Προς το περιεχόμενο

η δουλεια του μηχανικου πληροφορικης ΤΕ


giannhsplhr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι λογοι για τους οποιους ενας αποφοιτος πληροφορικης πρεπει να ακολουθησει μεταπτυχιακο ειναι λιγοι και συγκεκριμενοι. Η πλειοψηφια οσων κανουν μεταπτυχιακο, πρακτικα δεν εχουν κανενα λογο να το κανουν και προφανως δεν θα δουν και αντικρυσμα στα εξοδα και την προσπαθεια τους.

 

Πολυ προτιμοτερο να πας να δουλεψεις και αμισθι που λεει ο λογος 1 χρονο σε μια ΚΑΛΗ δουλεια του αντικειμενου. Δουλεια που θα σου ανοιξει τα ματια, που θα εισαι διπλα απο καποιον και θα βλεπεις τι κανει και θα σου εξηγει γιατι το κανει. Το εννοω, δεν υπερβαλλω. Οι γνωσεις που θα παρεις θα ειναι πολυ πιο ουσιαστικες, η πειρα ομοιως και μαλλον θα σου κοστισει και λιγοτερο απο το μεταπτυχιακο. Επιπλεον αν δεν εισαι κανας τρομπας, θα βρεις και παραπανω κινητρα για να διαβασεις τη θεωρια του αντικειμενου, εχοντας παραλληλα και την απαραιτητη πρακτικη εμπειρια για να αξιολογεις και να αφομοιωνεις την καθε πληροφορια καταλληλα. Απο οποια πλευρα και να το δεις το μεσοπροθεσμο κερδος ειναι πολυ μεγαλυτερο απο το να κυνηγησεις ενα χαρτι ακομα (εκτος απο πολυ συγκεκριμενες περιπτωσεις οπως προανεφερα).

 

Επειδη η δουλεια μου , εμεσα εχει σχεση και με hr καποιες φορες (με την ενοια οτι επιλεγω cv που θα καλεσουμε για interview, και στη συνεχεια ειμαι παρων στο interview κι εχω λογο στην προσληψη ή οχι ενος υπαλληλου ), πραγματικα δεν μου λεει απολυτως τιποτα αν ο αλλος εχει 500 χαρτια και δη απο ελληνικα ιδρυματα/πανεπιστημια/τει. Παντοτε ενδιαφερει η πειρα πολυ περισσοτερο οταν μιλαμε για ενα τοσο πρακτικο αντικειμενο οσο η πληροφορικη. Ευπροσδεκτα τα χαρτια, δειχνουν οτι ο αλλος δεν ειναι τραγος κι εχει ενα Α μορφωτικο επιπεδο, δειχνουν συνηθως κι ενα ατομο υπευθυνο, αλλα η πειρα και η πρακτικη γνωση μετρανε. Παλεψτε (και) για αυτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν είναι φοιτητής του ΤΕΙ ηπείρου για αυτό έχω αμφιβολίες στον αν με δεχτούν για μεταπτυχιακό στην Ελλάδα. <br><br>

Δεύτερον για να είμαι ειλικρινής πριν ξεκινήσω να σπουδαζω ήθελα να κάνω ένα μεταπτυχιακό μόνο και μόνο για να έχω ένα χαρτί παραπάνω αλλά κατάλαβα ότι αυτό που σκεφτόμουν ήταν λάθος τώρα πια θέλω να κάνω ένα μεταπτυχιακό για εξειδίκευση πάνω σε κάτι, το πρόβλημα μου είναι εδώ, τι μεταπτυχιακό να κάνω ; δεν νομίζω ότι θέλω να φτιάχνω προγράμματα θέλω να ασχοληθώ με κάτι όπως την ρομποτική, αυτοματισμούς, αισθητήρες πάνω σε κάτι τέτοιο θέλω να ασχοληθώ και για αυτό φοβάμαι μην έκανα λάθος επιλογή σχολής μήπως έπρεπε να πάω μηχανολόγων.. <br><br>

Για αυτό δημιούργησα αυτό το θέμα ώστε να ακούσω από άτομα που ξέρουν αν μπορώ να ασχοληθώ με τέτοια πράγματα. Επίσης και τα δίκτυα με ενδιαφέρουν κάπως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν είναι φοιτητής του ΤΕΙ ηπείρου για αυτό έχω αμφιβολίες στον αν με δεχτούν για μεταπτυχιακό στην Ελλάδα. <br><br>

