Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφια απο ρανταρ. Εμπειρια κανεις;


.::NikoS::.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρες. Ξερει κανεις τι παιζει με αυτες τις μαλακιες; Κρητη, εθνικη οδος (ο θεος να την κανει) Ρεθυμνο προς Χανια στον Καβρό αν γνωριζει κανεις) με προσπερνούσε ένας ηλιθιος ενω εγω εκοβα ηδη γιατι θα εβγαινα απο την εθνικη (καμια 70αρα πρεπει να πηγαινα) και τσακ τσακ βλέπω 2 φλας να μας φωτογραφίζουν.

WTF? Πόσες μέρες περιμένω να δουμε τι εγινε τελικά; Παιζει να ενεργοποίησε ο άλλος το ραντάρ αλλά να την πληρωσω εγώ;

 

Και ερώτηση κρίσεως. Πως να το πω στη μανα μου που είναι στο όνομα της το αμαξι; :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι όριο ταχύτητας έχει εκεί που είναι η κάμερα; Επισης ποια ήταν η δική σου ταχύτητα; 70+; 80+; 70- ;

 

Πως είδες το διπλό φλας; Από τον καθρέπτη σου; Είσαι σίγουρος οτι ήταν διπλό;

 

edit: Να φας εσύ κλήση του αλλου δεν παίζει. Βεβαια με προβληματίζει το διπλό. Μια φορά που πέτυχα να δουλευει η κάμερα στο Φοδελε beach έκατσα και παρατηρούσα. Διπλό τραβούσε μόνο αν τα αυτοκίνητα περνούσαν μαζί και ετρεχαν και τα δυο. Αλλιώς το flash ήταν μονο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαμπος ξέρω ποσο είναι το όριο; Αν είχε και ταμπέλες κάτι θα γινόταν κιόλας. Θα τσεκαρω οταν ξαναπερασω. Υποθέτω λόγω ότι λίγο πιο πέρα είναι τουριστική περιοχή θα είναι 50 Τα φλας τα είδα γιατί ο δρόμος είναι θεοσκοτεινος εκεί και φώτισε γενικώς τριγύρω μου.

Τα χιλίομετρα μου ακριβως δε τα ξέρω διότι εκοβε μονο του το αμάξι απο πιο πριν και μετα τους paparazzi κοίταξα και ήμουν 70.

Εντομεταξυ παιζει να είναι η πρώτη φόρα φετος που δουλεψαν αυτα ενω ειναι καμια 10ετια που υπαρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να ρωτησω και εγω κατι αντιστοιχο: Γυρισα απο ταξιδι Θεσ/νικη-Παργα και το αντιστροφο λογω διακοπων. Στο αμαξι πηγαινα αρκετα αμεριμνα και σε αρκετα σημεια στην Εγνατια κινουμουν με 10-20 χλμ πανω απο το οριο (τουνελ-κατηφορες) κλπ. Συναντησα καποιες καμερες αλλα δεν ξερω αν με εγραψαν. Επειδη εχω καταγχωθει γιατι στο γυρισμο πηγαινα και με 150 περιπου υπαρχει περιπτωση να μου ερθει προστιμο; Σε μια εξοδο απο τουνελ εχω την εντυπωση οτι αναψε ενα φλας αλλα ενω εγω ημουν στην αριστερη λωριδα υπηρχε και ενας ακομη δεξια ο οποιος πηγαινε πανω κατω στην ιδια ταχυτητα. Ισως ειναι η ιδεα μου οτι αναψε, δεν ξερω..

