Προς το περιεχόμενο

Action Camera SJ4000 a με mounts 59.13 ευρω


dim_k

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες, παρακολουθώ την συζήτηση για την sj4000 wifi ή μη εδώ και καιρό και έχω ψηθεί να την παραγγείλω άμεσα... Υπάρχει κάποιος φίλος/η που να την παρήγγειλε και να είμαστε σίγουροι οτι είναι αυθεντική και από που την παρήγγειλε..  Και αν έχει την διάθεση να μας πεί αν περιείχε όλα τα κομφορ, όπως ιμάντες αυτοκόλλητα κλπ κλπ.. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες, παρακολουθώ την συζήτηση για την sj4000 wifi ή μη εδώ και καιρό και έχω ψηθεί να την παραγγείλω άμεσα... Υπάρχει κάποιος φίλος/η που να την παρήγγειλε και να είμαστε σίγουροι οτι είναι αυθεντική και από που την παρήγγειλε..  Και αν έχει την διάθεση να μας πεί αν περιείχε όλα τα κομφορ, όπως ιμάντες αυτοκόλλητα κλπ κλπ.. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων....

Την πηρα απο το geekbuying.com ειναι η γνησια και περεχει ολα αυτα που βλεπεις στις διαφορες παρουσιασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετω και εγω την παρεα παιδια.

Εχω την καμερουλα ( ανευ wifi) εδω και μια βδομαδα αγορασμενη απο aliexpress

την τεσταρα και στο air show στο Τατοι και εμεινα αρκετα ευχαριστημενος απο την αποδοση της.

Της εχω βαλει μια 32αρα καρτα αγορασμενη απο ebay αλλα .....

Με φορμαρισμενη στην μηχανη την καρτα και σε HD 1080p βιντεο μου γραδει οτι τραβαει σχεδον 2 ωρες και 56 λεπτα....

Τραβωντας βιντεο με την καμερα σε φουλ αναλυση , ομως βλεπω οτι ο μετρητης της ωρας ΔΕΝ πεφτει και συνεχιζει μετα απο 4-5 βιντεακια 15 λεπτα να δειχνει οτι εδειχνε και στην αρχη ( 2:56:25)

Λετε να φταιει η καρτα μνημης ?

Αντιθετως οταν τραβαω φωτογραφιες , εκει ο μετρητης οντως αλλαζει (μειωνεται)...

Κατι αλλο...στη διαρκεια του airshow καποια στιγμη μου τελειωσε η μπαταρια...

αλλαξα με την δευτερη που εχω και ξαναενεργοποιησα την καμερα για να συνεχισω να τραβαω...

Ενω εδειχνε οτι τραβαγε , μετα στο σπιτι που πηγα να δω τα 2 τελευταια βιντεακια που τραβηξα μετα την αλλαγη μπαταριας ΑΤΥΧΗΣΑ !!!!

ΔΕΝ μπορω να τα δω ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ προγραμμα ( vlc,QT,bs,gom,)...

Μαλλον για καποιο ανεξηγητο λογο το αρχειο ναι μεν ειναι mov αλλα ΟΧΙ αναγνωσιμο...(και ητανε το περασμα του airbus 320 μαζι με το F-16 zeus.....)      :mad:  :mad:

Και τριτον και καλυτερο.....

Υπαρχουνε 2 βασικες version της καμερας μας.

Η V01  &  V02....

οι περισοτερες ειναι μαλλον V01 η οποια ναι μεν ειναι νεοτερη απο την 02 ( παραδοξο αυτο λογω του αριθμητικου..)

ΑΛΛΑ....οι καμερες με την 01 κανουν nterplotation (ΑΝ το λεω σωστα ) το video στα 720p και το παρουσιαζουνε σαν 1080p....

Ενω οι παλιες ( v02) ειναι οντως 1080p....

Και δεν μπορω να βρω τροπο να κανω downgrade το firmware μου ωστε να δω ΑΝ εχει τοσο μεγαλη διαφορα και ΑΝ ισχυει αυτο με την ποιοτητα εικονας...

Θα σας ποσταρω και 2 video με εναν "καμμενο" Γαλλο που εχει και αποδειξεις γιαυτο που λεω παραπανω με την διαφορα ποιοτητας εικονας μεταξυ των 2 firmware....

 

Αυτα τα ολιγα.

 

 

Καλημερα σας.

 

Σε πετυχα μαλλον στο airshow να τραβας με την καμερα.....πρεπει να την ειχες μεσα στην θηκη...αν θυμαμαι καλα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες, παρακολουθώ την συζήτηση για την sj4000 wifi ή μη εδώ και καιρό και έχω ψηθεί να την παραγγείλω άμεσα... Υπάρχει κάποιος φίλος/η που να την παρήγγειλε και να είμαστε σίγουροι οτι είναι αυθεντική και από που την παρήγγειλε..  Και αν έχει την διάθεση να μας πεί αν περιείχε όλα τα κομφορ, όπως ιμάντες αυτοκόλλητα κλπ κλπ.. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων....