Δεύτερον για να είμαι ειλικρινής πριν ξεκινήσω να σπουδαζω ήθελα να κάνω ένα μεταπτυχιακό μόνο και μόνο για να έχω ένα χαρτί παραπάνω αλλά κατάλαβα ότι αυτό που σκεφτόμουν ήταν λάθος τώρα πια θέλω να κάνω ένα μεταπτυχιακό για εξειδίκευση πάνω σε κάτι, το πρόβλημα μου είναι εδώ, τι μεταπτυχιακό να κάνω ; δεν νομίζω ότι θέλω να φτιάχνω προγράμματα θέλω να ασχοληθώ με κάτι όπως την ρομποτική, αυτοματισμούς, αισθητήρες πάνω σε κάτι τέτοιο θέλω να ασχοληθώ και για αυτό φοβάμαι μην έκανα λάθος επιλογή σχολής μήπως έπρεπε να πάω μηχανολόγων.. <br><br>

Για αυτό δημιούργησα αυτό το θέμα ώστε να ακούσω από άτομα που ξέρουν αν μπορώ να ασχοληθώ με τέτοια πράγματα. Επίσης και τα δίκτυα με ενδιαφέρουν κάπως

Aπο πληροφορικη μπορεις να ασχοληθεις με αυτοματισμους κι ρομποτικη , διοτι αυτοι οι τομεις εχουν να κανουν με πληροφορικη και με μηχανολογια και με ηλεκτρονικη γιατι συνηθως συνδυαζουν τους παραπανω τομεις , οποτε ο τομεας σου ειναι οκ για τα ενδιαφεροντα που εχεις . Ακομη ενα πολυ καλο μεταπτυχιακο προγραμμα ειναι το εξης

 

http://www.tomease.phys.uoa.gr/metaptyxiakes-spoydes/m-d-e-ston-hlektroniko-aytomatismo/kanonismos-spoydon.html

 

Βεβαια θελει αρκετη δουλεια (οπως κι τα υπολοιπα μεταπτυχιακα στο τομεα της πληροφορικης , μικροηλεκτρονικης , αυτοματισμου και ραδιοηλεκτρολογιας (αναφερω αυτα γιατι με αυτα εχω επαφη))

 

Οσο για το ΤΕΙ Ηπειρου δεν εχω αποψη ουτε θετικη ουτε αρνητικη κι δεν γνωριζω τι αποψη εχουν κι καθηγητες για αυτο το ιδρυμα.

 

Και σιγουρα το μεταπτυχιακο αν ασχοληθεις κι δεν πας για το 5-6 σου προσφερει πολλα πραγματα σε εναν τομεα διότι τα πιο πολλα απο αυτα εχουν ενα καρο projects

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λογοι για τους οποιους ενας αποφοιτος πληροφορικης πρεπει να ακολουθησει μεταπτυχιακο ειναι λιγοι και συγκεκριμενοι. Η πλειοψηφια οσων κανουν μεταπτυχιακο, πρακτικα δεν εχουν κανενα λογο να το κανουν και προφανως δεν θα δουν και αντικρυσμα στα εξοδα και την προσπαθεια τους.

 

Κατα βάση συμφωνώ, και εγώ έχω φτάσει σε φάση που κανείς δεν ασχολείται με οτιδήποτε έχω σπουδάσει. Προφανώς όταν θα σου έρθει κάποιος με πτυχίο+εμπειρία μάλλον θα τον προτιμήσεις απο κάποιον που έχει πτυχίο+μεταπτυχιακό. Όταν όμως κάποιος έχει και τα τρία τί γίνεται; Δεν έχει έστω ένα ελάχιστο προβάδισμα έναντι των υπολοίπων;

 

Επίσης συνήθως ένα μεταπτυχιακό διευκολύνει λίγο την πρόσβαση στη συνέντευξη. Ναι προφανώς είναι χαζό να σπαταλήσεις χρόνο και χρήμα απλά για ένα πιθανό τέτοιο benefit, ίσως όμως να έχει και λογική.

Νομίζω υποτιμάμε λίγο πάντως την αξία του μεταπτυχιακού, ειδικά όσοι έχουμε φτάσει σε φάση που ούτως ή άλλως κανένας δεν το κοιτάζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στην Ολλανδία βλέπω σαφή διαφορά στο πως σε αντιμετωπίζουν πάντως αν έχεις μάστερ. Ειδικά εδώ που δεν υπάρχουν και πολλοί με μεταπτυχιακό άνεργοι όπως στην Ελλάδα μπορεί να κάνει τη διαφορά. Εγώ ,που δεν το έχω τελειώσει κιόλας, βλέπω ότι σε συνδυασμό με εμπειρία είναι πολύ εύκολο να περάσεις τουλάχιστον τον έλεγχο στο CV σε μια αίτηση. Κανείς δεν πρόκειται να σε προσλάβει βέβαια μόνο και μόνο για αυτό αλλά στο χέρι του καθενός είναι μετά να δείξει τι αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταγα για κατατακτήριες εξετάσεις στο τμήμα ημμυ Βόλου που πιστεύω ότι είναι η ιδανική σχολή για μένα, και τα τρία μαθήματα που έχει για εξετάσεις τα έχω κάνει στο ΤΕΙ και έχω και τα βιβλία που προτείνει και σκέφτομαι να διαβάζω λίγο από αυτά τα μαθήματα και όταν τελειώσω να πάω φροντιστήριο και να ελπίζω να περάσω ακούω γνώμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,, όταν τελειώσω το ΤΕΙ ξέρω είναι πολλά χρόνια σπουδές αλλά νομίζω αξίζει

