Προς το περιεχόμενο

Το Κυνηγι στην Σημερινη Κοινωνια


VALLGOX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καθε φορα που σε μια παρεα καποιος λεει οτι ειναι κυνηγος,ολοι τον κραζουν.Δε νοητε στην σημερινη κοινωνια κυνηγος ο οποιος να ειναι και ευσυνειδητος.Ολοι πρεπει να σκοτωνουν οτι βρουν μπροστα τους στο δασος να ειναι αιμοχαρεις και κολωχαρακτηρες.Δεν υπαρχουν κυνηγοι οι οποιοι να σεβονται το θυραμα,την εποχη και την ποσοτητα των θηραματων,ειναι ολοι δολοφονοι κτλ.Το κανουν γιατι διψανε για αιμα και οχι γιατι το βλεπουν σαν δραστηριοτητα στην φυση,σαν μεροκαματο ή σαν εκλεκτο μεζε.

Σιγουρα υπαρχουν και αυτοι αλλα δεν ειναι ολοι ετσι φυσικα.Παρολα αυτα υπαρχει ενας μεγαλος κοινωνικος ρατσισμος εναντια στην συγκεκριμενη ομαδα ανθρωπων.

Αναρωτιεμαι ποια ειναι η διαφορα ενος ψαρα και ενος κυνηγου?
Στον ψαρα δεν εχω δει ποτε κανεναν να επιτιθεται παντως...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καθε φορα που σε μια παρεα καποιος λεει οτι ειναι κυνηγος,ολοι τον κραζουν.Δε νοητε στην σημερινη κοινωνια κυνηγος ο οποιος να ειναι και ευσυνειδητος.Ολοι πρεπει να σκοτωνουν οτι βρουν μπροστα τους στο δασος να ειναι αιμοχαρεις και κολωχαρακτηρες.Δεν υπαρχουν κυνηγοι οι οποιοι να σεβονται το θυραμα,την εποχη και την ποσοτητα των θηραματων,ειναι ολοι δολοφονοι κτλ.Το κανουν γιατι διψανε για αιμα και οχι γιατι το βλεπουν σαν δραστηριοτητα στην φυση,σαν μεροκαματο ή σαν εκλεκτο μεζε.

 

Σιγουρα υπαρχουν και αυτοι αλλα δεν ειναι ολοι ετσι φυσικα.Παρολα αυτα υπαρχει ενας μεγαλος κοινωνικος ρατσισμος εναντια στην συγκεκριμενη ομαδα ανθρωπων.

 

Αναρωτιεμαι ποια ειναι η διαφορα ενος ψαρα και ενος κυνηγου?

Στον ψαρα δεν εχω δει ποτε κανεναν να επιτιθεται παντως...

 

Δεν είναι όλοι έτσι απλά συνήθως ο κυνηγός ακολουθείτε και από ένα συγκεκριμένο κοινωνικό προφίλ ανθρώπου και μια συγκεκριμένη ψυχοσύνθεση και συμπεριφορά.

Όπως είναι στερεότυπο το ότι οι κάτοχοι πιτ μπουλ είναι φουσκωτοί κάγκουρες...δεν σημαίνει ότι όλοι είναι αλλά σίγουρα για να έχει γίνει στερεότυπο σημαίνει ότι ένα τεράστιο ποσοστό είναι...δεν δημιουργείτε ένα στερεότυπο και μια γενική εικόνα στον κόσμο έτσι στην τύχη μια μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να σκοτώνεις για να τραφείς, σεβόμενος πάντα την ζωή που θα αφαιρέσεις και τους κανόνες κυνηγιού,  το θεωρώ κάτι ιερό και δεν χωράει συζήτηση.Το ίδιο φυσικά ισχύει και για τους ψαράδες .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως οι σωστοί ψαράδες προστατεύουν την αλιεία με το να μήν ψαρεύουν συγκεκριμένες εποχές πχ οταν γεννάνε τα ψάρια κτλ... αλλα κυνηγάνε αυτούς που βάζουν δυναμίτες, έτσι και στο κυνήγι είναι το ίδιο... εγώ προσωπικά δέν έχω διακρίνει εμπάθεια απο τον κόσμο προς τους κυνηγούς... Κρήτη μένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε φορα που σε μια παρεα καποιος λεει οτι ειναι κυνηγος,ολοι τον κραζουν.Δε νοητε στην σημερινη κοινωνια κυνηγος ο οποιος να ειναι και ευσυνειδητος.Ολοι πρεπει να σκοτωνουν οτι βρουν μπροστα τους στο δασος να ειναι αιμοχαρεις και κολωχαρακτηρες.Δεν υπαρχουν κυνηγοι οι οποιοι να σεβονται το θυραμα,την εποχη και την ποσοτητα των θηραματων,ειναι ολοι δολοφονοι κτλ.Το κανουν γιατι διψανε για αιμα και οχι γιατι το βλεπουν σαν δραστηριοτητα στην φυση,σαν μεροκαματο ή σαν εκλεκτο μεζε.

