Προς το περιεχόμενο

προτασεις για αυτοκινητο


GeorgeHellas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ψάχνομαι για καινούριο αυτοκινητο. Η χρήση του θα είναι κυρίως μέσα σε πολη και κανένα ταξιδάκι αραιά και που. Προσανατολίζομαι για diesel και ειμαι ανάμεσα στο yaris το polo και το clio. Οι εκδόσεις 1400-1500 κυβικών) Το μπατζετ είναι περίπου στα 14. Ποια η γνώμη σας; καμια αλλη πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

+1 απο εμένα σε yaris & polo.. Το πολο βεβαια πολλοι θα στο κατηγορήσουν για δικους τους λόγους, εγω δεν εχω ακουσει απο 2 γνστούς που το πήραν αρνητικά ωστόσο το εχουν λιγότερο απο χρόνο...

Δες και προς φιεστα μεριά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις δύο γνώμες.. θα γίνουν βέβαια και τα τεστ drive και η έρευνα στο ιντερνετ απλά καλό είναι να υπάρχουν απόψεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πόσα km θα κάνεις, γιατί αν είναι για 7000km τον χρόνο π.χ. δεν έχει νόημα το diesel.

+1 . πολυ σωστα . αν κανεις λιγα χλμ παιρνεις ενα hyundai i10 , ενα corsa γενικα τετοιας κατηγοριας που ειναι οικονομικα σε καυσιμο και φθηνοτερα σε συντηρηση σε σχεση με diesel

Επεξ/σία από orion1986
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλάμε για περίπου 12-15χιλ χμ το χρόνο

 

μια χαρα ειναι για πετρέλαιο... και καλώς σε ρώτησε ο ΝΤ1G μιας και υπάρχουν τύποι που κάνουν καλλιθεα-συνταγμα (ούτε 5000χλμ το χρόνο) και πανε παίρνουν πετρέλαιο επειδη "ολοι παίρνουν πετρελαιο"...

 

;)

 

π.χ. εγω που κανω περιπου 10000 το χρόνο (με το 80% εντός αττικής) θεώρησα οτι δεν άξιζε να επενδύσω σε πετρελαιοκίνητο (στο δικο μου εβγαινε μάλιστα μονο σε δίλιτρο οποτε ήταν τελείως ασύμφορο)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όχι, θα χρησιμοποιείτε λόγω και της δουλειάς οπότε τα χιλιομετράκια θα τα κάνει... για αυτό και ψάχνω κάτι σε πετρέλαιο.. το φιέστα είμαι ο μόνος που δεν μου αρέσει καθόλου? :P

να προσθέσω ότι με ενδιαφέρει πάρα πολύ η ασφάλεια άρα και τα ηλεκτρονικά καλούδια πιστεύω όσο περισσότερα τόσο το καλύτερο  υποθέτω

 

Edit: Και σε περίπτωση που τελικά προτιμηθεί η βενζίνη καρφωτός για το ecoboost και ας μην μου αρέσει η εμφάνιση?

Επεξ/σία από GeorgeHellas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι, θα χρησιμοποιείτε λόγω και της δουλειάς οπότε τα χιλιομετράκια θα τα κάνει... για αυτό και ψάχνω κάτι σε πετρέλαιο.. το φιέστα είμαι ο μόνος που δεν μου αρέσει καθόλου? :P

να προσθέσω ότι με ενδιαφέρει πάρα πολύ η ασφάλεια άρα και τα ηλεκτρονικά καλούδια πιστεύω όσο περισσότερα τόσο το καλύτερο  υποθέτω

 

Edit: Και σε περίπτωση που τελικά προτιμηθεί η βενζίνη καρφωτός για το ecoboost και ας μην μου αρέσει η εμφάνιση?

Μην πάρεις αμάξι που δε σου αρέσει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πάρεις αμάξι που δε σου αρέσει!

 

πολυ σωστός... δεν ειναι μπλουζα που απλα θα μείνει στη ντουλάπα.. ;)

 

Πηγαινε δες το, οδηγησε το, εχει και ηλεκτρονικά μπλιμπλικια εφόσον σ'αρεσουν!

 

@GeorgeHellas ωραίο το 1,0 ecoboost αλλα εφοσον κρινεις οτι χρειάζεσαι πετρελαιο γιατι να μη δεις και το πετρελαιο του;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ σωστός... δεν ειναι μπλουζα που απλα θα μείνει στη ντουλάπα.. ;)

 

Πηγαινε δες το, οδηγησε το, εχει και ηλεκτρονικά μπλιμπλικια εφόσον σ'αρεσουν!

 

@GeorgeHellas ωραίο το 1,0 ecoboost αλλα εφοσον κρινεις οτι χρειάζεσαι πετρελαιο γιατι να μη δεις και το πετρελαιο του;

Απλα επειδή προτάθηκε παραπάνω το σχολίασα. Αν και από τι είδα δεν είναι και ότι πιο οικονομικό στην κατηγορία του. 99% ντισελ θα πάρω. Απλα επειδή έπεσε στο τραπέζι. Όσον αφορά την εμφανιση με έχει κερδίσει το κλιο αλλα δεν έχω βρει κάποιο καλό review μέχρι τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα επειδή προτάθηκε παραπάνω το σχολίασα. Αν και από τι είδα δεν είναι και ότι πιο οικονομικό στην κατηγορία του. 99% ντισελ θα πάρω. Απλα επειδή έπεσε στο τραπέζι. Όσον αφορά την εμφανιση με έχει κερδίσει το κλιο αλλα δεν έχω βρει κάποιο καλό review μέχρι τώρα..

 

το κλιο το οδηγησα (μιας φίλης), δε με συγκίνησε (οχι απο θέμα κινητήρα αλλα εμφανισης/εργονομίας/σχεδιασμού κλπ)...

 

τα φιεστα γενικά ειναι ακριβά αλλα τίμια σε βάθος χρόνου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας.. Θα κάνω και εγώ τις δοκιμές μου και θα σας ενημερώσω όταν καταληξω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...