Προς το περιεχόμενο

[CPU] Intel Core i5-3470 @public - 140€ [ΤΕΛΟΣ]


sir ImPeCaBlE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://www.public.gr/product/computers-and-software/anabathmisi/epeksergastes/intel-core-i5-3470-eos-360-ghz/prod2810012pp/

 

https://www.skroutz.gr/s/2073064/Intel-Core-i5-3470-Box.html

 

Επόμενη τιμή στο skroutz 167€.Γράφει "Κατόπιν παραγγελίας" και εμφανίζεται μόνο μέσω skroutz οπότε μπορεί να μας ρίξουν άκυρο.Αν ισχύει όμως νομίζω είναι καλή τιμή.

 

Προσοχή είναι για το παλιό socket 1155 και δε μπαίνει στο καινούργιο 1150.

Επεξ/σία από sir ImPeCaBlE
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Είναι μεγαλη πιθανότητα η ακυρωση στο πάμπλικ,μετα απο καμία εβδομάδα.Όμως ίσως ,να παίξει και εκπτωτικό κουπόνι σε όσους θα θελήσουν να πραγματοποιήσουν την συγκεκριμένη παραγγελία.Έχει ξαναγίνει πολλές φορές απο το συγκεκριμένο μαγαζί. :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο στο skroutz δειχνει τον επεξεργαστη.Αν πας στο σιτε του puplic και πατησεις επεξεργαστες δεν βγαζει τιποτα.

Παντως καλη τιμη και καλος επεξεργαστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφει "Κατόπιν παραγγελίας" και εμφανίζεται μόνο μέσω skroutz οπότε μπορεί να μας ρίξουν άκυρο.Αν ισχύει όμως νομίζω είναι καλή τιμή.

 

Μονο στο skroutz δειχνει τον επεξεργαστη.Αν πας στο σιτε του puplic και πατησεις επεξεργαστες δεν βγαζει τιποτα.

 

Τώρα φαίνεται και στο site http://www.public.gr/cat/computers-and-software/anabathmisi/epeksergastes/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για 2 γενιές πίσω όμως η CPU.

 

Για κάποιον που έχει κάποιον celeron g μια χαρά αναβάθμιση είναι μην ξεχνάς είναι για 1155! τι καλύτερο δηλαδή έχεις να προτείνεις? άσε που ή τιμή στους cpu είναι standar δεν παίζουν μεγάλες αλλαγές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και οι διαφορές στις επιδόσεις δεν είναι πολύ μεγάλες σε σχέση με τους haswell.Όχι οτι προτείνω σε κανένα να στήσει καινούργιο μηχάνημα σε παλιό socket για να γλιτωσει 20-30 ευρώ αλλά για μια αναβάθμιση είναι καλή ευκαιρία (αν τους δώσουν τελικά).

 

Fyi η intel θα βγάλει αρκετούς ivybridge απο την αγορά οπότε κάποια μαγαζιά ίσως ρίξουν τις τιμές των συγκεκριμένων cpus για να τους ξεφορτωθούν.

Επεξ/σία από sir ImPeCaBlE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιον που έχει κάποιον celeron g μια χαρά αναβάθμιση είναι μην ξεχνάς είναι για 1155! τι καλύτερο δηλαδή έχεις να προτείνεις? άσε που ή τιμή στους cpu είναι standar δεν παίζουν μεγάλες αλλαγές.

 

Για κάποιον που έχει 1155 και θέλει ι5 οκ.Αλλά για κάποιον που θέλει να φτιάξει τώρα σύστημα το να πάει στο 1155 που έχει αντικατασταθεί από τον 6/13 δεν είναι και το καλύτερο σαν κίνηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιον που έχει 1155 και θέλει ι5 οκ.Αλλά για κάποιον που θέλει να φτιάξει τώρα σύστημα το να πάει στο 1155 που έχει αντικατασταθεί από τον 6/13 δεν είναι και το καλύτερο σαν κίνηση.

 

Κανένας δεν είπε αυτό :) , όπως είπα είναι ευκαιρία μόνο για αναβάθμιση του στιλ έχω έναν g540 ή κάτι αντίστοιχο τέσπα και θέλω το κάτι καλύτερο για τον (Α) (Β) λόγο , εδώ αξίζει αν έχει βέβαια και 140€ διαθέσιμα!