 

Σιγουρα υπαρχουν και αυτοι αλλα δεν ειναι ολοι ετσι φυσικα.Παρολα αυτα υπαρχει ενας μεγαλος κοινωνικος ρατσισμος εναντια στην συγκεκριμενη ομαδα ανθρωπων.

 

Αναρωτιεμαι ποια ειναι η διαφορα ενος ψαρα και ενος κυνηγου?

Στον ψαρα δεν εχω δει ποτε κανεναν να επιτιθεται παντως...

Για καλούς λόγους σας κράζουν.

Μεγάλο μέρος των κυνηγών είναι σε κάποιο βαθμό παράνομοι.

Είτε λόγω εξοπλισμού,είτε λόγω θηράματος, είτε λόγω εποχής κυνηγιού.

Οι κυνηγοί είναι σε σημαντικό ποσοστό εξαιρετικά απρόσεκτοι,δεν είναι λίγα τα περιστατικά των δυστυχημάτων στο κυνήγι.

Δεν μπορεί με την καμία να θεωρηθεί βιοποριστικός τρόπος,δεν είμαστε Αλάσκα ή Καναδάς να μπορέσει να ζήσει κάποιος από το κυνήγι ή έστω να συμπληρώσει την διατροφή του έτσι,όπως γίνεται σε διάφορες χώρες με πλούσια δασική πανίδα(και τεράστιες δασικές εκτάσεις).Έτσι μένει το πάθος για το σκότωμα και ίσως και το περπάτημα(που μπορεί να γίνει πολύ καλύτερα δίχως να κουβαλάς κουμπούρι και φυσικλίκια μαζί) για να δικαιολογήσει τούτη την δραστηριότητα.

Όπως λες οι ψαράδες μπορούν να συμπληρώσουν την διατροφή τους άνετα με τις Ελληνικές συνθήκες.

 

Εάν η "άσκηση" και η "αγάπη" για τη φύση νοείται ως ο περαιτέρω βιασμός της εξαιρετικά μειωμένης,και πολύ ευαίσθητης, δασικής πανίδας τότε κάτι έχετε παρανοήσει στην σημασία τούτων των λέξεων.

Είναι μια δραστηριότητα που είναι ζημιογόνα για το Ελληνικό περιβάλλον και συνήθως είναι πρόφαση για κάποια παρανομία.

 

Χρειάζεται ριζική αλλαγή των συνθηκών για να θεωρηθεί το κυνήγι κάτι που μπορεί να γίνει δίχως επιπτώσεις στο Ελληνικό περιβάλλον.

  • Like 22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Αναρωτιεμαι ποια ειναι η διαφορα ενος ψαρα και ενος κυνηγου?

Στον ψαρα δεν εχω δει ποτε κανεναν να επιτιθεται παντως...