Εγω την πηρα απο αυτον τον πωλητη

http://www.aliexpress.com/item/1080P-Full-HD-SJ4000-Helmet-Sports-12MP-Car-Recorder-Bicycle-Action-Camera-Hot/1684922889.html

ΤΙΓΚΑ στα mounts και οπως ισχυριζεται ειναι και original dealer της καμερας.

Και απο οτι ειδα ειναι η original λογω θηκης αδιαβροχης.

Ο συγκεκριμενος δινει στην τιμη αυτη και φορτιστη και 2 μπαταρια , πραγμα χρησιμο πολυ.

Πλεον οι καμερες ερχονται και με το λογοτυπο αυτης κατω δεξια οπως την κοιτατε.

20-25 μερες η παραδοση free μεταφορικα

 

Σε πετυχα μαλλον στο airshow να τραβας με την καμερα.....πρεπει να την ειχες μεσα στην θηκη...αν θυμαμαι καλα :)

Ημουνα προς το τελος περιπου του διαδρομου και την ειχα εκτος θηκης με mount για το κεφαλι(οπου βλεπω να τραβαει χωρις να πρεπει να την κραταω και να χανω σχεδον ολο το show...)

Και τα βιντεακια που σας ειχα πει απο τον Γαλλο χρηστη ferdi7650

Ο οποιος μαλλον το χει σπουδασει το θεμα πανω στην καμερα.....

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω παραγγείλει αλλά δεν έχει φτάσει ακόμα.

 

Μου είχε απαντήσει πως είναι η original, λογικά μέσα στην εβδομάδα θα γνωρίζω.

 

Παρέλαβα χθες αλλά δυστυχώς δεν είναι η original, έχω ξεκινήσει ήδη dispute. Προς ενημέρωση ο πωλητής είναι αυτός:

 

http://www.ebay.com/itm/251591985849?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

 

 

Θα ποστάρω σύντομα μίνι-review καθώς λειτουργικά δεν είναι άσχημη αλλά ψιλιάζομαι πως εκτός από διαφορετικό μενού έχει και άλλο αισθητήρα σε σχέση με τη γνήσια SJCAM SJ4000. Αυτό που θέλω να επισημάνω για να προσέχουν οι υποψήφιοι αγοραστές είναι πως η αδιάβροχη θήκη και τα υπόλοιπα αξεσουάρ που είχε μαζί είναι ίδια με της original, δηλαδή οι οδηγοί που υπάρχουν για να τις ξεχωρίζετε δεν θα σας βοηθήσουν μέχρι να ανοίξετε την κάμερα και να δείτε τι μενού έχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα χθες αλλά δυστυχώς δεν είναι η original, έχω ξεκινήσει ήδη dispute. Προς ενημέρωση ο πωλητής είναι αυτός:

 

http://www.ebay.com/itm/251591985849?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

 

 

Θα ποστάρω σύντομα μίνι-review καθώς λειτουργικά δεν είναι άσχημη αλλά ψιλιάζομαι πως εκτός από διαφορετικό μενού έχει και άλλο αισθητήρα σε σχέση με τη γνήσια SJCAM SJ4000. Αυτό που θέλω να επισημάνω για να προσέχουν οι υποψήφιοι αγοραστές είναι πως η αδιάβροχη θήκη και τα υπόλοιπα αξεσουάρ που είχε μαζί είναι ίδια με της original, δηλαδή οι οδηγοί που υπάρχουν για να τις ξεχωρίζετε δεν θα σας βοηθήσουν μέχρι να ανοίξετε την κάμερα και να δείτε τι μενού έχει.

Και στις κριτικές του πωλητή άλλοι που αγόρασαν την κάμερα λένε ότι δεν είναι original πάντως. Αποφύγετέ τον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επιτρέπετε πως ξέρετε ποια είναι η "original" και ότι η δικιά σας δεν είναι? Το συγκεκριμένο μοντέλο βλεπω έχει κυκλοφορήσει σε δυο εκδόσεις από τον κατασκευαστή. Δείτε το Link.png Site:

του τύπου που περιγράφει την wifi sj4000 και μιλάει για τις παλαιότερες σκετες sj4000 που κυκλοφόρησαν  σε δυο εκδοχές. 

