Προς το περιεχόμενο

Ενιαίος φόρος ακινήτων


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θες να το τεκμηριώσεις λίγο. γιατί έτσι στον αερα δεν βοηθάς κανέναν ενιδαφερόμενο. καλύτερα μη γράφεις.

 

εγω ξέρω αυτό

 

"

ΣΤΑ ΗΜΙΤΕΛΗ ΚΤΙΣΜΑΤΑ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΟΥ ΕΝΦΙΑ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ΗΜΙΤΕΛΩΝ ΚΤΙΣΜΑΤΩΝ 0,4 ΕΦ ΟΣΟΝ 1)ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΠΟΤΕ ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΗΘΕΙ & ΕΙΝΑΙ ΚΕΝΑ η

2)ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΕΡΓΟΤΑΞΙΑΚΟ ΡΕΥΜΑ & ΕΙΝΑΙ ΚΕΝΑ

 

ΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΔΗΛΩΣΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΗΜΙΤΕΛΕΣ -ΜΗ ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΟΥΜΕΝΟ-η ΜΕ ΕΡΓΟΤΑΞΙΑΚΟ ΡΕΥΜΑ

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ε9 2014 ΚΑΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΣΤΗ ΣΤΗΛΗ 32 ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ 8 ΚΕΝΟ ΚΤΙΣΜΑ"

Στα μέσα Οκτωβρίου θα γίνει η νέα εκκαθάριση

του ΕΝΦΙΑ, η οποία θα αφορά στην έκπτωση

20% για τα κενά μη ηλεκτροδοτούμενα ακίνητα

και τις εκπτώσεις 50% ή 100% για τις

περιπτώσεις φορολογούμενων με πολύ χαμηλό

εισόδημα, ανάπηρους, ανέργους, κ.λπ.. Για την

έκπτωση 20% στα κενά μη ηλεκτροδοτούμενα

ακίνητα η κ. Κόλλια διευκρίνισε πως θα ισχύσει

για αποπερατωμένα κτίσματα τα οποία έχουν

ρευματοδοτηθεί, έχουν πάρει ρολόι και για

οποιοδήποτε λόγο έχει γίνει διακοπή της

ηλεκτροδότησης (συνολικά για όλο το έτος 2013)

και σε καμία περίπτωση για ημιτελή κτίσματα

καθώς και για ακίνητα που ουδέποτε έχουν

ηλεκτροδοτηθεί. Τα τελευταία δεν θα δικαιούνται

ούτε την έκπτωση του 20% των μη

ηλεκτροδοτούμενων, ούτε τη μείωση της αξίας

βάση μειωτικού συντελεστή 0,4%.

 

 

http://www.news.gr/oikonomia/h-tseph-moy/article/178437/enfia-ti-tha-ishysei-gia-ta-kena-kai-mh-hlektrodot.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 385
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά αν μου έχει δωθεί έκπτωση θα πρέπει να εμφανιστεί στο πεδίο "Ποσό έκπτωσης"?

 

Έχουμε ένα μη ηλεκτροδοτούμενο αλλά δεν μου εμφάνισε ποσό έκπτωσης.

Επίσης ο πατέρας μου έχει 67% αναπηρία. Δικαιούται έκπτωση λόγω της αναπηρίας?

 

κοιτα το ε9 μην εχεις κανει καμια μαλακια ειναι πολλοι που εχουν κανει.

δυστηχως οχι οι αναπηροι εχουν απαλλαγη αλλα πρεπει να εχεις ποσοστω αναπηριας 80% και πανω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά μπήκα σήμερα στην εφαρμογή του ενφια και είδα αυτό.Αυτό σημαίνει ότι μου κάνανε από μόνοι τους έκπτωση λόγω ανεργείας;

Αν ναι, Τι καλοί..... !!!!

post-186254-0-85863400-1416260623_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τα ημιτελη τι γινεται? οποιος εχει ημιτελες σπιτι χωρις να εχει βαλει πτοε ρευμα δικαιουται εκπτωση στον ενφια η υπαρχει καποιο πλαφον με βαση το ατομικο του εισοδημα η την περιουσια του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σε εκείνους που δικαιούνται έκπτωση μπαίνει αυτόματα; Αν δικαιούμαι θα το έβλεπα τώρα από το σύστημα του gsis;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εκείνους που δικαιούνται έκπτωση μπαίνει αυτόματα; Αν δικαιούμαι θα το έβλεπα τώρα από το σύστημα του gsis;

Σύγκρινε το με το περσινό.Αν δεν έχεις έκπτωση κάνεις την αίτηση μόνος σου από την εγαρμογή του gsis ή πας εφορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μπήκα σήμερα στην εφαρμογή του ενφια και είδα αυτό.Αυτό σημαίνει ότι μου κάνανε από μόνοι τους έκπτωση λόγω ανεργείας;

Αν ναι, Τι καλοί..... !!!!

Έκανες καποια αίτηση γίαυτό; Ή γινεται αυτόματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι πρεπει να κανουμε ρε παιδια ? εχω σπιτι ημιτελες το οποιο δεν εχει ηλεκτροδοτηθει ποτε ομως και το εχω δηλωσει ολα κανονικα οπως πρεπει και δεν εχει γινει μειωση υπαρχει καποιο πλαφον στην περιουσιακη κατασταση η στο εισοδημα ξερω γω?

 

http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/45121/odigies-gia-ta-mi-ilektrodotoymena-den-exoun-parei-tin-ekptosi-sto-enfia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι πρεπει να κανουμε ρε παιδια ? εχω σπιτι ημιτελες το οποιο δεν εχει ηλεκτροδοτηθει ποτε ομως και το εχω δηλωσει ολα κανονικα οπως πρεπει και δεν εχει γινει μειωση υπαρχει καποιο πλαφον στην περιουσιακη κατασταση η στο εισοδημα ξερω γω?

 

http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/45121/odigies-gia-ta-mi-ilektrodotoymena-den-exoun-parei-tin-ekptosi-sto-enfia

Ρώτα φοροτεχνικό ή πήγαινε εφορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εγω που πληρωνα κανονικα τις δοσεις και τωρα που εκανα τροποποιητικη και εχω μπει μεσα 5 ευρω θα  τα παρω πισω? γνωριζει κανεις πως? 

εγώ άκουσα στην τηλ/ση πρίν κανα μήνα που είχαν αυτή τη συζήτηση ότι το κράτος δε δίνει χρήματα πίσω γιαυτό το θέμα, τα συμψηφίζεται μέχρι να μηδενιστεί, φέτος, του χρόνου κλπ. Τι να σου πω... πήγαινε εφορία και ξαναρώτα αν τάχεις ανάγκη, δε ξέρω μήπως κάτι άλλαξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα εγινε η έκπτωση 50% λογω εισοδήματος αλλα δεν εγινε η έκπτωση 20% λογω μη ηλεκτροδοτούμενου. Στην εφορία μου ειπαν οτι δε θα γίνουν 2 εκπτώσεις ταυτόχρονα. Σώπα ρε. Μου ειπε να κανω Ε2 ,που για κάποιον λόγο δεν το είχε κανει ο λογιστής ,και θα δείξει.μπηκα και εκανα μονη μου το Ε2 και περιμενω, δε βρισκω κανένα λόγο να μη μου γίνουν 2 εκπτώσεις αφου και χαμηλό εισόδημα εχω και δεν χρησιμοποιώ ουτε νοικιάζω εκείνο το σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...