 

Ο επαγγελματίας ψαράς ψαρεύει για να φάνε 10-100 οικογένειες. Ο ερασιτέχνης ψαράς με το καλάμι ή το ψαροντόυφεκο άντε να πιάσει 1, 5, 10 κομμάτια (και συχνά απλά ταΐζει τα ψάρια). Επαγγελματίας κυνηγός, στην Ελλάδα τουλάχιστον, νομίζω πως δεν υπάρχει, ό,τι κρέας θέλουμε το παίρνουμε απ την κτηνοτροφία.

 

Τα θύματα του κυνηγού είναι «συμπαθητικά» ζωάκια (απ τα οποία τρέχει κόκκινο αίμα) ενώ του ψαρά κάτι «αδιάφορα» ζώα με λέπια. Ο κυνηγός χρησιμοποιεί εργαλεία που μπορούν να σκοτώσουν άνθρωπο ενώ ο ψαράς δύσκολα.

 

Επίσης η εικόνα του ότι κάποιοι πάνε πχ για σαφάρι και σκοτώνουν γιατί μπορούν (κι όχι για να τραφούν) δρα αρνητικά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καθε φορα που σε μια παρεα καποιος λεει οτι ειναι κυνηγος,ολοι τον κραζουν.Δε νοητε στην σημερινη κοινωνια κυνηγος ο οποιος να ειναι και ευσυνειδητος.Ολοι πρεπει να σκοτωνουν οτι βρουν μπροστα τους στο δασος να ειναι αιμοχαρεις και κολωχαρακτηρες.Δεν υπαρχουν κυνηγοι οι οποιοι να σεβονται το θυραμα,την εποχη και την ποσοτητα των θηραματων,ειναι ολοι δολοφονοι κτλ.Το κανουν γιατι διψανε για αιμα και οχι γιατι το βλεπουν σαν δραστηριοτητα στην φυση,σαν μεροκαματο ή σαν εκλεκτο μεζε.

 

 

 

Δεν ειμαι κυνηγος αλλα σε διαβεβαιωνω οτι αυτοι που συνηθως κραζουν ειναι ηλιθιοι και η μονη επαφη που συνηθως εχουν με το περιβαλλον ειναι το μπεργκερ με εξτρα τζιζ και τα σκουπιδια που για ενα περιεργο λογο τα πετανε παντα εξω απο τον καδο.

Ας το δουμε και αλλιως.Ειναι δυνατον να ειναι καποιος φανατισμενος και να μη κουβαλαει μια μεγαλη δοση ηλιθιοτητας ?

Επεξ/σία από bluesattack
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως οι σωστοί ψαράδες προστατεύουν την αλιεία με το να μήν ψαρεύουν συγκεκριμένες εποχές πχ οταν γεννάνε τα ψάρια κτλ... αλλα κυνηγάνε αυτούς που βάζουν δυναμίτες, έτσι και στο κυνήγι είναι το ίδιο... εγώ προσωπικά δέν έχω διακρίνει εμπάθεια απο τον κόσμο προς τους κυνηγούς... Κρήτη μένω.

 

Kαλά στην Κρήτη είναι άλλη περίπτωση...η οπλοκατοχή είναι ο κανόνας όχι η εξαίρεση...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κυνηγός χρησιμοποιεί εργαλεία που μπορούν να σκοτώσουν άνθρωπο ενώ ο ψαράς δύσκολα.

 

Χμμμ πάντως μια χαρά φονικά εργαλεία μπορεί να έχουν και οι ψαράδες:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καλούς λόγους σας κράζουν.

Μεγάλο μέρος των κυνηγών είναι σε κάποιο βαθμό παράνομοι.

Είτε λόγω εξοπλισμού,είτε λόγω θηράματος, είτε λόγω εποχής κυνηγιού.

Οι κυνηγοί είναι σε σημαντικό ποσοστό εξαιρετικά απρόσεκτοι,δεν είναι λίγα τα περιστατικά των δυστυχημάτων στο κυνήγι.

