Προς το περιεχόμενο

(TV) Panasonic TX-42A400E....299€


xouzel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαχα να σαι καλά με έκανες και γέλασα...  Μάλλον είδαν και αυτοί το ποστ μου και "φούσκωσαν" από περηφάνια

 

Ε εντάξει στο Emark κάνει 678 για παράδειγμα... :D

Τουλάχιστον το 299 είναι η χαμηλότερη τιμή της αγοράς ενώ άλλοι κάνουν την έκπτωση την "φοβερή" και η τελική τιμή δεν είναι καν η φθηνότερη της αγοράς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρέλαβα χτες. Η μεταφορική την ανέβασε στο διαμέρισμα και την ξεπακέταραν για να την ελέγξω. Μου βίδωσαν και τη βάση (οκτώ βίδες), χωρίς να ζητήσουν έξτρα χρήματα. Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές. Λεπτό μαύρο γυαλιστερό πλαστικό bezel, αν και θα προτιμούσα μεταλλικό. Η κατασκευή φαίνεται στιβαρή. Η βάση πολύ σταθερή. Μου έκανε κι εμένα το τρελό με τις μαύρες μπάρες δεξιά κι αριστερά στον ΑΝΤ1 και δύο τοπικά κανάλια, αλλά τελικά ήταν θέμα ρύθμισης. Επίσης οι default ρυθμίσεις εικόνας, δεν είναι και οι καλύτερες. "Παίζοντας" λίγο, η εικόνα έγινε πολύ καλή. Θα συμφωνήσω με το συμφορουμίτη παραπάνω, ότι το μαύρο δεν είναι εφάμιλλο μιας καλής πλάσμα, αλλά ούτε η τιμή είναι φυσικά !!  Δεν ξέρω αν είναι 100 ή λιγότερα Hz, αλλά σε επανάληψη ποδοσφαιρικού αγώνα που παρακολούθησα, η ροή και η οξύτητα ήταν πολύ καλές, καμία σχέση με αυτήν της καθαρόαιμης 50ρας (Hz) LG που είχα μέχρι χτες, που σε κάθε γρήγορη φάση, θόλωνε το χορτάρι !! Παρακολούθησα και μία 1080 ταινία (από το θείο) και έμεινα ικανοποιημένος. Έναν 500ρη σκληρό που σύνδεσα, τον διάβασε χωρίς πρόβλημα. Κι ερχόμαστε στο δια ταύτα. Πάω να συνδέσω το p/c και............... που είναι η είσοδος, ΟΕΟ ;;;;;;;; Τα παλλικάρια της Panasonic, φαντάστηκαν ότι το laptop μου θα είναι προικισμένο με hdmi. Έλα όμως που ΔΕΝ...  !!!!  Και τώρα ;;;;;;;;;;  Για ρίχτε καμιά ιδέα παίδες !!!

Εν κατακλείδι, πολύ τίμια αγορά. Φαντάζομαι, με την πείρα μου από άλλα προιόντα της εταιρείας που κατέχω, ότι θα αποδειχθεί ανθεκτική στο χρόνο.

Αυτά. Αν θέλετε κάποια επιπλέον πληροφορία, εδώ είμαστε !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ερχόμαστε στο δια ταύτα. Πάω να συνδέσω το p/c και............... που είναι η είσοδος, ΟΕΟ ;;;;;;;; Τα παλλικάρια της Panasonic, φαντάστηκαν ότι το laptop μου θα είναι προικισμένο με hdmi. Έλα όμως που ΔΕΝ... !!!! Και τώρα ;;;;;;;;;; Για ρίχτε καμιά ιδέα παίδες !!!

Υπάρχουν καλώδια dvi to hdmi. Από ότι ξέρω η απόκριση είναι 1 προς 1.

Με αυτό θα είσαι οκ.

Οι τιμές παίζουν, από φθηνες έως ένα νεφρό στη μαύρη αγορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν καλώδια dvi to hdmi. Από ότι ξέρω η απόκριση είναι 1 προς 1.

Με αυτό θα είσαι οκ.

Οι τιμές παίζουν, από φθηνες έως ένα νεφρό στη μαύρη αγορά.

