Προς το περιεχόμενο

πρόγραμμα λογοκλοπής


mylo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείς να γίνεις περισσότερο σαφής με το ΕΑΠ;

Ξέρω το θέμα αλλά δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις.

Στο οτι το turn it in σου δείχνει επιτόπου αν υπαρχουν ομοιότητες (και το %) ενω στο ΕΑΠ δεν ξέρεις αν υπαρχουν ομοιότητες και μπορει να πάρεις κανά email απο την επιτροπή;

 

Disclaimer: δεν είμαι στο ΕΑΠ εδώ και δυο χρόνια και δεν ξερω αν εχει αλλάξει κατι.

το turnitin αν δεν έχεις πρόσβαση από το uni είναι πανάκριβο δυστηχώς αλλά κάνει καλή δουλειά, περισσότερο ελεγχει (πχ για εμένα) από υπόλοιπα αγγλικά πανεπιστήμια και αναφέρει και ολας σε ποιο uni ξανα έχει αναφερθει το ίδιο quote/reference.

πάντως δεν είχα ποτέ πρόβλημα, πάντα στο 5% είμουν.

επίσης paper από paper διαφέρει, γι αυτό και δεν υπάρχουν και legit όρια στο ποσοστό.

Μαρκάρει και προτασεις εάν τις εχεις αντιγράψει ολόκληρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι «δυστυχώς» το ΕΑΠ δεν σε προειδοποιεί, όταν κάνεις οργανωμένη λογοκλοπή…

 

Από φέτος (2013-14)στο ΕΑΠ οι εργασίες υποβάλλονται μόνο ηλεκτρονικά.

Ελέγχονται πρώτα από το σύστημα και μετά αποκτά πρόσβαση ο καθηγητής.

Τώρα για να υπάρξει πρόβλημα πρέπει να είσαι στο 60% ή 70% και άνω. (Εκεί γύρω δεν θυμάμαι ακριβώς.)

Και σε αυτή την περίπτωση είναι υποχρεωμένος ο καθηγητής (και ο συντονιστής) να ελέγξει το κείμενο

και έχει δικαίωμα να μην αποδεχτεί ότι έκανες αντιγραφή.

 

Αποκλείεται να μηδενισθεί η εργασία σου αν δεν έχεις κάνει αντιγραφή από παλαιότερο κείμενο

ή αν δεν έχουν στείλει και άλλοι σχεδόν πανομοιότυπο κείμενο.

Αν μηδενίστηκαν κάποιοι στο παρελθόν αυτό ακριβώς είχε γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι «δυστυχώς» το ΕΑΠ δεν σε προειδοποιεί, όταν κάνεις οργανωμένη λογοκλοπή…

 

Από φέτος (2013-14)στο ΕΑΠ οι εργασίες υποβάλλονται μόνο ηλεκτρονικά.

Ελέγχονται πρώτα από το σύστημα και μετά αποκτά πρόσβαση ο καθηγητής.

Τώρα για να υπάρξει πρόβλημα πρέπει να είσαι στο 60% ή 70% και άνω. (Εκεί γύρω δεν θυμάμαι ακριβώς.)

Και σε αυτή την περίπτωση είναι υποχρεωμένος ο καθηγητής (και ο συντονιστής) να ελέγξει το κείμενο

και έχει δικαίωμα να μην αποδεχτεί ότι έκανες αντιγραφή.

 

Αποκλείεται να μηδενισθεί η εργασία σου αν δεν έχεις κάνει αντιγραφή από παλαιότερο κείμενο

ή αν δεν έχουν στείλει και άλλοι σχεδόν πανομοιότυπο κείμενο.

Αν μηδενίστηκαν κάποιοι στο παρελθόν αυτό ακριβώς είχε γίνει.

Δεν ξερω σε ποια σχολή είσαι αλλα το ηλεκτρονικό σύστημα υπήρχε και το δουλεύαμε αρκετα χρόνια πριν φύγω εγω.

Ολα τα υπόλοιπα είναι υπό αμφισβήτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σοβαρά τώρα στο 60-70% ΘΑ? υπάρξει πρόβλημα. ΛΟΛ

Στο 60-70% είσαι σχεδόν τα όρια του κορυδαλλου σε σοβαρή επιστημονική εργασία (διπλωματική, διδακτορικο, paper κλπ)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 60-70% είσαι σχεδόν τα όρια του κορυδαλλου σε σοβαρή επιστημονική εργασία (διπλωματική, διδακτορικο, paper κλπ)

Τέσσερις δογματικοί και ένας ασαφής...