Δεν μπορεί με την καμία να θεωρηθεί βιοποριστικός τρόπος,δεν είμαστε Αλάσκα ή Καναδάς να μπορέσει να ζήσει κάποιος από το κυνήγι ή έστω να συμπληρώσει την διατροφή του έτσι,όπως γίνεται σε διάφορες χώρες με πλούσια δασική πανίδα(και τεράστιες δασικές εκτάσεις).Έτσι μένει το πάθος για το σκότωμα και ίσως και το περπάτημα(που μπορεί να γίνει πολύ καλύτερα δίχως να κουβαλάς κουμπούρι και φυσικλίκια μαζί) για να δικαιολογήσει τούτη την δραστηριότητα.

Όπως λες οι ψαράδες μπορούν να συμπληρώσουν την διατροφή τους άνετα με τις Ελληνικές συνθήκες.

 

Εάν η "άσκηση" και η "αγάπη" για τη φύση νοείται ως ο περαιτέρω βιασμός της εξαιρετικά μειωμένης,και πολύ ευαίσθητης, δασικής πανίδας τότε κάτι έχετε παρανοήσει στην σημασία τούτων των λέξεων.

Είναι μια δραστηριότητα που είναι ζημιογόνα για το Ελληνικό περιβάλλον και συνήθως είναι πρόφαση για κάποια παρανομία.

 

Χρειάζεται ριζική αλλαγή των συνθηκών για να θεωρηθεί το κυνήγι κάτι που μπορεί να γίνει δίχως επιπτώσεις στο Ελληνικό περιβάλλον.

 

Μια φιλική τρίτη άποψη από κάποιον που δεν έχει ούτε ιδέα για ούτε την παραμικρή σχέση με το κυνήγι (έχω ένα γνωστό που ο πατέρας του είναι κυνηγός και ξέρω ότι άμα λάχει να χτυπήσουν αγριογούρουνα φέρνει πίσω 2 τόνους κρέας, αλλά μέχρι εκεί).

 

Βιάζεσαι να κρίνεις κάτι το οποίο προφανώς δεν καταλαβαίνεις καθόλου ("το πάθος για το σκότωμα", "το περπάτημα καλύτερα χωρίς να κουβαλάς κουμπούρι"), προερχόμενος από σαφώς προκατειλημμένη θέση ("ο περαιτέρω βιασμός") η οποία σε οδηγεί σε άκυρα rationalizations του γιατί το κυνήγι είναι κακό ενώ το ΧΥΖ δεν είναι ("δε μπορεί θα θεωρηθεί βιοποριστικό", "οι ψαράδες μπορούν να συμπληρώσουν τη διατροφή τους") τα οποία δεν έχουν βάση. Επιπλέον οι γενικεύσεις δε χρησιμεύουν σε τίποτα: "οι κυνηγοί είναι σε σημαντικό ποσοστό εξαιρετικά απρόσεκτοι" -- θα μπορούσαμε να πούμε το ίδιο για τις γυναίκες στο τιμόνι; Ναι ή όχι και ποιά η διαφορά; Discuss.

 

Σέβομαι απόλυτα το δικαίωμά σου να θεωρείς ότι το κυνήγι πρέπει να εκλείψει ή τέλος πάντων να γίνει μ' αυτό ο,τι άλλο νομίζεις, αλλά η λύση δεν είναι να καπελωθούν οι κυνηγοί ως πρωτόγονοι βάρβαροι που αν δεν καταλαβαίνουν από λόγο θα πρέπει να καταλάβουν από ράβδο. Κάνε ένα βήμα πίσω και προσπάθησε πραγματικά να καταλάβεις τι είναι αυτό που κάνει τον ευσυνείδητο κυνηγό να κυνηγάει, ακριβώς όπως ο TS προσπαθεί να καταλάβει γιατί ο ευσυνείδητος κυνηγός δαιμονοποιείται. Και συ και ο άλλος ζείτε στην ίδια κοινωνία και "πρέπει" να καταλήξετε κάπου με ωριμότητα και λογική, όχι με πάθος.