Να ρωτήσω και συγχώρα με για την ασχετοσύνη μου : ψάχνοντας βρίσκω

HDMI TO 19PIN DVI CABLE

και

HDMI TO DVI ADAPTER CABLE

Αυτό το 19pin, μας κάνει κάποια διαφορά ;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν κάνουν τα καλώδια που σου είπε ο φίλος πιο πάνω μιας και θεωρώ ότι το laptop σου δεν έχει dvi θύρα αλλά vga. Αν έχεις vga είναι δύσκολο να υπάρχει απλό καλώδιο μετατροπέας, με δεδομένο ότι το vga κάνει αναλογική μεταφορά σήματος ενώ τα dvi/hdmi ψηφιακή. Μπορείς να μας πεις τι θύρα έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν κάνουν τα καλώδια που σου είπε ο φίλος πιο πάνω μιας και θεωρώ ότι το laptop σου δεν έχει dvi θύρα αλλά vga. Αν έχεις vga είναι δύσκολο να υπάρχει απλό καλώδιο μετατροπέας, με δεδομένο ότι το vga κάνει αναλογική μεταφορά σήματος ενώ τα dvi/hdmi ψηφιακή. Μπορείς να μας πεις τι θύρα έχει;

 

Παρέλαβα χτες. Η μεταφορική την ανέβασε στο διαμέρισμα και την ξεπακέταραν για να την ελέγξω. Μου βίδωσαν και τη βάση (οκτώ βίδες), χωρίς να ζητήσουν έξτρα χρήματα. Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές. Λεπτό μαύρο γυαλιστερό πλαστικό bezel, αν και θα προτιμούσα μεταλλικό. Η κατασκευή φαίνεται στιβαρή. Η βάση πολύ σταθερή. Μου έκανε κι εμένα το τρελό με τις μαύρες μπάρες δεξιά κι αριστερά στον ΑΝΤ1 και δύο τοπικά κανάλια, αλλά τελικά ήταν θέμα ρύθμισης. Επίσης οι default ρυθμίσεις εικόνας, δεν είναι και οι καλύτερες. "Παίζοντας" λίγο, η εικόνα έγινε πολύ καλή. Θα συμφωνήσω με το συμφορουμίτη παραπάνω, ότι το μαύρο δεν είναι εφάμιλλο μιας καλής πλάσμα, αλλά ούτε η τιμή είναι φυσικά !!  Δεν ξέρω αν είναι 100 ή λιγότερα Hz, αλλά σε επανάληψη ποδοσφαιρικού αγώνα που παρακολούθησα, η ροή και η οξύτητα ήταν πολύ καλές, καμία σχέση με αυτήν της καθαρόαιμης 50ρας (Hz) LG που είχα μέχρι χτες, που σε κάθε γρήγορη φάση, θόλωνε το χορτάρι !! Παρακολούθησα και μία 1080 ταινία (από το θείο) και έμεινα ικανοποιημένος. Έναν 500ρη σκληρό που σύνδεσα, τον διάβασε χωρίς πρόβλημα. Κι ερχόμαστε στο δια ταύτα. Πάω να συνδέσω το p/c και............... που είναι η είσοδος, ΟΕΟ ;;;;;;;; Τα παλλικάρια της Panasonic, φαντάστηκαν ότι το laptop μου θα είναι προικισμένο με hdmi. Έλα όμως που ΔΕΝ...  !!!!  Και τώρα ;;;;;;;;;;  Για ρίχτε καμιά ιδέα παίδες !!!

Εν κατακλείδι, πολύ τίμια αγορά. Φαντάζομαι, με την πείρα μου από άλλα προιόντα της εταιρείας που κατέχω, ότι θα αποδειχθεί ανθεκτική στο χρόνο.

Αυτά. Αν θέλετε κάποια επιπλέον πληροφορία, εδώ είμαστε !!

 

ΑΝ το laptop σου ειναι παλιο ξεχνα σωστη συνδεσμολογια (μονο μεσω VGA η ισως S-Video?). Αν παλι ηταν σχετικα νεο (το δικο μου ειναι 4 ετων και εχει HDMI) θα ειχε HDMI οποτε μαλλον το ξεχναμε αυτο.

