Προς το περιεχόμενο

κλοπή προσωπικών δεδομένων


papasub54

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

              δεν είμαι σίγουρος αν το θέμα που θα σας περιγράψω , είναι στην σωστή κατηγορία θεμάτων , αλλά το γράφω και πιστεύω ότι κάποιοι θα το διαβάσουν και θα με διαφωτίσουν.

Πριν λίγες μέρες πήγα σε εταιρία κινητής τηλεφωνίας και έκανα αίτηση για αλλαγή παρόχου. Έκανα την αίτηση και μου έβγαλαν φωτοτυπία την ταυτότητα. Μόλις ενημερώθηκε ο παλαιός πάροχος για την αίτηση , έσπευσε και μου έκανε μια πολύ δελεαστική προσφορά , την οποία και αποδέχθηκα. Πήγα λοιπό στον νέο πάροχο και ακύρωσα την αίτηση , ζητώντας να μου δώσουν πίσω τα χαρτιά  και μου είπαν ότι η αίτηση ακυρώνεται ηλεκτρονικά και τα χαρτιά παραμένουν στο αρχείο τους  Δύο ημέρες μετά μου τηλεφώνησαν από ένα αστυνομικό τμήμα να πάω από εκεί γιατί είχαν συλλάβει ένα άτομο το οποίο είχε πάει σε ένα κατάστημα μιας άλλης εταιρίας κινητής και είχε επάνω του την αίτηση που είχα κάνει (σε έγχρωμη φωτοτυπία) και επίσης την φωτοτυπία της αστυνομικής μου  ταυτότητας την οποία είχε θεωρήσει ως γνήσιο αντίγραφο πάλι με έγχρωμη φωτοτυπία και μια σχετικά καλή σφραγίδα αστυνομικού τμήματος. Ευτυχώς που ο υπάλληλος της κινητής κάτι κατάλαβε και ευτυχώς η αστυνομία ήρθε γρήγορα και τον συνέλαβαν.  Έδωσα στην αστυνομία κατάθεση ότι δεν είχα δώσει σε κανέναν οποιαδήποτε εξουσιοδότηση η χαρτιά για να κάνει κάποιος κάτι για λογαριασμό μου και έφυγα. Από την αστυνομία μου είπαν για μια εβδομάδα να μην κάνω τίποτε μέχρι να τον πάνε στον εισαγγελέα και να ερευνήσουν την υπόθεση . Δυστυχώς έμαθα ότι ο εισαγγελέας άφησε το άτομο ελεύθερο και η αστυνομία μου είπε ότι μπορώ να προβώ σε ό,τι ενέργειες νομίζω. Το ερώτημα που κάνω στο forum είναι τι μπορώ να κάνω και επίσης εάν κάποιος έχει αντιμετωπίσει και πως κάποιο παρόμοιο περιστατικό.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

είναι κάπως άτοπο να ζητάς τέτοιου είδους πληροφορίες/συμβουλές από ένα τεχνολογικό φόρουμ. Βρες ένα δικηγόρο ο οποίος είναι ο καταλληλότερος για να σου πει τι θα κάνεις.

 

 

 

 

