Προς το περιεχόμενο

ΚΑΦΕΤΙΕΡΑ ΕΣΠΡΕΣΣΟ ARIELLI KM-130BS 36.95 € @eshop


liverpoolman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 200
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

1) 55 λέει όχι 36 

2) Βιάζεσαι τόσο να το βάλεις το θέμα που το έβαλες 2 φορές

3) το να πετάς ένα Link δεν λέει απολύτως τίποτα, τι είναι? τι κάνει? πόσο κάνει αλλού?

4) Μάθετε επιτέλους να παίρνετε σωστά τα link από φυλλάδια του eshop (υποθέτω από εκεί είδες τη τιμή). Κάνουμε δεξί κλικ -> copy link... ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΦΥΛΛΑΔΙΟ και όχι εφόσον έχουμε πατήσει το Link του φυλλαδίου

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) 55 λέει όχι 36 

2) Βιάζεσαι τόσο να το βάλεις το θέμα που το έβαλες 2 φορές

3) το να πετάς ένα Link δεν λέει απολύτως τίποτα, τι είναι? τι κάνει? πόσο κάνει αλλού?

4) Μάθετε επιτέλους να παίρνετε σωστά τα link από φυλλάδια του eshop (υποθέτω από εκεί είδες τη τιμή). Κάνουμε δεξί κλικ -> copy link... ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΦΥΛΛΑΔΙΟ και όχι εφόσον έχουμε πατήσει το Link του φυλλαδίου

 

Μην το παρεξηγείται το παιδί ειναι αργά ....

Ήθελε απλά να βάλει την καφετιέρα που εχει μπει πάνω απο δέκα φορές προσφορα ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστο λινκ ειναι το εξης http://www.e-shop.gr/kafetiera-espresso-arielli-km-130bs-p-HAP.105204


1) 55 λέει όχι 36 

2) Βιάζεσαι τόσο να το βάλεις το θέμα που το έβαλες 2 φορές

3) το να πετάς ένα Link δεν λέει απολύτως τίποτα, τι είναι? τι κάνει? πόσο κάνει αλλού?

4) Μάθετε επιτέλους να παίρνετε σωστά τα link από φυλλάδια του eshop (υποθέτω από εκεί είδες τη τιμή). Κάνουμε δεξί κλικ -> copy link... ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΦΥΛΛΑΔΙΟ και όχι εφόσον έχουμε πατήσει το Link του φυλλαδίου

Μπραβο τωρα θεωρεισαι εξυπνος...

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το σωστο λινκ ειναι το εξης http://www.e-shop.gr/kafetiera-espresso-arielli-km-130bs-p-HAP.105204

Μπραβο τωρα θεωρεισαι εξυπνος...

Τι να σου πω, 2 like πήρα (πλέον 3 :P). Επίσης δεν νομίζω να κάνω τον έξυπνο απλά επισημαίνω επαναλαμβανόμενες παραλήψεις - λάθη που στη προκειμένη περίπτωση έγιναν ΜΟΝΟ από κεκτημένη ταχύτητα. Βιαζόμαστε για κάτι?

Επειδή βιάστηκες τόσο πολύ να βάλεις πρώτος την προσφορά και τελικά δεν πήρες την ανάλογη ανταπόκριση που περίμενες δεν χρειάζεται να θυμώνεις. Chill man, summertime

Επεξ/σία από kamui
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστο λινκ ειναι το εξης http://www.e-shop.gr/kafetiera-espresso-arielli-km-130bs-p-HAP.105204

Μπραβο τωρα θεωρεισαι εξυπνος...

Λοιπον....

1oν περνα μια βολτα απο εδω ->

http://www.insomnia.gr/topic/492600-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%B5%CF%87%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%BF%CF%84%CE%B1%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%B9%CE%B3%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%BD%CE%B5%CE%BF-%CE%B8%CE%B5%CE%BC%CE%B1%CF%80/

διαβασε τα παντα μια δοση και μια δευτερη οπωσδηποτε την παραγραφο 3.

2ον, θες να το καταλαβεις ή οχι οτι οποιος πατησει το λινκ σου θα δει ΑΥΤΟ ->

post-220488-0-27937800-1407312746_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eχω αυτήν: http://www.greekespresso.gr/forum/viewtopic.php?t=2646 και είναι τέλεια γα τα λευτά της!

