Προς το περιεχόμενο

Seagate εξωτερικος hdd, 40% health-λαθος στατιστικα


micahel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω τον Seagate freeagent 500gb ( 9zc2a3-500)

 

και μετά από 6+ χρόνια χρήσης έχω αυτά:

 


 


 


 

Αρχείο καταγραφής και ειδοποιήσεις δεν λέει τίποτα

 

Αλλά ο δίσκος αποκλείετε να έχει δουλέψει 777 μέρες. τουλάχιστον τις μισές μην πω και λιγότερες, ειδικά τα τελευταία χρόνια μια στο τόσο τον δουλεύω

Ο δίσκος έχει φάει μονό μια πτώση, άλλα δεν υπολειτουργεί κάτι, μονό η υγειά έχει πέσει

 

Επίσης βλέπω έχει πολύ μεγάλη θερμοκρασία.

 

Έχω αρχίσει να παίρνω αντίγραφα στον καινούργιο δίσκο (τον western digital τον 500αρι) καλού κακού

 

μπορώ να κάνω κάτι να αυξήσω την υγειά να επισκευαστεί ο δίσκος?

αν πάρω ένα μεταχειρισμένο εξωτερικό και τον βάλω στην θήκη του σκληρού θα κάνω δουλειά? το λέω γιατί ο δίσκος παίρνει εξωτερική τροφοδοσία.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου δεν εχει λειτουργικό πρόβλημα τον κρατάς ακομα κάνωντας backup οπως ειπες , μετα απο 6 χρόνια βέβαια δεν νομίζω οτι μπορείς να κανεις τιποτα ενοω ειναι φυσική φθορά του δίσκου στον χρόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποψιν οι συγκεκριμενοι δισκοι ψοφαγανε σαν τις μυγες αν δεν τους περνουσες το νεοτερο firmware που διορθωνε το προβλημα τους.

ειναι της σειρας 7200.11 και ειναι γνωστο απ τη  seagate για το προβλημα που εχουν.

 

επειδη ειχα κ εγω τον συγκεκριμενο καποτε(σε μια καφε η ασπρη θηκη δεν ειναι ; )

θερμοκρασιες κ μενα ανεβαζε τρομερες μεσα στη θηκη,οσο για τις ημερες λειτουργιας ειχα παρατηρησει οσο τον ειχα στο ρευμα μετραγε κανονικα για εναν παραξενο λογο.

 

Παρε αντιγραφα και αν ειναι οντως απο τη σειρα 7200.11 να μην του εχεις εμπιστοσυνη απο δω και περα,περνα του αρχεια που και να τα χασεις δεν θα τα κλαις.

Εμενα ψοφησε μια μερα στα ξαφνικα,το προηγουμενο βραδυ του ειχα περασει αρχεια και δουλευε κανονικα και την επομενη δεν στροφαρε καν,πηγαινε να ξεκινησει και τιποτα.Και να φαντασεις οτι μετα την ληξη της εγγυησης του τον δουλευα σε δικο μου docking station.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα ψοφησε μια μερα στα ξαφνικα,το προηγουμενο βραδυ του ειχα περασει αρχεια και δουλευε κανονικα και την επομενη δεν στροφαρε καν

Άστα να πάνε, ότι χειρότερο :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

seagate-freeagent-desk-500gb.jpg

 

αυτός είναι Χρίστο
 
μέσα έχει 2,5 δίσκο, goog lara την σειρά 7200,11 βλέπω έχει 3.5 δίσκους.
άλλα διαβάζω αρνητικά σχόλια από πολλούς
 
στην αρχή τον είχα στο ρεύμα άλλα δεν έβλεπα να δουλεύετε φως μπροστά τουλάχιστον δεν άναβε
έκανε στην αρχή να λειτουργήσει και μετά σταμάταγε, μονό όταν έβαζα το usb ξεκινούσε 
 
τώρα τον αδειάζω σιγά σιγά και τον βαστάω για γρήγορες μεταφορές (φορματ,σαν στικάκι κτλπ)
 
