Προς το περιεχόμενο

Router ή Αccess Point;


rafinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδιά!

 

Υπάρχει ένα διόροφο κτίριο που κάτω είναι μαγαζί και πάνω είναι σπίτι.

Σύνδεση ίντερνετ υπάρχει μόνο στο μαγαζί (και οι δύο όροφοι ανήκουν στο ίδιο άτομο).

Έχει ένα ρούτερ της forthnet (δεν θυμάμαι αλλά νομίζω έχει από τα thompson και όχι τα zte που δίνουν τελευταία).

Επάνω στο σπίτι το σήμα είναι από κακό έως καθόλου.

Το να πάρουμε ένα καλύτερο ρούτερ θα λύσει το πρόβλημα (προτείνετε και ρούτερ :P) ή αναγκαστικά πηγαίνουμε στη λύση του access point;

 

(προτιμώ να γίνει αλλάγη ρούτερ)

 

Πείτε μου τις προτάσεις σας και κάποια πράγματα που ίσως να μην ξέρω κιόλας :)

 

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από rafinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά κύριο λόγο όμως η χρήση του ίντερνετ γίνεται με κινητά και λαπτοπ... και επίσης δεν υπάρχει η διάθεση να τρυπηθεί το ταβάνι.

Το ξέρω ότι η καλύτερη λύση είανι το καλώδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρευμα εχει ενα ρολοι ή 2. Αν εχει ενα μπορει να δοκιμασει λυσεις homeplug. Και καλύτερο ρουτερ να βαλει η βελτίωση θα ειναι μικρη, η πλακα μπετον ειναι αυτη που κοβει το σημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή λες να χρησιμοποιήσουμε powerline ε;

Δεν ξέρω πάντως μπορεί να έχει δύο ρολόγια... απλά αν έχει ένα αυξάνεται πολύ η κατανάλωση ρεύματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καίνε ρευμα αυτα, απλα αν ειναι ενα ρολοι εχει μια καλωδίωση για ολο το σπίτι, βάζει ενα μπριζάκι κατω διπλα στο ρουτερ και ενα μπριζάκι επάνω να μοιράζει ιντερνεν και λύθηκε το θέμα χωρις πολυ κοπο και φασαρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει καποιος ακάλυπτος να περασεις καλώδια?? είτε απ το κλιμακοστάσιο με ενα καναλι?

τη λύση με το homeplug τη δοκίμασα κγω σε 2οροφο... μετα εκλαιγα τα λεφτα μου γιατι όταν αναβανε το air condition (τραβαει πολυ ρευμα) έπεφτε το δίκτυο.. 

 

τον χειμώνα ειδικά δεν έπαιζε ούτε το ping

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση... το access point μπορεί να μπει σε σημείο του πάνω ορόφου που έχει σχετικά καλό σήμα και από εκεί να εκπέμπει στο υπόλοιπο σπίτι;

Ή μπορεί να μπει και στον κάτω όροφο;

 

Ένα access point εκπέμπει καλύτερα από το router;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσότερα πλεονεκτήματα θα έχεις εαν βάλεις ενα δεύτερο ρούτερ, αντι του access point.

 

Με το ρούτερ θα έχεις θύρες διαθέσιμες (για καλώδιο), θα μπορείς να παίξεις αργότερα με VLAN, DMZ κτλ και αλλα. Το πως εκπέμπυν είναι το ίδιο, δεν θα δεις καμια τρομερή διαφορά. Εχει να κάνει με τα GΗz. Να για παράδειγμα ενα πανέμορφο access point, πολύ καλό που βιδώνει και στο ταβάνι! (Βεβαια κάνει και 140€).

 

Το access point παίρνει απο την μια καλώδιο και απο την άλλη εκπέμπει ασύρματο. Ετσι δουλεύει, οπότε θα πρέπει να το συνδέσεις με καλώδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ας κάνουμε ένα ρεζουμέ και να τα πάρουμε με τη σειρά.