Ο viper2005 έγραψε για ΕΑΠ σκέτο και για «αδιαφάνεια» σε αυτό, όχι για διπλωματική και διδακτορικό.

Και εγώ, λάθος μου, απάντησα για τις 4 γραπτές εργασίες κάθε θεματικής ενότητας προπτυχιακού τμήματος του ΕΑΠ,

γιατί εκεί ακούστηκαν παράπονα φέτος.

Διευκρινίζω λοιπόν:

Πηγή μου καθηγητής του ΕΑΠ, δεν θυμάμαι αν ήταν 60% ή 70% δεν ήταν σίγουρα 50%,

αφορά γραπτές εργασίες προπτυχιακών τμημάτων και ο συγκεκριμένος διδάσκει φιλοσοφία της επιστήμης.

Αιτία που έκανα την ερώτηση, ο μηδενισμός γραπτής εργασίας γνωστού προσώπου,

το οποίο παραδέχτηκε στο τέλος ότι αντέγραψε την εργασία (υπόδειγμα) κάποιου «φροντιστηρίου»,

αφαιρώντας  και αντικαθιστώντας περιστασιακά λέξεις και φράσεις του κειμένου, δικά του ήταν μόνο τα συμπεράσματα.

Για κακή του τύχη, το ίδιο έκαναν και 2-3 άλλοι από τους εκατοντάδες σπουδαστές της ίδιας Θεματικής Ενότητας,

«βοηθώντας» έτσι το σύστημα να αποδείξει ότι «δουλεύει».

Αλήθεια ποιος από σας θα έστελνε γραπτή εργασία με 5%, αν ήταν νέος φοιτητής,

είχε λίγο χρόνο και για βιβλιογραφία μόνο τα βιβλία του Πανεπιστημίου, απαντώντας στο θέμα:

 Να παρουσιάσετε …τις απόψεις σχετικά με τον κοινωνικό επικαθορισμό της επιστήμης, όπως αυτές αναδεικνύονται μέσα από το έργο του Τ. Kuhn, και του P. Feyerabend . ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέσσερις δογματικοί και ένας ασαφής...

Ο viper2005 έγραψε για ΕΑΠ σκέτο και για «αδιαφάνεια» σε αυτό, όχι για διπλωματική και διδακτορικό.

Και εγώ, λάθος μου, απάντησα για τις 4 γραπτές εργασίες κάθε θεματικής ενότητας προπτυχιακού τμήματος του ΕΑΠ,

γιατί εκεί ακούστηκαν παράπονα φέτος.

Διευκρινίζω λοιπόν:

Πηγή μου καθηγητής του ΕΑΠ, δεν θυμάμαι αν ήταν 60% ή 70% δεν ήταν σίγουρα 50%,

αφορά γραπτές εργασίες προπτυχιακών τμημάτων και ο συγκεκριμένος διδάσκει φιλοσοφία της επιστήμης.

Αιτία που έκανα την ερώτηση, ο μηδενισμός γραπτής εργασίας γνωστού προσώπου,

το οποίο παραδέχτηκε στο τέλος ότι αντέγραψε την εργασία (υπόδειγμα) κάποιου «φροντιστηρίου»,

αφαιρώντας  και αντικαθιστώντας περιστασιακά λέξεις και φράσεις του κειμένου, δικά του ήταν μόνο τα συμπεράσματα.

Για κακή του τύχη, το ίδιο έκαναν και 2-3 άλλοι από τους εκατοντάδες σπουδαστές της ίδιας Θεματικής Ενότητας,

«βοηθώντας» έτσι το σύστημα να αποδείξει ότι «δουλεύει».

Αλήθεια ποιος από σας θα έστελνε γραπτή εργασία με 5%, αν ήταν νέος φοιτητής,

είχε λίγο χρόνο και για βιβλιογραφία μόνο τα βιβλία του Πανεπιστημίου, απαντώντας στο θέμα:

 Να παρουσιάσετε …τις απόψεις σχετικά με τον κοινωνικό επικαθορισμό της επιστήμης, όπως αυτές αναδεικνύονται μέσα από το έργο του Τ. Kuhn, και του P. Feyerabend . ?

