Προς το περιεχόμενο

Η πρώτη αναβάθμιση των Windows Phone 8.1 έρχεται την επόμενη εβδομάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι φήμες επιβεβαιώθηκαν και έτσι η Microsoft ανακοίνωσε πριν λίγες ώρες την κυκλοφορία της πρώτης αναβάθμισης των Windows Phone 8.1 η οποία αναμένεται να κάνει την εμφάνιση της την επόμενη εβδομάδα.Live Folders

 

Ένα από τα σημαντικότερα νέα χαρακτηριστικά είναι τα Live Folders, ο πολυαναμενόμενος τρόπος οργάνωσης των Live tiles που επιθυμεί ο χρήστης και η συγκέντρωση τους σε ένα φάκελο, με τις ενημερώσεις των tiles να γίνονται κανονικά. Η δημιουργία ενός live folder γίνεται με παρόμοιο τρόπο με αυτό στο iOS και το Android, σέρνοντας το ένα tile πάνω στο άλλο, και εισάγοντας στη συνέχεια την ονομασία του.

 

Posted ImagePosted Image

 

Xbox Music

 

Η εφαρμογή της συνδρομητικής υπηρεσίας Xbox Music αποκτά νέες δυνατότητες όπως background sync, live tile με το κομμάτι που παίζει καθώς και το "quickplay" για την εμφάνιση των πρόσφατων τραγουδιών που έχει κάνει αναπαραγωγή ο χρήστης. Επιπλέον έχουν γίνει βελτιώσεις στην ταχύτητα φόρωσης της εφαρμογής καθώς και στο scrolling.

 

Posted ImagePosted Image

 

Συγχώνευση SMS & Προώθηση

 

Πλέον είναι δυνατή η επιλογή πολλαπλών SMS ώστε ο χρήστης να προχωρήσει στη διαγραφή τους ή στην προώθσηση τους.

 

Posted Image

 

Apps Corner

 

Με αυτή τη λειτουργία είναι δυνατή η δήλωση συγκεκριμένων εφαρμογών στις οποίες θα έχρι πρόσβαση ο κάτοχος της συσκευής, μια δυνατότητα η οποία προορίζεται κυρίως για επιχειρήσεις. Ακόμα μπορεί να δηλωθεί συγκεκριμένη εφαρμογή στην οποία θα γίνεται άμεση πρόσβαση μόλις ολοκληρωθεί η εκκίνηση του κινητού.

 

Posted Image

 

Στα υπόλοιπα νέα χαρακτηριστικά ξεχωρίζει η αναβαθμισμένη ασφάλεια αποστολής και παραλαβής δεδομένων μέσω VPN στην περίπτωση που συνδεθείτε σε Wi-Fi hotspot, το Live Tile το οποίο αποκτά πλέον το Windows Phone Store καθώς και η υποστήριξη της Cortana στην Κίνα και το Ηνωμένο Βασίλειο.

 

Το Windows Phone 8.1 Update θα γίνει διαθέσιμο την επόμενη εβδομάδα αρχικά σε όσους συμμετέχουν στο πρόγραμμα Preview for Developers, με την ευρεία κυκλοφορία να προορίζεται για τους επόμενους μήνες.

 

Link.png Site: Windows Phone Blog

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

έχω wp αλλά επειδή θέλω να προλάβω τους γνωστούς - αγνώστους θα πω τα εξής. 

ντροπή στην ms που αναβαθμίζει ένα χάλια λειτουργικό. άργησε, γιατί ως γνωστόν το android είχε πρωτοβγεί με αυτά τα χαρακτηριστικά. και τι store είναι αυτό που δεν έχει την εφαρμογή 'θα σου κάνω μακαρόνια με κιμά για να φας' που την χρησιμοποιώ κάθε μέρα και δεν ζω χωρίς αυτή,

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω wp αλλά επειδή θέλω να προλάβω τους γνωστούς - αγνώστους θα πω τα εξής. 