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω αυτήν: http://www.greekespresso.gr/forum/viewtopic.php?t=2646 και είναι τέλεια γα τα λευτά της!

Δεν υπάρχει πλέον πουθενά με μια γρήγορη ματιά. Αλλά φαίνεται πολύ ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει πλέον πουθενά με μια γρήγορη ματιά. Αλλά φαίνεται πολύ ωραία.

Την φέρνει κατά καιρούς το e-shop...

Την έβαλα αν "κολώνει" κάποιος για την ΚινεζοΒουλγάρικη μάρκα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει παίξει πολλές φορές σε αυτή τη τιμή, μάλιστα έπαιξε και την ημέρα που μου έσπασε το μπράτσο μιας Krups και μου ζήτησαν 40+€ για να το αντικαταστήσουν... χεχ

Σαν ποιότητα καφέ και με δεδομένη πάντα την τιμή της, είναι όντως καλή περίπτωση. Σαν συσκευή, φθηνό πλαστικό παντού, proud chinese φάση. Τις πρώτες φορές έκαψε τον καφέ, αλλά ίσιωσε μετά από καμιά δεκαριά χρήσεις. Επίσης, έχει μόνο καλαθάκι για 2 cups (εκτός κ αν έπεσα στο κομμάτι) οπότε ο μονός αναγκαστικά γίνεται εκεί με ότι αυτό συνεπάγεται. Μερικές κριτικές κατόχων (?) θα βρείτε εδώ (νομίζω είναι εμφανές ότι πρόκειται για την ίδια μηχανή) ενώ αν χρειαστείτε οδηγίες, δείτε αυτές στο site του πλαισίου. Για 37€ είναι αξιοπρεπέστατη, για να πιει κανείς αισθητά καλύτερο καφέ θα πρέπει να πληρώσει όχι διπλάσια, αλλά τα τριπλάσια στις νορμάλ τιμές του σκρουτζ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσον αφορα τα πλαστικά αναμενόμενο οτι θα είναι ψιλοψεύτικα . Το είδα και στις φώτος εκανε μπαμ.. Αλλα you can't go wrong με 37 ευρώ. 

Οσο κρατήσει. 2 χρόνια εγγύηση και 7 μέρες DOA .  Για επισκευή αυτα δεν πάνε οπότε σου δίνουν καινουργια ή κάτι παραπλήσια αν πάθει κάτι.


ενώ αν χρειαστείτε οδηγίες, δείτε αυτές στο site του πλαισίου. 

στο προιόν που κοιταξα δεν τις είδα .. εχει κάπου αλλού;

 

στα έγγραφα πετάει error πατώντας το PDF.

Επεξ/σία από Prof_Chaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

την έχω την μηχανή περί τους 10 μήνες. βγαίνει στο eshop κάθε τόσο αυτή ή μια δύο αδελφές της (με άλλο σχέδιο αλλα οι ίδιες) και στην ίδια περίπου τιμή (έχουν κάτι παραπάνω αυτές όπως θεμρενόμενη πλάκα η μια για κούπες, σιγά). Οποιος δεν την πρόλαβε το πιθανότερο είναι να ξαναβγεί σε crazysundays, newsletter, dayoffer τις επόμενες εβδομάδες. Την φέρνει και το πλαίσιο στα 45 (?) με άλλο όνομα (ΟΕΜιά δλδ από κίνα, η βουλγαρία μόνο το όνομα σε στάμπα βάζει). 

 

α) Κάνει μάλλον καλό καφέ. Δεν έχω ιδιαίτερη άποψη. Νομίζω έχει πέσει η πίεσή της, θα της ρίξω κανά καθάρισμα (με ταμπλέτες κατά αλάτων από λιντλ). ΄Έχει και μια βίδα (περιοχή εσπρέσο) αν την γυρίσεις ανάποδα που αν την αφαιρέσεις κάτι καθαρίζεις εκεί. 