 

δε ξερω αν με χαρακτηρίζεις δογματικό ή ασαφή και δεν εχω πρόβλημα...

 

Στο επαγγελμα μου και απο την πρώτη μερα της σχολής μου έμαθα οτι η λογοκλοπή δεν συγχωρείται - ευτυχώς χωρίς να χρειαστεί για να πάθω ωστε να μάθω.

Η λογοκλοπη σε ένα μαθημα στη σχολή μου τιμωρούνταν με 3 εξεταστικές εκτός (ακομα και να εγραφες ήσουν αποκλεισμένος οποτε το γραπτο σου δεν διορθωνόταν) και είμαι πολύ περήφανος για αυτό και το εφαρμόζω μέχρι και σήμερα στην καριέρα μου, κάθε μερα, σε κάθε κείμενο που γράφω. Δεν εχει σημασία αν εισαι νέος φοιτητής ή ομοτιμος καθηγητής, ειναι ακριβώς ίδια η βάση του προβλήματος (ξερω καθηγητές που αντιγράφουν και παρουσιάζουν δουλειες άλλων ή γράφουν βιβλία με "ενδεικτική βιβλιογραφία" και οχι αναφορες και ακριβή βιβλιογραφία).

 

Δυστυχώς δεν τιμωρείται ακομα ουσιαστικά στην Ελλάδα, αλλιώς θα εβλεπες τουλάχιστον -60% στις αποφοιτήσεις ανα έτος πανελλαδικά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέσσερις δογματικοί και ένας ασαφής...

Ο viper2005 έγραψε για ΕΑΠ σκέτο και για «αδιαφάνεια» σε αυτό, όχι για διπλωματική και διδακτορικό.

Και εγώ, λάθος μου, απάντησα για τις 4 γραπτές εργασίες κάθε θεματικής ενότητας προπτυχιακού τμήματος του ΕΑΠ,

γιατί εκεί ακούστηκαν παράπονα φέτος.

. ?

Ο viper2005 (lol) έγραψε για την διαφάνεια του turnitin με την αδιαφανεια του, αγνώστου ταυτότητας, plagiarism software του EAP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξερω αν με χαρακτηρίζεις δογματικό ή ασαφή και δεν εχω πρόβλημα...

 

Στο επαγγελμα μου και απο την πρώτη μερα της σχολής μου έμαθα οτι η λογοκλοπή δεν συγχωρείται - ευτυχώς χωρίς να χρειαστεί για να πάθω ωστε να μάθω.

Η λογοκλοπη σε ένα μαθημα στη σχολή μου τιμωρούνταν με 3 εξεταστικές εκτός (ακομα και να εγραφες ήσουν αποκλεισμένος οποτε το γραπτο σου δεν διορθωνόταν) και είμαι πολύ περήφανος για αυτό και το εφαρμόζω μέχρι και σήμερα στην καριέρα μου, κάθε μερα, σε κάθε κείμενο που γράφω. Δεν εχει σημασία αν εισαι νέος φοιτητής ή ομοτιμος καθηγητής, ειναι ακριβώς ίδια η βάση του προβλήματος (ξερω καθηγητές που αντιγράφουν και παρουσιάζουν δουλειες άλλων ή γράφουν βιβλία με "ενδεικτική βιβλιογραφία" και οχι αναφορες και ακριβή βιβλιογραφία).

 

Δυστυχώς δεν τιμωρείται ακομα ουσιαστικά στην Ελλάδα, αλλιώς θα εβλεπες τουλάχιστον -60% στις αποφοιτήσεις ανα έτος πανελλαδικά...

 

 

Συμφωνώ με όσα υπογραμμίζω παραπάνω. (bold)

Για τα υπόλοιπα που λες, την πραγματική ή υποτιθέμενη ορθολογική λειτουργία στο εσωτερικό του κάθε "παραδείγματος",

μας είχε ενημερώσει με σαφήνεια ο προαναφερόμενος Τ. Kuhn.

Φοβάμαι όμως ότι δεν έγινα αντιληπτός.