 

Κάποτε θεωρούσαν τους gay ανώμαλους κι επικίνδυνους και τις ιδιαίτερες δραστηριότητές τους "άχρηστες" αφού μπορείς να κάνεις "το ίδιο πράγμα" (παραλληλισμός: πάθος για μπήξιμο, το σεξ καλύτερα χωρίς διαστροφές) και σα straight. Νόμιζαν πως έχουν δίκιο γιατί στην κοινωνία τους το ρεύμα του συντηριτισμού ήταν πολύ δυνατό, όπως γίνονται σήμερα άλλα ρεύματα οικολογικού προσανατολισμού. Τελικά είχαν άδικο -- όχι στην ιδέα πως κάποια χαρακτηριστικά του παρελθόντος ("συντηρητικά") έχουν merit και αξίζει να τα προστατέψουμε, αλλά στις ακραίες τοποθετήσεις στις οποίες τους οδηγούσε αυτή η ιδέα.

 

Εννοείται ότι τα παραπάνω δεν απευθύνονται σε σένα προσωπικά, απλά η απάντησή σου μου έδωσε υλικό να χρησιμοποιήσω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

................Αναρωτιεμαι ποια ειναι η διαφορα ενος ψαρα και ενος κυνηγου?

Στον ψαρα δεν εχω δει ποτε κανεναν να επιτιθεται παντως...

ν.

 

Πέρα από τα άλλα που αναφέρθηκαν (πχ σαφώς πιο συμπαθητικό το ελαφάκι από την τσιπούρα που αν και δεν είναι κακή, εντούτοις είναι μάλλον αδιάφορη) θεωρώ πως ένας λόγος είναι και το...look.

Οι ψαράδες είναι συνήθως άνθρωποι καθημερινοί που τίποτα δεν τους διαχωρίζει (εμφανισιακά τουλάχιστον) από εμένα, εσένα ή τον άλλο και σε καμιά περίπτωση δεν "βγάζουν" κάτι το φοβηστικό ή επιθετικό (τουλάχιστον όχι περισσότερο από τον γείτονα, τον συνάδελφο ή τον διπλανό στο λεωφορείο).

Από την άλλη οι κυνηγοί με τις παραλλαγές τους (είτε γιατί πρέπει να μην φαίνονται είτε γιατί γουστάρουν το rambo-look) τα φυσεκλίκια και όλα τα διάφορα μάχιμα gadgets τους είναι σαφώς πιο τρομακτικοί σαν εικόνα.

Ακόμα και ο συμπαθής παπούλης που έχει μόνο ένα δίκανο δεν είναι το ίδιο με τον συνομίληκό του ο οποίος κάθεται στην άκρη στην προβλήτα και παίζει με τα ψωμοτύρια (δολώματα) του.

Και αν το καλοσκεφτείς οι "επιθέσεις" που γίνονται σε κυνηγούς σπάνια αφορούν τον χωρικό που έχει συνηθίσει κάθε βδομάδα να βγαίνει στη γύρα με το δίκανο και τον σκύλο του. Συνήθως έχουν σαν στόχο τους καγκουρες των βουνών που ξαμολιούνται με τα θηρία 4Χ4, με τους ασυρμάτους τους, τις διόπτρες τους, κλπ σα να πρόκειται να πάνε στον πόλεμο και στους οποίους μπροστά κανένα ζωντανό δεν μπορεί να τη γλυτώσει αφού δεν αφήνουν τίποτα στην τύχη (με την κακή έννοια).

Αν και δεν βλέπω θετικά το κυνήγι, θα μπορούσα ίσως να το αποδεχθώ σαν δραστηριότητα (της οποίας τη χρησιμότητα αδυνατώ να κατανοήσω βέβαια) αν κάποιος που του αρέσει ξαμολιόταν στα βουνά με το...τοξάκι του!!! Την βαλίστρα του. Άντε κι ένα απλό κυνηγετικό όπλο. Αλλά μέχρι εκεί.

Οτιδήποτε παραπάνω είναι για να αισθάνονται σπουδαίοι οι τζάμπα μάγκες (κατά τη γνώμη μου πάντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φιλική τρίτη άποψη από κάποιον που δεν έχει ούτε ιδέα για ούτε την παραμικρή σχέση με το κυνήγι (έχω ένα γνωστό που ο πατέρας του είναι κυνηγός και ξέρω ότι άμα λάχει να χτυπήσουν αγριογούρουνα φέρνει πίσω 2 τόνους κρέας, αλλά μέχρι εκεί).