ντροπή στην ms που αναβαθμίζει ένα χάλια λειτουργικό. άργησε, γιατί ως γνωστόν το android είχε πρωτοβγεί με αυτά τα χαρακτηριστικά. και τι store είναι αυτό που δεν έχει την εφαρμογή 'θα σου κάνω μακαρόνια με κιμά για να φας' που την χρησιμοποιώ κάθε μέρα και δεν ζω χωρίς αυτή,

Τα android δεν τα ειχαν αυτα οταν πρωτοβγηκαν... Τα ειχαν πριν καλα καλα σχεδιαστουν!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω wp αλλά επειδή θέλω να προλάβω τους γνωστούς - αγνώστους θα πω τα εξής. 

ντροπή στην ms που αναβαθμίζει ένα χάλια λειτουργικό. άργησε, γιατί ως γνωστόν το android είχε πρωτοβγεί με αυτά τα χαρακτηριστικά. και τι store είναι αυτό που δεν έχει την εφαρμογή 'θα σου κάνω μακαρόνια με κιμά για να φας' που την χρησιμοποιώ κάθε μέρα και δεν ζω χωρίς αυτή,

 

Κοίτα ντροπή δεν είναι και βεβαίως κάνουν καλά που αναβαθμίζουν το λειτουργικό. Αλλά μήπως έχουν περάσει... 6 χρόνια από το android 1.0 που είχαμε folders? Δεν είναι δα και το δυσκολότερο feature αλλά σίγουρα από τα πιο βασικά και απαραίτητα που θα περίμενες να βρεις σε smartphone.

 

Αλλά έχεις δίκιο. Ας περιμένουμε άλλα 6 χρόνια μήπως και φτάσουν εκεί που βρίσκεται ο ανταγωνισμός σήμερα. Με αυτούς τους ρυθμούς τόσο θα πάρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τραγικές πωλήσεις του τελευταίου τριμήνου (μόλις 5,6εκ) που είναι μόλις 200.000 παραπάνω από αυτές του 1ου τριμήνου του 2013 (5,4), την πιέζουν να συνεχίσει την βελτίωση. Κοινώς τρέχει και δεν φτάνει.

 

Καλή η ειρωνεία για όσους γράφουν τα αυτονόητα για τα wp, τα σχόλια στο windows store των ίδιων των χρηστών τους διαψεύδουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον υπαρχει δοση αληθειας σε αυτο αλλα δεν κυκλοφορησαν και κανενα νεο μοντελο αν δεν απατωμαι. Το τελευταιο τριμηνο του ετους τα ειχαν παει καλυτερα κοντα στα 10εκ συσκευες(απο γαλλικο αντικειμενικο site η πληροφορια).

Οσο δεν φερνουν και αλλους κατασκευαστες και δεν ριχνουν τρελο χρημα στο μαρκετιγκ σε ρηχα νερα θα κινουνται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τι εννοείς? Το Lumia 930 μόλις κυκλοφόρησε... και το βλέπω και αυτό δυστυχώς να πηγαίνει άπατο.

κακά τα ψέματα, με τέτοια τιμή όταν είσαι πίσω στο market share δεν πας πουθενά...

 

με ψήνει αρκετά το 930 αλλά μόνο όταν πέσει στα 300-350...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον υπαρχει δοση αληθειας σε αυτο αλλα δεν κυκλοφορησαν και κανενα νεο μοντελο αν δεν απατωμαι. Το τελευταιο τριμηνο του ετους τα ειχαν παει καλυτερα κοντα στα 10εκ συσκευες(απο γαλλικο αντικειμενικο site η πληροφορια).