Απλα κοιτα να μαθεις οσο μπορεις περισσοτερα στο ΤΕΙ και να το βγαλεις με καλο βαθμο. Οταν το τελιωσεις βλεπεις τι θα κανεις. Κατα τη γνωμη μου μετα το ΤΕΙ κυνηγα ενα καλο μεταπτυχιακο κι οχι ημμυ βολου. Στα χρονια που θα κανεις να βγαλεις το 2ο πτυχιο (το ξερω οτι κυνηγας τα επ. δικαιωματα κλπ) μπορεις να βγαλεις 1 καλο μεταπτυχιακο + κανα ετος εργασιας (εστω κι χαμηλομισθης) πραγματα πολυ καλυτερα - αποδοτικα απο το 2ο πτυχιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ναι,, όταν τελειώσω το ΤΕΙ ξέρω είναι πολλά χρόνια σπουδές αλλά νομίζω αξίζει

Απλα κοιτα να μαθεις οσο μπορεις περισσοτερα στο ΤΕΙ και να το βγαλεις με καλο βαθμο. Οταν το τελιωσεις βλεπεις τι θα κανεις. Κατα τη γνωμη μου μετα το ΤΕΙ κυνηγα ενα καλο μεταπτυχιακο κι οχι ημμυ βολου. Στα χρονια που θα κανεις να βγαλεις το 2ο πτυχιο (το ξερω οτι κυνηγας τα επ. δικαιωματα κλπ) μπορεις να βγαλεις 1 καλο μεταπτυχιακο + κανα ετος εργασιας (εστω κι χαμηλομισθης) πραγματα πολυ καλυτερα - αποδοτικα απο το 2ο πτυχιο.
Έχεις δίκιο ότι μπορεί να έχει περισσότερο αξία ένα μεταπτυχιακό και κυρίως κάνα χρόνο εμπειρία από το να βγω στην αγορά εργασίας στα 27 και χωρίς εμπειρία αλλά όταν τελειώσω τι δουλειά θα κάνω; αυτό είναι το πρόβλημα μου ενώ ως ηλεκτρολόγος στο περίπου ξέρω αλλά ως μηχανικός πληροφορικής τι θα κάνω ; για αυτό θέλω να ακούσω από άτομα μου ξέρουν να πουν τι μπορεί να κάνει ένας μηχανικός πληροφορικής

post-179314-0-39998000-1408732914_thumb.jpg

post-179314-0-20012900-1408732933_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπειρία και γνώσεις > μεταπτυχιακό στα 20ς σου. Εκτός άμα πας για ακαδημαική καριέρα. 

 

Βρες πρώτα δουλειά στην Ελλάδα του 2017-20 που θα αποφοιτήσεις και μετά ξανα ρώτα μας. 

 

Για εξωτερικό, τα πιο πολλά χαρτιά που χρειάζεσαι είναι vendor specific και δεν τους νοιάζει και τι σπούδασες. το ΙΤ δεν υπόκειται σε governance όπως οι engineers πχ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Εμπειρία και γνώσεις > μεταπτυχιακό στα 20ς σου. Εκτός άμα πας για ακαδημαική καριέρα. </p>

<p> </p>

<p>Βρες πρώτα δουλειά στην Ελλάδα του 2017-20 που θα αποφοιτήσεις και μετά ξανα ρώτα μας. </p>

<p> </p>

<p>Για εξωτερικό, τα πιο πολλά χαρτιά που χρειάζεσαι είναι vendor specific και δεν τους νοιάζει και τι σπούδασες. το ΙΤ δεν υπόκειται σε governance όπως οι engineers πχ. </p>

 

Σωστό σε αυτό που λες αλλά θέλω να μου πει τι μπορεί να κάνει ένας απόφοιτος του τμήματος μου. Γενικά ξέρω ότι μπορείς να ασχοληθείσ με τα δυκτια που νομίζω μου αρέσουν κάπως και ως προγραμματιστής που δεν θέλω να φτιάχνω προγράμματα αν είναι να προγραμματισω ένα μηχανημα δεν έχω πρόβλημα. Αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...