- Τι είναι πραγματικά η λογοκλοπή για τον καθένα από μας;

- Τι εννούν τα προγράμματα και ειδικότερα του ΕΑΠ ως λογοκλοπή;

- Γιατί ελέγχεται το κείμενο της εργασίας, με ποσοστό 60% «λογοκλοπής» κατά το πρόγραμμα,

από 2 καθηγητές που έχουν τη δυνατότητα να αγνοήσουν τη «διάγνωση του»;

- Δεν έφερα τυχαία το παράδειγμα σχετικά με τις απόψεις των Τ. Kuhn, και του P. Feyerabend.

Αν οι φοιτητές προσπαθήσουν να δώσουν απάντηση στο συγκεκριμένο ερώτημα χρησιμοποιώντας

αυστηρά επιστημονική γλώσσα και με μοναδικές πηγές 2-3 βιβλία οι εργασίες τους θα έχουν τρομακτικές ομοιότητες.

Δεν είναι κάτι που υποθέτω, είναι κάτι που συμβαίνει και δεν είναι αντιγραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι ορίζεται ως λογοκλοπή υπαρχει γραμμένο στο students guide της σχολής σου. Το ειχε και το ΕΑΠ και ειναι βασισμένο (αντιγραμμενο) στο Harvard referencing style.

Το πως δουλεύει το turnitin μπορεις να το κοιτάξεις εδώ

http://submit.ac.uk/en_gb/features/grade-anything

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι ορίζεται ως λογοκλοπή υπαρχει γραμμένο στο students guide της σχολής σου. Το ειχε και το ΕΑΠ και ειναι βασισμένο (αντιγραμμενο) στο Harvard referencing style.

Το πως δουλεύει το turnitin μπορεις να το κοιτάξεις εδώ

http://submit.ac.uk/en_gb/features/grade-anything

 

Ευχαριστώ για τη δνση του turnitin ,

δεν είμαι φοιτητής, τώρα, ξεμπέρδεψα πριν χρόνια.

Ρωτήθηκα από νεότερους και μπήκα στη διαδικασία να μάθω επειδή γνώριζα καθηγητές του ΕΑΠ.

Εξήγησα τι έγινε, και αυτοί στην αρχή μιλούσαν για αδιαφάνεια του ΕΑΠ και ότι αδικήθηκαν.

Αλλά τελικά ήταν άλλου τύπου λογοκλοπή με σωστές παραπομπές και βιβλιογραφία…

Αν εννοείς αυτό (…που είχε και το ΕΑΠ) http://www.metal.ntua.gr/uploads/4444/HARVARD_REFERENCING.pdf

το γνωρίζω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είναι κάτι σχετικό... Στις κοινωνικές επιστήμες καλώς ή κακώς τα πράγματα δε μπορούν να είναι διαφορετικά μεταξύ των φοιτητών που ανέφερε ο φίλος πιο πάνω. Στις θετικές επιστήμες/επιστήμες μηχανικού που είναι ο τομέας μου είναι λίγο πιο ξεκάθαρα τα πράγματα οπότε όντως διαφορετική είναι η λόγοκλοπή για εμένα και για έναν κοινωνιολογο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμία επιστήμη δεν είναι ανεκτό να υπάρχει λογοκλοπή και δεν είναι το αντικείμενο που θα μεγαλώσει την ανοχή. 

 

 

Εάν κανείς πάρει κάτι από κάποιον άλλο (κάτι που είναι απολύτως λογικό, μιας και δεν θέλει ο καθένας να ξανά-βρίσκει τον τροχό) τότε μπορεί κάλλιστα να βάλει αναφορά. Για αυτό υπάρχουν και αυτό το σκοπό εξυπηρετούν. 

 

Άρα, η διαφορετικότητα του αντικειμένου δεν είναι επιχείρημα για αποδοχή λογοκλοπής. 

 

 

Επίσης, εάν κανείς χρειαστεί να πάρει αυτούσιο κείμενο από άλλο έγγραφο τότε μπορεί να βρει τις οδηγίες για το πώς γίνεται αυτό (είναι πολύ απλό) και να το κάνει χωρίς να έχει διαπράξει λογοκλοπή. 

 

 

Οπότε, ό,τι θέμα και να έχει μία εργασία, σε ό,τι αντικείμενο και με όση βιβλιογραφία, δεν υπάρχει δικαιολογία για την λογοκλοπή. 


Review papers δεν έχει διαβάσει κανείς σας; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...