Υπαρχουν και USB σε HDMI παντως μετατροπεις αν ΔΕΝ θελεις να βλεπεις ταινιες.

 

ΥΓ : Η Panasonic ειναι ισως η πιο "τιμια" εταιρεια στον χωρο αφου οτι και να παρεις με το ονομα τους θα βγει καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν κάνουν τα καλώδια που σου είπε ο φίλος πιο πάνω μιας και θεωρώ ότι το laptop σου δεν έχει dvi θύρα αλλά vga. Αν έχεις vga είναι δύσκολο να υπάρχει απλό καλώδιο μετατροπέας, με δεδομένο ότι το vga κάνει αναλογική μεταφορά σήματος ενώ τα dvi/hdmi ψηφιακή. Μπορείς να μας πεις τι θύρα έχει;

Έχει δίκιο ο Γιώργος. ΑΝ η συνδεσμολογία θα γίνει από λάπτοπ σε τιβι, δεν παίζει να έχει dvi.

Απλά πρότεινα αυτή τη λύση γιατί γράφει πως πήγε να συνδέσει pc με τη τηλεόραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@xouzel μπορείς να μου πεις ρυθμίσεις για την τηλεόρασή σου που έκανες; Βαριέμαι να παίζω, κυρίως ακόμα που δεν την έχω στο δωμάτιό μου. Αύριο πρωί αν όλα πάνε καλά τραβάω καλώδιο κεραίας και την βάζω στον τοίχο. Σήμερα πήρα και την κάρτα γραφικών να συνδέω ταυτόχρονα με το pc μου(γιατί η παλιά μου δεν είχε hdmi).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@xouzel μπορείς να μου πεις ρυθμίσεις για την τηλεόρασή σου που έκανες; Βαριέμαι να παίζω, κυρίως ακόμα που δεν την έχω στο δωμάτιό μου. Αύριο πρωί αν όλα πάνε καλά τραβάω καλώδιο κεραίας και την βάζω στον τοίχο. Σήμερα πήρα και την κάρτα γραφικών να συνδέω ταυτόχρονα με το pc μου(γιατί η παλιά μου δεν είχε hdmi).

Τώρα, τι να πω. Έβαλα μια παιδική ταινία B/R οι οποίες έχουν και πολλά χρώματα, τη σταμάτησα σε ένα σημείο και άρχισα να πειραματίζομαι με τις ρυθμίσεις. Δε νομίζω ότι θα γλυτώσεις τη διαδικασία. Οι καλές ρυθμίσεις για μένα μπορεί να μη συμφωνούν στα γούστα σου !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θέλεις την άποψη μου μη σε απασχολεί η συχνότητα. Έτσι και αλλιώς ταινίες, εκπομπές κτλ στα 25p (25hz) τραβιούνται από την βιντεοκάμερα (ή 50i). Τα 100hz είναι ψεύτικα σε όλες τις τηλεοράσεις. Οταν είναι "αληθινά" στην πραγματικοτητα τα παρεμβαλλόμενα καρέ είναι interpolation (τεχνητά) καθώς ΔΕΝ υπάρχει πρωτογενής λήψη σε 100hz. 

Έχει σημασία ΜΟΝΟ για μπάλα και τίποτα άλλο να βλέπεις και καλά την κίνηση πιο φυσική. Σε ταινίες αν το βάλεις 100hz τις "καταστρέφεις" καθώς χάνεται αυτό που λέμε η κινηματογραφηκότητα και δείχνουν όλα σαν να τραβήχθηκαν με φτηνή βιντεοκάμερα τσέπης. 

Το ποδόσφαιρο και άλλα αθλήματα είναι αλήθεια τα κάνει πιο "φυσικά" να φαίνονται αλλα και 50 να τα δεις εντάξει.. μια χαρά είναι.

Δεν είναι ετσι οπως τα λες.Με αυτη την λογική ούτε στην μπάλα θα έπρεπε να υπάρχει διαφορά και μάλιστα τα 50Hz και 60Hz αντίστοιχα της Αμερικής θα ήταν κα πάλι υπερβολή.Μην μπερδεύεις τα καρέ (frames) που τραβάει μια μηχανή λήψεως το δευτερόλεπτο με τον ρυθμό σάρωσης αυτών για προβολή απο προτζέκτορα ή θέαση απο την τηλεόραση.Δεν είναι το ίδιο πράγμα, τα έχεις μπερδέψει και δυστυχώς μπερδεύεις και κάποιους που δεν γνωρίζουν.