Οσο δεν φερνουν και αλλους κατασκευαστες και δεν ριχνουν τρελο χρημα στο μαρκετιγκ σε ρηχα νερα θα κινουνται

 

Τα 5.6εκ πωλήσεις Lumia δεν είναι δική μου εκτίμηση, ούτε καν εκτίμηση κάποιας εταιρείας στατιστικών. Είναι λόγια της ίδιας της Ms από τον τελευταίο οικονομικό της απολογισμό που πέρασε στα ψιλά της είδησης. Πηγαίναν καλύτερα προς το τέλος του 13 αλλά η μείωση πωλήσεων ήταν ραγδαία εντός του 14 και μάλιστα η μερίδα του λέοντος των πωλήσεων ήταν φθηνές συσκευές και όχι ακριβές σύμφωνα πάντα με την ίδια την Ms.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 5.6εκ πωλήσεις Lumia δεν είναι δική μου εκτίμηση, ούτε καν εκτίμηση κάποιας εταιρείας στατιστικών. Είναι λόγια της ίδιας της Ms από τον τελευταίο οικονομικό της απολογισμό που πέρασε στα ψιλά της είδησης. Πηγαίναν καλύτερα προς το τέλος του 13 αλλά η μείωση πωλήσεων ήταν ραγδαία εντός του 14 και μάλιστα η μερίδα του λέοντος των πωλήσεων ήταν φθηνές συσκευές και όχι ακριβές σύμφωνα πάντα με την ίδια την Ms.

Οτι δεν τα πανε καλα ειναι σιγουρο. Διαβασα δηλωσεις του επικεφαλης της μικροσοφτ στη γαλλια και αυτος λεει οτι στη γαλλια πηγαινουν καλα και οτι εχουν τριπλασιασει της πωλησεις και οτι εχουν στοχο το 15% της αγορας(πρωτη φορα ακουω νουμερο απο στελεχος της μικροσοφτ).

Ισως η αποροφηση της νοκια να τους εφερε πισω αλλα πρεπει να δουλεψουν πολυ ακομα. Δεν νομιζω να μπηκαν στην αγορα για να βολοδερνουν στο 5-6%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ειδικά μετά τα γεγονότα με τον Νουτέλα να έχει βγάλει την ψαλίδα και να κόβει κεφάλια, αρχίζω να μην έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στην πορεία της Nokia και των WP. Πολύ αποφασισμένος μου φάνηκε ο τύπος να φέρει τα οικονομικά της εταιρίας σε ίσιο δρόμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που θέλω να έχω ένα κινητό και όχι έναν υπολογιστή χειρός, το Lumia 520 μου είναι υπεραρκετό . Ούτε file manager μ΄ενδιαφέρει, ούτε για τα 25 εκατομμύρια apps της Google . Αν τα ήθελα αυτά τότε θα έπαιρνα ένα ακριβό smartphone ή ένα phablet. Επιλέγω το προιόν που μου ταιριάζει και στο χρήμα και στις απαιτήσεις μου.

Με αυτό το κινητό των 100€ και με την επερχόμενη αναβάθμηση των 8.1 απλά θα απολαμβάνω περισσότερα απ΄ότι είχα . Τόσο απλά....

Μην σκάτε το τι κάνει η MS και αν το κάνει σωστά . Αν δεν σας αρέσει το προιόν πάτε αλλού. Τόσο απλά...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κακά τα ψέματα, με τέτοια τιμή όταν είσαι πίσω στο market share δεν πας πουθενά...

 

με ψήνει αρκετά το 930 αλλά μόνο όταν πέσει στα 300-350...

 

Μεγάλο κρίμα. Το συγκεκριμένο κινητό με έψηνε κι εμένα.

 

Ποιοτικά υλικά κατασκευής, δυνατό hardware, πολύ καλή οθόνη, πολύ καλή κάμερα, ωραίο σχεδιαστικά... τι να ζητήσει κανείς?

 

Για μένα το θέμα του λειτουργικού (που θεωρώ ότι είναι σε εμβρυικό στάδιο) με έκανε να στραφώ αλλού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...