 

Επίσης καθώς η ίδια sj4000 είναι τόσο "μαϊμού" (χειρότερη της gopro καθώς αποτελέι φτηνή λύση εναντι αυτής) μήπως η μαϊμού της sj4000 δεν είναι τόσο κακή; (πόσο χειρότερη να είναι μια μαιμού από μια άλλη μαϊμού? :huh: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επιτρέπετε πως ξέρετε ποια είναι η "original" και ότι η δικιά σας δεν είναι? Το συγκεκριμένο μοντέλο βλεπω έχει κυκλοφορήσει σε δυο εκδόσεις από τον κατασκευαστή. Δείτε το Link.png Site:

του τύπου που περιγράφει την wifi sj4000 και μιλάει για τις παλαιότερες σκετες sj4000 που κυκλοφόρησαν  σε δυο εκδοχές. 

 

Επίσης καθώς η ίδια sj4000 είναι τόσο "μαϊμού" (χειρότερη της gopro καθώς αποτελέι φτηνή λύση εναντι αυτής) μήπως η μαϊμού της sj4000 δεν είναι τόσο κακή; (πόσο χειρότερη να είναι μια μαιμού από μια άλλη μαϊμού? :huh: )

Η sj4000  είναι μια φθηνή λύση όπως είπες, όχι μαιμού. Μαιμού είναι όταν κάποιος σε κοροιδεύει για ένα προιόν ότι είναι άλλο.

Όταν ο άλλος πουλά μια κάμερα και λέει ότι είναι η sj4000 οφείλει να είναι αυτή. Στις κριτικές διάβασα ότι δεν είναι καν πραγματικό HD η μαιμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η sj4000  είναι μια φθηνή λύση όπως είπες, όχι μαιμού. Μαιμού είναι όταν κάποιος σε κοροιδεύει για ένα προιόν ότι είναι άλλο.

Όταν ο άλλος πουλά μια κάμερα και λέει ότι είναι η sj4000 οφείλει να είναι αυτή. Στις κριτικές διάβασα ότι δεν είναι καν πραγματικό HD η μαιμού.

Ναι οκ.. Δεν ειναι μαιμου. Ειναι κλωνος της gopro. Με οτι συνεπαγεται για τους κλωνους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα ώπα εχουμε μπερδέψει κλώνους, μαιμούδες κτλ...

 

Κλώνος είναι ένα προιόν που είναι ίδιο με το original από άλλο κατασκευαστή, με ακριβώς ίδιο hardware και πιθανά ελαφρώς χειρότερη ποιότητα κατασκευής (βλέπε κλώνους arduino, κλώνους dreambox κτλ).

 

Μαιμού είναι ένα προιόν που δεν είναι από τον Original κατασκευαστή αλλά έχει σα σκοπό να αξαπατήσει τον καταναλωτή οτι είναι από τον original κατασκευαστή. (βλέπε μαιμού ρούχα μάρκες, abibas, lui uitton nipe, fuma κτλ)

 

H SJ4000 δεν είναι τίποτα από τα δύο, είναι ένα ξεχωριστό προιόν που παίζει στην κατηγορία της gopro και καλή φθηνή εναλλακτική της. Οι αντιγραφές της είναι μαιμούδες. 

 

:-p 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Κλωνος ενow iphone για παραδειγμα οπως εχει αναφερθει πολλες φορες εδω μεσα ειναι ενα προιον που απλα μοιαζει με το original προιον και οπως ολοι γνωριζουμε το hardware και το software δεν εχουν καμια σχεση με αυτο. Η sj4000 μια χρα χρησιμοποιει ολα τα mounts και cases της gopro. Οποτε μια χαρα κλωνος ειναι και φυσικα υποδυεστερος. Αυτο δεν σημαινει ομως οτι για τα λεφτα της δεν παθει να ειναι μια vfm λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αξεσουάρ νικον dslr κάνουν και σε canon dslr και sony κλπ

ποιός είναι ο κλώνος?

 

σύγκρινε τί μοιάζει με το άλλο και ΠΟΣΟ για να καταλάβεις τί είναι ΚΛΩΝΟΣ

το ότι το σχεδίασαν για να ταιριάζουν τα ίδια αξεσουάρ είναι άλλο ΠΡΟΣΟΝ 

maxresdefault.jpg

iphone-5-clone-100-original-bikerz6612-1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα παίζουμε με τις λέξεις. :-(

 

  • Έχεις ένα γυαλί ηλίου που λέει rayban αλλα δεν είναι rayban είναι "μαϊμού".
  • Έχεις ένα άλλο γυαλί ηλίου που είναι (σχεδόν) ολόιδιο με ένα rayban αλλα λέει bayban (ή τίποτα ή κάτι άλλο) και άρα δεν είναι μαϊμού?!?
  • Εντάξει δεν είναι μαϊμού είναι κλώνος. Τι δεν είναι κλώνος γιατί δεν έχει το ίδιο hardware?
  • Λοιπόν ας το συμφωνήσουμε. Είναι μία φτηνή ΑΠΟΜΙΜΗΣΗ (imitation). Αν δεν αρέσει ούτε αυτό είναι μίμηση σκέτο.