 

Μια ταινία που βλέπεις στα 24p εχει τουλάχιστον ρυθμό σάρωσης τα 48Hz, αν ανεβάσεις τον ρυθμό σάρωσης (εχεις δλδ τηλεόραση των Hz ο ρυθμός σάρωσης θα ανέβει x 2 στα 72Hz δλδ.

 

Ολες οι κάμερες τραβάνε απο τα 24 ως τα 30 καρέ το δευτερόλεπτο, με την παραπάνω λογική σου ολες οι τηλεόρασεις μας θα έπρεπε να είναι των 30Hz.Αν ήταν 30Hz λοιπών δεν θα βλέπαμε ομαλή ροη αλλά διακεκομμένη.

 

Δεν γνωρίζω πια κατά πόσο εχει προχωρήσει η τεχνολογία στα panel και αν υπάρχουν πράγματι panel με ρυθμό σάρωσης τα 400Hz και 800Hz που διαβάζω. Αλλά η διαφορά απο εποχές CRT σε panel των 50Hz/60Hz με αυτο των 100Hz είναι τεράστια, πολύ καλύτερη ποιότητα εικόνας, κίνησης, εξάλειψη flickering, καλύτερη απόδοση χρωμάτων κτλ. 

 

Με λίγα λόγια λοιπών αν θέλετε μαι τηλεόραση των 40 ιντσών μιας x μάρκας μην τσιγκουνέψετε τα όποια παραπάνω χρήματα για αγορά τηλεόρασης των 100Hz 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν κάνουν τα καλώδια που σου είπε ο φίλος πιο πάνω μιας και θεωρώ ότι το laptop σου δεν έχει dvi θύρα αλλά vga. Αν έχεις vga είναι δύσκολο να υπάρχει απλό καλώδιο μετατροπέας, με δεδομένο ότι το vga κάνει αναλογική μεταφορά σήματος ενώ τα dvi/hdmi ψηφιακή. Μπορείς να μας πεις τι θύρα έχει;

Έχετε δίκιο, VGA έχει. Αλλά επειδή η Panasonic έχει τουλάχιστον scart, αναρωτιέμαι αν με κάτι τέτοιο, θα κάνω δουλειά.... http://www.e-shop.gr/scart-to-vga-scart-30-2m-p-PER.751989. Please παίδες βοηθήστε την κατάσταση !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δίκιο, VGA έχει. Αλλά επειδή η Panasonic έχει τουλάχιστον scart, αναρωτιέμαι αν με κάτι τέτοιο, θα κάνω δουλειά.... http://www.e-shop.gr/scart-to-vga-scart-30-2m-p-PER.751989. Please παίδες βοηθήστε την κατάσταση !!

 

 

 

Εμείς να σε βοηθήσουμε, εσύ γιατί δε μας βοηθάς;

Έχεις γράψει τρία post χωρίς να αναφέρεις πoιο laptop έχεις, να βεβαιωθούμε τι έξοδο έχει.

 

Τεσπά. Από όσο μπορώ να μαντέψω το καλώδιο αυτό δε θα σε βοηθήσει.

Το γράφει και στην περιγραφή ότι είναι για είσοδο από το scart και έξοδο στη VGA.

 

Για να είσαι και σίγουρος ότι δε σου κάνει, δες τη έξοδο vga στο laptop σου.

Λογικά πρέπει να είναι έτσι, δηλαδή με τρυπούλες, δηλαδή θηλυκό (σεξιστικό, αλλά δε βγάζω εγώ τα ονόματα).

Άρα το καλώδιο αυτό δε σου κάνει, αφού θες η άκρη που έχει vga, να έχει τα "εξογκώματα", δηλάδή αρσενικό (επίσης σεξιστικό).

 

Άρα εσύ θες ένα VGA (male) το HDMI ή VGA (male) to SCART ή VGA (male) to RCA.

