..

Και κολύμπησα για 5 λεπτά..

 

Όταν βγήκα και το κατάλαβα το τηλ ήταν ήδη κλειστό και ήταν πολύ ζεστό στο πίσω μέρος..

 

Υπάρχει ελπίδα να σωθεί;

 

Φυσικά δε το άνοιξα το έχω από χθες σε σακούλα με ρύζι και σήμερα θα το έχω όλη μέρα στον ηλιο..

Υπάρχει ελπίδα, αλλά όσο νωρίτερα γίνεται πρέπει να ανοιχτεί, να λυθεί και να καθαριστεί σωστά κυρίως η πλακέτα του. Όσο το καθυστερείς είναι χειρότερα και εννοείται μη το βάζεις σε ρεύμα και μη το λειτουργείς μέχρι να γίνει αυτό.

 

Α και τι μοντέλο είναι δεν μας είπες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι iPhone 5 σοβαρά; να μη το αφήσω απλά να στεγνώσει;

 

Να το πάω στο service ή να το αφήσω μόνο του μπας και ;

 

Το θέμα είναι ότι είναι του θείου μου το τηλ και είχε σημαντικά αρχεία μέσα και φρικαρε οπότε αν υπάρχει έστω μια μικρή περίπτωση να σωθεί να κάνω ότι καλύτερο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι iPhone 5 σοβαρά; να μη το αφήσω απλά να στεγνώσει;

 

Να το πάω στο service ή να το αφήσω μόνο του μπας και ;

 

Το θέμα είναι ότι είναι του θείου μου το τηλ και είχε σημαντικά αρχεία μέσα και φρικαρε οπότε αν υπάρχει έστω μια μικρή περίπτωση να σωθεί να κάνω ότι καλύτερο

Στην εγγύηση δεν περνάει σίγουρα γιατί είναι βρεγμένο, θα σου ζητήσουν κανά 500€...κακό που είναι 5άρι, είναι πολύ ευαίσθητα. Αν μπορείς να το πας σε κάποιο σέρβις είναι καλύτερα. Να ανοίξει για να πάρεις τα αρχεία σου είναι πιθανό, να ξαναδουλέψει χωρίς πρόβλημα είναι αρκετά δύσκολο

 

Επίσης, αν έχει κρατημένο κάποιο μπακαπ μπορεί να πάρει από κει τα αρχεία του αν δε σωθεί το κινητό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το αφήσω να στεγνώσει στον ήλιο ή μπα;

 

Γιατί ήταν ζεστό από πίσω όταν βγήκα από το νερό;

Το σωστό είναι να ανοιχτεί και να καθαριστεί, αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα άστο να στεγνώσει όπως το έχεις στον ήλιο ή σε ρύζι κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ο θείος έφυγε και πήρε 5s επι το που σαν κίνηση πανικού οπότε έχει backup στο Mac και κάτι βρήκαμε από τα αρχεία..

Κοιτάω μπας και σώσω αυτό..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

Γιατί ήταν ζεστό από πίσω όταν βγήκα από το νερό;

 

Μάλλον απο το βραχυκύκλωμα στην μπαταρία από το νερό...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε γίνεται να το πάω σε service εδώ που είμαστε..

Μπορώ να το ανοίξω μόνος μου έστω λίγο για να το στεγνωσω;

Ψάξε στο google ή στο youtube να δεις πως ανοίγει...θέλει ένα ειδικό κατσαβιδάκι για τις 2 βίδες. Πιο πέρα από την οθόνη μη προχωράς αν δε το έχεις ξανακάνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν μπορείς να το ανοίξεις τότε μία λύση είναι να γεμίσεις ένα ποτήρι με καθαρό οινόπνευμα και να το βουτήξεις μέσα ώστε να καθαρίσει από τα όποια άλατα ή ότι άλλο έχει μαζέψει. Μετά πρέπει να το αφήσεις για 2-3 μέρες, κάνε μία προσευχή και άνοιξέ το να δεις τι γίνεται.

 

Αν μπορείς να το ανοίξεις (κοίτα το ifixit για το πως), τότε βούτα τα κομμάτια σε οινόπνευμα για να καθαρίσουν καλύτερα, άστα μπροστά από ένα ανεμιστήρα για 1-2 μέρες να στεγνώσει καλά και δοκίμασε.

 

Ένα video που δείχνει παρόμοιο πρόβλημα με laptop από το Linus Tech Tips. Δεν είναι με κινητό αλλά απλά για να δεις την διαδικασία που χρησιμοποιήσε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλκοόλη είναι ένα από τα υλικά που καθαρίζει ηλεκτρονικά (η ισοπροπυλική είναι πιο καλή νομίζω από την αιθυλική, και πιο φθηνή καθώς δεν έχει τον ειδικό φόρο) καθώς εξατμίζεται άμεσα χωρίς να αφήνει κατάλοιπα. Το ιδανικό είναι να το ανοίξεις και να το καθαρίσεις κομμάτι κομμάτι. Το νερό έχει άλατα μέσα οπότε μπορεί να μείνει κάτι πίσω.

 

Edit: διαβάζοντας λίγο παραπάνω μάλλον η βούτα είναι η τελευταία λύση και μπορεί να προκαλέσει ζημία, μάλλον ήταν αστικός μύθος (ειδκά αν γίνει με τη μπαταρία) - συγνώμη για τη παραπληροφόρηση.

 

Edit 2: Στο youtube υπάρχουν κάποια λύσεις με το μπάνιο στο alcohol, do it at your own risk.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...