 

Η φτηνή στο περίπου απομίμηση είναι  ένας φτηνός κλώνος που σκοπό έχει όχι να εξαπατήσει (όπως η μαϊμού) αλλα να χρησιμοποιήσει τη φήμη και το market establishment μία εταιρίας προς όφελος της και χωρίς κόπο. 

 

Μαϊμού =  κλώνος = απομίμηση, επί της ουσίας δεν διαφέρουν! Είναι το ένα και το αυτό με διαφορές φιλολογικές και μόνο όσον αφορά τον ορισμός τους και τις λέξεις. Λυπάμαι αλλά η sj4000 είναι μια "μαϊμού" των gopro χωρίς το όνομα οπότε η sj4000 είναι απομίμηση (κακιά) της GoPro. Έχει το ίδιο σχήμα και concept. Παίρνει τα ίδια αξεσουάρ, και νομότυπα θα ήταν απομίμηση αν είχε ακριβώς ίδιο χειρισμό και μενού. Οι τύποι ακόμα και την μπαταρία έχουν ίδια με αλλαγή στην πολικότητα για να μην φάνε μήνυση. Και εδώ λέμε δεν είναι μαϊμού, δεν είναι κλώνος αλλά υπάρχει μαϊμού της sj4000  :wacko:

 

Λοιπόν το πιθανότερο είναι από ότι κατάλαβα με μικρή μου έρευνα ότι ΟΧΙ δεν υπάρχει μαϊμού sj4000 αλλα ότι η sj4000 έχει βγεί σε διάφορες παραλλαγές (με διαφορετικό hardware and/or firmware) από την ίδια εταιρία. Η εν λόγω εταιρία προφανώς έβγαλε μία αρχική παρτίδα που πούλησε καλά και μετά ξανα-έβγαλε δευτερη/τρίτη φουρνιά προφανώς με άλλο hardware (oem είναι, σε χιλιάδες κατασκευάζονται, ότι βρίσκουν βάζουν). Οι καινούριες sj4000 wifi πλέον για πρώτη φορά έγραψαν το όνομα της εταιρίας πάνω που την βάφτησαν.. SJCAM (μέχρι πριν ήξερε κανείς πως την έλεγαν). Τώρα τις έκανε και μπλε.. να μοιάζουν προτότυπες (όχι κλώνοι :P).

 

Όπως και να έχει, μία sj4000 και μία άλλη μαϊμού της gopro όπως και να λέγεται, δεν διαφέρουν πολύ. Είναι αμφότερες φτηνές λύσεις με φτηνά ηλεκτρονικά που συνθέτουν μία κάμερα με 20 αξεσουάρ σε τιμή μόλις 60€!! Άρα μαντέψτε για 60€ αξίζει.. Αν πεις σε ένα φωτογράφο πήρα compact κάμερα 60€ θα γελάσει λίγο και θα σου πει "μπράβο".  Η αρχή ότι πληρώνεις παίρνεις αν και όχι 100% ακριβής, έχει βάση. Οτι κλώνο και να πάρετε σε gopro αξίας 50-100€ δεν θα έχει μεγάλες διαφορές ο ένας από τον άλλο γιατί τα ηλεκτρονικά τους για τόσα χρήματα είναι νομίζω. Μην σας δημιουργείται όπως είπαμε (και είδαμε σε δείγματα) η εντύπωση ότι παίρνεται κάτι "κοντά" σε gopro.

 

Υ.Γ. Σοβαρές εταιρείες (πχ sony, pentax/ricoh) που βγάζουν αυτή την εποχή action cams, ούτε διανοήθηκαν να μοιάζουν με την gopro hero αν και σε concept είναι ίδιες (φωτεινός wide, και μικρό μέγεθος). Αν το κάναν θα τους κολλούσαν την ρετσινιά όχι της "μαϊμούς"  αλλά του κλώνου οπωσδήποτε.

 

ΥΓ2. Δεν υπάρχουν "αξεσουάρ" που παίζουν από nikon σε canon και αντίστροφα.. :( Η κάθε μία έχει τα δικά της. Βέβαια δεν το έκαναν για να μην κατηγορηθούν για κλώνοι αλλα για να εγκλωβίζουν το κοινό τους. 

 

Μια "ανάλυση" της κάμερας εδώ

 

 

Should I Purchase?

While the camera appears to be a great action cam or a GoPro on a budget, we consider this to be an average dash cam for the money.  The video quality is on par with other NT96650 + AR0330 cameras and the price is reasonable for approximately $100.  Unfortunately, it is not the most discreet.  We prefer the Mobius which is based on the same chipset but is much smaller and more affordable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...