 

Βιάζεσαι να κρίνεις κάτι το οποίο προφανώς δεν καταλαβαίνεις καθόλου ("το πάθος για το σκότωμα", "το περπάτημα καλύτερα χωρίς να κουβαλάς κουμπούρι"), προερχόμενος από σαφώς προκατειλημμένη θέση ("ο περαιτέρω βιασμός") η οποία σε οδηγεί σε άκυρα rationalizations του γιατί το κυνήγι είναι κακό ενώ το ΧΥΖ δεν είναι ("δε μπορεί θα θεωρηθεί βιοποριστικό", "οι ψαράδες μπορούν να συμπληρώσουν τη διατροφή τους") τα οποία δεν έχουν βάση. Επιπλέον οι γενικεύσεις δε χρησιμεύουν σε τίποτα: "οι κυνηγοί είναι σε σημαντικό ποσοστό εξαιρετικά απρόσεκτοι" -- θα μπορούσαμε να πούμε το ίδιο για τις γυναίκες στο τιμόνι; Ναι ή όχι και ποιά η διαφορά; Discuss.

 

Σέβομαι απόλυτα το δικαίωμά σου να θεωρείς ότι το κυνήγι πρέπει να εκλείψει ή τέλος πάντων να γίνει μ' αυτό ο,τι άλλο νομίζεις, αλλά η λύση δεν είναι να καπελωθούν οι κυνηγοί ως πρωτόγονοι βάρβαροι που αν δεν καταλαβαίνουν από λόγο θα πρέπει να καταλάβουν από ράβδο. Κάνε ένα βήμα πίσω και προσπάθησε πραγματικά να καταλάβεις τι είναι αυτό που κάνει τον ευσυνείδητο κυνηγό να κυνηγάει, ακριβώς όπως ο TS προσπαθεί να καταλάβει γιατί ο ευσυνείδητος κυνηγός δαιμονοποιείται. Και συ και ο άλλος ζείτε στην ίδια κοινωνία και "πρέπει" να καταλήξετε κάπου με ωριμότητα και λογική, όχι με πάθος.

 

Κάποτε θεωρούσαν τους gay ανώμαλους κι επικίνδυνους και τις ιδιαίτερες δραστηριότητές τους "άχρηστες" αφού μπορείς να κάνεις "το ίδιο πράγμα" (παραλληλισμός: πάθος για μπήξιμο, το σεξ καλύτερα χωρίς διαστροφές) και σα straight. Νόμιζαν πως έχουν δίκιο γιατί στην κοινωνία τους το ρεύμα του συντηριτισμού ήταν πολύ δυνατό, όπως γίνονται σήμερα άλλα ρεύματα οικολογικού προσανατολισμού. Τελικά είχαν άδικο -- όχι στην ιδέα πως κάποια χαρακτηριστικά του παρελθόντος ("συντηρητικά") έχουν merit και αξίζει να τα προστατέψουμε, αλλά στις ακραίες τοποθετήσεις στις οποίες τους οδηγούσε αυτή η ιδέα.

 

Εννοείται ότι τα παραπάνω δεν απευθύνονται σε σένα προσωπικά, απλά η απάντησή σου μου έδωσε υλικό να χρησιμοποιήσω.

