Προς το περιεχόμενο

ερωτηση για sata 3 controller


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια καλησπερα. εχω μια μητρικη abit ip 35 pro η οποια δεν εχει sata 3.

μπορω να βαλω sata 3 controller στο pc μου και να εχω κανονικα και sata 3?

νομιζω θα ηταν καλο γιατι εχω sata 3 ssd που τον εχω αναγκαστικα σε sata2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,υπάρχουν controllers και μπορείς να πάρεις και απτο ebay πολύ φθηνούς pc express x1,παράδειγμα αυτός http://www.ebay.com/itm/PCI-E-2-Hi-speed-SATA-3-Ports-SATA-III-SATA3-0-6Gb-s-SATA-III-Controller-Card-/251571871688?pt=US_Drive_Cables_dapters&hash=item3a92da1fc8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα,υπάρχουν controllers και μπορείς να πάρεις και απτο ebay πολύ φθηνούς pc express x1,παράδειγμα αυτός http://www.ebay.com/itm/PCI-E-2-Hi-speed-SATA-3-Ports-SATA-III-SATA3-0-6Gb-s-SATA-III-Controller-Card-/251571871688?pt=US_Drive_Cables_dapters&hash=item3a92da1fc8

 

Προσοχή να είναι bootable για να μπορεί να ξεκινήσει ο υπολογιστής από την κάρτα.

Να ξέρεις πάντως ότι δεν υπάρχει σημαντική διαφορα SATA 2 VS 3 σε καθημερινή χρήση και ούτε πρόκειται να καταλάβεις διαφορά εκτός αν κάνεις benchmarks. To μόνο που υστερεί η σάτα 2 είναι το sequential

Επεξ/σία από xaniared
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης εχε υποψη οτι οι περισσοτεροι φθηνοι sata3 controller <50 euro εχουν χειροτερες επιδοσεις σε random read/write (που ειναι και τo σημαντικοτερo για λειτουργικο) απο τους αντιστοιχους sata2 της ιντελ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλύτερα να πάρει ένα noname με 10 ευρώ από το ebay παρά να δώσει 50 για κάποια επώνυμη μάρκα,ούτως οι άλλος οι διαφορές είναι μικρές στις ταχύτητες,εγώ την είχα πατήσει με έναν controller 13 euro usb 3 sharkoon 2 θηρών που είχα πάρει από το e-shop ήταν εντελώς μάπα,δεν τον έβλεπε καθόλου το pc και παρήγγειλα έναν κινέζικο με 6 ευρώ από ebay και λειτουργεί τζάμι και με 4 θήρες μάλιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα δεις διαφορα απο sata 2 σε sata 3. Εγω πχ δεν εχω δει ουτε σε benchmark διαφορα πανω των 5 MB/s σε κανενα. (Τα τεστ εγιναν με Crystal Disk Mark)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα δεις διαφορα απο sata 2 σε sata 3. Εγω πχ δεν εχω δει ουτε σε benchmark διαφορα πανω των 5 MB/s σε κανενα. (Τα τεστ εγιναν με Crystal Disk Mark)

 

SSD αποκλείεται. Μάλλον κανονικούς  σκληρούς εννοείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SSD αποκλείεται. Μάλλον κανονικούς  σκληρούς εννοείς

Στους OCZ Vertex 3 120GB που εχω , sata 2 raid 0 ταχυτητα γυρω στα 800 read και γυρω στα 600 write , κατι παρομοιο και σε sata 3 raid 0. Συγγνωμη δεν θα πω τιποτα σιγουρο μιας και εχω χασει τα αρχεια benchmark.

Σε ενα κανονικο HDD Seagate ST2000DL003-9VT166 2TB σε sata 3 (Read/Write) Seq: 105/100 512K: 25/49 4K: 0.27/0.79

σε sata 2 ειναι αντιστοιχως 102/98 - 14/45 - 0.23/0.72

Απλα το εχω προσεξει πολλες φορες σε διαφορες εγκαταστασεις raid 0 , raid 10 , raid 1 απλους SSD και HDD δεν εχει ποτε μεγαλη διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχεις δίκιο, το είχα ξεχάσει τελείως αυτό, όντως δεν παίζει και προφανώς δεν θυμάμαι καλά, με συγχωρείς για το misunderstanding.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...