β) και μονό espresso κάνεις βάζοντας ένα (φαρδύ) φλιτζάνι από κάτω. Δεν θεωρώ ότι μπορεί να κάνει διπλό espresso anyway. 10 gr δόση καφέ χωράει περίπου ως δόση. Βέβαια εξαρτάται τι ορίζεις ο διπλό. Για fredo εσπρεσο πχ ίσως θέλει δύο χαρμάνια για να βγεί "πυκνός" σε γεύση και να γεμίσει το ποτήρι. Θα ήταν καλύτερα να μπορούσε να χωράει περισσότερο καφέ στο κλείστρο.

 

γ) Από αφρόγαλο δεν το πέτυχα ούτε εγώ ούτε άλλοι. Λένε υπάρχει κόλπο να το πετύχεις. Δεν με ενδιαφέρει, μονο εσπρέσο κάνω, όχι καπουτσίνους.

δ) Ο κάδος νερού μυρίζει "πλαστικούρα" και δεν έχω κατορθώσει να τον "ξεβρομίσω" παρά τους 10 μήνες. Αν βράσεις σκέτο νερό πχ, αυτό νομίζω περνάει στη γεύση του νερού. Με καφέ βέβαια αυτό δεν φαίνεται (επισκιάζεται από την γεύση του καφέ), αλλά καλού κακού αλλάζεται το νερό πριν την χρήση (να μην προλάβει να πάρει μυρωδιά).

 

Αξίζει τα χρήματά της δεν το συζητώ. Στα καφεκοπτεία έχει χύμα (αλεσμένο) εσπρέσο από 13€/κιλό (και 2-3 ποικιλίες μάλιστα) και 16€ τα ακριβότερα χαρμάνια. Με δεδομένο ότι η δόση είναι 10γρ μαξ τότε η δόση βγαίνει 13-15 λεπτά. Καμία σχέση με "nespresso" και άλλες "κλέφτρες" καψουλομηχανές. ;)

 

Η λειτουργία είναι απλή δεν θέλει μανουαλ..

 

α) Προαιρετικό - Προθερμαίνουμε (να αναψει το λαμπάκι). Πατάμε κουμπί "ροής" αφήνουμε να τρέξει ζεστό νερό στην κούπα, να ζεσταθούν όλα (κλείστρα, κούπες κτλ). Σταματάμε την "ροή" (off στο κόμβιο ροής). Αν βιάζεσαι αρχίζεις με το β' αλλά ο πρώτος καφές θα βγει "χλιαρός".

β) βάζουμε καφέ στο κλείστρο και το πατικώνουμε ελαφρά. Τοποθετούμε το κλείστρο

γ) Θερμαίνουμε πάλι (απλά στο on η μηχανή) και περιμένουμε το λαμπάκι

δ) μολις ζεσταθεί πατάμε το κουμπί ροής. Τώρα θα τρέξει εσπρέσο (αφού έχει καφέ το κλείστρο). Αφήνουμε να τρέξει όσο θέλουμε (λίγο χρόνο βγαίνει μια τζούρα restrito, περισσότερο βγαίνει espresso, ακόμα περισσότερο Lungo, τέρμα περισσότερο.. americano?)

 

ε) βγάζουμε κλείστρο με καφέ (έχουμε αφήσει λίγο να στραγγίσει) και το πάμε νεροχύτη όπου και πλένουμε με κρύο νερό. 

Μια φορά στο τόσο κάνουμε καθαρισμό αλάτων (απλά διαλύουμε μια ταμπλέτα σε νερό που μετά αφήνουμε να τρέξει από την μηχανή μέχρι να αδειάσει. Αλλάζουμε νερό και ξεπλένουμε αφήνοντας το σκέτο νερό να τρέξει 2 -3 φορές. 

Επεξ/σία από keysmith
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@keysmith, άμα η εταιρία δεν έχει καλές οδηγίες χρήσης να τους στείλεις το παρακάτω με Mail !  :-D  :-D  :-D

 

 


keysmith, on 06 Aug 2014 - 4:55 PM, said:
την έχω την μηχανή περί τους 10 μήνες. βγαίνει στο eshop κάθε τόσο αυτή ή μια δύο αδελφές της (με άλλο σχέδιο αλλα οι ίδιες) και στην ίδια περίπου τιμή (έχουν κάτι παραπάνω αυτές όπως θεμρενόμενη πλάκα η μια για κούπες, σιγά). Οποιος δεν την πρόλαβε το πιθανότερο είναι να ξαναβγεί σε crazysundays, newsletter, dayoffer τις επόμενες εβδομάδες. Την φέρνει και το πλαίσιο στα 45 (?) με άλλο όνομα (ΟΕΜιά δλδ από κίνα, η βουλγαρία μόνο το όνομα σε στάμπα βάζει).