Συγνώμη,αλλά τι είδους αχυράνθρωπους έφτιαξες εδώ;

Συγκρίνεις τα ανόμοια ή είναι ιδέα μου;

Είναι συγκρίσιμα μεγέθη τα θέματα σεξουαλικότητας με το κυνήγι που είναι καθαρά θέμα επιλογής;

Είναι λογικό να αναφέρεις για συντηρητισμό και για ρατσισμό επειδή αποδεδειγμένα το Ελληνικό περιβάλλον δεν μπορεί να συντηρήσει τέτοιες πρακτικές και επιπροσθέτως δεν έχουν κανένα απολύτως  πρακτικό λόγο ύπαρξης(βιοποριστικό);

 

Δεν έγραψα για το κυνήγι ως παγκόσμιο φαινόμενο,έγραψα για κάποιους ΕΛ που παίρνουν ένα όπλο δίχως εκπαίδευση και δίχως έγνοια για να κυνηγήσουν τα θλιβερά απομεινάρια μιας τέως εξαιρετικής πανίδας που είναι στα όρια της κατάρρευσης(ή έχει ήδη καταρρεύσει σε πολλά μέρη).

Μιας κατάστασης που έχουν διόλου αμελητέο φορτίο ευθύνης.

 

Οι πρακτικές τους είναι ζημιογόνες για το Ελληνικό περιβάλλον και πολλές φορές για τους συνανθρώπους τους,δεν είναι άποψη,δεν είναι πιστεύω, είναι απλή αναφορά μιας νοσηρής κατάστασης που έχει υπογραμμιστεί πολλάκις από τους φορείς του Κράτους και ιδιωτικές οργανώσεις.

Δεν χωράει συναίνεση,είναι κάτι που απλά πρέπει να αλλάξει εάν θέλουμε να έχουμε άγρια πανίδα στην χώρα(μαζί φυσικά με πολλά άλλα,αλλά εκεί είναι θέμα άλλου νήματος).

 

Εάν κάποια στιγμή στο απώτατο μέλλον γίνουμε Καναδάς ή ΗΠΑ που έχουμε τέτοια πλούσια πανίδα που μπορεί και πρέπει να υπάρχει κυνήγι(λόγω απώλειας των apex θηρευτών και υπερπληθυσμού των θηραμάτων)τότε ξανασυζητάμε στο πόσο είναι σωστό ή ρατσιστικό να την λέμε στους Έλληνες κυνηγούς.

 

Btw:

Ο πατέρας μου,οι θείοι μου και όλο το χωριό της μάνας μου ήταν ή είναι κυνηγοί.

Επέτρεψε μου να ξέρω τι εστί κυνηγός, ποίες οι πρακτικές αυτών και το πόσο είναι επιρρεπείς στα ατυχήματα και στις παρανομίες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή αποδεδειγμένα το Ελληνικό περιβάλλον δεν μπορεί να συντηρήσει τέτοιες πρακτικές και επιπροσθέτως δεν έχουν κανένα απολύτως  πρακτικό λόγο ύπαρξης(βιοποριστικό);

 

 

 

Απο που προκυπτει αυτο ? 

 

http://www.inewsgr.com/288/i-rythmistiki-diataxi-thiras-gia-tin-periodo-2014-2015.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη,αλλά τι είδους αχυράνθρωπους έφτιαξες εδώ;

Δεν έγραψα για το κυνήγι ως παγκόσμιο φαινόμενο,έγραψα για κάποιους ΕΛ που παίρνουν ένα όπλο δίχως εκπαίδευση και δίχως έγνοια για να κυνηγήσουν τα θλιβερά απομεινάρια μιας τέως εξαιρετικής πανίδας που είναι στα όρια της κατάρρευσης(ή έχει ήδη καταρρεύσει σε πολλά μέρη).

Μιας κατάστασης που έχουν διόλου αμελητέο φορτίο ευθύνης.

 

Δεν έχω πρόθεση να φτιάξω κανέναν αχυράνθρωπο. Αν έγραψες αυτό ακριβώς που λες τότε το συμπέρασμα προς τον TS προκύπτει να είναι "δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τους ευσυνείδητους κυνηγούς, το πρόβλημα είναι με τους ασυνείδητους και μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά", στην οποία περίπτωση συγγνώμη που το παρανόησα. Αλλά επέτρεψέ μου να σημειώσω ότι όταν ξεκινάς την απάντηση προς τον ευσυνείδητο λέγοντας "για καλούς λόγους σας κράζουν" (ακριβώς τα λόγια σου) μπορεί να παρεξηγηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...