Καλημέρα,
              δεν είμαι σίγουρος αν το θέμα που θα σας περιγράψω , είναι στην σωστή κατηγορία θεμάτων , αλλά το γράφω και πιστεύω ότι κάποιοι θα το διαβάσουν και θα με διαφωτίσουν.
Πριν λίγες μέρες πήγα σε εταιρία κινητής τηλεφωνίας και έκανα αίτηση για αλλαγή παρόχου. Έκανα την αίτηση και μου έβγαλαν φωτοτυπία την ταυτότητα. Μόλις ενημερώθηκε ο παλαιός πάροχος για την αίτηση , έσπευσε και μου έκανε μια πολύ δελεαστική προσφορά , την οποία και αποδέχθηκα. Πήγα λοιπό στον νέο πάροχο και ακύρωσα την αίτηση , ζητώντας να μου δώσουν πίσω τα χαρτιά  και μου είπαν ότι η αίτηση ακυρώνεται ηλεκτρονικά και τα χαρτιά παραμένουν στο αρχείο τους  Δύο ημέρες μετά μου τηλεφώνησαν από ένα αστυνομικό τμήμα να πάω από εκεί γιατί είχαν συλλάβει ένα άτομο το οποίο είχε πάει σε ένα κατάστημα μιας άλλης εταιρίας κινητής και είχε επάνω του την αίτηση που είχα κάνει (σε έγχρωμη φωτοτυπία) και επίσης την φωτοτυπία της αστυνομικής μου  ταυτότητας την οποία είχε θεωρήσει ως γνήσιο αντίγραφο πάλι με έγχρωμη φωτοτυπία και μια σχετικά καλή σφραγίδα αστυνομικού τμήματος. Ευτυχώς που ο υπάλληλος της κινητής κάτι κατάλαβε και ευτυχώς η αστυνομία ήρθε γρήγορα και τον συνέλαβαν.  Έδωσα στην αστυνομία κατάθεση ότι δεν είχα δώσει σε κανέναν οποιαδήποτε εξουσιοδότηση η χαρτιά για να κάνει κάποιος κάτι για λογαριασμό μου και έφυγα. Από την αστυνομία μου είπαν για μια εβδομάδα να μην κάνω τίποτε μέχρι να τον πάνε στον εισαγγελέα και να ερευνήσουν την υπόθεση . Δυστυχώς έμαθα ότι ο εισαγγελέας άφησε το άτομο ελεύθερο και η αστυνομία μου είπε ότι μπορώ να προβώ σε ό,τι ενέργειες νομίζω. Το ερώτημα που κάνω στο forum είναι τι μπορώ να κάνω και επίσης εάν κάποιος έχει αντιμετωπίσει και πως κάποιο παρόμοιο περιστατικό.
 
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτος ο καποιος , ποιος να ηταν και για ποιον λογο να ηθελε να σου ανοιξει λογαριασμο σε μια τριτη εταιρεια..? Τι θα κερδιζε? Κυριως ομως πως βρηκε προσβαση στα στοιχεια σου? Μπηκε στο μαγαζι οταν δεν κοιταγαν οι αλλοι και τα εκλεψε απο το συρταρι?

 

χμμ.... μυριζει λαβρακι το θεμα.

 

για πες ονοματα εταιρειων.. βονταφον φαση κτλ κτλ?

 

Επισης πως μπορουνε να αφησουν ελευθερο ενα ατομο το οποιο κυκλοφορει στην ουσια οχι μονο με ψευτικα χαρτια αλλα επισης και με ψευτικη σφραγιδα αστυνομιας(!). Αυτο δεν ειναι επικινδυνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχει γίνει η δουλεία από μέσα...

Εγώ θα πήγαινα να ζητούσα εξηγήσεις απο την εταιρία κινητής..

Όλα αυτά που έγιναν βρωμάνε...

Οπωσδήποτε Δικηγόρο.

Δεν ξέρεις πως μπορεί να εξελιχθεί στο μέλλον αυτό!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προσωπικά του στοιχεία ειναι εκτεθειμένα αυτό ειναι αρκετό για να απαιτήσει εξηγήσεις από την κινητή τηλεφωνία,

που έκανε συναλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να αποδείξεις ότι τα αντίγραφα ήταν αυτά που κράτησε η εταιρία κινητής πιστεύω θα πάρεις καλή αποζημίωση για να μη βγει παραέξω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως. Και ξερεις κατι, ασε την αποζημειωση (μην την αφησεις μαλλον!) . Και μονο που υπαρχει διαρροη τετοιων προσωπικων στοιχειων και μπορει να βρεθει κανας κλωνος σου να παρει δανειο στο ονομα σου, αρκει για να θυμωσεις.

 

μην αφησεις το θεμα επειδη ειναι πολυ σοβαρο. Μπορει να ηταν απλα ενας μικροαπατεωνας που μπαινοβγαινε εκει μεσα, μπορει ομως να επεσες μπροστα λάιβ σε μια συνηθισμενη πωληση προσωπικων στοιχειων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά θα σου πρότεινα να αλλάξεις άμεσα ταυτότητα γιατί τα στοιχεία σου είναι ήδη εκτεθειμένα και δε μπορείς να αποκλείσεις επανάληψη του γεγονότος.

Μετά κάνε ότι καταλαβαίνεις. Μπορείς είτε να τους κυνηγήσεις είτε να το αφήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά θα σου πρότεινα να αλλάξεις άμεσα ταυτότητα γιατί τα στοιχεία σου είναι ήδη εκτεθειμένα και δε μπορείς να αποκλείσεις επανάληψη του γεγονότος.

Αυτό.

Την 2η φορά μπορεί να μην είσαι το ίδιο τυχερός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...