 

α. Καλύτερη, ασφαλέστερη, οικονομικότερη και απροβλημάτιστη στο διηνεκές λύση, είναι να περάσεις καλώδιο UTP.

β. Με Powerline (Homeplug) μπορεί να δουλέψει, μόνον αν και οι δύο χώροι έχουν κοινό μετρητή (ρολόϊ) ΔΕΗ. Αλλά και πάλι υπάρχει πιθανότητα (έστω και μικρή) να μην έχεις αξιόπιστο αποτέλεσμα αν υπάρχουν στην ίδια γραμμή πολλές ενεργοβόρες συσκευές ή είναι μεγάλη η απόσταση. Είναι δε και η ακριβότερη λύση, αλλά και η ευκολότερη στην εγκατάσταση.

γ. Τελευταία είναι η ασύρματη λύση, όμως κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για το αποτέλεσμα. Κάθε χώρος έχει τα δικά του χαρακτηριστικά και ανάλογα την απόσταση, τον χώρο που θέλουμε να καλύψουμε, τα φυσικά εμπόδια και τον θόρυβο από άλλα γειτονικά ασύρματα δίκτυα, παίζουν όλες οι πιθανότητες. Για τον λόγο αυτό προσωπικά την συστήνω ως έσχατη λύση, καθώς δεν είναι δικιά μου η τσέπη που θα χάσει τα χρήματα αν κάτι δεν πάει καλά.

Υπάρχουν δεκάδες αναφορές ότι υπάρχει ζεύξη ακόμη και με 2 ορόφους διαφορά, αλλά και άλλες περιπτώσεις όπου με τον ίδιο εξοπλισμό είτε δεν υπάρχει σταθερότητα είτε καθόλου επικοινωνία με τον ακριβώς επάνω χώρο.

 

Πέραν των παραπάνω, στην ασύρματη επικοινωνία έχουμε 3 κύριες επιλογές και με σειρά προτίμησης:

Access Point, στην οποία παίρνουμε ενσύρματα το Internet (π.χ. μέσω router) και την μοιράζουμε ασύρματα σε άλλες συσκευές.

Access Point Client, στην οποία παίρνουμε ασύρματα το Internet και την μοιράζουμε ενσύρματα σε άλλες συσκευές.

Repeater ή Universal Repeater, στην οποία παίρνουμε ασύρματα το Internet και την μοιράζουμε, με αναμετάδοση, πάλι ασύρματα σε άλλες συσκευές.

 

Υπάρχουν συσκευές που παρέχουν και τις 3 παραπάνω λειτουργίες, ενώ άλλες κάποιες εξ αυτών. Μερικές έχουν μόνο 1 θύρα δικτύου και άλλες περισσότερες.

Ανάλογα με ποιο τρόπο (ενσύρματο ή ασύρματο) οι συσκευές του πάνω χώρου μπορούν να έχουν πρόσβαση, υπάρχουν κατάλληλες επιλογές.

 

Στη θέση του φίλου σου, αν όπως λες υπάρχει τώρα θέση στον πάνω όροφο όπου πιάνει σχετικά καλά την ασύρματη εκπομπή του κάτω ορόφου, τότε μπορεί να κάνει δουλειά με μια συσκευή που να έχει δυνατότητα Access Point Client ή Universal Repeater. Γράφεις ότι θέλει να το μοιράσει ασύρματα, άρα θέλεις Universal Repeater.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται και από το οικονομικό.

Ένα από τα καλύτερα αλλά και ακριβό είναι το Draytek Vigor AP-700.

Γνωστός μου έχει ένα Tenda AH302 και είναι ικανοποιημένος. Tο έφερε από επαγγελματικό ταξίδι στην Κίνα, αλλά δεν μπορώ να το βρω πουθενά, εκτός από κάποια μαγαζιά σε Ισπανία και Ρουμανία (~35€).

Υπάρχουν και τα TP-Link που είναι τίμια για το κόστος που ζητούν, αλλά υπάρχουν και αναφορές για δυσλειτουργίες. Θα έλεγα το TL-WA701ND.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...