 

Εγώ έριξα μια έτσι και θα δούμε τι θα γίνει .Όπως και να έχει ευχαριστούμε sir ImPeCaBlE.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υπενθυμισω στους υποψηφιους αρχαριους αγοραστες, πως η συγκεκριμενη cpu ειναι κλειδωμενη, οποτε αν θελετε να κανετε oc, δεν προκειται να συμβει. Περαν αυτου, η τιμη ειναι δελεαστικη, αν και προκειται για νεκρο socket.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να βρω την αξία της αντικαταστατη ενός celeron G1620 των <35€ αλλά δεν μου βγαίνει το άτιμο... Υπερτετραπλασια τιμή για τι πράγμα, 40-50% στις επεξεργαστικες επιδόσεις;

ΥΓ. Έξω παίζουν και στο κατοσταρικο πλέον τέτοιοι i5. Δεν νομίζω ότι κάποιος που είχε επεξεργαστή στο 1155 των 30-50€ θα κάνει την κίνηση επειδή μετά από δύο χρόνια έπεσε μια τιμή των 170-180 ευρώ τότε στα 140.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να βρω την αξία της αντικαταστατη ενός celeron G1620 των <35€ αλλά δεν μου βγαίνει το άτιμο... Υπερτετραπλασια τιμή για τι πράγμα, 40-50% στις επεξεργαστικες επιδόσεις;

ΥΓ. Έξω παίζουν και στο κατοσταρικο πλέον τέτοιοι i5. Δεν νομίζω ότι κάποιος που είχε επεξεργαστή στο 1155 των 30-50€ θα κάνει την κίνηση επειδή μετά από δύο χρόνια έπεσε μια τιμή των 170-180 ευρώ τότε στα 140.

Ακριβώς την ίδια σκέψη κάνω απο τη μεσημέρι που το είδα και καταλήγω και εγω ότι δεν αξίζει η "επένδυση"... Σαν επεξεργαστης πάντως είναι απο τους καλούς για 1155 απο όσο ψιλό είδα ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ.. Σίγουρα δεν θεωρω ότι μπορούν βα πατήσουν στο λάθος, είναι απλα μια συμπαθητική τιμή σε ένα παλιο προϊόν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να βρω την αξία της αντικαταστατη ενός celeron G1620 των <35€ αλλά δεν μου βγαίνει το άτιμο... Υπερτετραπλασια τιμή για τι πράγμα, 40-50% στις επεξεργαστικες επιδόσεις;

ΥΓ. Έξω παίζουν και στο κατοσταρικο πλέον τέτοιοι i5. Δεν νομίζω ότι κάποιος που είχε επεξεργαστή στο 1155 των 30-50€ θα κάνει την κίνηση επειδή μετά από δύο χρόνια έπεσε μια τιμή των 170-180 ευρώ τότε στα 140.

 

Καλά δεν είναι και τόσο αμελητέα η διαφορά τους ούτε το κέρδος πρακτικά θα είναι 40% .

http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Celeron+G1620T+%40+2.40GHz&id=2197

http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i5-3470+%40+3.20GHz

 

Άλλωστε είπαμε μπορεί σε κάποιον όταν πήρε τα κομμάτια να μην του βγήκαν τα κουκιά και να έκοψε από τον cpu για να το μαζέψει δεν είπε κανένας ότι μιλάμε για προσφορά εξωπραγματική άλλα είναι ότι καλύτερο υπάρχει από Ελλάδα μέχρι τώρα για Ι5 αν σκεφτείς ότι οι ι3 είχαν 100+ μέχρι χθες μια χαρά είναι αυτός.

Αν κάποιος έχει σκοπό να αναβάθμιση έναν μηχάνημα που έχει ζωή ακόμα και απ τα υπόλοιπα parts αξίζει. σκέψου μόνο πόσοι σκάνε λεφτά σε 775 ακόμα!  μην λέμε παλιό ένα pc με 1155 .

Γιώργο μπορεί να μην φαίνεται στα μάτια σου η προσφορά αλλά αν σκεφτείς ότι οι τιμές είναι κολλημένες εκεί τόσο καιρό ακόμα και το -25~30€ είναι σχετικά μεγάλο ποσό και μάλιστα διαθέσιμο από μεγάλο μαγαζί με ότι συνεπάγεται αυτό ( εγγύηση ασφάλεια ότι δεν θα βάλει λουκέτο και θα χάσεις τα λεφτά σου). Για να ξεκινήσει κάποιος να φτιάχνει pc από εδώ δεν λέει για κανένα λόγο όμως.

Όπως και να έχει είναι ένας αξιοπρεπέστατος cpu με ψωμί ακόμα ... ο 1620 πιθανότατα να καθυστερεί σε πολλούς και τα υπόλοιπα κομμάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος ειχε φτιαξει κατι φθηνο με celeron(οπως εγω πχ) το ειχε φτιαξει για συγκεκριμενη χρηση που τον καλυπτε τοτε αλλα τον καλυπτει και τωρα ο celeron..Μονο αν αλλαξε χρηση ο υπολογιστης και απο office εγινε παιχνιδομηχανη η επεξεργασια video μπορει να αξιζει..

Προσωπικα για το 24/7 κατεβαστηρι μου\file server\κυριο μηχανημα πλοηγησης και office ο g540 ακομα πεταει κυριως χαρη στη μεγαλη ram που του ειχα βαλει..Για αλλες χρησεις εχω αλλο μηχανημα που τραβαει ως συνηθως και πολλαπλασιο ρευμα..

Αν ο συγκεκριμενος εβγαινε κατω απο κατοσταρικο να ηταν μια πολυ καλη προσφορα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...