 

Όπως και να έχει, ότι καλώδιο και να βρεις, να ξέρεις ότι δε θα μεταφέρει ήχο. (δηλαδή θα βλέπεις στην τηλεόραση, αλλά θα ακούς από τα ηχειάκια του laptop)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

post-58048-0-56925500-1406736400_thumb.jpg

 

Αυτό είναι. Συγνώμη αλλά είμαι άσχετος. Για το male - female που λες, υπάρχουν ανταπτορακια, οποτε δεν κολλαμε σε αυτο. Για ηχο, νομιζω οτι με ενα "καρφι" απο το λαπτοπ στην τηλεοραση, μπορω να κανω δουλεια. Μενει βεβαια η "φορα" της συγκεκριμενης λυσης που προτεινω. Ειναι δυνατον να μην ειναι και αντιστροφη η φορά ;; Απο το vga στο scart, εννοω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Υπάρχουν "μονόδρομα" καλώδια και έτσι καλύτερα να δώσεις σημασία στις περιγραφές τους και τις "ακρες" τους.

Φυσικά και μπορείς αν πάρεις ένα καλώδιο που έχει τη σωστή φορά αλλά λάθος "ακρη" να χρησιμοποιήσεις

ανταπτοράκι, δε στο συνιστώ όμως για 2 λόγους

 

1) μπορεί το ανταπτοράκι να μην κάνει καλή επαφή και να χάνει συνέχεια το σήμα και να σου σπάει τα @@. Επίσης όσα πιο πολλά παρεμβάλεις, χάνεις σε ποιότητα.

 

2) κοίτα πόσο στριμωγμένη είναι η vga με την τροφοδοσία; Γιατί να το ρισκάρεις.

 

Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα τα εξής:

Ένα καρφί σε rca (το καρφί στο laptop, κόκκινο και άσπρο στην tv για τον ήχο)

και ένα vga to composite (vga στο laptop, κοκκινο, μπλε πράσινο στα αντίστοιχα στην tv για εικόνα) και τελος

Ούτε αντάπτορες, ούτε τίποτα

 

Μόνο σιγουρέψου ότι η tv σου έχει RGB (red, green, blue) υποδοχές πίσω, γιατί εγώ έτσι τη

βρήκα στο internet, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος, μη σε πάρω στο λαιμό μου

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Υπάρχουν "μονόδρομα" καλώδια και έτσι καλύτερα να δώσεις σημασία στις περιγραφές τους και τις "ακρες" τους.

Φυσικά και μπορείς αν πάρεις ένα καλώδιο που έχει τη σωστή φορά αλλά λάθος "ακρη" να χρησιμοποιήσεις

ανταπτοράκι, δε στο συνιστώ όμως για 2 λόγους

 

1) μπορεί το ανταπτοράκι να μην κάνει καλή επαφή και να χάνει συνέχεια το σήμα και να σου σπάει τα @@. Επίσης όσα πιο πολλά παρεμβάλεις, χάνεις σε ποιότητα.

 

2) κοίτα πόσο στριμωγμένη είναι η vga με την τροφοδοσία; Γιατί να το ρισκάρεις.

 

Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα τα εξής:

Ένα καρφί σε rca (το καρφί στο laptop, κόκκινο και άσπρο στην tv για τον ήχο)

και ένα vga to composite (vga στο laptop, κοκκινο, μπλε πράσινο στα αντίστοιχα στην tv για εικόνα) και τελος

Ούτε αντάπτορες, ούτε τίποτα

 

Μόνο σιγουρέψου ότι η tv σου έχει RGB (red, green, blue) υποδοχές πίσω, γιατί εγώ έτσι τη

βρήκα στο internet, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος, μη σε πάρω στο λαιμό μου

 

 

Νομιζω τα εχει, αλλα για πιο σιγουρα, οταν παω σπιτι. Σ΄ευχαριστω παρα πολυ για την προθυμια σου να βοηθησεις εναν ασχετο. Οι πιο πολλοι δεν αντεχουν τις συνεχεις ερωτησεις. Πιστευω να κανω δουλεια. Αν οχι, αναθεμα να εχουν οι κωλογιαπωνεζοι !!!! χαχαχχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...