την θήκη του μπορώ να την χρησιμοποιήσω για να βάλω μέσα άλλον 2,5αρι?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα κι εγω το προηγουμενο μοντελο....κοιταξτε τι θερμοκρασια ανεβαζε σε λειτουργια(screenshot)

Το ασχημο ηταν οτε δεν εμπαινε ποτε σε κατασταση αναμονης και εβραζε μεσα στην θηκη του...απορω παντως πως σου αντεξε τοσα χρονια....εγω μετα το τελος της εγγυησης τον ανοιξα και του εβαλα μεσα εναν w.digital blue και σταματησαν ολα αυτα τα προβληματα..επισης ανοιξα και ενα παραθυρο στα πλαστικα για να κρυωνει...Μην εμπιστευεσαι καθολου πλεον τον δισκο αυτον....

 

Υ.Γ.Το αστειο ηταν οτι ενω ηταν σατα 2,οι εξυπνοι της seagate τον ειχαν περιορισει σε σατα 1 με jumber για να μην εκραγει στο βρασιμο....

post-140002-0-19091000-1406375444_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://skatter.com/2007/09/seagate-freeagent-desktop-review/
+
http://www.e-shop.gr/hama-108846-3-way-socket-adapter-with-switch-p-PER.752915
+ ανεμιστηρας απο ψυκτρα amd athlon xp( στα 5volt δουλευει 1800 στροφες περιπου)
+ data cable apo sony ericsson z530
+ φορτιστης ηλεκτρονικου τσιγαρου για τροφοδοσια ανεμιστηρα
+ western digital 500gb blue sata3 περιορισμενο σε σατα2 με jumper (στον seagate ηταν σατα 1)
+ βοηθεια και συμπαρασταση απο τον φιλο και topic starter,michael

Το μονο που λειπει ειναι το πλαινο καπακι που θελει επιπλεον ανοιγμα στο σημειο του ανεμιστηρα


Το αποτελεσμα?....διπλασια χωρητικοτητα....αξιοπιστια w.digital.....χαμηλες θερμοκρασιες(30-35) με ανοικτο το καπακι ως τωρα...και αποκτηση διακοπτη (μεσω πολυμπριζου eshop) για ταυτοχρονη διακοπη δισκου και ανεμιστηρα

Κοστος: 2.83€ (+2 μπυρες :-) )

post-140002-0-67143100-1406556500_thumb.jpg

post-140002-0-95349800-1406556527_thumb.jpg

post-140002-0-84230300-1406556557_thumb.jpg

Επεξ/σία από GPOWERR
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

seagate-freeagent-desk-500gb.jpg

 

αυτός είναι Χρίστο
 
μέσα έχει 2,5 δίσκο, goog lara την σειρά 7200,11 βλέπω έχει 3.5 δίσκους.
άλλα διαβάζω αρνητικά σχόλια από πολλούς
 
στην αρχή τον είχα στο ρεύμα άλλα δεν έβλεπα να δουλεύετε φως μπροστά τουλάχιστον δεν άναβε
έκανε στην αρχή να λειτουργήσει και μετά σταμάταγε, μονό όταν έβαζα το usb ξεκινούσε 
 
τώρα τον αδειάζω σιγά σιγά και τον βαστάω για γρήγορες μεταφορές (φορματ,σαν στικάκι κτλπ)
 
την θήκη του μπορώ να την χρησιμοποιήσω για να βάλω μέσα άλλον 2,5αρι?