α) Κάνει μάλλον καλό καφέ. Δεν έχω ιδιαίτερη άποψη. Νομίζω έχει πέσει η πίεσή της, θα της ρίξω κανά καθάρισμα (με ταμπλέτες κατά αλάτων από λιντλ). ΄Έχει και μια βίδα (περιοχή εσπρέσο) αν την γυρίσεις ανάποδα που αν την αφαιρέσεις κάτι καθαρίζεις εκεί.
β) και μονό espresso κάνεις βάζοντας ένα (φαρδύ) φλιτζάνι από κάτω. Δεν θεωρώ ότι μπορεί να κάνει διπλό espresso anyway. 10 gr δόση καφέ χωράει περίπου ως δόση. Βέβαια εξαρτάται τι ορίζεις ο διπλό. Για fredo εσπρεσο πχ ίσως θέλει δύο χαρμάνια για να βγεί "πυκνός" σε γεύση και να γεμίσει το ποτήρι. Θα ήταν καλύτερα να μπορούσε να χωράει περισσότερο καφέ στο κλείστρο.

γ) Από αφρόγαλο δεν το πέτυχα ούτε εγώ ούτε άλλοι. Λένε υπάρχει κόλπο να το πετύχεις. Δεν με ενδιαφέρει, μονο εσπρέσο κάνω, όχι καπουτσίνους.
δ) Ο κάδος νερού μυρίζει "πλαστικούρα" και δεν έχω κατορθώσει να τον "ξεβρομίσω" παρά τους 10 μήνες. Αν βράσεις σκέτο νερό πχ, αυτό νομίζω περνάει στη γεύση του νερού. Με καφέ βέβαια αυτό δεν φαίνεται (επισκιάζεται από την γεύση του καφέ), αλλά καλού κακού αλλάζεται το νερό πριν την χρήση (να μην προλάβει να πάρει μυρωδιά).

Αξίζει τα χρήματά της δεν το συζητώ. Στα καφεκοπτεία έχει χύμα (αλεσμένο) εσπρέσο από 13€/κιλό (και 2-3 ποικιλίες μάλιστα) και 16€ τα ακριβότερα χαρμάνια. Με δεδομένο ότι η δόση είναι 10γρ μαξ τότε η δόση βγαίνει 13-15 λεπτά. Καμία σχέση με "nespresso" και άλλες "κλέφτρες" καψουλομηχανές. ;)

Η λειτουργία είναι απλή δεν θέλει μανουαλ..

α) Προαιρετικό - Προθερμαίνουμε (να αναψει το λαμπάκι). Πατάμε κουμπί αφήνουμε να τρέξει ζεστό νερό στην κούπα, να ζεσταθούν όλα (κλείστρα, κούπες κτλ)
β) βάζουμε καφέ στο κλείστρο και το πατικώνουμε ελαφρά. Τοποθετούμε το κλείστρο
γ) Θερμαίνουμε πάλι και περιμένουμε το λαμπάκι
δ) μολις ζεσταθεί πατάμε το κουμπί, τώρα θα τρέξει εσπρέσο. Αφήνουμε όσο θέλουμε (λίγο χρόνο βγαίνει μια τζούρα restrito, περισσότερο βγαίνει espresso, ακόμα περισσότερο Lungo, τέρμα περισσότερο.. americano?)

ε) βγάζουμε κλείστρο με καφέ (έχουμε αφήσει λίγο να στραγγίσει) και το πάμε νεροχύτη όπου και πλένουμε με κρύο νερό.
Μια φορά στο τόσο κάνουμε καθαρισμό αλάτων (απλά διαλύουμε μια ταμπλέτα σε νερό που μετά αφήνουμε να τρέξει από την μηχανή μέχρι να αδειάσει. Αλλάζουμε νερό και ξεπλένουμε αφήνοντας το σκέτο νερό να τρέξει 2 -3 φορές.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...