Προς το περιεχόμενο

Η νέα έκδοση του πρότυπου ασύρματης φόρτισης Qi επιτρέπει τη φόρτιση από απόσταση 45 χιλιοστών


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Wireless Power Consortium γνωστοποίησε τις προδιαγραφές του νέου προτύπου ασύρματης φόρτισης Qi v.1.2, το οποίο θα προσφέρει δυνατότητα φόρτισης από μεγαλύτερη απόσταση.Το σημερινό πρότυπο είναι ικανό για φόρτιση συσκευών από άποσταση έως και 7 χιλιοστών, ενώ η έκδοση 1.2 του πρότυπου Qi υπόσχεται να αυξήσει την απόσταση έως στά 45 χιλιοστά. Από την κοινοπραξία λένε ότι πέντε διαφορετικές εταιρείες μέλη ήδη επιδεικνύουν φόρτιση από άποσταση 45 χιλιοστών χρησιμοποιώντας ορισμένους πρωτότυπους δέκτες.

Επιπλέον, οι σταθμοί φόρτισης - πομποί- αναμένεται να είναι φθηνότεροι, αφού το νέο πρότυπο δίνει τη δυνατότητα στους κατασκευαστές να χρησιμοποιήσουν ένα μοναδικό inverter για να τροφοδοτούν πολλαπλά επαγωγικά πηνία.

 

Το νέο πρότυπο Qi v.1.2 είναι συμβατό με το πρότυπο v.1.1 και τα σημερινά smartphones θα μπορούν να φορτίζονται ασύρματα χρησιμοποιώντας τις νεότερες βάσεις/ σταθμούς φόρτισης ακόμα και από απόσταση 30 χιλιοστών.

 

Το νέο επίσης πρότυπο επιτρέπει τη τροφοδοσία και μεγαλύτερων συσκευών από κινητά τηλέφωνα αφού είναι ικανό να προσφέρει 2000 watts ενέργειας μέσω του αέρα για τη φόρτιση ακόμα και οικιακών συσκευών στην κουζίνα κ.ά.

 

Link.png Site: Android Central

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη θα κουμπώσω τον φορτιστή στην πρίζα και με πειράζει να έχει το καλωδιάκι του; Και όλα αυτά γτ? για 0,7 κ 4,5 εκατοστά; ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ?! Εγώ όταν ακούω ασύρματη φόρτιση σκέφτομαι ότι θα το φορτίζω στα 2-5 μέτρα γτ βαριέμαι να σηκώσω τον κώλο μου απ τον καναπέ!!!

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη θα κουμπώσω τον φορτιστή στην πρίζα και με πειράζει να έχει το καλωδιάκι του; Και όλα αυτά γτ? για 0,7 κ 4,5 εκατοστά; ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ?! Εγώ όταν ακούω ασύρματη φόρτιση σκέφτομαι ότι θα το φορτίζω στα 2-5 μέτρα γτ βαριέμαι να σηκώσω τον κώλο μου απ τον καναπέ!!!

ή απλά σημαίνει ότι σε μια γυάλα αφήνεις τα κινητά της η οικογένεια και φορτίζουν όλα ασύρματα γιατι ο φορτιστής ειναι μέσα στην γυάλα... :)

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε τώρα πως αλλάζεις τις εντυπώσει εάν έβαζες τίτλο 

 

"Το νέο πρότυπο ασύρματης φόρτισης θα προσφαίρει φθηνότερους πομπούς ΚΑΙ θα προσφαίρει μέχρι 2000watt στην 6πλάσια απόσταση από το σημερίνο standard"

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε τώρα πως αλλάζεις τις εντυπώσει εάν έβαζες τίτλο 

 

"Το νέο πρότυπο ασύρματης φόρτισης θα προσφαίρει φθηνότερους πομπούς ΚΑΙ θα προσφαίρει μέχρι 2000watt στην 6πλάσια απόσταση από το σημερίνο standard"

Αυτό δεν είναι τίτλος... είναι μυθιστόρημα, και ανορθόγραφο κιόλας. Άστο καλύτερα, μην ασχολείσαι :)

 

 

Εννοείται ότι κάνω πλάκα, έτσι;

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη θα κουμπώσω τον φορτιστή στην πρίζα και με πειράζει να έχει το καλωδιάκι του; Και όλα αυτά γτ? για 0,7 κ 4,5 εκατοστά; ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ?! Εγώ όταν ακούω ασύρματη φόρτιση σκέφτομαι ότι θα το φορτίζω στα 2-5 μέτρα γτ βαριέμαι να σηκώσω τον κώλο μου απ τον καναπέ!!!

 

Είναι η αρχή σε λίγο θα έχεις τον φορτιστή κάπου στο γραφείο, θα ακουμπάς το κινητο δίπλα σου στο γραφείο σε απόσταση μικρότερη του ενός μέτρου και θα φορτίζει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό δεν είναι τίτλος... είναι μυθιστόρημα, και ανορθόγραφο κιόλας. Άστο καλύτερα, μην ασχολείσαι :)

 

True, γράφω το 90% στα αγγλικά και κυριώς εδώ και σε άλλες επαφές μπαίνω στην διαδικασία να γράψω ελληνικά όποτε ούτε το spellcheck δεν με σώζει.

 

Έτσι και αλλιώς 3 σειρές πιάνει το ένα και με λίγο συμμάζεμα στο ίδιο μέγεθος τα σώνεις.

 

Το point μου είναι πως άλλα σημεία είναι τα σημαντικότερα της είδησης όχι τα 45 χιλιοστά.

Επεξ/σία από MavroManitari
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@MavroManitari : "Qi: Νέα έκδοση του πρότυπου ασύρματης φόρτισης με 2kW και με μεγαλύτερη εμβέλεια" bam :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά σιγά φτάνει η ώρα που θα είμαι παραλία σαλαμίνα και θα φορτιζω το κινητό μου απο το σπίτι....ασυρματα....απο το κερατσίνι!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά σιγά φτάνει η ώρα που θα είμαι παραλία σαλαμίνα και θα φορτιζω το κινητό μου απο το σπίτι....ασυρματα....απο το κερατσίνι!!!

Τεχνολογία Tesla.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η αρχή σε λίγο θα έχεις τον φορτιστή κάπου στο γραφείο, θα ακουμπάς το κινητο δίπλα σου στο γραφείο σε απόσταση μικρότερη του ενός μέτρου και θα φορτίζει...

 

Το αυτό. Απο κάπου πρέπει να ξεκινήσουν. Σιγά σιγά, θα εξελιχτεί η τεχνολογία και μετά θα φορτίζεις απο το ένα δωμάτιο στο άλλο (που λέει ο λόγος).

 

Εξάλλου, και οι πρώτοι δίσκοι δεν βγήκαν με τα GBs μέσα...

 

Άσε που ακόμη και τα 4.5cm είναι υπερακετά, για να έχεις μια επιφάνεια, και ότι ακουμπας/αφήνεις πάνω, να φορτίζει αυτόματα χωρίς να συνδέεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτην την τεχνολογία την βρισκω χρήσιμη μονο στα smartwatch, να το βγαζεις το βραδυ πριν κοιμηθείς και να το ακουμπάς στο κομοδίνο.

 

οπως κανουν πολοι αλοστε με ακριβα ρολογια. το εχω δει στις ταινιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...