 
(Σημειωτεον πως αναφερω 150 ενω το κοντερ του ibiza μοντελο 2000 εδειχνε 160 ενω το sygic που ειχα συνεχως εδειχνε 152 και πιστευω πως ειναι πιο ακριβες απο το κοντερ)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Εγνατία πήγαινα και εγώ με περίπου 150 ενώ το όριο ήταν 130. Μου ήρθε η κλήση μετά από 2 χρόνια (!!!!) και μάλιστα προέβλεπε και αφαίρεση διπλώματος για 1 μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλεον για παραβαση +20χλμ απο οτι ειδα ειναι μονο προστιμο 100 ευρω. Απο 20-30 ειναι 350 και αφαιρεση για 2 μηνες. Ωχ λες να την πατησα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω έχω την εντύπωση ότι ήταν 350 το ποσό (τα μισά φυσικά αν το πληρώσεις μέσα σε 10 μέρες) οπότε ίσως να ήμουν λίγο πάνω από 150. Πέρυσι το καλοκαίρι μου ήρθε η κλήση. Άργησε γιατί στο σημείο που με φωτογράφισε το ραντάρ, στο αντίστοιχο τμήμα τροχαίας ήταν κάποιος ο οποίος τα είχε εντελώς παρατημένα (όπως μου είπαν) μέχρι που βγήκε σε σύνταξη και ο καινούριος προώθησε την κλήση (μετά από 2 χρόνια) στο τμήμα τροχαίας της περιοχής μου. Να φανταστείς μου την έφεραν την κλήση αστυνομικοί στον χώρο εργασίας μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιεργο γιατι τωρα ο κοκ γραφει αφαιρεση για 60 μερες για 30+. Εχω αγχωθει πολυ. Ειδα στο sygic τη διαδρομη θεσ/νικη-παργα και μεγιστη ταχυτητα ειχα 144. Στο γυρισμο ομως πατησα λιγο παραπανω, ειχα το maps της google και ετσι τωρα δε μπορω να δω τη μεγιστη ταχυτητα. Παντως ενω το κοντερ εγραφε 160 στο sygic εδειχνε 150, στα 120 αντιστοιχα. Θεωρειτε πιο αξιοπιστο το gps ή το κοντερ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιεργο γιατι τωρα ο κοκ γραφει αφαιρεση για 60 μερες για 30+. Εχω αγχωθει πολυ. Ειδα στο sygic τη διαδρομη θεσ/νικη-παργα και μεγιστη ταχυτητα ειχα 144. Στο γυρισμο ομως πατησα λιγο παραπανω, ειχα το maps της google και ετσι τωρα δε μπορω να δω τη μεγιστη ταχυτητα. Παντως ενω το κοντερ εγραφε 160 στο sygic εδειχνε 150, στα 120 αντιστοιχα. Θεωρειτε πιο αξιοπιστο το gps ή το κοντερ;

Σχεδόν πάντα το gps είναι πιο αξιόπιστο. Γενικά είναι το πιο αξιόπιστο απλό μέσο για να μετρήσεις ταχύτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εκανα 1600 Km σε μια εβδομαδα στη κρητη . Παντως δεν ειδα κανενα flash. Και οπως το ειδα πήγαινα με 70-80 και όλοι με περνούσαν. Επομένως αποκλείεται να εγραφε τοσους που πηγαίναν με 130++. Ισως ειναι πιο ψηλα το οριο.Επισης το flash μπορει να μην ηταν απο κάμερα μπορει να σου φανηκε. Μου εχει τυχει και μενα απο ανακλάσεις κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εκανα 1600 Km σε μια εβδομαδα στη κρητη . Παντως δεν ειδα κανενα flash. Και οπως το ειδα πήγαινα με 70-80 και όλοι με περνούσαν. Επομένως αποκλείεται να εγραφε τοσους που πηγαίναν με 130++. Ισως ειναι πιο ψηλα το οριο.Επισης το flash μπορει να μην ηταν απο κάμερα μπορει να σου φανηκε. Μου εχει τυχει και μενα απο ανακλάσεις κτλ.

 

Πιο ψηλά το όριο ταχύτητας, αποκλείεται. Ακόμα και στα καλά σημεία, που θεωρητικά επιτρέπουν να το ανοίξεις, συναντάς πινακίδες με όριο τα 90χλμ. Καλά, και με 50χλμ συναντάς, και μάλλον περισσότερες, γιατί ο ΒΟΑΚ είναι ο πλέων εξελιγμένος αυτοκινητόδρομος. :)

Πάντως, δεν είμαι σίγουρος ότι λειτουργούν όλες οι κάμερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ το όριο που γράφουν οι κάμερες οχι του δρόμου.Γιατι αν σε εγραφε στα +20 τοτε το 80% θα το εγραφε.Κ εγω το ιδιο πιστευω γιατι κυρίως τα ταξί πηγαίναν υπερβολικα γρηγορα και καμια καμερα δε τους εγραφε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Κρήτη δεν παίζουν όλες οι κάμερες ταυτόχρονα. Εχουν μερικές φωτογραφικές που τις εναλλάσσουν στα κουτιά (τους στύλους). Εν ολίγοις είναι θέμα τύχης να περάσεις από στύλο και να εχει κάμερα σε λειτουργία. Πάντως εδώ και περίπου 2 εβδομάδες οι δυο κάμερες που βρίσκονται στην ανηφόρα μετά το φοδελε μπιτς (Ηράκλειο -> Ρέθυμνο) σίγουρα δεν λειτουργούν γιατί ειναι «μπαλοταρισμένες».  Προφανώς πέρασε κάποιος φουριόζος «καπετάνιος», του ήρθε το ραβασάκι και πήγε και χρησιμοποίησε το «κομπιουτεράκι» του. 

 

Μιλώ πάντα με τα τωρινά δεδομένα. Δεν ξέρω για το μέλλον.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...