 

 

 

μάλλον ειναι προβληματική σειρά... εχω εναν ιδιο με κατω απο 20 ωρες χρήσης και εχει τα ιδια χαλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανεβάζει θερμοκρασία, πάρα πολύ θερμοκρασία μέσα στην θήκη

 

τον έβγαλα από την θήκη και τον έβαλα στο pc δεν ανέβασε πάνω από 30 βαθμούς, οι άλλοι 2 που έχω wd με 100% υγειά 33 και 35 βαθμούς είχαν

 

θα βάλω καινούργιο wd 500gb σήμερα, έφτιαξα και έναν usb ανεμιστήρα, θα κόψω το καπάκι

 

paylidis στις 20 ωρες? wtf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ανεβάζει θερμοκρασία, πάρα πολύ θερμοκρασία μέσα στην θήκη

 

τον έβγαλα από την θήκη και τον έβαλα στο pc δεν ανέβασε πάνω από 30 βαθμούς, οι άλλοι 2 που έχω wd με 100% υγειά 33 και 35 βαθμούς είχαν

 

θα βάλω καινούργιο wd 500gb σήμερα, έφτιαξα και έναν usb ανεμιστήρα, θα κόψω το καπάκι

 

paylidis στις 20 ωρες? wtf

Μα ναι το γαμιδι. Κ μου τον πήραν για backup εγγράφων... :/ χίλιες φορές σε wd αναγεννημενο απο bad sectors παρά σε SEAGATE...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως τότε που κυκλοφορούσαν αυτά τα μοντελα της seagate θυμάμαι έβγαζε και η WD κάτι MyBook τα οποία έβλεπα κάθε μέρα θέματα στα φόρουμς για χτυπημένους δίσκους στα καλά καθούμενα. Οπότε ίσως για τότε αυτοί οι seagate ήταν καλύτεροι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτοιμος ο δίσκος, φρεσκότατος.

 


 


έβαλα έναν 80αρι usb (και αυτο χειροποιητο) ανεμιστήρα από παλιό τροφοδοτικό

το καπάκι το έκοψα με κολλητήρι 


 


μέχρι τώρα έως 34 βαθμοί idle, 36 βλέποντας ενα video

 

να θυμίσω τους 53 που ειχε πιασει χωρις ανεμιστηρα με τον παλιο δισκο

 

Δεν πλήρωσα τίποτα έκτος από τον καινούργιο δίσκο (25 ευρώ)

ο παλιός ανεμιστήρας, ένα καλώδιο usb από παλιά ηχεία, και μονωτική

 



 

20140730_023952.jpg

 

 

20140730_024444.jpg

 

20140730_023941.jpg

 

20140730_023917.jpg

 

 

--------------------------------

 

image.jpg

 

το μονο θεμα ειναι αυτο που λεει: Προβληματα προεκυψαν αναμεσα στην επικοινωνια του δισκου και του host.

 

δεν ξερω γιατι το βγαζει, ισως γιατι ειναι sata 3 σε sata 2

ισως επιδει δεν εχει κουμποσει καλα η πλακετα (που μπενει στον δισκο και βγαζει ρευμα και micro usb)

δεν εχει κουμποσει γιατι βρισκει πανω στον δισκο η μια γωνια

 

καμια ιδεα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος ο Μιχαλης :)...καλοριζικος ο W.Digital Freeagent!...Τσεκαρε αν το μεταλλικο τρυπητο πλεγμα του δισκου ακουμπα πανω στην πλακετα γιατι ο seagate που ειχε πριν ειναι λιγο πιο λεπτος απο τον w.digital σε καποια σημεια...επισης η πλακετα της θηκης βιδωνει μαζι με το ασημι καλυμμα πανω στον δισκο(σε 2 σημεια) για να μην κουνιεται...τελος δοκιμασε να τον περιορισεις σε σατα2 για να δεις αν το προβλημα επικοινωνιας συνεχιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καινούργιος δίσκος έχει κάτι ποδαράκια στις Άκρες και δεν αφήνει να ακουμπίσει

 

τις έβαλα τις βίδες της πλακέτας,

 

 

είχα θέμα με τις βίδες του μεταλλικού καλύμματος που βιδώνουν πάνω στον δίσκο πλάγια, ο wd έχει λίγο διαφορετικές τρύπες για κάτι χιλιοστά, δεν τις έβαλα άλλα δεν κουνιέται καθόλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...